Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Frankfurt Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Avrupa » Almanya » Frankfurt » Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt gezilecek yerler oldukça geniş. Bu şehirde aradığınız her şeyi buluyorsunuz.

Frankfurt Gezilecek Yerler – Frankfurt Gezi Rehberi

frankfurt gezilecek yerler

1) Frankfurt Giriş

 

Fuar ve finans merkezi olan Frankfurt, ekonomik yönden dünyanın sayılı şehirlerinden. Hassen eyaletinin Main nehri üzerine kurulmuş olan şehir; Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın en büyük şehri. Merkez Bankası’nın bu şehirde bulunuyor olması ise Frankfurt’u Avrupa’nın finans merkezi haline getirmesi için yeterli bir sebep…

Frankfurt, sadece finans sektörüyle değil, şarap bağları ile de ünlü.

Almanya, Schengen vizesi isteyen ülkeler arasında. Bu nedenle Frankfurt’a gitme planları yapmadan önce vize işini halletmelisiniz. “Schengen Vizesiyle ilgili En Güncel Tüyolar” yazımız ile Uzun Süreli Vize Alma Yollarını anlattığımız yazımız için ilgili alanlara tıklayın…

Frankfurt, ortasından geçen Main nehri ile ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta iş merkezlerinin bulunduğu büyük gökdelenlerin ve asıl gezilecek yerlerin olduğu olduğu Mainhattan denilen bölge diğer kıyıda ise genelde yaşam alanlarının, müzelerin ve pub’ların bulunduğu kısım. Aşağıda Frankfurt yeme içme ve Frankfurt gece hayatı ile ilgili yazıyı ayrıca bulacaksınız.

Şimdi gelelim Frankfurt gezilecek yerler kısmına…

2) Frankfurt Gezilecek Yerler

frankfurt gezilecek yerler

a) En Güzel Frankfurt Manzarası İçin…

Gezmeye Frankfurt’un ünlü Euro simgesinden başlayabilirsiniz. Eurotower taşınmış olsa da, simgesi Willy Brandt Platz üzerinde durmaya devam ediyor.

Şehri daha yakından tanımak için gökdelenler bölgesine uğramalısınız. 200 metre yüksekliğindeki Main Tower da burada. En güzel Frankfurt manzaralarından biri için buranın kulesine çıkabilirsiniz.

b) Eski Opera Binası (Alte Oper)

Gökdelenler bölgesine oldukça yakın. 1.880 yılında yapılmış nefes kesici bir eser ancak Almanya’daki birçok yapı gibi 2 .Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş. 1.970’de restore edilerek günümüze ulaşmış.

c) Naturmuseum Senckenberg (Doğa Müzesi)

Dinozor iskeleti koleksiyonuyla dikkat çeken bir müze. Bu büyük müzenin bir diğer özelliği ise dünyanın en büyük doldurulmuş kuş koleksiyonuna ev sahipliği yapması…

d) Palmengarten

Burası ise, Frankfurt’un en büyük yeşil alanları arasında yer alıyor. Dev bir botanik bahçesi olan Palmengarten’de, seralarda bulunan çeşitli bitkilerin yanı sıra dev boyutta bir suni göl de bulunuyor. En güzel fotoğraf karelerini burada yakalayabilirsiniz.

e) Eschenheimer Kulesi

Frankfurt’un eski şehir duvarlarından kalan en iyi tarihi eser diyebiliriz. 1.400’lü yılların başında inşa edilmiş. 47 metre yüksekliği nedeniyle hala etkileyici boyutlara sahip olan duvar, eski zamanlardan ışınlanmış gibi duruyor… Bugün Eschenheimer Kulesi, aktif olarak toplantı salonlarına ve bir cafe’ye ev sahipliği yapıyor.

f) Zeil Caddesi & Main Guard Meydanı

St. Katharinen Kilisesinin bulunduğu bu meydan, Zeil Caddesi‘nin başlangıç noktası. Main Guard, tarihi binalarla modern binaların iç içe olduğu ilginç bir bölge. Buradaki en ilginç yapı 1.730’da yapılan Barok Muhafız Evi. Daha sonra hapishane ve devamında ise karakol olarak hizmet vermiş. Şimdilerde ise işlek ve turistik bir cafe…

frankfurt gezilecek yerler

g) Römerberg Meydanı

Ortaçağ’dan bu yana Frankfurt’un idari merkezi olan tarihi Römerg Meydanı, Frankfurt’un en popüler meydanı…

Zira muhteşem mimarisiyle göz alıyor. Sivri çatılara, ahşap ön cephelere ve çok sayıda pencerelere sahip göz alıcı binaların yer aldığı meydan, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Meydanda, 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış 11 tane müthiş bina var.

Bunlardan bir tanesi de Altes Rathaus olarak adlandırılan belediye binası. Meydanda bulunan diğer önemli yapılar ise, Aziz Leonhard Gotik Kilisesi ve Frankfurt’un zengin tarihine ait koleksiyonların yer aldığı 1.878 yapımı Tarih Müzesi.

Buraya hemen çevresinde bulunan St.Paul Kilisesi ve şehrin ana katedrali olan Frankfurt Katedrali de gözünüze çarpacaktır. 14. yüzyılda ait olan ve gotik mimari tarzda inşa edilen Frankfurt Katedrali’nden de şehrin en güzel manzaralarından birini görebilirsiniz.

Göreceğiniz yerlerden olan ve kırmızı kum taşından neo-klasik tarzda yapılmış bir yapı St.Paul Kilisesi ise Alman parlamentosunun ilk buluşma yeri. İlk Alman Anayasası’nın oluşturulduğu yer burasıymış…

frankfurt gezilecek yerler

h) Grosser Hirschgrabern Caddesi

Goethe hayranı iseniz, bu cadde üzerinde bulunan doğup büyüdüğü evi görmek isteyebilirsiniz.  Odasında, Goethe’nin çocukken oynadığı kukla ve erken dönem çalışmalarına ait çok sayıda parça bulunuyor.

i) Eisener Seg Köprüsü

Bu tarihi köprüden karşı kıyıya geçip, daha lokallerin bulunduğu bu bölgede yemeğinizi yiyebilirsiniz. Şehri keşfetmek için sizi en değerli noktalara götüreceği kesin 😉 Museumsufer’ın da bulunduğu bu bölgede, tam 12 tane müze var.

Avrupa’nın en iyi etnolojik müzelerinden biri kabul edilen Dünya Kültürleri Müzesi de yine burada… Önceden sergi içeriklerine bakarak hangilerine gitmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Son olarak da Kaiserstraße üzerindeki Hauptbahnhof ana tren istasyonundan havaalanına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tren istasyonu gerek iç gerek dış mimarisiyle görülmesi gereken yapılardan.

frankfurt gezilecek yerler

3) Frankfurt’a Nasıl Gidilir? Frankfurt’a Ulaşım Nasıldır?

Biraz da Frankfurt ulaşım ile uluslararası ve Frankfurt şehir içi ulaşım nasıl olduğu hakkında bilgi verelim…

frankfurt gezilecek yerler

a) Frankfurt Ulaşım

Frankfurt, demiryolu ağlarının ve otobanların kesiştiği noktada bulunuyor. Bu sebeple gerek Frankfurt Havaalanı’ndan ulaşım, gerekse Frankfurt şehir içi ulaşım açısından olukça rahat. Hızlı trenle ve dünyanın en büyük en işlek havaalanlarından birine sahip olmasıyla, kolaylıkla ulaşılabilecek şehirlerin arasında…

İstanbul’dan da her gün direkt uçuş ile Frankfurt’a ulaşım mümkün.

Frankfurt şehir içi ulaşımda raylı sistemi uzak ve yakın ulaşım tarifeleri bağlantı ve aktarmalara uygun şekilde düzenlenmiş. Ayrıca havaalanlarına da ulaşım raylı sistem bağlantısıyla mümkün.

Eğer siz de yürüyerek keşfedenlerdenseniz, Frankfurt tam size göre… Zira şehri rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Ayrıca bisiklet kullanımı da çok yaygın. Buradan bilgi alarak Frankfurt’ta bisiklet kiralayıp şehri gezmeniz mümkün…

4) Frankfurt Ulaşım ve Şehir Kartı

Frankfurt ulaşımında kullanabileceğiniz bir kart var mı ve şehri daha avantajlı gezmek için ne yapabilirim derseniz Frankfurt şehir kartı tam size göre…

Frankfurt şehir kartı, Avrupa’nın çoğu şehri gibi burada da var.  24-48 saatlik iki seçenek halindeki bu biletten size uygun olanı alıp sınırsız ulaşım kullanabilirsiniz. Üstelik bir çok müze ve turistik mekanda da bu kart ile %50’ e varan indirimler var. 24 saatlik biletler:  € 10.50 iken 48 saatlik biletler 15.50 Euro.

Almanya’da S-Bahn (hızlı tren), metro ve tramvaya binerken herhangi bir kontrol mekanizması yok. Ancak ansızın bir kontrole denk gelebilirsiniz. Bilet kontrolünü sivil ve resmi görevliler  yapıyor. Trene biletsiz binip yakalanırsanız 100 Euro’ya kadar ceza ödemeniz muhtemel.

5) Frankfurt Konaklama – Frankfurt Kalınacak Yerler

 Frankfurt’ta nerede kalınır? Frankfurt’ta en ucuz konaklama nerede yapılır? diyenler için biraz bilgi verelim…

Dünyanın en önemli fuarlarına ev sahipliği yapan bu şehirde fuar dönemlerinde otel fiyatları çok yükseliyor. Bu nedenle gideceğiniz döneme göre önceden rezervasyonlarınızı halletmek de fayda var. Euro’nun artışı sebebiyle Frankfurt gezilecek yerleri hesaplı şekilde görmek gerekiyor 🙂

Frankfurt gezilecek yerler Frankfurt’ta ucuz konaklama isteyenler için şunu önerelim: Eğer uygun fiyatlı bir alternatif istiyorsanız Frankfurt yakınlarındaki Darmstadt, Neu-Isenburg, Bad Homburg, Mainz ve Wiesbaden gibi şehirlerde konaklayabilirsiniz.

Böylece S-Bahn treni ile buralardan Frankfurt’a bir saatten az bir sürede ulaşabilirsiniz. ICE hızlı trenle ulaşılan Mannheim ise bir diğer bir alternatif.

Merkezde konaklamayı tercih ederseniz Innenstadt ve Sachsenhausen hareketli ortamı ve nispeteden diğer bölgelerden daha uygun fiyatları ile tercih edilebilir.

6) Frankfurt Kaç Gün Kalmalı?

Şehir kapsamlı bir müze gezisi planlamıyorsanız, sağlam bir yürüyüşle 1-2 günde gezilebilecek büyüklükte. Merkez durumunda olması nedeniyle Heildelberg gibi komşu şehirlere küçük seyahatler düzenlemek isterseniz 1 haftalık bir gezi planı da yapılabilir. Sadece Frankfurt düşünenler için haftasonu kaçamakları için dahi ideal denebilir…

7) Frankfurt Yeme İçme

Frankfurt’un en iyi restaurant’ları, sokak lezzetleriyle bezediğimiz Frankfurt yeme içme yazımız için Tıklayın!

frankfurt gezilecek yerler

8) Frankfurt Gece Hayatı

Frankfurt gece hayatı ve Frankfurt alışveriş yazılarımız için Tıklayın!

frankfurt gece hayatı

9) Frankfurt yapılmadan dönülmemesi gerekenler nelerdir?

Lezzetli Alman Mutfağını tatmadan ve Mein Nehri etrafında yürüyüş yapmadan dönmemelisiniz. İstersenin bir saatlik nehir turlarıyla rehberli bir gezi keyfi de yapabilirsiniz.

10) Frankfurt nasıl bir rota izlemelisiniz?

Frankfurt’u 2 günde rahatlıkla gezersiniz. Zamanınız olursa günü birlik Ren nehri turlarına katılabilirsiniz . Ren Vadisi, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Trenle kolayca ulaşılan Heidelberg’e veya Frankfurt çevresindeki küçük kasabalara, köylere günübirlik keşif turları yapabilirsiniz. Bağlar, ortaçağ şatolarıyla süslü köylere ulaşmak en fazla 1,5 saatinizi alacak. Buralarda şarap bağlarını görebilir ve tadımlar yapabilirsiniz.

11) Neden Frankfurt gezisi yapmalısınız?

Frankfurt belkide gezmekten çok yaşanılacak şehirlerden. Buna rağmen gidilen her şehir gibi keşfedilecek güzellikler barındırıyor. Özellikle ulaşımın kolaylığı nedeniyle burayı aktarma hava alanı olarak kullanıp gelmişken şehri de bir günde gezme şansınız var.

12) Frankurt Seyahatiniz Kaça Mal Olur?

Frankfurt geziniz için erken rezervasyon öneririz. Zira otel rezervasyonu ve kampanya dönemlerinden bilet alırsanız oldukça kara geçebilirsiniz.

İki kişi için iki günde yaklaşık 250-300 Euro ile şehri rahatlıkla gezebilirsiniz.

13) Frankurt Ne Zaman Gitmelisiniz?

Güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz. Bu mevsimlerde Frankurt’un yeşil alanları ve nehir kenarları oldukça hareketli olur. Hem de etkinlik olan döneme denk gelmiş olursunuz. Aralık ayında kurulan Christmas Market’ların (Frankfurt Noel Pazarları), Avrupa’nın en iyileri arasında olması nedeniyle bu dönemde de büyük keyif verir.

14) Frankfurt Gezisi için Ekstra Önerilerimiz ekstralar nelerdir?

Müze sevenlerdenseniz Frankfurt’un sırf müzeye özel festivalleri var. Nisan- Mayıs aylarında bir gün tüm müzeler gece 2’ye kadar açık oluyor.  Ücretsiz servis, müze rehberli turları ve etkinlikleri gibi ekstralar da var.

15) Frankfurt Gezisi Hakkında Uyarılarve İpuçları

Alman iklimi yaz ayları haricinde oldukça soğuk. Baharda bile giderken termallerinizi ve en kalın montlarınızı yanınıza almanızda fayda var.

Frankfurt’a program yapmadan gittiyseniz ve nereyi gezeceğinizi bilmiyorsanız merkez tren garındaki turizm bürosundan, ücretsiz harita edinebilirsiniz. Buradan şehirdeki tüm müzelere ücretsiz giriş imkanı tanıyan müze kart (museum suferticket) da satın alabiliyorsunuz.

Frankfurt şehir merkezinden Frankfurt havaalanına ulaşmak çok rahat. Trenle yalnızca 20 dakika sürüyor. Eğer uygun bir bilet bularak burayı aktarma havaalanı olarak kullanırsanız bile, bu güzel şehri de gezin.

Umarız Frankfurt gezilecek yerler yazımız ile neşesi bol bir seyahat geçirirsiniz. 😉

Şimdiden keyifli seyahatler.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Keyifli seyahatler…

Frankfurt Gece Hayatı ve Alışveriş Rehberi

Frankfurt Yeme İçme Rehberi

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir? Vizesiz Ülkeler Rehberi

Vize için gerekli evraklar nelerdir? Vize başvurusu evrak rehberi

Pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Pasaport almak için başvuru yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Uzun süreli vize almanın yolları nelerdir? Vizeyi daha uzun süre almak için neler yapılmalı?

Pasaport kontrolünden rahat geçmek için ne yapmalısınız? Pasaport kontrol noktası tüyoları!

Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu? Seyahat sağlık sigortanız hangi risklerinizi üstleniyor?

Ücretsiz kullanım hakkı veren “Seyahat Asistanınız” için Tıklayın!

 

 

 

Frankfurt gezilecek yerler

11 Yorum

 • Büşra Önen dedi ki:

  Yolaski.com’un en beğendiğim yazısı bu oldu. Yazıyı okurken Frankfurt’un her yerini karış karış dolaşmış ,gezmiş gibi oldum. Oraya gittiğim zaman bu yazıdan edindiğim bütün bilgileri Frankfurt’ta uygulamaya koyulmak için sabırsızlanıyorum. Teşekkürler yolaski.com

 • Zeynep Akfil Saraç dedi ki:

  Harika bir yazı

 • Elif Doğan aksoy dedi ki:

  Çok güzel bir yer , bende ailemle birlikte gitmek istediğim sıradaki yerimiz burası olucak , çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık 🙂

 • Güler dedi ki:

  En görmek istediğim şehir elinize sağlık iyi bir rehber olmuş

 • Nar_çiceği dedi ki:

  Daha önce gitmiştim;keşke bu yazıyı okuyup gezseydim dedim şuan.

 • HD dedi ki:

  Kesinlikle görülmeli

 • Yol Aşkı dedi ki:

  İnşallah 🙂

 • Kaymir dedi ki:

  Harika yerler kısmet olur inşallah bizde görmeye gideriz.

 • Ezgi Övendireli dedi ki:

  Frankfurt bu kadar güzel anlatılabilirdi. Elinize sağlık. 🙂

 • Nurya yıldırım dedi ki:

  Super bir şehir gezilecek o kadar cok yeri var ki seyahat etmek istedigim ulkelerin ilk sırası yer alıyor bu sehir

 • Ceydinin_annesi dedi ki:

  Çok gitmek istediğim bir yer bu güzel bilgiler için teşekkürler umarım bir gün gitme şansım olur

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.