Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Amsterdam Etkinlikleri ve Amsterdam Festivalleri

PAYLAŞ
Home » Avrupa » Hollanda » Amsterdam » Amsterdam Etkinlikleri ve Amsterdam Festivalleri

Amsterdam Etkinlikleri

A) Amsterdam Etkinlikleri

Amsterdam etkinlikleri denince akla dünyaca ünlü çılgın partileri ve festivalleri geliyor.

amsterdam etkinlikleri 2

1) Amsterdam Festivalleri

Yaz kış demeden, hemen hemen her hafta Amsterdam’da bir kültürel etkinlik veya festival gerçekleşiyor. Bunlardan birçoğu, tarihi geleneklerini yansıtıyor. Hollanda’lılar geleneklerine hassas şekilde bağlı. Bu durum, eğlence hayatlarına bile sirayet etmiş durumda…

Sosyal hayatları bu denli sürekliliğini koruyor. Kültürel etkinliklerin çoğu, İngilizce konuşan bir kamuoyuyla düzenlenmektedir. Ek olarak, Amsterdam’dan seyahat etmeye değecek etkinlikler var, bunları da listeye ekleyelim.

Bu arada Amsterdam etkinlikleri giriş biletlerinizi daha uygun fiyata sıra beklemeden almanız için tıklayın!

En popüler Amsterdam cazibe noktalarını buradan inceleyebilirsiniz.

a) Amsterdam’da Bahar Festivalleri

Her baharın en önemli olayı, genellikle 2 gün süren kutlamaların yapıldığı ve sokak partilerinde kaybolacağınız King’s Day yaniKral’ın doğumgünüdür. (26 Nisan akşamı başlar, 27 Nisan tüm günü kapsar. Bu sebeple 26’sı akşamı mutlaka orada olmaya çalışın. 😉

Bu en gözde Amsterdam etkinliği için çılgın parti tutkunları Amsterdam’a geliyor ve genellikle bütün şehir merkezi trafiğe kapatılıyor.

Amsterdam’da bahar aylarındaki tüm etkinlikler detayları için tıklayın –> Mart Nisan Mayıs aylarında Amsterdam Etkinlikleri

Mayıs ayının sonunda ise genellikle Hollanda Festivali başlıyor. Müzik, tiyatro, opera, bale ve görsel sanat alanlarında yeni ve önemli eserler sunan etkinlikler yapılıyor.  Tüm Amsterdam etkinliklerinde uygun fiyatla yer almak için tıklayın!

Amsterdam’da festival demek, yaz demek 🙂 Nefis havalarda şort t-shirt gezmek, kanallardaki meltem esintisini içinizde hissetmek tarif edilmez; yaşanır 😉

Açık hava konserleri, kanal kenarındaki cafe’ler, Amsterdam’da gece hayatının lokomitifi enfes club’ları, haliyle yazın çok daha güzel…

amsterdam etkinlikleri 5

b) Amsterdam’da Yaz Festivalleri

Yazın Amsterdam gezisi yapıyorsanız, sokağın köşesini döndüğünüzde kanalın üzerinde yüzen bir orkestra görebiliyorsunuz. İçeceğinizi alıp 1 saatinizi bu tip etkinliklerde seke seke harcamak dünyanın en unutulmaz anlarını yaşatıyor.

Etkinliklerin bir diğer eşsiz festivali de, Ağustos’un ilk haftasına denk gelen ev Rio Karnavalı’nı gölgede bırakacak Gay Pride, kanallar boyunca teknelerin görsel geçit töreniyle herkesi büyülüyor. Yerinizi aylar önceden ayarlamanızı öneririz. Zira pick sezonu bu zaman…

Yazın gerçekleşen Amsterdam Festivalleri için tıklayın!

c) Amsterdam’da Sonbahar Festivalleri

Her yaz mevsiminden sonra Amsterdam’da kültürel etkinlikler, kitaplar ve antika pazarları, konserler, film festivalleri ve müze etkinlikleri ile fırtınalar estirir.

Sonbahar’ın en önemli etkinliklerinden biri, her yıl Kasım ayı ortasında başlayan Uluslararası Belgesel Film Festivali, yani IDFA’dır.

Ayrıca “Müze Gecesi”, her zaman Kasım ayında gerçekleşen diğer bir cazip bir etkinlik.

Bunun yanında, genellikle Kasım ayı ortalarında gerçekleşen ve Aziz Nikolas (St.Nicholas)’ın gelişini ifade eden ” Sinterklaas “, tüm ülke için ren renkli festivallerden biri.

Noel’e girmeden evvel bu kutlamalar yapılıyor ve Noel’e yaklaşan şenlikli bir geçit töreninde St.Nicholas (nam-ı diğer Noel Baba), çocuklara tatlılar ve hediyeler getiriyor.

Bu arada Aziz Nikolas’ın 1.400’lü yıllardan bu yana hatırası için bayram düzenlenen Sinterklaas, bugün Demre adındaki Antalya’daki antik Myra kentinde yaşamış. O dönemde çocuklar başta olmak üzere, baca temizleyicilere, gezginlere ve özellikle de denizcilere yardım eden bir kişi olarak bilinirmiş.

Sonbahar’da gerçekleşen Amsterdam Festivalleri için tıklayın!

amsterdam etkinlikleri 6

d) Amsterdam’da Kış Festivalleri

Kışın gerçekleşen Amsterdam Festivalleri için tıklayın!

Yılbaşı kutlamaları hariç, sezonun en sessiz mevsimi denebilir. Bizzat yılbaşını Hollanda’da geçirdiğimiz için rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Amsterdam’da yılbaşı geçirmek istiyorsanız bu pek de iyi fikir değil. Çok soğuk ve dışarıda kutlamalar minimum ve kalitesiz. Ancak indoor aktivitelere çok önceden bilet aldıysanız o başka…

Dam Meydanı ve Prinsengracht üzerinde genç neşeli kalabalıklara rastlayabiliyorsunuz. Amsterdam’da kış mevsimi, müzeleri gezmek için en iyi zaman.

Kışın özellikle enfes konserler izlemek isteyenlerin favori mekanı Concertgebouw sizi bekliyor.

Ayrıca Uluslararası Moda Haftası gösterisi de meraklıları için ideal bir alternatif.

Dışarısı soğukken aktivite arayan dostlar, Leidseplein ve Museumplein’de paten kayabiliyorlar. Akşamları, Amsterdam Light Festival’inin ışıktan heykelleri ise şehir merkezinde yürüyüşe çıkanlar için çok farklı bir deneyim yaşatıyor.

Amsterdam’da gezilecek yerler ve tüm Amsterdam gezi rehberi için tıklayın!

Umarız Amsterdam Festivalleri ve Amsterdam Etkinlikleri yazımız faydalı olabilmiştir.

Facebook Yol Aşkı Seyahat Grubumuza Üye Olmak İçin Tıklayın!

Instagram Hesabımızı Takip Etmek İçin Tıklayın!   

Yol Aşkı Seyahat Blogu 

www.yolaski.com  

   

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.