Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Floransa Gezi Rehberi

PAYLAŞ
Home » Avrupa » İtalya » Floransa » Floransa Gezi Rehberi

Floransa Gezi Rehberi – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Gezi Rehberi – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezi rehberi içinde Floransa Gezilecek Yerler ve tüm saklı kalmış detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

Floransa gezisi yapmadan İtalya’yı anlamak pek mümkün olmuyor. Zira Floransa, “İtalyan Rüyası”  rönesansın doğduğu yer…

Sanat ve tarihin kesişme noktası… Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante gibi rönesans sanatçılarının sokaklarında yürüdüğü, sanat galerileri ve müzelerle dolu enfes şehir…

Floransa gezilecek yerleri görmek için öncelikle Schengen vizenizin olması gerekiyor. Uzun süreli vize almanın 6 iş bitirici yöntemi için şu yazımız size pratik yolları gösterecek.

Gelelim Floransa gezisi için gerekli Floransa ulaşım bilgilerine…

Floransa Gezilecek yerler

1. Floransa’da Ulaşım Nasıldır?

Floransa Gezi Rehberi – Floransa’ya Verona’dan araba ile 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Fakat Floransa’nın oldukça turistik bir şehir olması sebebiyle tren veya otobüs ile de ulaşımı oldukça kolay.

İtalya Sevenler Buraya! İşte En Güncel ROMA GEZİ REHBERİ!

Eğer siz de arabayla seyahat ediyorsanız, Floransa’daki park sorununun Venedik’ten daha kötü olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’da park ve kurallar sebebiyle kesilen cezaların haddi hesabı olmuyor. Bu sebeple Türkiye’deki adresine mahkeme kararı ve faiziyle ceza tebliği gelen insanlar var.

2,5 saatte ulaştığımız Floransa bizi inanılmaz bir trafikle karşıladı. Sanıyorum bundan ötürü şehirde çok sayıda Vespa’lı var. 🙂

Yaklaşık 1,5 saat boyunca arabayı park edebileceğimiz bir otopark aradık fakat navigasyonun bizi yönlendirdiği tüm otoparklar girişi yasaklı yani “Zona Traffico Limitato” bölgesinde olduğu için dönüp dönüp durduk zira bu bölgelere girişin cezası minimum 100€. Fakat sorun şu ki otoparkların hepsi bu bölgedeydi.

Risk aldık ve araç girişinin yasak olduğu bu bölgeye mecburen girdik ve tam o anda kamera fotoğrafımızı çekti.

Olayın özü ise şuymuş; Floransa çok tarihi ve çok küçük bir şehir olduğu için eski şehir denilen bölgeye araçla girmek yasak.

Yasaklı bölgede bulunan otoparkların belediyeden aldıkları izin sertifikaları varmış ve aracın fotoğrafı çekilse bile otopark plaka numaramızı belediyeye bildirdiği için ceza tarafımıza yansıtılmıyormuş.

Eski şehrin içinde olması ve belediye izni bulundurması sebebiyle Garage Ponte Vecchio Floransa’ya araba ile gelmeniz durumunda tercih edebileceğiniz bir otopark. Günlüğü 35€. (Yok artık demeyin, Avrupa’nın genelinde otoparklar böyle…)

Floransa Gezi Rehberi

2. Floransa Gezilecek Yerler – Floransa Gezi Rehberi

Floransa Gezi Rehberi – Kimisi şehrin en önemli yapılarının içinde bulunduğu, kimisi yeşil ağaçlarla çevrili, kimisi sakin, kimisi turist kuyrukları ile uzayıp giden kalabalıktaki meydanlar yapılacaklar listemizin olmazsa olmazları.

İtalya’nın hangi şehrine giderseniz gidin sizi içine alan, kendinizi inanılmaz iyi hissettiren meydanlar bulursunuz. Fakat Floransa meydanlar konusunda başı çekiyor diyebiliriz. Şimdi aşağıda bahsedeceğimiz meydanlara gitmeden ve o havayı solumadan geri dönmeyin.

Mistik Ada SİCİLYA GEZİLECEK YERLER

a. Piazza della Signoria / Hanımlar Meydanı

Signoria meydanına vardığınızda tek kelime ile büyüleniyorsunuz. Meydanın tam ortasına gelip baktığınızda, karşınıza önce yılan başlı Medusa’yı elinde tutan Perseus heykeli çıkacak.

Heykel o kadar büyük o kadar ihtişamlı ve o kadar korkutucu ki çünkü gerçekçiliğinin yanı sıra bu heykel aslında düşmanları korkutmak için yapılmış.

Perseus heykelinin ardından, sütunları ve içindeki çeşitli -genellikle kesik baş temalı- heykelleri ile günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılan ve tarihte devlet büyüklerinin önemli törenleri izlediği Loggia dei Lanzi’yi göreceksiniz.

Hemen sonra, rönesansın yetenekli sanatçılarından Michelangelo’nun dünyaca ünlü Davud heykelinin replikasına yöneliyorsunuz.

Tabii ki Signoria Meydanı, tarihin geçmişten günümüze koruyarak getirdiği bu yapılardan ibaret değil.

Bir de 13. yüzyılda hükümet sarayı olarak yapılıp 1470 yılında Medici ailesinin evine dönüşmüş ve avlusunu Michelangelo’nun yaptığı Palazzo Vecchio; yani Vecchio Sarayı var ki, Floransa’nın en önemli tarihsel yapılarından olup meydanı çevreleyen görkemli yapılardan sadece biri ve günümüzde belediye binası ve müze olarak kullanılıyor.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

b. Piazza della Repubblica / Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı’na vardığınızda karşılaşacağınız sahneyi tarif etmek çok güç olacak.

Roma döneminden bu yana Floransa’nın en önemli meydanı olan Piazza della Republica tüm tarihi görüntüsünün yanı sıra içinde rengarenk bir dünya barındırıyor.

Meydanın en görkemli yapısı olan kemerin hemen önünde, meydanın ortasında rengarenk bir atlı karınca bulunuyor.

Bu meydanda çocuk olup atlıkarıncaya binmeden dönmezsiniz. İyi fotoğraflar çıkıyor inanın… 😉

Piazza della Repubblica aynı zamanda Caffé GilliCaffé Paskowski ve Caffé delle Giubbe Rosse gibi tarih boyunca sanatçılar tarafından buluşma noktası olarak gelinen kafelere de ev sahipliği yapıyor.

Fiyatların çok yüksek olduğu bu kafelerde bir kahve içmek tamamen sizin bütçenize kalmış. Bir cappucinonun 9-10€ olduğunu belirtmemizde fayda var 🙂

Stockholm’e Niçin Gitmelisiniz?

c. Piazza San Lorenzo / San Lorenzo Meydanı

Floransa Gezi Rehberi – Floransa’nın en büyük kiliselerinden biri olan Basilica di San Lorenzo’ya ev sahipliği yapan San Lorenzo meydanı diğer meydanlara nazaran daha küçük ve daha sakin.

Bu meydana gelmişken içinde Medici ailesinin önemli üyelerinin mezarlarının da bulunduğu, ön kısmı hala tamamlanmamış ve tamamlanmayacak olan San Lorenzo Bazilikası’nı da mutlaka görün.

Bu meydana paralel sokaklar olan Via Ariento ve Via Nazionale’de iki tane market (pazar) bulunuyor. Central Market (Mercato Centrale) olarak bilinen bu pazar Pazartesi’den Cumartesi’ye sabah 7 öğlen 2 saatleri arasında açık ve daha çok meyve, sebze ve şarküteri ürünlerinin satıldığı bir yer.

Dilerseniz öğle yemeğinizi de burada appretivo şeklinde yiyebilirsiniz. Diğer pazar alanı ise açık havada olup Salı’dan Cumartesi’ye sabah 9 akşam 7 saatleri arasında hizmet veriyor. Daha çok Bangladeş’lilerin deri ürünlerini sattığı bu pazarı çok sevmeyebilirsiniz…

Sebebi ise Floransa’nın tarihi yapısı içinde çok alakasız durması ve ürünlerin İtalya’ya özgü olmaması… Bir göz atabilirsiniz fakat saatler harcamaya değmez.

Pazar alanlarından bahsetmişken, şehir merkezinde bulunan ve Rönesans mimarisinde inşa edilip, tarihte ipek ve altın mücevherlerin satıldığı, günümüzde deri ve küçük bibloların satıldığı Mercato Nuovo İngilizce adı ile Porcellino Market da görülmesi gereken yerlerden biri.

Salı’dan Pazar’a sabah 9 akşam 7 saatleri arasında açık.

d. Piazza di Santa Spirito / Santa Spirito Meydanı

Turist kalabalığından uzak, daha çok lokal insanların takıldığı, insanların köpekleri ile birlikte gezintiye çıktığı, kimilerinin oturup kitap okuduğu, etrafı yemyeşil ağaçlarla kaplı bu meydan benim Floransa’da en sevdiğim meydanlardan biri oldu.

Güneşin batışını izlerken içmek için alacağınız şarabı burada açabilirsiniz. Meydanın etrafı cafe ve restaurant’larla dolu.

Santa Spirito meydanı Floransa’nın olmazsa olmazlarından diyebilirim. Birçok kaynakta bahsedilmez ama lokal havayı hissetmek ve günün yorgunluğunu atmak için mutlaka gidin.

Hem Vizesiz, Hem Ucuz, Hem Çılgın. İşte BELGRAD! 

e. Piazza del Duomo / Duomo Meydanı

Karşınıza çıkacak Santa Maria del Fiore Katedrali’ni görünce kalp atışlarınız hızlanabilir. Karşımda gördüğüm bu şaheseri hayranlıkla izlemeye başladım.

O kadar büyüleyici bir mimarisi var ki önce uzaktan sonra yakından, gündüz, gece, önünden geçtikçe kendini izletiyor… Baktıkça heyecanlanlanıyorsunuz.

Sonra öğreniyorsunuz ki, “Floransa Sendromu” hatta literatürdeki adıyla Stendhal Syndrom diye bir şey varmış. 🙂

19. yüzyılda yaşamış Fransız yazar Stendhal, Floransa ziyareti sırasında Santa Maria del Fiore Katedralini görünce anlatılması güç bir duygu yoğunluğu hissetmiş. (Bakınız yukarıda başınıza gelecekler).

Bir tablonun, heykelin karşısında kalp atışları hızlanan, başı dönen ve hatta baygınlık geçirip halüsinasyon gören insanlar hatta hastanelik olan insanlar olmuş.

Bir İtalyan psikiyatr Floransa’da bu sendromu yaşayan 100’den fazla ziyaretçiyi gözlemlemesinden sonra Floransa Sendromu psikosomatik bir rahatsızlık olarak literatüre geçmiş.

Hikaye bu ya? İnsan doğru veya yanlış bakmadan yaşayınca inanabiliyor…

Floransa Gezi Rehberi

f. Santa Maria del Fiore Katedrali/Floransa Katedrali

Dünyanın en büyük 3. Katedrali. Yapımı 140 yıl süren, Floransa’nın hala en yüksek yapısı.

Aynı zamanda şehrin en önemli simgesi olan, göz alıcı kubbesi ile dışarıdan kendine bakanları hayran bırakan Santa Maria del Fiore Katedralinin dışı pembe, yeşil ve beyaz renkli mermerlerle bezeli ve üzerinde sayısız hikaye yer alıyor

Tüm Tapas Bar Tüyolarıyla Madrid Gezilecek Yerler

Floransa’nın siluetini belirleyen bu olağanüstü katedrali ne yapın edin bir kez de olsa görün.

Katedrale girerken kıyafetinizin bacaklarınızı ve kollarınızı örten bir giysi olduğuna dikkat edin aksi halde kapıda kalırsınız. (Vatikan’da da durum aynıdır.)

Pazartesi, Çarşamba ve Cuma 00:00 – 17:00, Perşembe 10:00 – 15:30, Cumartesi 10:00 – 16.45, Pazar 13:30 – 16.45 arasında ziyarete açıktır ve giriş ücretsizdir.

Dışı bu kadar olağanüstü olup içinin son derece basit bir şekilde tasarlanması bende bir hayal kırıklığı yaşatmadı değil fakat kubbenin iç kısmına resmedilen Last Judgement yani Kıyamet Günü freskini uzun uzun izleyin…

g. Campanile di Giotto / Giotto’nun Çan Kulesi

Piazza del Duomo meydanı Floransa’da görülmesi gereken bir çok yapıyı kapsıyor. Onlardan biri de Giotto’nun Çan Kulesi.

Bu kuleye 414 basamağı tırmanarak çıkacağınız bilgisini görünce çok önemsemeyebilirsiniz ama yoruyor 😉 Duomo’nun kubbesine çıkmak yerine bence bu çan kulesine çıkın.

Duomo’dan o enfes kubbeyi göremiyorsunuz fakat çan kulesinden ona dokunacak kadar yakın olduğunuzu görebiliyorsunuz 🙂

Giotto’nun Çan kulesi 08:15- 18:50 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 10€ fakat bu biletle Vaftizhane ve müzeyi de ziyaret edebiliyorsunuz.

h. Piazzale Michelengelo / Michelangelo Tepesi

Michelangelo tepesine vardığımızdaki hislerimiz nasıl yansır bilemiyoruz ama ekşi sözlükte biri şöyle ifade etmiş: Piazzale Michelangelo tepesinden Floransa’ya bakmak, hayatı hiç yaşamamış birinin dünyaya bakması gibi bir şey”.

Michelangelo tepesinde sizi karşılayacak manzara enfes olacak…

En Uygun Fiyatlarla Budapeşte Gezi Rehberi!

Seyahatlerinizde bazı anlar vardır. Kendinizi aşırı huzurlu, mutlu ama dahası şanslı hissettiğim ve hatta şükür duyduğunuz anlar. İşte o an burada sizi bekliyor…

Biraz ileride Arno Nehri uzayıp gidiyor, üzerinde boylu boyunca uzanan Ponte Vecchio buradan da enfes görünüyor. Şehrin ortasından yukarı doğru yükselen Duomo ve kubbesi

Masal gibi bir Rönesans manzarasına karşı marketten 5€’ya aldığımız Chianti marka Toskana bölgesi şarabımızla güneşin batışını izlerken sanki her şey o anda bizden ibaretti.

Michelangelo tepesine Ponte Vecchio civarından 12 ve 13 numaralı otobüsle çıkabilir ya da 15 dakikada yürüyerek çıkabilirsiniz. Gününüzü planlarken burayı mutlaka gün batımına bırakın ve marketten şarabınızı almayı unutmayın 🙂

i. Ponte Vecchio / Eski Köprü

Dışarıdan görünümüne bayılıp içinde yürüdüğümde kuyumcu görmekten sıkıldığım Ponte Vecchio Floransa’nın Arno Nehri üzerindeki en eski köprüsü.

İlk yapımı Orta Çağ’a uzanan bu köprü eskiden kasapların ve deri tabakhanelerinin bulunduğu bir köprü iken Medici ailesinin kokudan rahatsız olması üzerine günümüzde kuyumcuların bulunduğu bir köprü halini almış.

Medici ailesi Pitti ile Uffizi arasında halka karışmadan yürüyebilmek için bu köprünün üzerine Vasarı adında bir koridor yaptırmış. Bu koridoru köprünün dışından dikkatlice bakarsanız görebilirsiniz.

Floransa’nın simgelerinden biri olan Ponte Vecchio’yu mutlaka rotanıza ekleyin zira bu köprü, köprüleriyle meşhur Floransa’nın II. Dünya Savaşında Almanlar tarafından bombalanmayan tek köprüsü.

j. Uffizi Müzesi / Pitti Sarayı / Boboli Bahçeleri

Floransa’ya vardığımızda günlerden Pazartesi’ydi ve tüm müzeler kapalıydı. Dünyaca ünlü müze ve galerileriyle ünlü Floransa’yı gezmek için sadece bir günümüz vardı ve biz o günü Pazartesi’ye denk getirebilmiştik. Olsundu. Canımız sağolsundu 🙂

Uffizi müzesi, Pitti sarayı ve içindeki Boboli bahçelerini de gitmişken görmeyi ihmal etmeyin.

Adım Adım En Güncel Roma Gezi Rehberi

3. Floransa Konaklama – Floransa Ulaşım Kartı – Floransa Gezilecek Yerler –

Floransa Gezi Rehberi – TÜM TÜYOLAR

Floransa Gezi Rehberi

 • Sanatın başkenti Floransa tarihi ve kültürel açıdan mutlaka görülmesi gereken İtalyan şehirlerinden
 • Müze ve galerilerle birlikte Floransa’ya 2,5 gün gibi bir süre ayırabilirsiniz.
 • Floransa’da hatta İtalya’da konaklama genel olarak pahalı. Oteller, hosteller çok eski dolayısıyla içine çok önem vermeden bence eski şehir dolaylarında bir yerde kalın. Biz Loggia Fiorentina adında çok eski bir binada bulunan hostelde kaldık ve hem lokasyon hem de konaklama olarak çok memnun kaldık.
 • Floransa’nın sanat başkenti olmasının arkasında Medici ailesinin Rönesans sanatçılarına yaptığı yatırım ve destek yer alıyor. Bu yüzden Floransa’ya gitmeden önce Medici ailesini okuyun, araştırın.
 • İtalya her mevsimde güzeldir ama bence Nisan- Mayıs veya Eylül-Ekim ayları kültürel bir İtalya seyahati için ideal zamanlar.
 • Floransa son derece turistik bir şehir olduğundan dil konusunda bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.
 • 72 saat geçerliliği olup 72€ ücreti olan Firenze kartı eğer müzeleri gezeceksiniz mutlaka satın alın. Sebebi ise bu kartın Floransa’daki 67 müzede geçerli olması. Bu kart sayesinde ciddi uzunluktaki kuyruklarda zaten kısıtlı olan vaktinizi boşa harcamamış olursunuz.
 • Eğer belli başlı müzeleri görmek istiyorsanız Firenze kart almanıza gerek yok fakat müze biletlerinizi mutlaka online olarak satın alın ve uzun kuyruklarda beklemekten kurtulun.
 • Meydanlarda ve parklarda uzanmak, yatmak yasak. Polisin gelip sizi uyandırmasını beklemeden böyle bir şeye Floransa’da kalkışmayın.
 • Umumi tuvalet konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz zira çok fazla tuvalet yok. Bu yüzden müzelerin veya cafe’lerin tuvaletini kullanın.
 • Dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin kopyalarını 5-10€ karşılığında Afrikalı seyyar satıcılardan alabilirsiniz.
 • Sadece Floransa’da değil nerdeyse tüm İtalya şehirlerinde su satın almanıza gerek yok çünkü her yer çeşme ve su içilebilir.
 • Son olarak otobüse falan binmeyin, tembellik etmeyin ve Floransa’yı yürüyerek keşfedin, sokaklarda kaybolmak tabirinin yaşayın.

Floransa’ya gidin ve Leonardo, Michelengelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların yürüdüğü sokaklarda yürüyün ve kendinize masal gibi anlar yaratın…

Umarız Floransa Gezi Rehberi yazımızdaki Floransa gezilecek yerler konumuz sizlere yol gösterebilmiştir.

Şimdiden bol seyahatli ve sağlıklı yıllara…

Çılgın Amsterdam Gezi Notlarımız İçin Tıklayın!.. 

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Floransa Gezi Rehberi

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Floransa Gezi Rehberi

 

 

 

 

 

Dünya Benim Evim

Floransa Gezi Rehberi

 

 

27 Yorum

 • duygu dedi ki:

  Süper bilgiler.

 • Elif Akkaş dedi ki:

  Çok hoş bir yazı olmuş ????

 • Zeynep Demirtaş dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

 • Zeynep Demirtaş dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş,teşekkürler 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  İtalya yaz kış nefis Hatice Hanım 😉 Tadını çıkarın. Sevgiler…

 • Hatice Dalak dedi ki:

  Elinize sağlık 🙂 Ben kış ayında gideceğim. Bakalım nasıl olacak. Yazınızdan çok faydalandım.

 • Yağmur dedi ki:

  En en en…?

 • Emel dedi ki:

  Sevgili Yol Aşkı, 2012 yılı nisan ayında turla gittiğim İtalya seyahatinde aşık olduğum şehirdi Floransa,
  ve ne kadar az yerini görmüşüm ilk fırsatta listemde var ve sizin önerilerinizle gideceğim çok teşekkürler..

 • Kübra Barışık dedi ki:

  Sanırım en çok görmek istediğim yer!Bu kadar güzel bir anlatımla kısa bir tur yapmış olsam da,gittiğimde de bana rehberlik yapacak bir yazi.Paylasiminiz ve detaylı anlatımınız için teşekkürler! :))

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 🙂

 • Emrah Yıldırım Tatlı dedi ki:

  Floransa seyahatim öncesi bu yazı çok faydalı olabilirdi 🙂 bir sonraki seyahatime güzel bir rehber olacak, paylaşım için teşekkürler.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok teşekkürler. Size de şimdiden keyifli seyahatler 🙂

 • Sevalice dedi ki:

  Her şey Harika anlatılmış sanki adım adım gezdim sizinle birlikte ? Hiçbir detay atlanmamış. Keyifli seyahatler dilerim. Siz keyifli geçirin ki biz de keyifle okuyalım ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler ? mutlu tatiller

 • Selay dedi ki:

  Bu yazı keşke daha önce karşıma çıksaydı balayımızda İtalya turuna çıkmıştık ve hiç araştırma yapma şansımız olmamıştı eğer buradakileri daha önce bilseydim tatilim 2 kat daha güzel geçebilirmiş ama olsun nasip bundan sonraki tatillere ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Sizin adınıza heyecanlanıyorum 🙂 Harika bir rota çizdiğinizden eminim. İtalya’da gezi bir başka olur. Şimdiden keyifli seyahatler dilerim. Sevgiler…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Umarım en kısa sürede gidersiniz. Floransa sizi bekliyor 🙂

 • Aslı Azman ( femkke) dedi ki:

  Floransa Sendromu dikkatimi çekti , yaşamayı istiyorum ?…Kaleminize sağlık , çok canlı anlatmışsınız…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok merci güzel düşünceleriniz için 🙂 En güzel günler sizin olsun.

 • Özlem dedi ki:

  En çok gitmek isteğim yerlerden biri??Gerçekten paylaşımlarınızçok güzel??Detaylı bir şekilde anlatım yapılmış..bundan sonra takipçinizim??Teşekkürlerrr

 • Bahadır uysal dedi ki:

  Harika tanıtım ?
  En büyük hayalim motorsikletle dünya turu…
  Bunun için ise ilk etapta sanat turu yapmak istiyorum… ve tabi ki floransa benim mabedim!…
  italyayı baştan başa gezeceğim…
  Adım adım hayallerime yaklaşıyorum…
  hazırlıklarımın pek çoğunu tamamladım…
  Rotamı netlaştirirken sizden oldukça fazla yararlanacağım kesin ?
  Teşekkürler ?
  scolpture_life

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler 🙂 Umarım tekrar gider, anılarınızı tazeleme fırsatı bulursunuz 🙂 Sevgiler, selamlar…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Haydi harekete geçin o halde 🙂 Şimdiden güzel yolculuklar sizin olsun…

 • Pinar dedi ki:

  32 yasimdayim halen gidemedim ve encok gitmek istedigim ülkeyken ?hic olmassa pisa kulesi yikilmadan önce gitmek.umuduyla?

 • Leyla dedi ki:

  2013 yılında Roma’ya eşimle beraber gitmiştim hayran kaldık, detaylı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş elinize sağlık

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 🙂 Elimizden geldiğince her an destek olmaya hazırız. Şimdiden keyifli seyahatler…

 • AysenurInegol dedi ki:

  Birçok ülkeyi gezmiş olmama rağmen İtalya’yı henüz bu listeye ekleyemedim. Gitmeden önce mutlaka sizin rehberliğinize danışacağım. Keşke diğer gezilerimde de sayfanızı keşfetmiş olsaydım. Bundan sonra tek adresim sizin sayfanız olacaktır. Detaylı ve faydalı anlatımınız için çok teşekkürler?

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.