Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Pasaport Kontrolünden Rahat Geçmek İçin!..

PAYLAŞ
Home » Seyahat İpuçları » Pasaport Kontrolünden Rahat Geçmek İçin!..

Pasaport Kontrol Gerginliği ve Kolay Geçiş Yöntemleri

Pasaport kontrol gerginliği ve kolay geçiş yöntemleri hakkında edindiğimiz tecrübeleri paylaşalım…

Pasaport kontrolünden evvel, vize işlemlerini halletmiş olmanız gerekiyor. Yazıya geçmeden önce, örneğin bir Amerika vizesine ihtiyacınız varsa aşağıdaki videodaki yol gösterici uyarılara dikkat etmeniz gerekiyor. Amerika vizesi başvuru öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Amerika vizesi için gereken evraklar ve Amerika vizesi başvurusu hakkında tüm detaylar burada…

A. Pasaport Kontrol Hakkında Genel Bilgi

Pasaport kontrol denince yola çıkışlarda akla genelde kötü bir şey gelmez. Taa ki o gümrük polisini görene kadar 🙂

Ancak pasaport kontrolü sırası kendinize geldiğinde, eller kollar karışır; yüz ifadeniz, ses tonu bile değişebilir insanın 🙂

İşte tam de bu gerginlikleri yaşarken size birkaç tüyo verelim istedik. Maksat, her şey kolay olsun…

Keyifli okumalar…

Pasaport Çeşitleri ve Harç Ücretleri İçin Tıklayın!

Pasaport kontrolü, karayolu, havayolu, demiryolu veya limanlarda yapılan giriş çıkış kontrolleridir. Bu kontrolleri yapanlar, ilgili ülkenin polis memurları.

Aslında “pasaport almak” ile başlıyor her şey. Sonra gelsin heyecan dolu seyahatler…

Gel gelelim, gittiğin yerdeki gümrük polisi ile karşılaştığın o gereksiz gerginlik anına… Kendini kaçak göçmen hissine büründüren bir polisin şüphe dolu sorularıyla muhattap olursun.

Gerçeklerle yüzleştiğin yerdir pasaport kontrol noktaları. Ülkeler arası politikaların yansımalarını bir kez daha görüp yüzleştiğin yerdir…

O polisin sana verdiği gerginlikleri yaşamak zorundasındır defalarca yurtdışına gidip gelsen de…

pasaport kontrol

Düşündüğünüzde, insan sınıflandırma ve ayrımcılık hissi veriyor. Ancak kendi ülkelerinin yıllardır aldığı göçler sebebiyle suç oranlarının arttığını, kendine has düzenlerinin bozulduğunu, hatta işsizlik oranlarının artarak insan kalitesinin düştüğünü gözlemledikleri için sen de olsan istemezsin” diyorum kendi kendime…

Bu liste uzar gider ve düzen değişir mi bilemem ama biz gelelim asıl konumuz olan “Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçersin?” kısmına…

Amsterdam Gezi Rehberi Püf Noktaları

“Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçersiniz?

Onlarca kez yurtdışına giriş çıkış yapmama rağmen, her Türk vatandaşı gibi ben de pasaport sırasında o gereksiz gerginliği yaşıyorum. 🙂

Yan taraftaki “EU citizens” kısmında lay lay lom şekilde ve yüzünde gülücüklerle sorgusuz sualsiz geçen tipleri gördükçe, dünyadaki aslında varolan; ancak reelde yokmuş gibi davranılan “kast sisteminin” hala süregeldiğini sorguluyorum.

Sorsanız, en önde AB’nin karşı çıktığı ve her yerde dillendirdiği “discrimination” yani “ayrımcılık” sistemine karşılar…

Ne yazık ki bu bir paradoks… Ayrımcılık yapmasalar, ülkeleri yaşanmayacak hale geliyor; yapınca da “günahsız insanların suçu ne abi” diyorsun.

Yurtdışında Telefon Hattınızı Nasıl Güvenle Kullanabilirsiniz?

Bu durum hayatında hiç yurtdışına çıkmamış ve çıkmayacak memurlara yeşil pasaport verilmesi ile sürekli gidip gelen insanlara vize uygulanması çelişkisiyle çok benzer…

Neyse, kafaları karıştırmadan devam edelim…

pasaport

Özellikle ilk defa yurtdışına çıkacağınız zaman, kafanızdaki en büyük soru işareti havalimanındaki pasaport kontrolüdür. Çünkü o zamanlar herkesten bir şeyler duyup kafanızda kurmaya başlarsınız.

“Acaba ne soracaklar? Ya sorulacak sorulara cevap veremezsem”…

Neticede, vizeniz olsa da ülkeye almama yetkileri var gümrük memurlarının. Sonuç “Kim Milyoner Olmak İster”de ilk soruda elenmek gibi fiyasko! 🙂 Allah korusun diyelim…

Buradan yola çıkarak bir zamanlar yaşadığım bu sıkıntıyı ve tavsiyelerimi belirteceğim bir yazı hazırlamak istedim.

Bir resmi tatil zamanı, dillere destan “Amerikan Rüyası” yaşamak için popüler şehir New York‘a gideyim dedim. Havalimanında polis pasaport kuyruğuna girdim ve sıram gelip bankoya doğru yaklaştığımda polis pasaportuma baktı ve klasik sorularına başladı.

Ne amaçla geldin?” sorusuna, ülkede ulusal bayram olduğu için tatil fırsatını daha evvel hiç görmediğim New York gezisi için geldiğimi söyledim. Bana uzun uzun baktıktan sonra şöyle dedi.

Havaalanının dışını eliyle işaret ederek aşağılayıcı bir tavırla “Bak, buradan da New York görünüyor! Niye girmek istiyorsun ki?” deyip işlemimi geciktirdi ancak sonunda pasaporta damgayı vurdu ve sınırdan geçmeme izin verdi.

Nadir de olsa böyle durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Buna hazırlıklı olmalısınız. Sizden isteneceğini düşündüğünüz her türlü evrakı hazır edip kendinizi rahat hissederseniz her şey biraz daha kolay olur.

Bu arada yurtdışına çıkarken, vize almak gerekiyor. Aşağıdaki “Uzun süreli vize alma yolları” yazımız çok işinize yarayacaktır.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yolu

B. Pasaport Kontrolü Nedir? Pasaport Kontrolü Nasıl Oluyor?

Öncelikle şunu söyleyelim; Şu ara ülkemizde şu an itibariyle OHAL olduğu için, çalıştığınız iş yerlerinizden alacağınız SGK dökümlerini bu gümrük polisleri tarafından sorgulanabiliyor. Bu sebeple, gerekli evraklarınızı yanınıza alarak havaalanına hazırlıklı gidin.

Not: Çıkarken de yurtdışına çıkış harcınızı yatırmayı unutmayın. Yoksa geri gidip harç yatırarak tekrardan sıraya girersiniz. 🙂

Herhangi bir yurtdışı seyahatinizde, ülke giriş ve çıkışlarında, gümrük polisi tarafından yapılan ve pasaportunuzun incelenmesi ile gerçekleşen kontroldür…

Sizinle ilgili tüm kayıtlara ulaşılır. Örneğin asker kaçağıysanız, vergi borcunuz varsa veya herhangi bir konuda hükümlü iseniz, pasaportunuz sahte ise vs gibi durumlarda, durumunuzu orada tespit ederek çıkışınıza izin vermezler.

Yurtdışına çıkışlarda sorulan soruların temel amacı, ülkeye gelen ve giden kişileri kayıt altına almak ve yasadışı olayları engellemek. Tıpkı trafik polisleri veya asayişini bazı bölgelerde yaptıkları kontroller gibi diyebiliriz.

Bu bilgileri yazdım çünkü ne olduğunu bilmek gerekiyor. Şimdi ise neyle karşılacağımıza bakalım.

Güney İtalya’nın Cennet Kasabaları İçin Tıklayın!

C. Pasaport Kontrolünde Sorulan Genel Sorular

Pasaport kontrolü sırasında çoğunlukla şu sorulardan bazılarını sorarlar:

 • Ziyaret amacınız nedir?
 • Ülkede kaç gün ve hangi şehirlerde kalacaksınız?
 • Mesleğiniz nedir? Türkiye’de hangi şirkette çalışıyorsunuz?
 • Ülkede tanıdıklarınız var mı?
 • Bu ülke üzerinden başka bir yere gidecek misiniz? Yoksa ülkenize mi döneceksiniz? (Eğer tek yön almadıysanız, bu durum zaten uçak biletinizden belli olur).
 • Ülkenize geri dönüşünüz ne zaman olacak? Uçak bileti veya rezervasyonunuzu görebilir miyim?
 • Nerede konaklama yapacaksınız?

pasaport

Bunun gibi soruların amaçlarından biri de, sizin ülkeye temelli mi yoksa geçici olarak mı geldiğinizi anlamaktır. Bunlar vize ile veya vizesiz gidilen tüm ülkelerin gümrük polisleri tarafından sorgulanabiliyor.

Pasaport kontrol noktasında, orada bulunma amacınızı, ne zaman geri döneceğinizi vs polis sormadan evrak çıktılarını daha önceden yanınıza alarak beyan ederseniz her şey daha kolaylaşır.

Yani, yanınızda otel rezervasyonunuz, uçak biletiniz veya davet yazınız vs varsa zaten pek de bir şey söylemenize bile gerek kalmaz, merak etmeyin.

Küçük bir not: Geliş amacınızı yalan söylemeyin. Örneğin “arkadaşımın düğünü veya doğumgünü var” gibi yalanlar… Eğer polis sizden şüphelenirse o arkadaşınızı telefonla arayarak teyit edebilir.

Yok artık” demeyin; şahit oldum. Siz siz olun, adam akıllı ve dürüst cevaplar verin. Yalana gerek yok. En çok kabul edilebilir cevap “Turistik amaçlı gezmeye geldim“dir.

Makul cevaplar verdiğinizde sorunsuz şekilde geçiş yaparsınız.

Mistik Ada “Sicilya” ve Olağanüstü Keşif Noktaları!

D. İngilizce bilmeyenler ne yapmalı? Ülkeye geri gönderilme olayı mümkün mü?

Gümrük polisi, sizden şüphe duyduysa bu mümkün…

Örneğin, ülkede kalacak yer rezervasyonunuz/davet yazınız yoksa veya oraya neden gittiğinize dair soruya cevap vermiyorsanız, vize almış olmanızın bir önemi kalmayabilir. Bu durumda sizi geri yollayabilirler.

Ben hiç şahit olmadım ama kanun, gümrük polislerine bu imkanı sağlıyor ve şüpheli durumlardaki kişileri ülkeye kabul etmeyebiliyor. Bu yüzden gelecek klasik sorulara karşı hazırlıklı olun.

Dil bilmemeniz, ülkeye girişte bir engel teşkil etmiyor. Bundan dolayı sizi içeri almamazlık yapmazlar.

Pasaport kontrol noktasındayken, gelme sebebinizi, nerede kalacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi içeren belgeleri hazırda tutar ve gösterirseniz polis herhangi bir zorlama yapmadan pasaportunuza damgayı vurarak sizi ülkeye alacaktır.

Şimdiden bol şanslar…

Umarız pasaport kontrol yazımız sizlere yol gösterebilmiştir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Seyahat edememekten şikayetçiyseniz bu yazımıza mutlaka göz atın!

Yorum ve notlarınızı sayfamızın alt kısmına eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. 🙂

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

info@yolaski.com

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

 

 

37 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  selamlar eren, kesinlikle olumsuz bir etkisi yok. hatta sizinkilerden ötürü gayet olumlu etkisi var. zira babanın orada oturma izninin olması zaten başlı başına pozitif bir durum. çok şanslısın 😉 yerinde olmak isteyen milyonlar var. şimdiden keyifli seyahatler. sevgiler selamlar.

 • EREN dedi ki:

  merhaba. ben fransa doğumluyum fakat 1994 de doğup 95 yılında ailem tarafından türkiyeye geri dönüş yapmışız. ve o zamandan bu yana hiç ülkeye girişim yok ve vatandaşlığımda yok. babamın orada oturma izni var ve aile bireylerimden fransada yaşayanlar var. merak ettiğim konu benim orada doğmuş olmamın ve fransada yaşayan aile bireylerimin olmasının benim vize başvuruma ve pasaport kontrolüne olumsuz etkisi varmıdır

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Merhabalar, anlattığınız şekilde ise bir sıkıntı yaşamazsınız. Sevgiler.

 • kübra dedi ki:

  merhaba ben almanya dogumluyum ve suresız oturum ıznım var 2010 yılından bu yana türkıyede kalıyorum fakat 4 senedır almanyaya gıtmıyorum bu durumda havalaında sorun yasarmıyım bılgınız var mı tesekürlerr

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Bitim tarihine en az 6 ay geçerli süresi olan pasaport ile vizeniz varsa ABD’ye nereden girerseniz girin, sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

  Şimdiden keyifli seyahatler 😉

 • Semih dedi ki:

  Çok teşekkür ederim cevabınız peki direk san franciscoya gitsem girişte sorun yaratırlar gibisinden yorumlar aldım sizce ülkeye almama durumları olurmu direk gittiğimde?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  sorun olacağını hiç sanmıyorum. amerika’nın tadını çıkarın 😉

 • Semih dedi ki:

  Merhabalar öncelikle, amerika için f1 vizesi aldım newyorkta dil okulu için baslangıc tarihi 10/06 ama ben tarihi 01/07 olarak değiştirmeyi ve 8 veya 9 haziranda gitmeyi düşünüyorum okul baslangıcında aile yanı konaklamam mevcut konsolosluktan verilen kagıtta 1 ay öncesinden girebilecegim yazıyor. 8 haziranda girsem ve otel rezervasyonu yaptırsam ve olabilirse 1 haftalık newyorktan san franciscoya gidip gelsem ama bunu söylemesem ülkeye girişte sorun olurmu acaba ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Merhaba,

  Evet yeterli olacaktır.

  Sevgiler.

 • Göknur Kaya dedi ki:

  Merhaba, ben ilk defa yurtdışına çıkacağım ve gideceğim ülke Hollanda. Bu bir akraba ziyareti olacak; eşimi ve ailesini ziyaret edeceğim. Uçak biletini gidiş-dönüş olarak aldım fakat davetiye yazısını bize başvurusunda evraklarla birlikte vermiştim, bu durumda sadece evin adresini vermem yeterli olur mu?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar,

  Göründüğü kadarıyla gayet hazırlıklısınız. Makul bir açıklama ile (turistik gezi amaçlı) geldiğinizi beyan ederseniz kimse kimseyi kapıdan çevirmez…

  Şimdiden keyifli seyahatler…

 • Yakup dedi ki:

  Arkadaşlar ben şimdi 13 ekimde makedonyaya gitmek istiyorum. Orda kız arkadaşım var ve 2 günlüğüne gidip gelicem.
  Kendisi orda okuyor. yorumları baya okudum ama havalimanında geri çeviriyorlar. Ne yapmam lazim pasaport tamam otel rezervasyonda tamam para da tamam. Başka ne yapmam lazım yardımcı olsaniz çok mutlu olurum.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Girişte neden geldiğinizi, nerede ne kadar kalacağınızı sorarlar. Mantıklı bir açıklamanız varsa sorunsuz giriş çıkış yaparsınız. 10 gün sonraya bilet alıp 10 gün sonra dönecekmiş gibi hareket edilebilir. Vizenizin geçerli olduğu süre ile ülkede maksimum kalış süreniz vizenizde yazar. Onu aşmayacaksanız sorun yok.

 • Can dedi ki:

  Merhaba amerika vizesine basvurdum. Ingilizcemi gelistirmek icin 6 ay orada kalmayi dusunuyorum. 6 aylik sure zarfinda kacak restorantlarda calisacagim. Vizem ciktigi taktirde gumruk polisi 6 ay kalacagimi ogrenirse sorun olur mu? Ona gore 6 ay sonraya donus biletimi alacagim. Yoksa 10 gun sonraya alip donus biletimi yakacagim. Hangisi daha mantikli. Sevgiler.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Genelde sorulmaz. Sıkıntı olacağını sanmam.

 • Djcebo dedi ki:

  21/05/2018 de Ukrayna’ya gitmek için biletleri aldık. Sigortam yok yani çalışmıyorum sigorta kesin sorulurmu? Şimdiden teşekkürler

 • Yol Aşkı dedi ki:

  bir sıkıntı yaşayacağınızı tahmin etmiyorum. şimdiden keyifli seyahatler…

 • lokman dedi ki:

  merhaba mart ayı sonu rusya turist gezim var vizemi aldım moskova sheremetyova havalimanını kullanıcam acaba pasaport kontrollerinde biz tc vatandaşlarına sıkıntı cıkartmaya devam ediyorlarmıdır 2015 kasım rus ucak krizi sonrası

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar,
  Yurtdışına çıkarken (çıktığınız tarih itibariyle) en az 6 ay geçerli pasaportunuzun olması beklenir. Riski almayın ve daha uzun süreli geçerliliği olan pasaportla çıkış yapın. Sevgiler.

 • Tarhan dedi ki:

  Merhaba hocam belgrad icin esimle beraber subat 10 da gidis 12 sinde donus biletlerimizi aldik 6 aylik pasaporta basvuru yaptik basvuruda polis kontrol edelim 6 aylik kabul oluyomu diye liste gibi bi ciktidan bakti islemi yapti pasaprtlar 19 ocakta elimize geldi esim daha once yurtdisina hic cikmadi ben 25 yasina kadar olan yesil pasaportumla amsterdama gitmistim forumlarda okuduguma gore 6 aylik pasaport belgradda sikinti oluyor dediler birkac giden arkadasla gorustum ayni durumun problem olmadigini soylediler konsoloslugu aradim durumu anlattim cikis yapacaginiz tarihten itibaren 3 aylik gecerli oluyosa pasaportunuz herhangi bi sikinti yasamazsiniz dediler ama sizinde fikirlerinizi almak isterim simdiden tesekkur ederim yardimci oldugunuz icin

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Hiçbir sorun yaşamadan geçersiniz. Neticede Almanya sınırları içindesiniz. Kendinizi rahat hissetmek isterseniz otel rezervasyon ve dönüş uçak bilet çıktılarınızı yanınıza almanızda fayda var. Şimdiden keyifli yolculuklar 🙂

 • güney demir dedi ki:

  Merhabalar

  2018 16 Nisan ayında Düsseldorfa fuara katılacağım. Bu katılım tamamiyle fabrika adına olacak ve 1 hafta sürecek. Fakat ben ayın 14 ünde erken frankfurta gitmeyi düşünüyorum evli kuzenimin yanında kalacağım oradan frankfurta git gel yapacağım. Frankfurt hava alanında pasaport kontrolünde ne demeliyim. Otel rezervasyonumu göstermem gerekir yoksa akrabamın evinden git gel yapacağım demem yeterlimi?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Enteresan bir deneyim… Ülkemizin yurtdışındaki izlenimi, ne yazık ki gümrük polislerinin bize olan davranışlarından belli…

 • Snn dedi ki:

  3 gun once bostondan geldim şu ara gelmeyin tavsiyem arkadaşım da dahil olmak üzere 8 eyül istanbul boston uçağından 20 turk vatandaşını geri çevirmişler ve 4 ay önce ben geldiğimde benim pasaportumu açmadan üzerindeki TURKEY yazısını görünce sirek güvenliği çağırdı ingilizcem iyi olduğundan ve babamın 27 yıldır abd de olmasından güvenliği iki dkda geri gönderdi eğer babam olmasa ve ingilizcem olmasa başka bir oda da gümrük polisleriyle uğraşabilir red yiyebilirdim boston newyor miami gibi meşur yerlerden giriş yapmamanızı tavsiye ederim daha küçük havaalanları ve şehirleri tavsiye etmeniz size büyüz avantaj sağlayacaktır saygılar. snnykrt@hotmail.com yardıma ihtiyacı olana ALLAH rızası için yardımcı olurum 🙂

 • Didar (_kimse_kim_) dedi ki:

  Kesinlikle aynı gerginliği yaşıyorum. 1 defa sorun yaşadım, almanyada eski pasaportlarda arka sayfadaki kimlik bilgileri kısmında doğum tarihimin basımında üst kısma da rakamlar çıkmış ve daha önce hiç fark edilmemiş. Gümrük memuru hatalı yeri gösterip doğum tarihimi sorduğunda şok geçirmiştim. 18 yaşında ve ilk yalnız yurtdışına çıkışımdı. Sanırım sonra gümrük memuru fobisi geliştirdim ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Ahaha inanırız 🙂 Zira geçen sene Amsterdam King’s Day festivaline girerken de pasaportta bize “Sizin Kral nasıl? :)” diye sormuşlardı 🙂

 • Aydın UYSAL dedi ki:

  Bana Ermenistan’ın pasaport kontrolünde “Binali Yıldırım kimdir” diye sormuşlardı 1 ay önce 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Hadi inşallah 🙂 Bol şanslar…

 • Gülbahar Yavuz dedi ki:

  Bu sene ilk kez cikicam kismetse …yaziniz benim icin cok aciklayici olmus ..Emeginize saglik….:)

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim ☺️?

 • Reşide dedi ki:

  Tüm detayları açık ve net anlatmışsın. Teşekkürler???

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 🙂

 • şenay güner dedi ki:

  tşk ler ☺️

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler. İyi seyahatler…

 • Esra Aslan dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş.. teşekkürler

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederiz 🙂 bol seyahatler…

 • Mert İlişik dedi ki:

  Bi nebze rahatlattı enazından ön bilgi için teşekkürler ?

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.