Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Pasaport Kontrolünden Rahat Geçmek İçin!..

PAYLAŞ
Home » Seyahat İpuçları » Pasaport Kontrolünden Rahat Geçmek İçin!..

Pasaport Kontrol Gerginliği ve Kolay Geçiş Yöntemleri

Pasaport kontrol gerginliği ve kolay geçiş yöntemleri hakkında edindiğimiz tecrübeleri paylaşalım…

Pasaport kontrolünden evvel, vize işlemlerini halletmiş olmanız gerekiyor. Yazıya geçmeden önce, örneğin bir Amerika vizesine ihtiyacınız varsa aşağıdaki videodaki yol gösterici uyarılara dikkat etmeniz gerekiyor. Amerika vizesi başvuru öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Amerika vizesi için gereken evraklar ve Amerika vizesi başvurusu hakkında tüm detaylar burada…

A. Pasaport Kontrol Hakkında Genel Bilgi

Pasaport kontrol denince yola çıkışlarda akla genelde kötü bir şey gelmez. Taa ki o gümrük polisini görene kadar 🙂

Ancak pasaport kontrolü sırası kendinize geldiğinde, eller kollar karışır; yüz ifadeniz, ses tonu bile değişebilir insanın 🙂

İşte tam de bu gerginlikleri yaşarken size birkaç tüyo verelim istedik. Maksat, her şey kolay olsun…

Keyifli okumalar…

Pasaport Çeşitleri ve Harç Ücretleri İçin Tıklayın!

Pasaport kontrolü, karayolu, havayolu, demiryolu veya limanlarda yapılan giriş çıkış kontrolleridir. Bu kontrolleri yapanlar, ilgili ülkenin polis memurları.

Aslında “pasaport almak” ile başlıyor her şey. Sonra gelsin heyecan dolu seyahatler…

Gel gelelim, gittiğin yerdeki gümrük polisi ile karşılaştığın o gereksiz gerginlik anına… Kendini kaçak göçmen hissine büründüren bir polisin şüphe dolu sorularıyla muhattap olursun.

Gerçeklerle yüzleştiğin yerdir pasaport kontrol noktaları. Ülkeler arası politikaların yansımalarını bir kez daha görüp yüzleştiğin yerdir…

O polisin sana verdiği gerginlikleri yaşamak zorundasındır defalarca yurtdışına gidip gelsen de…

pasaport kontrol

Düşündüğünüzde, insan sınıflandırma ve ayrımcılık hissi veriyor. Ancak kendi ülkelerinin yıllardır aldığı göçler sebebiyle suç oranlarının arttığını, kendine has düzenlerinin bozulduğunu, hatta işsizlik oranlarının artarak insan kalitesinin düştüğünü gözlemledikleri için sen de olsan istemezsin” diyorum kendi kendime…

Bu liste uzar gider ve düzen değişir mi bilemem ama biz gelelim asıl konumuz olan “Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçersin?” kısmına…

Amsterdam Gezi Rehberi Püf Noktaları

“Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçersiniz?

Onlarca kez yurtdışına giriş çıkış yapmama rağmen, her Türk vatandaşı gibi ben de pasaport sırasında o gereksiz gerginliği yaşıyorum. 🙂

Yan taraftaki “EU citizens” kısmında lay lay lom şekilde ve yüzünde gülücüklerle sorgusuz sualsiz geçen tipleri gördükçe, dünyadaki aslında varolan; ancak reelde yokmuş gibi davranılan “kast sisteminin” hala süregeldiğini sorguluyorum.

Sorsanız, en önde AB’nin karşı çıktığı ve her yerde dillendirdiği “discrimination” yani “ayrımcılık” sistemine karşılar…

Ne yazık ki bu bir paradoks… Ayrımcılık yapmasalar, ülkeleri yaşanmayacak hale geliyor; yapınca da “günahsız insanların suçu ne abi” diyorsun.

Yurtdışında Telefon Hattınızı Nasıl Güvenle Kullanabilirsiniz?

Bu durum hayatında hiç yurtdışına çıkmamış ve çıkmayacak memurlara yeşil pasaport verilmesi ile sürekli gidip gelen insanlara vize uygulanması çelişkisiyle çok benzer…

Neyse, kafaları karıştırmadan devam edelim…

pasaport

Özellikle ilk defa yurtdışına çıkacağınız zaman, kafanızdaki en büyük soru işareti havalimanındaki pasaport kontrolüdür. Çünkü o zamanlar herkesten bir şeyler duyup kafanızda kurmaya başlarsınız.

“Acaba ne soracaklar? Ya sorulacak sorulara cevap veremezsem”…

Neticede, vizeniz olsa da ülkeye almama yetkileri var gümrük memurlarının. Sonuç “Kim Milyoner Olmak İster”de ilk soruda elenmek gibi fiyasko! 🙂 Allah korusun diyelim…

Buradan yola çıkarak bir zamanlar yaşadığım bu sıkıntıyı ve tavsiyelerimi belirteceğim bir yazı hazırlamak istedim.

Bir resmi tatil zamanı, dillere destan “Amerikan Rüyası” yaşamak için popüler şehir New York‘a gideyim dedim. Havalimanında polis pasaport kuyruğuna girdim ve sıram gelip bankoya doğru yaklaştığımda polis pasaportuma baktı ve klasik sorularına başladı.

Ne amaçla geldin?” sorusuna, ülkede ulusal bayram olduğu için tatil fırsatını daha evvel hiç görmediğim New York gezisi için geldiğimi söyledim. Bana uzun uzun baktıktan sonra şöyle dedi.

Havaalanının dışını eliyle işaret ederek aşağılayıcı bir tavırla “Bak, buradan da New York görünüyor! Niye girmek istiyorsun ki?” deyip işlemimi geciktirdi ancak sonunda pasaporta damgayı vurdu ve sınırdan geçmeme izin verdi.

Nadir de olsa böyle durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Buna hazırlıklı olmalısınız. Sizden isteneceğini düşündüğünüz her türlü evrakı hazır edip kendinizi rahat hissederseniz her şey biraz daha kolay olur.

Bu arada yurtdışına çıkarken, vize almak gerekiyor. Aşağıdaki “Uzun süreli vize alma yolları” yazımız çok işinize yarayacaktır.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yolu

B. Pasaport Kontrolü Nedir? Pasaport Kontrolü Nasıl Oluyor?

Öncelikle şunu söyleyelim; Şu ara ülkemizde şu an itibariyle OHAL olduğu için, çalıştığınız iş yerlerinizden alacağınız SGK dökümlerini bu gümrük polisleri tarafından sorgulanabiliyor. Bu sebeple, gerekli evraklarınızı yanınıza alarak havaalanına hazırlıklı gidin.

Not: Çıkarken de yurtdışına çıkış harcınızı yatırmayı unutmayın. Yoksa geri gidip harç yatırarak tekrardan sıraya girersiniz. 🙂

Herhangi bir yurtdışı seyahatinizde, ülke giriş ve çıkışlarında, gümrük polisi tarafından yapılan ve pasaportunuzun incelenmesi ile gerçekleşen kontroldür…

Sizinle ilgili tüm kayıtlara ulaşılır. Örneğin asker kaçağıysanız, vergi borcunuz varsa veya herhangi bir konuda hükümlü iseniz, pasaportunuz sahte ise vs gibi durumlarda, durumunuzu orada tespit ederek çıkışınıza izin vermezler.

Yurtdışına çıkışlarda sorulan soruların temel amacı, ülkeye gelen ve giden kişileri kayıt altına almak ve yasadışı olayları engellemek. Tıpkı trafik polisleri veya asayişini bazı bölgelerde yaptıkları kontroller gibi diyebiliriz.

Bu bilgileri yazdım çünkü ne olduğunu bilmek gerekiyor. Şimdi ise neyle karşılacağımıza bakalım.

Güney İtalya’nın Cennet Kasabaları İçin Tıklayın!

C. Pasaport Kontrolünde Sorulan Genel Sorular

Pasaport kontrolü sırasında çoğunlukla şu sorulardan bazılarını sorarlar:

 • Ziyaret amacınız nedir?
 • Ülkede kaç gün ve hangi şehirlerde kalacaksınız?
 • Mesleğiniz nedir? Türkiye’de hangi şirkette çalışıyorsunuz?
 • Ülkede tanıdıklarınız var mı?
 • Bu ülke üzerinden başka bir yere gidecek misiniz? Yoksa ülkenize mi döneceksiniz? (Eğer tek yön almadıysanız, bu durum zaten uçak biletinizden belli olur).
 • Ülkenize geri dönüşünüz ne zaman olacak? Uçak bileti veya rezervasyonunuzu görebilir miyim?
 • Nerede konaklama yapacaksınız?

pasaport

Bunun gibi soruların amaçlarından biri de, sizin ülkeye temelli mi yoksa geçici olarak mı geldiğinizi anlamaktır. Bunlar vize ile veya vizesiz gidilen tüm ülkelerin gümrük polisleri tarafından sorgulanabiliyor.

Pasaport kontrol noktasında, orada bulunma amacınızı, ne zaman geri döneceğinizi vs polis sormadan evrak çıktılarını daha önceden yanınıza alarak beyan ederseniz her şey daha kolaylaşır.

Yani, yanınızda otel rezervasyonunuz, uçak biletiniz veya davet yazınız vs varsa zaten pek de bir şey söylemenize bile gerek kalmaz, merak etmeyin.

Küçük bir not: Geliş amacınızı yalan söylemeyin. Örneğin “arkadaşımın düğünü veya doğumgünü var” gibi yalanlar… Eğer polis sizden şüphelenirse o arkadaşınızı telefonla arayarak teyit edebilir.

Yok artık” demeyin; şahit oldum. Siz siz olun, adam akıllı ve dürüst cevaplar verin. Yalana gerek yok. En çok kabul edilebilir cevap “Turistik amaçlı gezmeye geldim“dir.

Makul cevaplar verdiğinizde sorunsuz şekilde geçiş yaparsınız.

Mistik Ada “Sicilya” ve Olağanüstü Keşif Noktaları!

D. İngilizce bilmeyenler ne yapmalı? Ülkeye geri gönderilme olayı mümkün mü?

Gümrük polisi, sizden şüphe duyduysa bu mümkün…

Örneğin, ülkede kalacak yer rezervasyonunuz/davet yazınız yoksa veya oraya neden gittiğinize dair soruya cevap vermiyorsanız, vize almış olmanızın bir önemi kalmayabilir. Bu durumda sizi geri yollayabilirler.

Ben hiç şahit olmadım ama kanun, gümrük polislerine bu imkanı sağlıyor ve şüpheli durumlardaki kişileri ülkeye kabul etmeyebiliyor. Bu yüzden gelecek klasik sorulara karşı hazırlıklı olun.

Dil bilmemeniz, ülkeye girişte bir engel teşkil etmiyor. Bundan dolayı sizi içeri almamazlık yapmazlar.

Pasaport kontrol noktasındayken, gelme sebebinizi, nerede kalacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi içeren belgeleri hazırda tutar ve gösterirseniz polis herhangi bir zorlama yapmadan pasaportunuza damgayı vurarak sizi ülkeye alacaktır.

Şimdiden bol şanslar…

Umarız pasaport kontrol yazımız sizlere yol gösterebilmiştir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Seyahat edememekten şikayetçiyseniz bu yazımıza mutlaka göz atın!

Yorum ve notlarınızı sayfamızın alt kısmına eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. 🙂

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

info@yolaski.com

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

 

 

35 Yorum

 • kübra dedi ki:

  merhaba ben almanya dogumluyum ve suresız oturum ıznım var 2010 yılından bu yana türkıyede kalıyorum fakat 4 senedır almanyaya gıtmıyorum bu durumda havalaında sorun yasarmıyım bılgınız var mı tesekürlerr

 • Semih dedi ki:

  Merhabalar öncelikle, amerika için f1 vizesi aldım newyorkta dil okulu için baslangıc tarihi 10/06 ama ben tarihi 01/07 olarak değiştirmeyi ve 8 veya 9 haziranda gitmeyi düşünüyorum okul baslangıcında aile yanı konaklamam mevcut konsolosluktan verilen kagıtta 1 ay öncesinden girebilecegim yazıyor. 8 haziranda girsem ve otel rezervasyonu yaptırsam ve olabilirse 1 haftalık newyorktan san franciscoya gidip gelsem ama bunu söylemesem ülkeye girişte sorun olurmu acaba ?

  • Yol Aşkı dedi ki:

   sorun olacağını hiç sanmıyorum. amerika’nın tadını çıkarın 😉

   • Semih dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevabınız peki direk san franciscoya gitsem girişte sorun yaratırlar gibisinden yorumlar aldım sizce ülkeye almama durumları olurmu direk gittiğimde?

    • Yol Aşkı dedi ki:

     Bitim tarihine en az 6 ay geçerli süresi olan pasaport ile vizeniz varsa ABD’ye nereden girerseniz girin, sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

     Şimdiden keyifli seyahatler 😉

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.