Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Valiz ve Sırt Çantası Seçiminiz Nasıl Olmalı?

PAYLAŞ
Home » Seyahat İpuçları » Valiz ve Sırt Çantası Seçiminiz Nasıl Olmalı?

Valiz Seçimi ve Sırt Çantası İpuçları!

Valiz seçimi, yolculuklarda bizi nasıl etkiler? Hiç tartışmasız 100% etkiler! Nasıl mı? Buyrun o halde…

Siz de planlı yada plansız, uzun yada kısa, yaz yada kış demeden tatili sevenlerden misiniz?

Tatile çıkmaya niyetlendiğimizde hemen uygun fiyatlı uçak biletini yakalamaya çalışıyoruz. Hallettik mi kontağa basmış oluyoruz. Sonra gelsin tatil tarihi… 🙂

Ancak hep son güne bıraktığımız bir şey var ki, o da valiz seçimi ve çanta hazırlığı!

valiz seçimi

Planladığınız seyahatinizin rotası neresi olursa olsun, valiz seçiminiz, en az seyahatinizde kalmayı planladığınız oteliniz kadar önemli…

”Nasıl olsa daha zaman var”, ” aman iki saatte hazırlarım zaten”  dediğimiz zaman, o masum bavulumuz her an içimizdeki tatil sevincini kabusa çevirebilir 🙂

Bu yazımızda sizlere valiz seçimleri ve sırt çantası seçimlerinin püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.

Bavul hazırlamak ile tatil heyecanınızın aynı anda başlamasına hazırsanız başlayalım. 🙂

Amsterdam King’s Day Festivali – Çılgın Kutlamalar İçin Yerinizi Ayırtın!..

 • Kabin Valizi (El bagajı) 

Kabin valizi yani el bagajı yolculuğunuz sırasında sizin sorumluluğunuz altında olan ve ücretsiz olarak uçak kabininde taşınan bagajlarınızdır.

Kabin boy valiz seçiminizin ağırlığı max.8kg, ebatları ise max. 55x40x23 cm olmalıdır.

Check-in sırasında yada online check-in yaptıysanız uçağa binmeden evvel valizlerinizin ebatlarının kontrol edildiğini belirtmek isteriz.

ÇOK DAHA HIZLI !  Kabin valiz seçimi sizi online check-in yaparak sizi gereksiz yere sıraya girmekten kurtaracak ve güvenlik kontrolüne çabucak gitmenizi sağlayacak.

Seyahat sağlık poliçesi yaptırmak için buradan teklif alabilirsiniz

valiz seçimi

Peki kabin valizi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sadece gerekli şeylerin listesi ile hamallığa SON!  

Gerçekte ihtiyacınız olduğundan daha fazla şeyler yanınıza alırız. Fazladan bir ayakkabı, bir ceket daha gibi  bavulunuzdaki eşyaların yarısını bile ellemeden geri dönmüşlüğünüz sizin de olmuştur diye tahmin ediyoruz 🙂

Bu sebeple valiz seçimimizi yaparken öncelikle sadece ihtiyacınız olan gerekli şeyler ile iyi bir liste yapın ile  ve sadece gerekli şeyler olan ve taşınabilir bir çantaya sığabilecek şeyleri yanınıza almak size kaliteli bir seyahat sunacaktır emin olun 🙂

⇑ PÜF NOKTASI ! Valizde fazla yer kaplamaması için şampuanı, saç kremini vs. gerekli olacak miktarda küçük şişelere doldurmayı deneyin. Fotoğrafta gördüğünüz şişeleri boş şekilde Gratis veya Watsons gibi mağazalarda bulabilirsiniz.

Günlük hayatta kullandığınız ürünlerin hepsi gerekli olabilir ancak önemli olan  “3-5 gün kullanmasam bir şey olur mu?” sorusu.

Yanıtınız hayır ise , evde kalsın boşverin!

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi

Kabin valiz seçimi – El Bagajı Taşıma Kuralları:

 • Her yolcu yaklaşık 20 cm x 20 cm boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml yi geçmemek üzere sıvı veya jel bulundurabilir.Valiz seçimi
 • Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 ml olabilir.
 • Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve xray cihazına ayrı olarak koymaları gerekmektedir.

Uçuş güvenliğiniz nedeni ile, seyahatlerinizde uçakta taşıması yasak olan eşyaların, uluslararası kuralları oluşturulmuştur. Sadece kayıtlı bagajda taşınabilen ve dolayısıyla kabin bagajına alınmasına izin verilmeyen eşyalar vardır.

Kabin valiz seçimi – El Bagajında Taşınması Yasak olan maddeler :

 • Lityum pil içeren veya işaret, aydınlatma mühimmatı içeren maddeler
 • Patlayıcılar, mühimmat, havai fişek ve işaret fişekleri
 • Kamp gazı ve sprey gibi gazlar (yanıcı, yanıcı olmayan, derin dondurulmuş ve zehirli)
 • Boya, çakmak, çakmak gazı ve tiner gibi yanıcı maddeler
 • Kibrit ve kolayca tutuşan maddeler, kendiliğinden tutuşabilen maddeler, suyla temas ettiğinde tutuşabilen maddeler gibi yanıcı katılar
 • Oksitleyici maddeler (ağartıcı tozu ve peroksit gibi)
 • Zehirli (toksit) ve bulaşıcı maddeler
 • Aşındırıcılar (cıva içeren termometreler, asitler ve sıvı akü gibi)
 • Medikal oksijen tüpleri (sadece kayıtlı bagaj olarak kargo kompartımanında taşınabilir.)

♦ Uçakla ilk defa mı seyahat ediyorsunuz ? 

Uçakla İlk Defa Seyahat Edeceklerin Dikkat Etmesi Gereken 8 Şey  

Doğru Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ”BACKPACKER’ları  böyle alalım!

Backpacker’lık bir yaşam tarzıdır! 

 • Sırt çantası dış materyal: valiz seçimi

Seçeceğiniz sırt çantanızın materyali çok önemli. Mümkün olduğunca hafif ve kolay kesilmeyen, az su geçiren materyalden yapılan sırt çantalarını tercih etmenizde fayda var. 

 • Sırt çantası Hacim:

Öncelikle şu sorunun cevabı önemli ”Ne kadar süre seyahat ediyorsunuz?”  Şöyle bir sıralama yapacak olursak en azından sırt çantası seçiminiz için bir fikriniz olabilir.

1 ila 3 gece seyahat planınız var ise : 35-50 litre, 3 ila 5 gece seyahat planınız var ise :50-80 litre, 5 geceden fazla seyahat planınız var ise :  70 litre ve üzeri kapasiteli sırt çantaları önerilebilir.

Tabii bu önerimizde belki bir kaç gün kamp yapmayı planlayarak maceracı bir seyahat yapmak için yolculuğunuzu daha çok tren, otobüs ve yürüyüşle geçireceğinizi varsayıyoruz.

Pasaport İçin Hayat Kurtaran Bilgiler

Interrail yapıyorsanız büyük bir sırt çantası tercih edebilirsiniz. 🙂

 • Sırt çantası Ölçüleri:

Sırt çantanızın vücudunuza yani boyun ve sırt uzunluğunuza uygun olması çok önemli.

Burada dikkat etmeniz gereken bel ve kalçanıza dengeli oturan ve aynı zamanda omuzlarınızdan ve belinizden ayarlanabilen kemerlere sahip olan bir çanta seçimi yapmanızdır.

 • Sırt çantası Fonksiyonları :  

Farklı fonksiyonlara göre sırt çantaları olduğunu belirtmek isteriz. Bunlar; dağcılık, kış sporları , günlük kullanım, seyahat, yürüyüş gibi. Seçiminizi yaparken seyahatlerinizde Laptop, çadır, matara vs. gibi ekipmanları yanınıza alıyorsanız bunlar için ayrı bölmeleri olan çantaları tercih edebilirsiniz. Burada altını çizmek istediğimiz bir diger ayırt edici özellik ise erkek-bayan ayrımı  olan çantaların da bulunduğu.

 • Sırt çantası kullanım kolaylığı:

Sırt çantanızı satın alırken kullanım kolaylıklarını kontrol etmeyi unutmayın.  Mutlaka deneyin ! Kolay sırtınızdan çıkarabiliyor musunuz?  Rahat hareket edebiliyor musunuz? Fermuarları ve gözleri kolay açılıp kapanabiliyor mu ?

 • Ve Son olarak Fiyat-Kalite dengesi:

İçiniz rahat olsun her bütçeye uygun sırt çantası bulabilmek mümkün. Sık seyahat ediyorsanız  bütçenizi biraz zorlayıp bir şey bir kere alınır diyerek uzun süre kullanabileceğiniz dayanıklı bir çanta almakta fayda var. Eğer çok sık seyahat etmiyorsanız veya mevcut bütçenizi başka noktalara aktarmak istiyorsanız o zaman daha hesaplı bir çanta tercih edebilirsiniz.

Hem Vizesiz, Hem Ucuz, Hem Çılgın. İşte BELGRAD!

valiz seçimi

◊ Havaalanında  sizinle eşya paylaşmayı veya yanlarında bulunan gümrük fazlası bazı valizleri sizin adınıza kaydettirmek isteyenlerin teklifini kabul etmeyin. Bu valiz veya eşyaların içinde, Polis kontrolü esnasında yasa dışı madde veya yayınlara rastlandığında ciddi sonuçlara sebep olabilir. 

◊ Seyahatlerinizde uçuşlarınız sırasında eşyaların taşıma kuralları farklı havayolu şirketine ve seyahat edilen ülkeye bağlı olarak değişebilmektedir. Valize seçimi yazımız sadece bir gösterge niteliğinde olduğunu belirtmek isteriz.  Havaalanında kontrol sırasında, gidilen ülkenin taşıma kurallarına uygun olmayan eşyalar valizinizden çıkartılabilir.

Kişisel çantanızda taşınabilir ve taşınması yasak eşyaların detaylı listesini, Sivil Havacılık Dairesi’ nin web sitesinden bulabilirsiniz.

Seyahat Öncesi Sağlığınız İçin Yapmanız Gereken En Önemli Şey

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Facebook Seyahat Grubu

Facebook Yol Aşkı Sayfası 

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Seyahat Özgürlüğünüz Bir Adım Ötede! Almak İçin TIKLAYIN!

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atmayı unutmayın.

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

7 Yorum

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.