Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Yol Aşkı El Kitabı

PAYLAŞ
Home » Hakkımızda » Yol Aşkı El Kitabı

Yol Aşkı El Kitabı

“Yol Aşkı”ndan hepinize merhaba…

Anlatmaya başlamadan evvel, bu blog’u oluşturmamdaki sebepleri yazmak ve düşüncelerime, tercihlerime, yol haritama, kısaca tüm hayatıma katkınız için herkere teşekkür etmek istiyorum.

Hepiniz iyi ki vardınız; iyi ki varsınız…

1. Giriş

Önsöz olarak şu sorularla yazıya başlayalım:

 • Hep kendi kendimizi hapsetmiyor muyuz zaten bu hayata? Bir çok şeyi erteleyen bizler değil miyiz kendi isteğimizle?
 • Kendimizi yine en iyi bizler tanıyorken, bile bile “lades” dememiş miyizdir kim bilir kaç kez?
 • Özgürlük bir adım ötedeyken niçin kendi zincirimizi açmamışızdır?
 • Bağlılıkla” “bağımlılık” arasındaki ince çizgide boğulmadık mı defalarca?
 • Bir çok kez dersimizi almadık mı hayatı kontrol etmeye çalışırken?
 • Plansız ve akışında yaşamak gerektiğini öğretmedi mi hayat bizlere o sıkı tokadını attığında?
 • … ve tabii ki her halimize şükretmeyi gerektirmedi mi yaşadıklarımız?

İşte tam da “şu an” bir fırsat dostlar!.. Akışla barışık halde, isteklerimizle uyumlanmaya çalışalım. Bunun tek anahtarı ise 99% değil; 100% istemek!

…ve bu isteklerimizin “Farkında olup” sadece kendimize kulak verelim. Daha da geç olmadan arzularımızı gerçekleştirelim.

Şükredelim ve bize bahşedilmiş bu kısa ömrü “keşke”siz değerlendirenlerden olalım.

Çünkü keşfetmek, özgürleşmektir. Özgürleşmekse her şey… 

Tadını çıkarın!..

bozcaada gezilecek yerler

Bozcaada gezisi

2. “Yol Aşkı” Blog Neden Oluşturuldu?

Hayatın büyük ölçüde keyif almak ve kendini mutlu etmek olduğunu düşünen biri olarak sık sık seyahat ediyorum.

Farklı kültürlerde yüzden fazla ülkede bulundum. Kişisel gelişime duyduğum ilgi nedeniyle hayatıma farklı bir boyut girince, seyahatlerle insanın içsel dünyasının paralelliğini anlatan hikayeleri www.yolaski.com adresindeki Yol Aşkı seyahat bloğunda toplamaya karar verdim.

Bunların yanına, gezerken herkesin hem para hem de zamandan tasarruf ederek kaliteli bir seyahat yapması amacını da yapacaklarım arasına ekledim.

Eminim sizlerin de insanlara fayda sağlayacak engin tecrübeleriniz var ve bir adım atıp paylaşmanızla birlikte, tanımadığınız birçok kişiyi harekete geçireceksiniz.

Şimdiden emeğinize sağlık…

3. Hayatınızı Etkileyecek Mucizeleri Nasıl Ortaya Çıkaracaksınız? 

İlk önce “mucize”nin kendimiz olduğunu kabul edelim… Her güzel şeyi harekete geçirenler yine bizleriz. Şu an benim yaptığım şey, sadece bildiklerimi paylaşmak ve  içinizdeki enerjiyi harekete geçirmek…

Siz sadece bir adım atın; gerisinin nasıl da güzel ve hızlı geldiğine inanamayacaksınız…

Bunları okuyanların, kendilerinde var olan, ancak farkında olmadıkları bir çok gücü hayata geçireceklerini düşünüyorum. Zira büyük çoğunluğumuz, birçok şeyi erteleyerek şu kısa ömürdeki güzellikleri deneyimleyemeden yaşlanıyor ve “yarına kalma” dediğimiz motivasyondan uzak kalıyor.

İş hayatında olduğumuz için de gerek zaman, gerekse sorumluluklardan ötürü fırsatları da kaçırıyoruz. Oysa minik kaçışlar dahi bize bir nefes oluyor, yaşam hazzını yükseltmeye yetiyor… Yaşamdan tat almaya ve zamanı yavaşlatmaya ihtiyacımız var.

Zaman içinde biriktirdiklerimi paylaştığımda, bunları okuyan bir kişi dahi kendi hayatını pozitif yöne döndürebiliyorsa, buna vesile olabileceğim için güçlü heyecan duyuyorum.

ürdün gezi rehberi

4. Bu blog neyi amaçlıyor?

Blog’daki ana tema, “nerelere gidilip neler görüldüğü, neler yenilip neler içildiği” gibi tekdüze konulardan ziyade, aslında farkında olmadığımız içsel dünyamızdaki tıkanmaları ortadan kaldırmak ve tutsak yaşadığımız hayatımızı geri almak üzerine kurulu…

Şu an okuduğunuz yazı, üzerinde çok düşünülmüş ve hayatınızı gözden geçirmenizi sağlayacak bir yazı.

Umarım keyifle okuyacaksınız…

5. Rutin ve Negatif Hayatı Nasıl Pozitife Dönüştürebilirsiniz?

Hayatın gerçeklerine baktığımızda, genel gidişatımızı daha çok olumsuz olarak görüyoruz. Kiminle konuşsak depresif, kime selam versek hep şikayetçi

Herkesin birbirini iyi ya da kötü yönde etkilediği yaşam çizgisinde negatife meyilli olduğumuz da kesin…

Hayatlarımızda hepimizin birer kırılma anı var.

Bu kırılmaları bazen bir aşkla, bazen bir hastalıkla, bazen bir ölümle ve bazen de hiç aklımıza gelmeyen bambaşka bir nedenle yaşıyoruz. Kurumsal köleliklerimiz, bizi olduğumuz yere sımsıkı bağlıyor ve hayatı giderek daha boğucu hale dönüştürüyor; bunaltıyor ve hatta öldürüyor…

…sanıyorsanız aldanıyorsunuz…

Cape Town - Camps Bay

Cape Town gezisi – Camps Bay

Tam şu anı bir yere not edin! Çünkü tam şu an bu sayfayı sonuna kadar okuyan birçok insan, kendi değişimini yaratıyor olacak!..

6. Sihirli Sözcük “Huzur”a ulaşmanın sırrı:

 • Peki, biz denizin derinliklerinde boğuluyorken ve artık önümüzü neredeyse göremez hale gelmişken nasıl olacak da hayatta hepimizin aradığı “huzur”u bulabileceğiz?
 • Rutin hayatın gereksinimlerine ayak uydurmak ve mecburiyetlere kölelik etmekten başka ne yapıyoruz?
 • Başkalarını veya bizden daha önemli olmayan şeyleri daha ne kadar hayatımızın odağında tutacağız?..

…ve kendimizi buruşturup atmamıza sebep olan onlarca benzer soru…

Napoli

Napoli gezisi

Lütfen  yazının ilerleyen bölümlerinde ve özellikle sonunda, gözlerinizi kapatıp bu soruları kendinize bir kez daha sorun.

Çünkü bu kadar kısa bir sürede; önce düşüncelerinizi, sonra hayatınızı nasıl değiştireceğinize karar vermiş olacaksınız…

İşte tam da yukarıda anlatmaya çalıştığım bu zorunluluklar nedeni ile çevremizde genellikle benzer yaklaşımları ve kaygıları olan insanlar görüyoruz. Hepsi de konuştukça birbirlerini negatif etkiliyor. Özellikle de hayatı ertelediğimiz onlarca isteğimizin altında boğuluveriyoruz.

Çoluk çocuk büyüsün, okula bir başlasın… Şu işi de bitireyim de, öyle tatile çıkarım… İstediğim evi alabilmek için biraz daha para biriktirmem gerekiyor…” ve daha niceleri…

Sonra yaşamından bir kesit aldığın tek bir anda, bir de bakıyorsun ki çocuklar, lise, üniversite dönemlerine ulaştı derken hayatında sağlık sorunlarıyla uğraştığın dönemlere girmişsin bile…

7. İşte Harekete Geçmek İçin İhtiyacınız Olan En Etkili 9 yöntem:

 • Tatilinizi işinize göre değil; işinizi tatilinize göre planlayın.
 • Sorumlulukları boş vermeden öncelikle kendinize vakit ayırın. Birey olarak çok değerlisiniz ve bunu hakediyorsunuz.
 • İşlerinizi bir müddet de olsa delege edin. Unutmayın; siz yoksunuz diye hiçbir şirket batmaz veya işleriniz aksamaz.
 • Her şeyi kontrol altında tutmaya çalışmayın. Böyle bir dünya yok. Teslim olun ve teslimiyetin dinginliğini yaşayın.
 • Kendinizi mutlu edecek motivasyonlar yaratın. Bir tatil veya ileri tarihli bir uçak bileti alın ya da hep istediğiniz o kursa yazılın.
 • Kendinizi geliştirin ve değer katın. Rutinden sıyrılmak, çevrenizdeki kabuğu değiştirmek ve değişik kitlelerle sosyalleşmek istiyorsanız farklı zevkler edinin.
 • “Ben yaptım; oldu” felsefesini edinin. Harekete geçmek için en etkili yöntem “kendinizi mecbur bırakmak”tan geçiyor. Ne demek istiyorum? Kısaca şu: İstediğiniz şeylerin gerçekleşmesini istiyorsanız, yapabileceğiniz ölçüde belli ödemeleri hemen gerçekleştirin. Bir uçak bileti, bir otel rezervasyonu, bir İspanyolca kursu gibi…
 • Yapmak istediklerinizi ertelemeden hızlı ve kararlı adımlar atın.
 • Kimsenin onayını almayın; kendinizi başkasının planına uydurmaya çalışmayın. Kendinizi yaşamın tereddütlerine alet etmeden plansız ve ani kararlarla pimi çekip bombayı patlatın.
 • İstediklerinizi gerçekleştirmek için kendinize bir zaman limiti koyun ve bunu aşmayın.
 • Tüm bunları hayatınıza uyarlayıp hızlıca uygulamaya koyun ve keyfini çıkarın. İnanın sonuna kadar işe yarayacak!
Ürdün gezilecek yerler

Ürdün gezisi – Wadi Rum

8. Motivasyon ve Mutluluk İçin Yol Haritanız Ne Olmalı?

Yukarıdaki maddeleri uygulamaya başladıysanız işin en zor kısmını atlattınız demektir. Çünkü içinizdeki enerjiyi harekete geçirmekle özgürlüğünüze ilk adımı atmış olacaksınız.

Hayata dair tüm sorumlulukların her daim peşinizde olacağınız varsaydığımızda, bundan sıyrılmak için hepsini bir anlığına da olsa bilincinizin gerisine atmaya çalışmanız gerekiyor.

Tıpkı kendisini anne ve babasının kollarına bırakan bir çocuk gibi, siz de sorumluluk düşünmeden akışın ortasına bırakın kendinizi…

Hayatın bize dikte ettiği “iş” olgusu, ne yazık ki hepimizin bir ayağını zincirliyor. Bu sebeple işten kalan zamanlara kendimizi tazeleyecek kaçışları istesek de yapamıyoruz.

9. Sıkıntıların Önüne Geçmek İçin Ne Yapmalı? 

İş hayatında sizi zorlayıcı karakterler ve iş takvimi da olsa, resmi tatilleri önünüze koyarak bir yıl sonrasının tatil ajandasını bir önceki senenin sonunda yapmanızı öneririm.

Tatil planlarınızı net olarak yapmasanız da, bu sizi hem o tarihler kaçış için zorlayacak, hem de kafanızı rahatlatacak. Üstelik uygun bilet ve konaklama seçenekleri için de fırsat yaratmış olacaksınız.

Dostoyevski’nin dediği gibi… “Kolay ve rutin bir saadet mi, yoksa enerjinizi yükselten bir ızdırap mı daha iyi?”…

Buna siz karar verin…

Mutluluğun formülü için en etkili yol pozitiflik... Bunu sağlayan en önemli unsur ise etrafınızda her zaman pozitif insanları barındırmaktan geçiyor. Enerjinizi harekete geçiren dostlar seçmeye özen gösterim derim.

10. Endişelendirmek gibi olmasın ama?! 

Unutmayın, yaşlanıyoruz…

Her geçen gün sağlıklı hücrelerimiz bizi terkediyor. Normal bir şekilde yiyip içebilen, yürüyebilen ve nefes alabilen biriyseniz, binlerce kez şükredin. En önemlisi de potansiyelinizin ve var oluşunuzun farkına varın.

Aslında sandığınızdan çok daha güzel bir hayatınız var. Sadece bilinçaltınız o kadar çok kontrol sizde olsun ve o kadar çok “en mükemmeli” sizin olsun istiyor ki, bu girdaptan kurtulamaz hale geliyorsunuz zamanla.

Dilediğiniz birçok şeyi gerçek hale dönüştürmek sizin elinizde.

Her istediğinizi yapabilecek güçtesiniz. Bugüne kadar 100% isteyip de yapamadığınız hiçbir şey olmadı; bunu siz de biliyorsunuz. Hayatınızdan örnekleri düşündüğünüzde, bunun sağlamasını yapabilirsiniz.

Siz yeter ki 100% isteyin ve içinizdeki enerjiyi harekete geçirin. Gerisi bakın nasıl da kolayca geliyor…

Güney Afrika gezilecek yerler

Güney Afrika gezisi – Soweto Bölgesi

11. “Korku” ve “Keşke”lerimizden Kurtulma Yolları…

Yaşamı tıpkı bir geometri problemi gibi düşünün. Herkesin bakabildiği, ancak yalnızca formülü bilenlerin ve gerçekten görebilenlerin çözüme ulaşabildiği bir olgu.

En başta “kendimizin” ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıyız…

Bize bahşedilen kısa ömrümüzü sonsuzmuş gibi harcadığımızı ve bazen başkalarını düşündüğümüzden daha az kendimizi düşündüğümüzü yaş ilerledikçe anlayabiliyoruz.

O andan sonra da her sohbette çokça kullandığımız “keşke”ler giriyor hayatımıza…

Aslında her birimiz bu dünyaya nötr olarak geliyoruz.  Günler geçtikçe ve biz büyüdükçe, tüm korkular, kaygılar, endişeler ve egolar, yaşadıkça bizlere yükleniyor ve bizler de bunları ne yazık ki normalleştiriyoruz!..

Daha sonra bu duyguları, çevremiz ve yaşadıklarımızla pekiştiriyoruz. Hepimiz doğumdan gelen aydınlık ve olağanüstü pozitif enerjiyle yüklü olmamıza rağmen, zamanla bu saflığımızı kaybediyor ve giderek körleşip yaşam kalitemizi törpülüyoruz.

Eğer “farkında olmadan” yaşayıp gidiyorsak, bu gidişatı pozitife çevirmeksizin gelecek neslimize de “bildiklerimizi” aktarıyoruz ve böylelikle bu döngü hepimizin zehirlendiği bir hal alıp büyüyerek içinden çıkılmaz bir girdaba dönüşüyor.

İyi hissetmenin yolu, dilediğin an, dilediğiniz şekilde yaşayabilmekten geçiyor.

Hedonizmi felsefe edinenlerde olduğu gibi, herkesin “anı yaşayıp o anda kalma”nın teslimiyetini tatması gerekir. O lezzet bünyeye işlediğinde, ilk doz size hiçbir zaman yetmeyecek ve çok daha fazlasını isteyeceksiniz…

İşte Yol Aşkı da bu demek…

Blogun ismi de buradan hareketle koyuldu…

Roma gezilecek yerler

Roma gezisi – Navona Meydanı

12. Özgürlük deyince…

Gerçek özgürlüğü ruhunda hissetmek, “yapmak istediğin şeyi yapmaktan değil; yapmak istemediklerini yapmamak”tan geçiyor.

Trajikomik olan ise, ne istediğinizi bilmenize rağmen uygulamaya geçmememiz!..

Bunun için birçok sebebiniz olmalı.

Ne yazık ki “Beklemek” ile kendimizi zehirleyip hayatımızın avuçlarımızdan akıp gitmesini izliyoruz. Okulun bitmesini/başlamasını beklemek; iş yoğunluğunu atlatmanızı beklemek; maddi durumu toparlamanızı beklemek ve daha bir çoğu…

Bu liste uzayıp gidiyor ve hayatı ertelemek için her türlü zemini hazırlıyorsunuz. Farkettiyseniz her şey “beklemek”le bitiyor… ve bizler hayatımızı bekleyerek geçiremeyiz…

13. Aldanmayın…

Kimse risk almadan, akışa teslim olmadan ve kontrolü bırakmadan cennetin bu dünyada da var olduğunu göremeyecek.

Oysa çok değerli zamanımızı aslında kendimiz çalıyoruz ve böylelikle bir ömrü beklemede geçiriyoruz. Bazılarımız “her şey doğru zamanda tezahür eder” felsefesindeyken, bir diğerimiz, o doğru zamanın harekete geçtiğimiz zaman olduğunun farkında olmayabiliyor.

Kutsal kitap Kur’an’daki İsra Suresi’nde bile “Biz sizin kaderinizi çabanıza bağlı kıldık” ayeti bile içimizdeki enerjiyi harekete geçirmemizi öneriyor. “Kader, gayreti sever…” Diğer sevdiğim sözlerden biri de “Zafer değil, sefer…” Her biri çabanın ve harekete geçmenin önemini anlatıyor. Kapı eşiğinden geçmenizle bir çok şeyi değiştirebileceksiniz.

Tıpkı susayan birinin su almaya yönelmesi, ısınmak isteyenin bir ısıtıcının başına gitmesi gibi, basitçe harekete geçmek gerekiyor sadece.

Yoksa içinizde kalmış keşkelerle gidiyor olursunuz sonsuzluğa… Bu da aslında yaşamın özündeki tadı alamayacağız anlamına geliyor.

Düşlediğiniz hayatın içinde değilseniz, gerçekten yaşadığınızı düşünüyor musunuz?..

14. Kırılma anlarına dikkat!.. 

Hayat dönem dönem, “sadece dilimizde olup da ertelediklerimizi yapmamız için” yüzümüze okkalı bir tokat yapıştırıyor. Bazen de bize anlatmak istediklerini yaşamamız için bizi güçlü bir şekilde sarsıyor…

Bu darbeler yeterince güçlü değilse bir sonrakinin gelişine kadar geçen süreyi kendi yaşam anlarımızdan yiyoruz. Aslında her birimiz arzularımızın farkındayız; esas sorun “kendimizin/potansiyelimizin farkında olmayışımız”.

Ertelenenlerin pişmanlıkları, biz yaşlandıkça çoğalan bir habis hücre haline dönüşüyor. Teşhisi hepimiz kolaylıkla koyabiliyoruz… Tedavi için ise çoğu kez sebepsiz yere bir dış etken/itici güç bekliyoruz.

Bile bile içine daldığınız bir kabusta olduğunuzu düşünüyorsanız, yapmanız gereken sadece “uyanmak!..”

Hemen önünüzde duran mucizelerle dolu yaşama ilk adımı atmak için sadece uyanın…

Uygun zaman, mekan ve durumların oluşmasını beklemeden, rahat hissetmek lüksünden kurtularak ve her şeyin “hallolmasını! beklemeden uyanın!..”

italya gezilecek yerler

Güney İtalya gezisi- Amalfi Sahilleri – Ravello

15. Tesadüf sandıklarımız…

Hayatta her şeyin bir sebebi olduğu aşikãr. Her bir karşılaşmada, yaşadığımız her iyi veya kötü olayda bize öğretiler ve yönlendirmeler var. Yaşama dair tüm tecrübelerimizi yap-boz parçaları gibi birleştirerek yeteri olgunluğa ulaşıyoruz.

Bu olgunluğa ulaşmak için zaman zaman dışarıdaki üçüncü göz olmaya ihtiyacımız var. İşte bulunduğumuz o noktaya başka bir gözden baktığımızda/bakabildiğimizde, aslında hayatın girdabına saplanmış patinaj çeken biri olduğumuzu görebiliyoruz.

Aklımızda tutmamız gereken her olayın bir diğerinin tetikçisi olduğu ve bize mesajlar içeren vesileler halinde ruhumuzda yansımalara yol açtığı….

Göz yummayın, kabullenmeyin ve harekete geçin!..

Ürdün gezisi

16. Rahat olun; kontrol sizde değil…

Tıpkı iş yaşamındaki delegasyon gibi özel hayatınızdaki işlerinizi de pas edin ve izleyin… Her şeyi yüklenerek, kontrolü elinizden bırakmadan en mükemmele ulaşmayı hedefliyorsunuz.

Örneğin kendinizi iyi hissettirecek bir tatile ihtiyacınız varsa, “En doğru zamanda yaparız… En iyi yerlere nasılsa gideriz… Mevsimi bir gelsin de… Ucuz bilet bulalım da… Biraz daha bekleyelim…” gibi ucu açık sebepler üretirken, iş hayatındaki sömürü dünyası için en kaliteli zamanlarınızı tükettiğinizin farkında bile olmuyorsunuz…

Bir çoğumuz “kontrolü elinde bulundurduğunu” sanarak huzur içinde başını yastığı koyduğunu düşünüyor. Ancak şunu iyi bilin ki “kontrol sizde değil”…

Şimdi sizi ne motive ediyorsa, yazının bu bölümünü okurken gözlerinizi kapatın ve kendinize sorun lütfen:

 • Beni en çok mutlu eden, iyi hissettirecek şey ne?
 • Kendimi mutlu etmek için en son ne yaptım?
 • İstediklerimi yapmak için neyi bekliyorum?
 • Kendimi iyi hissedeceğim şeyleri yapmıyorum ama bu durum hayatımı ertelememe değiyor mu?
 • Zamanında yapmadığım şeyler bana şimdi neler hissettiriyor?
 • “Keşke”lerimin önüne geçmek için ne yapmalıyım?

…ve bunlardan yola çıkarak kendinize sormanız gereken birçok soru daha vardır eminim…

yol aşkı

Güney Afrika / Johannesburg gezisi

17. Mutluluğun tabiatı…

Bugüne dek insanoğlunun yegane odak noktası “mutlu olmak”. Bundan sonra da böyle olacak.

İyi bir iş edinme, güzel şeyler almak için alışverişe çıkma, çocuk sahibi olma, iyi dost edinme, evlilik, güzel yemek yeme, iyi yerlerde yaşama, tatillere çıkma ve onlarcası…

Formül basit: Her ne yapıyorsak, yolun sonunda bizi mutlu edeceği için yapıyoruz.

Beyninize bu yapıyı programladığınızda, artık her şeyi mutluluğa odaklı yaşıyorsunuz.

Bunu denediğinizde pozitif çok şey kazanıyorsunuz…

 …ve Sahne Sizin…

Şu an aklınıza ilk gelen şeyi gerçekleştirmek ve mutlu olmak için harekete geçme zamanı.

 • Bu bir uçak bileti mi? Hemen rezervasyon yapın.
 • Bir fotoğraf makinesi mi? İstediğinizi almak için hemen araştırmaya başlayın…
 • Dilediğiniz bir yerde canınızın çektiği yemeği yemek mi? Hemen gidip yiyin!..
 • Düşünmeden ve hızlıca sadece yapmayı deneyin… Harekete geçin!..

…ve direncinizi kırarak en zor kısmı atlattınız.

Unutmayalım: Mutlu son hepimiz için var. Yeter ki harekete geçmeyi bilelim. 🙂

Umarım bu yazı, geleceğinize dair pozitif yüklemeler sağlayabilir… ve umarım bir şekilde hayatınızın geri kalanını dilediğiniz gibi yaşamanıza katkısı olur.

Yorumları olan dostları bu sayfanın altına bekliyorum.

Hepinize sağlıklı ve bol seyahatli nefis bir gelecek diliyorum.

Sevgiyle…

Hakan DURSUN

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Instagram’da bizi takip etmek için Tıklayın

Yol Aşkı yeni rotaları için TIKLAYIN!

Yol Aşkı – Yol aşkı el kitabı – Yol Aşkı

61 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler Zekiye Hanım. Sevgiler, selamlar…

 • Zekiye dedi ki:

  Hakan bey merhaba ,green card başvurusu nasıl yaparım diye gezinirken rastladım sitenize ve sonuna kadar okudum sanki beni anlatmşsınız çok beğendim.takipteyim. tebrikler..

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok teşekkürler Zekiye Hanım. Sağolun, varolun…

 • Zekiye dedi ki:

  Merhaba,
  Bu paylaşımları ve duygularımızı harekete geçiren yazınızı çok beğendim. Belki gördüğünüz bir video olabilir. AMA genede instagram adresinize göndereceğim Çinli bir insanın hikayesi…
  Kalbinizde ve beyninizdekileri yaşamanız dileğiyle…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler. Seve seve…

 • Gunay Sever dedi ki:

  15 yildir kendi basina seyahat eden bir bayanim.
  Bu seyahatler oncesinde degisik bloklarin yazilarini okuyup bilgilenmeye calisiyorum. Sizin blogunuz la bir Meksika gezisi planlama hazirliginda iken tesadufen ve ilk kez tanistim.
  Seyahetletiniz de edindiginiz bilgileri aktaris tarziniza ve
  yazinizin duzenine hayran kaldim.
  Ozellikke el kitabiniz da aktardiginiz hayata bakis aciniz icin
  (ki ben bu noktaya gelebilmek icin 50 yasimi bekledim) sizi kutluyorum. Sizin yasinda yeni evli bir oglum var Istanbul da.
  Bir gun kismet olursa sizinle sahsen tanisip bilgi almak isterim.
  Tesekkuŕler, Tebrikler..

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler ?

 • ÜMRAN altun dedi ki:

  Farkındalıklarımızın farkına varmamız icin yola cikmayi aşılayan bi yazı,tebrikler ☺️??

 • Hazal Turan dedi ki:

  Meraklarimizi gideren bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

 • Selin Uzun dedi ki:

  Ne güzel yazmışsınız,tşkler ?

 • ErdMuh dedi ki:

  Fazla söze gerek yok. Görünen köy olayı?
  Resmen hayalimizi yaşıyorsunuz?
  Takibe devam, Hastasıyız ?

 • Mine dedi ki:

  Yazılarınızı okudukça size imreniyorum:) Hayatımda sayenizde yeni rotalar oluşturmayı başarıyorum. Teşekkürler…

 • Melek S. dedi ki:

  Yurtdisina cikacak olursam kesinlikle rehberim siz olacaksiniz. Tavsiyeleriniz ve yazilariniz cok iyi. ✌?

 • Fatma dedi ki:

  Çok beğendim

 • Aysenur dedi ki:

  Harika bir rehber olmuuuuuussss. Sizee bayiliyorummm. Icimdeki yol aşkı sizinle berabeeeerrr…. mutlu yollara ????

 • Ceren Erdur dedi ki:

  Faydalı olduğu kadar motivasyon arttırıcı olmuş:) Ellerinize sağlık

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Guzel dusunceleriniz için teşekkürler ??

 • Kumdan kale dedi ki:

  İnsan bu derece özgür hissedebilmeli kendini ve böyle güzel paylaşımlarda da bulunup cesaretlendirebilmeli..tebrikler bunu başardığınız için 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler ??

 • Ender Guleryuz dedi ki:

  Tek yorum:SUPER BIR YAZI OLMUS…Ellerinize ve emeginize saglik????????

 • Umarım bu motive edici herkesin okuma şansı olur, hayata dair isteklerimiz ve önceliklerimizle ilgili farkındalığımız artar.
  Elinize ve emeğinize sağlık

 • Betül dedi ki:

  Harika bir yazı harika bir rehber olmuş aslında “Nasıl mutlu olurum? ” sorusunun cevabını arayanlar bu yazıyı mutlaka okumalı. Hayatın stresinden uzaklaşmak, tertemiz, derin bir nefes almak için bu maddeleri gözden geçirmek lazım. Çok gıpta ettim size istanbul’da yaşayan biri olarak… Farklı yerler gezmek, değişik kültürler tanımak için ben de varım. ❤

 • Elif Özdoğru dedi ki:

  Merhaba Bozcaada aşığı olarak yarışmanıza katıldım şuan Marmaris ‘deyim tatilde eylül gibi tekrar tatil yapıcaz.Umarım şanslı olurum verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler

 • Nurcan dedi ki:

  Super??

 • Zehra Çağlar dedi ki:

  Mutlu son hepimiz için var elbette Rabbimize dua ettikçe.. Beni çok motive ettiniz. Yazılarınızın devamını dilerim. Bir de aslında beyni zindan da olanlar var ya işte ben onlardanım. Kocaman dünya da hapsolmuşum. Kendimi özgür bırakıcam ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Umarım en kısa zamanda hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz 🙂 Yol Aşkı her daim yanınızda olacak… Sevgiler…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Estağfrullah ne demek 🙂 Siz de iyi ki varsınız… Sevgiler.

 • Ynspoyraz dedi ki:

  Okuduktan sonra bana bir aydınlanma geldi ve çok hoşuma gitti anlattığınız şeyler.Bunları kendi hayatımda da sizi örnek alarak yapabilmek istiyorum.Sizin gibi insanlar var olduğu için şanslıyız ?

 • Tülay dedi ki:

  Evet yolaşkı ile internette tanıştığımdan öncesinde seyahat etmek, gezebilmek gibi bir düşüncem.yoktu.sevdim ben bu seyahatleri ve buralarda gösterilen fotoğraflara ve tasvir edilen yaşanılan duyguların ifadesini sevdimm.ve uzun zamandır gezmek seyahat edebilmek gibi düşün elerimde. Oluştu sayenizde.şimdi bunun hediyesi bana ne olur?kapodokya neden olmasın? Başlangıcında gene sizin vesilesiyle olabilir mi?sevgiler size yolaşkı

 • Yol Aşkı dedi ki:

  “Keşke”siz bir hayat diliyorum herkese…

 • yagmursongur dedi ki:

  keşke dememek için sevdiklerinle doyasıya gezmek için yola çıkmak lazım

 • Yol Aşkı dedi ki:

  İstediğimiz tam da bu! ;)))

 • dndzk dedi ki:

  Şu an evden çıkmaya karar verdim ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler

 • Eren hür yavuz dedi ki:

  Elinize sağlık kolay gelsin ☺

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Keyifli okumalar…

 • Esraph dedi ki:

  Bu yazınızı sonuna kadar keyifle ve umutla okudum.. Güzel şeylere vesile olmak çok anlamlı.. Yazılarınızı takip ediyor olacağım. Sevgiler..

 • Yol Aşkı dedi ki:

  teşekkür ederiz. sevgiler 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  teşekkür ederiz. 🙂 bol seyahatli günleriniz olsun

 • Elif Düzgün dedi ki:

  Harika ötesi olmuş, şimdiden heyecanlandım 🙂

 • Selen dedi ki:

  Muthls bir mativasyon kaynagi olmus! Emeginize saglik ????

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkür ederiz 🙂 sevgiler.

 • Elif dedi ki:

  Bir arkadaşım sayesinde keşfettim sizi ve çok çok mutlu oldum, gezmeye ve özgürlüğe düşkün biri olarak. Umarım şans benden yana olur ve bir çekiliş kazanabilirim. Heyecanla ve merakla bekliyor olacağım paylaşımlarınızı
  Sevgiyle kalın☺

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Beğendiğinize sevindim 🙂 Yolunuz açık olsun…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çünkü ben de içinizden biriyim 🙂 Herkesin kalbine dokunsun inşallah. Teşekkürler

 • Kibrislitarihci dedi ki:

  Emeğinize sağlık ne kadar içimizden biri gibi yazmissiniz.

 • Beyza Göktepe dedi ki:

  Son derece merakla ve ilgiyle okudum. Nasıl bir motivasyon örneği olduğunu anlatamam. Elinize, yüreğinize sağlık. Hayatımda çok fazla şeye ön ayak olacağını söyleyebilirim.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar Berna,

  Öncelikle duygu yüklü yorumun için çok teşekkürler.

  İnsan hayatında bi tip kırılma anları ve yaşadığı deneyimler, hayata yön veren temel taşları oluşturuyor.

  Yaralar kapandıkça “Her şer bir hayır getiriyor” sözü bir kez daha doğruluğunu kanıtlıyor.

  Seyahatin, hele ki tek başına çıkıldıysa, insanı özgürleştirici, iyileştirici ve olgunlaştırıcı etkisi olduğu bir gerçek.

  Sen de yolunu, ruhunu dinleyerek güzelleştirmişsin ne mutlu…

  Yazıyı beğendiğine sevindim.

  Yolun her daim açık ve huzur dolu olsun.

  Sevgiler.

 • Berna dedi ki:

  Kendimi buldum desem…
  Benim kırılma anim bir askti desem
  Ve hatta daha da ileri gidip aşkın vefatı gibi bir şeyin sonucunda umutsuzluk desem…
  Dönüm noktam oldu o zor günlerim. Gecelerde yastigimi islatmisligim çoktur. Gündüzleri de bazen kendimi kaybedip hıçkıra hıçkıra ağladım da bazen yalan değil. Ama bir arkadaşımın hayat hikayesi ve yol maceraları beni bu yola itti. Hiç düşünmeden ikinci yurtdışı seyahat biletimi aldim Portekiz’e. Ve tek başına. Ve hayatı yeniden yakalamaya. Döndüğümde zaten başka bir ben vardı. Ruhumun yaraları kapanmaya başlamıştı.
  Ve ben bunun için yollara hep minnettarım.
  Neyse çok fazla dramatize etmeyeyim yazının yorumunu.
  Benlikti işte yazı anlatabildim mı bilemiyorum.
  Bendendi her satır. Daha önce okusam nasıl etki ederdi bilemem elbette ama şu an kendim dolanıyorum o satırlarda. Hem de umutla. Sevgiler 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Güzel düşünceleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Herkes içindeki ışığı ve potansiyeli bilerek ve hissederek hareket ederse, kendisine hediye edilen hayattan çok daha fazla verim alabilecek. Yazının 1 kişiye bile faydası olsa, benim için kâfi…

  Tekrar teşekkürler. Sevgiler.

  Hakan

 • Elif dedi ki:

  Merhaba, öncelikle elinize sağlık, ‘sıradan’ olmayan bir çizgi yakalamışsınız. Okurken kendime ‘Eğer bu fotoğraflı bir kitap olsaydı da okur muydum?’ Diye de sordum. Söylediklerinizin Amerika’yı yeniden keşfetmek olmadığını farkındayım ancak bunu ifade etme biçiminiz karşı tarafta ‘Ben de yaparım’ duygusu uyandırıyor. Umarım hayat ve kontrol ilüzyonlarını aşmada insanlara ışık tutarsınız. Kolay Gelsin

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 🙂 Motivasyon yüklediyse ne mutlu… Sevgiler, selamlar.

 • Zehra Benek dedi ki:

  Keyifle,ilgiyle ve merakla okudum.Bu umut dolu ,farkındalık yaratmak için yol gösteren,paylaşım için teşekkür ederim.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Agziniza sağlık. Ne güzel yazmışsınız… İnsan “keşke” demeden hayatı kendi imkanları doğrultusunda dilediği gibi yaşamalı…

 • Emine dedi ki:

  Gezmek, her an doğup ölmek gibidir. Belki de yolcu, bu değişen ufuklarla insan yaşamı arasında bir kıyaslama yapıyordu. Hayatta birçok şey bizden kaçmaktadır… Gölge, aydınlığı kovalar. İnsan bakar, koşar durmak ister, el uzatır ama geçenleri yakalayamaz. Her olay, bir yol kavşağı gibidir. İnsan birden kendisini yaşlanmış bulur, her yer kararmıştır. Bizi sürükleyen hayatımızın kara atı birden durur ve peçeli, bilinmeyen birinin atının gölgelerde süzülerek uzaklaştığını dehşetle görürüz.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Ne de güzel söylemiş. Bunların hepsi “yarına kalma motivasyonu”… Seyahatler bizi yarına bırakıyor… Yaşama bağlıyor. Seyahat yoksa, hepimiz faturaları ödemek için çalışan ve her istediğimiz sadece ağzımızda/dilimizde olan birer bireyler haline geliyoruz. Ne istediğimizi, gerçekten ne istediğimizi 100% bilip uygulasak her şey daha pürüzsüz hale gelecek…

 • birgezentiokur dedi ki:

  Insan kendisini hatırlayan son insan öldüğunde ölür dokunduğunuz yaşamlar hayatta bir şehi sizin sayenizde yapmaya başlayan insanlar artarak ilerlesin. Yüreğinize sağlik Buket Uzunerin dedigi gibi “gitmek heyecandır” Heyecanınız hic bitmesin ✌

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Cok sevindim begendigine Buse… Umarım herkes bir gün tüm bağlarını çözüp özgürlüğüne kavuşur. Zir hayat çok ama çok kısa… Keşke”lerin olmadığı bir geçmişi olsun hepimizin. Sevgiler…

 • Buse dedi ki:

  Neredeyse her gün sorguladığım ve yaşam tarzımı farklılaştırmak için elimden geleni yaptığım başlıklar… yazdığın her soruyu tekrar sordum kendime… farkındalık yaratmak önemlidir… ve ne güzel ki çevremde sizler gibi farkında insanlar var… keyifle kalın! 🙂

 • Hakan Dursun dedi ki:

  Teşekkürler, beğendiğinize sevindim. Kısa hayatımızda kendi mutluluklarımız için ne gerekiyorsa yapalım. Sevgilerle…

 • Nur dedi ki:

  Emeginize saglik. Bastan sona keyifli ve bir o kadar icsel motivasyonu arttirici faydali bir paylasim olmus 🙂 Mutluluk insanin kendi secimidir, paylastikca artar. Bu yaziyi okuyan herkesin, secimlerini mutluluktan yana yapma cesareti bulmasi dilegiyle .. Devam yazilarinizi bekliyoruz 🙂

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.