Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Fas Gezilecek Yerler – Fas Gezi Rehberi

PAYLAŞ
Home » Afrika » Kuzey Afrika » Fas-Marakeş » Fas Gezilecek Yerler – Fas Gezi Rehberi

Fas Gezilecek Yerler – Fas Gezi Rehberi – Giriş

Fas Gezilecek Yerler

Fas macerası ile ilgili notları keyifle okuyun…

‘’Hayatın, üstüne üstüne geldiğini düşünüyorsan; yolculuk vakti gelmiş demektir…’’

Hayatın böyle bir anda üzerime geldiğini hissettiğimde ‘yolculuk vakti’ diyerek Fas yollarına düşmüştük.

Fas gezilecek yerler – Fas Gezi Rehberi

1) Fas Gezi Rehberi – Fas Marakeş Gezilecek Yerler

THY ile sabah erkenden 5 saatlik bir uçuştan sonra Casablanca Muhammed V Havaalanına indik. (Thy’nin Fas’a günde tek seferi mevcut!) Fas için vize almanıza gerek yok. Girişte hiç zorluk çıkarmadılar ve ülkeye kolayca giriş yaptık.

Casablanca’yı es geçip daha otantik ve bohem bir hayatın olduğunu varsaydığımız Marakeş’e doğru trenle yola çıktık.Trenler havaalanının içinden hareket ediyor. Marakeş’e gidebilmek için önce Casablanca aktarmalı bir trene binmeniz gerekiyor.

Gare Casa Voyageurs durağında inip,aktarmalı bir trenle Marakeş’e devam ediyorsunuz.Havaalanı ve bu durak arası yaklaşık 30 dk sürüyor. Bilet fiyatları; 1.sınıf ise 210 dirhem, 2.sınıf ise 138 dirhem tutuyor.

Pasaport İle İlgili Hayat Kurtaran Bilgiler!..

Şehre vardığımızda çok modern bir şehirle karşılaştık. Çok geçmeden şehrin iki bölümden oluştuğunu öğrendik. Djemaa el-Fna denen eski şehir ve Ville Nouvelle olarak bilinen yeni şehir.

Eski tip Fas evlerine Riad deniyor. Biz de geceyi Riad Attika adında böyle bir butik pansiyon’da geçirdik. Kahvaltı dahil kişi başı 15 euro verdik. Bu bölge Medina olarak geçiyor.

Etrafı surlarla çevrili ve tüm bu otantik,mistik ve geleneksel yaşamlar bu bölgede yaşanıyor. Bu bölgeye tren garından taksiyle 40 dirheme gelebiliyorsunuz. Kaldığımız yeri çok beğendik. Etrafta buna benzer birçok ev mevcut ve ayrıca teras katları var.

Size tavsiyem bu evlerden birinde kalın mutlaka. Fiyatlar 12,5 eurodan başlıyo ve giderek artıyor. Rezervasyon yaptırmanızda fayda var diye düşünüyorum.ilk günümüz yolda geçtiği için bir şey yapmaya vakit kalmadı ve çok yorgunduk.

Ertesi gün çok erken kalktık ve kahvaltıdan sonra kendimizi sokaklara attık. Gezilmesi gereken yerleri gezdikten sonra tüm gün ara sokaklarda kaybolduk. Her şey o kadar eski ve gelenekseldi ki, sanki tarihin içinde yolculuk yapıyormuş hissine kapıldık. Her sokak ayrı bir dünya.

Roma Gezi Rehberi ve En güncel Şehir İpuçları

Hep dediğim gibi ara sokaklarda kaybolun… Bu arada Türkleri çok seviyorlar. Sürekli bir şey satmaya calışıyorlar. Fas genel olarak yoksul bir ülke. Mutlaka herşeyde pazarlık yapın yine de çünkü herşeyi çok yüksek fiyattan satmaya çalışıyorlar. Biz çok pazarlık yaptık.

Bu yüzden bize “siz Berberi misiniz” diye soran çok insan oldu. (Berberi’ler, bugünkü Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas’ı içine alan Kuzey Afrika‘nın bilinen en eski yerli halkıdır).

Fas Gezilecek Yerler

2) Fas Gezilecek Yerler

 • Dejemaa el-fna meydanı
 • Majorelle Garden (Botanik bahçesi)
 • Bahia Palace (saray, mimarlık)
 • Koutoubia camii
 • El badi Palace (saray)
 • Saadian Tombs (anıt mezar,saray,mimarlık)
 • Marrakech Museum (Müze,kültür)
 • Menara Gardens (Bahçe,botanik bahçesi)

Biz ilk gün buraları gezip bitirdikten sonra zamanımızı ara sokaklarda yürüyerek geçirdik. Argan yağının nasıl yapıldığını öğrendik dükkanların birinde.Deri yapım tabakhanesini ve ekmek fırınlarını gördük.

Hem Vizesiz, Hem Çılgın, Hem Ucuz… İşte Yeni Trend BELGRAD!..

İnanılmaz bir ağır kokusu var fakat görülmeye değer.Souk denilen çarşılarında gezdik. Dışarıda çok güzel görünmeyen yiyecekleri tüketmek istemezseniz burada çok sayıda kafe ve restoran mevcut dejemaa el-fna meydanı’nı hem gündüz hem gece mutlaka yaşayın.

Gündüzleri kına yapan kadınlar, çalgıcılar, müzisyenler, satıcılar, kobra yılanları, maymunlar varken akşamları daha renkli bir hal alıyor. Tam bir cümbüşe dönüyor ortalık. Size sürekli bir şey satmak için ısrar ediyorlar ve bir süre sonra gerçekten bayılıyorsunuz.

3) Fas Yeme İçme Rehberi

Yeme içme konusunda hiç sıkıntı yaşamadık.Afiyetle her şeyi yedik. Oldukça zengin bir mutfağa sahipler. Deniz ürünleri, tavuk, dana eti çok tüketiliyor. Zeytinler, lezzetli ekmekleri mevcut. En önemli yemekleri kuskus ve tajine. Tavuklu, etli, sebzeli tajini deneyin. Oldukça doyurucu.

Müslüman mahallelerinde çokça salyangoz tüketiliyor. Hayır biz denemedik! 🙂 Harika ise bir çeşit balık çorbası. Son olarak nane çayı ve kahveyi oldukça sık tüketiyorlar.

Fas gezilecek yerler

4) Sahra Çölü

Bir deveyle bir kadın arasındaki farkı soruyor bana berberi bir çocuk.Düşünüyorum ama bir türlü doğru cevabı bulamıyorum.Sonra diyor ki ; ‘’Bir deve sadece çölü geçer bir kadın ise kocaman bir hayatı…’’

İlk günümüzü bu şekilde geçirdikten sonra kendimizi çöllere atmak istiyoruz.Kaldığımız otelden tur paketi alıp,bir gece daha aynı yerde kalıp ertesi gün sabah erkenden Marakeş’ten Sahra Çölü’ne doğru yola çıkıyoruz.

Bu tur paketi kişi başı 50 euro.Trekking sevenler içn özellikle şiddetle öneriyorum.İçinde kahvaltı,develerle çöl turu,yemek ve 1 gece çadırda konaklama var.Atlas Dağları’ndan geçiyoruz ve yolculuk 7-8 saat sürüyor.

Amsterdam’ın Çılgın Tüyoları İçin Tıklayın!..

Yol boyunca ağaçlar,taş dolu yollar,eski kerpiç evler ve köyler eşlik ediyor bize.Yol üzerinde ‘’Ait Ben Haddou’ denilen 11.yy’dan kalma Unesco korumasında olan eski bir yerleşim yerini ziyaret ediyoruz. Gerçekten görülmeye değer bir yer.

Fas gezilecek yerler

Hiçbir şekilde restore edilmemiş ve olduğu gibi duruyor. Şu anda 8 aile yaşıyor. Sokaklarında değişik geleneksel kıyafetlet, aksesuarlar, resimler satılıyor. Birçok film burada çekilmiş. İçlerinde Indiana jones, Cleopatra, The Mummy, Babel, Game of Thrones gibi filmler var.

Sahra Çölü’ne vardığımızda gün bitmek üzereydi. Hemen develerle kalacağımız çadırlara doğru yola çıktık.45 dk sonra çadır alanına geldik. Biraz dinlendikten sonra nane çayı ikram edildi ve ardından yemek yedik. Karanlık çöktüğünde milyonlarca yıldız gökyüzündeydi ve gerçekten inanılmaz bir manzaraydı.

Yemek sonrası değişik ülkelerden gelen insanlarla ateş etrafında müzik,dans ve eğlencenin dibine vurduk Gayet keyifli bir akşamdı. Ertesi gün sabah erkenden uyandık ve kahvaltıdan sonra tekrar develerle yola çıktık. Çöl gündüzleri sıcak oldugu kadar akşamları çok soğuk oluyor.

O yüzden yanınıza mutlaka kalın bir şeyler almanızı öneririm. Tekrar 7-8 saatlik bir yolculuktan sonra Marakeş’e varıyoruz. 1 saat sonra yorgun ve biraz bitap bir halde trenle Fes şehrine doğru yola çıkıyoruz.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

5) Fas Gezilecek Yerler – Genel Bilgiler

 • Kuzey Afrika’da, Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bir ülkedir. Fas’ ın başkenti Rabat ve en büyük şehri Casablanca’dır.
 • Geçerli dil Fransızca ve Arapça olup ayrıca Berberilerin kullandıkları farklı dillerde mevcuttur. Fas’ta halkın %99’u müslüman diyebiliriz.
 • Akdeniz iklimi mevcut.Yazlar sıcak,kışlar ise ılık. Eylül, Ekim, Mart, Nisan, Mayıs Fas’ı ziyaret etmek için en iyi zamanlardır.
 • Fas’ ta ziyaret edebileceğiniz önemli şehirler ; Kazablanka, Fes, Marakeş, Essaouira, Meknes ve Rabat.
 • 1 Fas Dirhemi = 2.66 TL. ( Güncel kurlar için tıklayınız ) Yanınızda çok fazla para bulundurmayın. Türk Lirası kabul etmiyorlar ve çevirmiyorlar. Tavsiyem bankamatiklerden ihtiyacınız olanı çekin.
 • Ülkede alkol tüketimi yok denecek kadar az fakat yeni şehirde birçok bar, eğlence yeri mevcut.
 • Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman dilimi var. Fas 2 saat geri.
 • Genel olarak güvenli bir ülke fakat yine de dikkat etmenizde fayda var.

6) Fas Ulaşım ve Gezi Tüyoları

 • Ulaşım ve alışverişlerinizde mutlaka pazarlık yapın.
 • Tren garlarından çıktıktan sonra etrafınızı bazı insanlar sarıyor. Size uygun otel teklifi sunuyorlar. Yine pazarlığınızı yapın. Hatta bunlara güvenmeyin çok ve rezervasyonunuzu yaptırıp gidin! Riad denilen teraslı eski tip evlerde kalın!
 • Argan yağı alın. Oldukça uygun fiyata alabilirsiniz.
 • Marakeş tren istasyonundan eski şehre varmak için taksiyle kişi başı 20 dirhemden fazla vermeyin.
 • Havaalanından Casablanca’ya gitmek için tren kullanın daha uygun. Mercedes taksiler pahalı bu yüzden normal taksileri tercih edin.
 • Hava durumunu kontrol edin ve mümkünse en uygun aylarda gidin. Zaten kalabalık ve sıcakta, bayramda seyranda hiç çekilmez.
 • Gitmeden önce meşhur Casablanca filmini izleyin.
 • Tütsüler, kokulu mumlar alın.

Adım Adım En Güncel Stockholm Gezi Rehberiniz Burada!..

Fas gezilecek yerler ile ilgili yazımızı umarız yol gösterebilmiştir.

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Seyahat Özgürlüğünüz Bir Adım Ötede! Almak İçin TIKLAYIN!

Bol seyahatli sağlıklı günlere 🙂

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Fas Gezilecek Yerler

10 Yorum

 • Elif Akkaş dedi ki:

  Fas en merak ettiğim yer, müthiş olmuş ?

 • Sinem Mete dedi ki:

  En merak ettigim yerlerden ozellikle Sahra Çölü .Ben de ekim de gitmeyi planliyorum yaziniz ozellikle fiyatlar hakkinda cok yardimci olacak simdiden tesekkurler

 • Beyza gür dedi ki:

  Fas’ı görmeyi isterdim nedense son dönemlerde afrika ve asya ülkeleri seyahat için daha cazip ve ilgi çekici olmaya başladı ☺️Yazı için teşekkürler

 • Yesim Yesiltac dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş, ellerine sağlık! İlham verici bir rota.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rotaniz cok iyi. Simdiden keyifli seyahatler 🙂

 • Nursel dedi ki:

  Fas ı çok merak ediyorum ve birgün yolum mutlaka düşecek biliyorum bu bilgilenfirme için çok teşekkürler beni daha da isteklendirdiniz 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Harika bir rota yapmışsınız. Ekim ayı da nefis olur. Çölde insan huzur buluyor. Meditasyon alanı gibi tıpkı… Şimdiden nefis bir seyahat diliyorum. Sevgiler, selamlar.

 • Wanderlust dedi ki:

  Merhaba oncelıkle guzel bir gezi yapmıssınız bende aksılık olmazsa Ekim ayında gidecegim.Özellıkle col turu yapmayı cok ıstıyorum ,yalnız olacagım sıkıcı olur mu acaba?Rotam su sekılde;Marakesh,Meknes,Casablanka,Fes,Rabat,Essaouira,Erfoud,Chefchaouen…Eklememı gereken yerler var mıdır?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler, şimdiden çok güzel seyahatler…

 • Ceren dedi ki:

  Gerçekten çok güzel bir Fas turu yazısı olmuş. Ben de Fas’ı gezmek aynı zamanda çöl turu yapmak istiyorum ışık tuttunuz

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.