Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberine Hoşgeldiniz

,

Booking.com Faaliyetleri Durduruldu! Peki Ya Şimdi Ne Olacak?

PAYLAŞ
Home » Seyahat Haberleri » Booking.com Faaliyetleri Durduruldu! Peki Ya Şimdi Ne Olacak?

Booking.com Faaliyetleri Durduruldu!

Booking com Faaliyetleri Durduruldu!

Booking.com faaliyetleri durduruldu

TÜRSAB’ın açtığı dava sonuçlandı ve Booking.com‘un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi!

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un yaptığı açıklamaya göre, rezervasyon yaptıranlar ise mağdur olmayacak.

TÜRSAB’ın uzun zamandır uğraştığı ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri şimdilik durduruldu.

Kulislerde, son yaşanan Hollanda kriziyle de bağdaştırılan bu faaliyet durdurma kararı, İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından verildi.

TÜRSAB resmi sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi.“Birlik üyesi turizm acentelerine karşı gerçekleştirilen ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmiştir.”

Amsterdam Full Gezi Rehberi İçin Tıklayın!

2015’te açılan davanın bugünkü duruşmasında, Booking.com‘un, Türkiye’deki konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulması ve bu konudaki son durumun, Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) bildirilmesi kararı da çıktı.

TÜRSAB 2 senedir bu dava ile gündemde yer almıştı ve Booking.com şirketinin “rekabete aykırı eylemlerinden dolayı” 2,5 milyon TL para cezasına çarptırılmasını da sağlamıştı.

Booking.com’a BTK tarafından karar tebliğinden sonra erişim engeli de uygulanacak.

İşte mahkeme kararı:

Booking com faaliyetleri durduruldu

Türkiye’deki seyahat acenteri tüketiciye karşı sorumluyken Booking.com’un sorumluluk almadığını belirten Ulusoy, tüketicilerin yanıltıldığını iddia etti.

Tüketicinin “en iyi fiyat garantisi” reklamıyla yanıltıldığını da ekleyen Ulusoy, “daha evvel rezervasyon yapmış olanlar mağdur olmayacaklar” dedi.

Son bölümde, yaşadığım tecrübeler ile aşağıdaki durumu da belirteyim:

Booking.com’u “Pazarlık Gücü” olarak kullanmak!

Yurtdışında konaklamanın pahalı olduğunu herkes bilir. Hele hele bir festival veya başka özel bir güne denk geldiyseniz kara kara düşündürür adamı…

Biz de “sinekten nasıl yağ çıkarırız da biraz para save ederiz” dediğimiz için booking.com “pazarlık gücü“müzü kullanabiliriz.

Zira bu bir “pazarlık gücü” adı altında otellerle anlaşma yöntemi!..

Nasıl mı? Hemen izah edelim…

Booking‘den “Free cancellation” opsiyonlu otelinizi ayarladıktan sonra vaktiniz ve enerjiniz varsa mutlaka otelle direkt temasa geçin ve mail’leşin.

Orada sizin ayırttığınız odayı ve ne kadar olduğunu görebilecekleri için, lafı fazla uzatmadan direkt olarak otele booking‘den rezervasyon yaptığınızı; rezervasyonu iptal edip otelden direkt odayı alırsanız indirim istediğinizi söyleyin.

Hatta eğer odada kahvaltınız yoksa sabah kahvaltınızı da dahil ettirin. Tecrübeler gösteriyor ki yaklaşık 5 ila 10% arası bir indirim onayı ile kahvaltınız sizi bekliyor olacak. Karşılığında booking‘den yaptığınız rezervasyonu iptal edeceksiniz.

Roma Gezi Rehberi ve En Güncel Şehir Tüyoları

Zira oteller, Yurtdışında konaklama için kullandığımız booking‘den, yüksek komisyonları olduğu için çok şikayetçi. Yalan söylemeyeyim; bazen ben de müşteri olarak karşımda muhattap bulamadığım zamanlarda çok şikayet ettim…

Bütçenize göre otel veya Hostel seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında Yurtdışında konaklama için tabii ki Air Bnb alternatifiniz de var diyoruz. Fiyatları nispeten avantajlı fiyatlar sunuyor…

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi

Sevgiler

Yol Aşkı Team

Facebook grubumuza katılmak için Tıklayın!

Instagram‘da bizi takip etmek için Tıklayın!

 

 

Booking com faaliyetleri durduruldu

4 Yorum

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.