Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Green Card Nasıl Alınır

PAYLAŞ
Home » Seyahat Haberleri » Green Card Nasıl Alınır

GREEN CARD NASIL ALINIR? GREEN CARD ÇEKİLİŞ BAŞVURUSU NE ZAMANDIR?

Green Card Nasıl Alınır? Green Card Başvuru Tarihleri Ne Zaman Yapılır? Tek tek ve en pratik şekilde anlatmaya başlayalım. 

Green card DV 2019 çekilişinin bu sene başvuruları 4 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında alınıyor ve Green Card ile yılda 50.000 kişi Amerika’ya göçmen olarak yerleşmeye hak kazanıyor. Ülkemizden her yıl yaklaşım 2.000-3.000 kişilik bir kontenjan olduğu tahmin ediliyor. O halde bilmeniz gereken en önemli püf noktalarını yazalım…

1) Green Card Nedir?

Green Card ( Amerika’da Oturma ve Çalışma İzni ) 

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan kişiler ile varsa eş ve 21 yaşından küçük bekar çoçuklarının faydalanabileceği, ömür boyu oturma ve çalışma izni sağlayan resmi belgedir.

2) ÜCRETSİZ Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlatmaya başlamadan evvel, ücretsiz nasıl green card başvurusu yapılır sorusuna açıklayıcı bir video ile cevap verelim. Herkes bu şekilde ücretsiz ve pratik olarak green card başvurusu nasıl yapılır; görebilir.

Sakın aracı şirketlerle uğraşmayın ve onlara para kaptırmayın… Zira danışmanlık ücreti adı altında sizden belli bir bedel istiyorlar ve bazıları hiç de güvenilir değil…

Green Card Nasıl Alınır? ÜCRETSİZ Green Card Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır? VİDEO

Bilindiği üzere, ABD Göçmen Bürosu, ülkedeki kültür çeşitliliğini artırmak adına her yıl yaptığı çekiliş ile dünyanın dört bir yanından göçmen statüsünde vatandaşlar kabul ediyor.

Bir başka değişle, Amerika’da göçmen olarak yaşamanın yollarından biri, ABD‘nin 90 yılından bu yana yürürlükte tuttuğu Green Card çekilişine katılmaktan geçiyor…

Bu çekilişle her yıl yaklaşık 60.000 kişi Green Card sahibi oluyor. Böylece kazanan kişiler, ABD’de sürekli oturma ve çalışma izni elde ediyor.

nasıl green card alınır

Green Card‘ın (Yeşil Kart), kazanılması durumunda Türk vatandaşlığı devam ediyor ve aynı zamanda bir Amerikan vatandaşının yararlandığı haklardan da faydalanıyorsunuz. Green Card kazandıysanız, takip eden 5 yıl sonra, Amerikan vatandaşlığına başvurabiliyorsunuz.

Green Card çekilişine direkt olarak katılmak ve kazanıp kazanmadığınızı kontrol etmek buradaki resmi siteden yapılıyor. Üstelik ÜCRETSİZ!

Videodaki gibi kendi kendinize kolayca başvurarak size mail ile gelecek referans takip numarasıyla sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz. Kazananlara mail atılmıyor. Süre sonunda kendiniz girip sistemden bakıyorsunuz. O yüzden kimseden bilgi beklemeyin…

Pasaport İle İlgili Hayat Kurtaran Bilgiler Burada!..

3) Green Card Avantajları Nelerdir?

 • Green Card sahibi ve varsa eşi ve 21 yaşın altındaki bekâr çoçukları, Amerika’da ömür boyu oturma ve çalışma hakkına sahip oluyor.

Green Card sahipleri, aynı zamanda;

 • ABD’de şirket kurabiliyor.
 • Devlet veya özel okullardan burs veya indirim alabiliyor.
 • ABD’de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip oluyor.
 • Amerikan ehliyeti almaya hak kazanıyor.

4) Green Card Başvurusu Yapmanın Şartları Nelerdir?

 • ABD her yıl, Green Card başvurusu yapmak ve çekilişe katılmak için “uygun ülkeler listesi” açıklıyor. Şimdilik Türk vatandaşları, “Green Card başvurusu yapmak için uygun” listesinde görülüyor.
 • Green Card başvurusu yapacak kişilerin, en az lise mezunu olma şartı var. Eğer değilse, son 5 yıl içinde, uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2yıl çalışmış olmalı ve bunu belgelemeli.
 • Green Card başvurusu yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması isteniyor.
 • Green Card başvurusu yapmak için kişinin İngilizce bilmesi şartı aranmıyor.
 • Green Card başvurusu yapmak için belli bir mal varlığınızın veya maddi gücünüzün olması gerekmiyor.
 • Green Card başvurularının, internet üzerinden yapılması zorunlu. Posta vs diğer yöntemler kabul edilmiyor.
 • Green Card başvurusu yapan evli kişilerden biri kazanırsa, otomatikman eş ve çocuklar da kazanmış oluyor.

5) Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır?

Green Card başvuruları ABD’deki çekiliş merkezinde toplanıyor ve numaralandırılarak kayıt altına alınıyor. Adı üstünde “lottery“, yani loto şeklinde bir çekiliş yapılarak kazananlar belirleniyor.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

Green Card çekilişi, her bölgeden yapılan başvurular dikkate alınarak bir bilgisayar tarafından yapılıyor. Çekilişte bütün başvurular eşit şansa sahip…

Vizesiz Ülkeler Listesi 2017

6) 2018 2019 Green Card Başvurusu Ne Zaman Yapılır? Green Card Çekiliş Tarihleri Nedir?

ABD hükümetinin resmi green card başvuru sayfası , her yıl Ekim ayında açılıyor. Bu süre zarfında başvurular alınır ve kayda geçirilir. Green Card başvuruları her yıl olduğu gibi bu sene de Ekim-Kasım arasında. Tam olarak söylemek gerekirse, Ekim’in ilk haftası başlayıp, Kasım’ın ilk haftası son buluyor. Bu tarihi kaçıranların 1 sene daha bekleyeceğini hatırlatalım…

Bu arada kafaların karışmaması için şunu da yazalım. DV2019 Green Card çekilişi 2017 yılında, DV2020 çekilişi 2018 yılında, DV2021 çekilişi 2019 yılında yapılıyor. Yani 2017 yılında yapacağınız başvurular DV2019 programı için. Başvuru sonuçları ise her yıl Mayıs ayında yine yukarıdaki ABD Hükümeti resmi web sayfası üzerinden açıklanıyor.

Dediğimiz gibi, Green Card çekilişi, tamamen bilgisayar vasıtasıyla yapılıyor ve herkesin şansı eşit… Ülkemizden 2.000-3.000 başvuru kontenjanı olduğu tahmin ediliyor.

7) Green Card’ı Yılda Kaç Kişi Kazanıyor?

Green Card 2018 başvuru yılı için 50.000 kişiye Green Card verileceği ön görüldü. Trump’tan sonra göçmenlik konusu biraz daha sıkılaştırıldığı için, Green Card 2018 başvuru yılı ve takip eden yıllarda nasıl bir politika izleneceği henüz kesinleşmemiş durumda…

8) Nasıl Green Card Sahibi Olunur?

9) Green Card Çekiliş Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Çekilişi kazananlar, sadece ABD Göçmenlik Bürosu resmi web sitesinde açıklanıyor. Öğrenmek için, başvuru esnasında size özel olarak verilen “Confirmation (Doğrulama referans numarası) girerek kontrol ediyorsunuz.

Çekilişi kazananların listesi, Amerika elçilikleri dahil, herhangi başka kuruluşlarla da kesinlikle paylaşılmıyor. Aynı şekilde kazanamayanlara da “kazanamadınız” diye bir bilgi gitmiyor. Yukarıdaki ilgili link’ten herkes kendisi kontrol ediyor.

10) …Ve Green Card KAZANDINIZ! ESAS İŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR!

Green Card sahiplerinin hakları nelerdir? Hangi koşullarda Green Card haklarınız devam eder? Green Card sonrasındaki ABD vatandaşlığı alma konusu nasıl oluyor? Kısaca bahsedelim…

Green Card kazanan kişi, ABD’de oy verme hakkı dışında, ABD vatandaşlarına ait tüm haklara sahip oluyor. Bunun haricinde ufak tefek birkaç kısıtlamaları var.

Green Card talihlisi olmak “ABD’de oturum hakkı ve ABD’de yaşama hakkı” elde etmektir. Oturum izninin yanı sıra tabii ki çalışma izni de Green Card sahiplerine tanınan en önemli haklardan bir diğeri…

Yurtdışında yatırım yapana oturum hakkı tanıyan diğer ülkeleri merak ediyorsanız, aşağıdaki yazımız da sizin için…

11) Green Card Çekilişi Sonrası Ne Yapılır?

Green Card kazananlar, ABD’ye göç etmek ve ülkede oturmak zorunda değil. Ancak kazanan kişinin, Green Card hakkını kaybetmemesi için Green Card’ını almasını takiben 6 ay içinde en az 1 kez ülkeye giriş yapması gerekiyor.

Takip eden senelerde ise yılda en az 1 kez giriş yapması gerekiyor. Green Card kazanan kişinin, ABD’ye giriş yaptıktan sonra ne kadar kaldığının ise önemi yok.

nasıl green card alınır

Yurtdışında Ev Alana Oturma İzni Veren 12 Gözde Ülke

Green Card nasıl alınır? konusunda bildiğiniz her şeyi yaptınız. Şansınız da yaver gitti ve Green Card başvurunuzu yaptıktan sonra adınızı kazananlar listesinde gördünüz! Peki şimdi ne yapmalısınız?

İşte sırada, bir Green Card sahibinin sorumluluklarının neler oluduğunu bilmek var!

Yani kazandıktan sonra esas işiniz başlıyor diyebiliriz. Eğer bu sorumlulukları yerine getirmezseniz, işin ucu sınır dışı edilmek bile olabiliyor. Bu sebeple, şimdiki yazıda belirteceğimiz tüyoları harfiyen yerine getirmeniz gerekiyor.

O halde buyrun aşağıdaki yazımıza…

İşte Green Card Sahiplerinin Yapması Gerekenler ve Sorumlulukları! 

12) Green Card Ücreti Ne Kadardır? Green Card Almanın Maliyeti Nedir?

Bu sorunun cevabı ile ilgili şu bilgileri verebiliriz.

 • Öncelikle sağlık kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Bunun maliyeti yaklaşık 200 Dolar.
 • Vize bedeli ise 330 Dolar
 • ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS) Bedeli 220 Dolar

Toplam Kişi Başı 750USD ödeyerek yeni hayatınıza merhaba diyebilirsiniz…

Green Card Başvurusu DV-2019 İle İlgili Tüm Bilgilere Ait Resmi Sayfa İçin Tıklayın

 13) Green Card Kazandıktan Sonra Ücret Var mı? Nasıl Ödenir?

Green Card nasıl alınır sorusuna cevap verdikten sonra, gelelim kazandıktan sonra ne yapacağınızla ilgili cevaplara… Yukarıdaki masraflarınızı nakit veya kredi kartı şeklinde ödeyebiliyorsunuz.

Bunların dışında Green Card almanın maliyeti olarak birkaç durumu daha bu konunun içine dahil edebiliriz.

nasıl green card alınır

Şöyle ki;

Topladığınız belgeleri konsolosluğa göndermeden önce hesabınızda makul bir miktarda nakdinizin olması gerekiyor. Bu durum, “ABD’ye taşınmanız durumunda sizin ülkeye ve devlete maddi külfet olmanızı engelleyecek kadar” şeklinde açıklanıyor.

Rakam hakkında spesifik bir bilgi paylaşımı yapılmamış ancak ABD’de yaşamak ve ABD’de çalışmak için gerekli miktarda paranın ne olacağı konusunda kendiniz bir hesaplama yapabilirsiniz.

Bunların yanında, evrak toparlamanız için fotokopi, kırtasiye ve vesikalık fotoğraf vs masraflarınız da ayrıca olacaktır.

Hiçbir yerde bulamayacağınız “GREEN CARD ALMANIN 7 YÖNTEMİ” yazımız Burada!..

Keyifle okuyun…

Amerika vizesi almak isteyen dostlar aşağıdaki videodaki yol gösterici uyarılara dikkat etsin. Amerika vizesi başvuru öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Amerika vizesi için gereken evraklar ve Amerika vizesi başvurusu hakkında tüm detaylar burada…

Umarız “Green Card Nasıl Alınır?” yazımız faydalı olabilmiştir. Öyleyse bu bilgileri diğer ihtiyacı olanlarla da paylaşalım 🙂

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Kimseye ihtiyaç duymadan kendi başınıza yola koyulmak istiyorsanız Tıklayın!

 

 

Green Card Nasıl Alınır?

6 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  var tabii… 1. derece akrabalar da bu fırsattan yararlanabiliyorlar. bol şanslar…

 • ugur dedi ki:

  ne olursa olsun gelıcem bu ulkede artık mal mülk edınmek kolay degıl annemı babamı aldırma sansım varmıdır arkamdan peki

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Bu da bir görüş tabii… Olumsuz deneyim edindiyseniz, neler olduğunu da yazarsanız insanlar faydalanır. Teşekkürler.

 • emrah dedi ki:

  Burdaki eyaletlerde işsizlik artıyor ve suç oranları yükseliyor.tvlerde gösterildigi gibi degil.paran varsa trde iş kur çalış.burda hayalindeki gibi olmaz o parayıda kaybedersinzaten elindeki paranın burda degeri yok

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler 🙂 Keyifli seyahatler…

 • Bilge dedi ki:

  ??????????

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.