Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Madrid Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Avrupa » İspanya » Madrid » Madrid Gezilecek Yerler

Madrid Gezilecek Yerler – Madrid Gezi Rehberi

Madrid gezilecek yerler- Madrid Gezi Rehberi

Madrid gezilecek yerler ile ilgili tüm detayları sizler için bu yazıda toparlamaya çalıştık. Keyifli okumalar 🙂

Öncesinde kısaca Avrupa’nın bu en eğlenceli başkentinden bahsedelim.

Madrid Gezilecek Yerler – Giriş

Söz konusu kanınızı kaynatacak bir şehir ise, Madrid gezilecek yerler konusunda çok fazla alternatifiniz de oluveriyor. Tapas barları, şık restoranları, cafe’leri ile kıpır kıpır, her zaman canlı bir şehir Madrid

Lokasyon olarak İspanya’nın ortasında bulunan deniz seviyesinden yaklaşık 650 m yükseklikte kurulmuş ve Avrupa’nın en yüksek başkenti konumunda.

Işıklar içinde yaşayan bir şehir olması ve her yaş grubundan insana eğlenebileceği bir tarz sunmasıyla Avrupa’nın oldukça popüler ve tercih edilen bir eğlence merkezi haline gelmiş şehirlerinden biri.

Çılgın partileri var. Aşağıdaki Madrid Gece Hayatı yazımızda okuyacaksınız…

Şehri farklı yapan ise; tarih, kültür, sanat, özgürlük, gibi değerleri de bünyesinde barındıran ve tüm bunları aynı yapıda kucaklayan bir yapıya sahip olması. Haydi başlayalım!..

 

1. Madrid Gezilecek Yerler

Madrid gezilecek yerler bölümüne hızlı bir giriş yapalım 🙂 Keyifle okuyun…

1.a Puerta del Sol

(Güneşin kapısı) için Madrid‘in merkezi diyebiliriz. İstiklal caddesine benzeyen caddeler bu meydanda birleşiyor.

Calle Mayor, Calle del Areal, Calle de Preciados, Calle de Alcala bu caddelerden bazıları. Madrid gezisi içinde hemen hemen her metro hattının da buradan geçtiğini görebilirsiniz.

Çok çeşitli mağaza ve barları bulabileceğiniz bu caddelerde ve ara sokaklarında yürüyüp bol bol fotoğraf çekmek ve kaybolmak çok keyifli oluyor 🙂

Puerto Del Sol ‘e  kadar gelmişken ülkedeki tüm uzaklıkların ölçüldüğü “Sıfır Kilometre” ( Kilometre Zero) taş plakasının önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın 🙂

Madrid gezilecek yerler

Madrid Sol Meydanı

Aslında Puerta del Sol, 15. yy dan kalma Madrid’i saran şehir kapılarından biriymiş. Güneşin doğusundan esinlenerek ve doğuda bulunması nedeniyle ”güneşin kapısı” ismini almış. Madrid’in simgesi olan ayıcık ve kocayemiş ağacı heykelini Sol meydanında görebilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi ve En güncel Şehir İpuçları

Ayrıca meydanda 1.766 ile 1.768 yılları arasında Fransızlar tarafından yapılan tarihi postahane ve üzerinde bir saat kulesi bulunuyor.

Her yıl yılbaşında bu kulede çalınan 12 tane çan sesi ile yeni yıl karşılanıyor ve İspanyol inanışına göre bu süre içerisinde 12 adet üzüm yemeyi başarmanız demek o yılın güzel geçeceği ve dilekrinizin kabul olacağı anlamına geliyor 🙂

Madrid gezilecek yerler

1.b El Oso y el Madroño – Madrid Gezi Rehberi

Bu ayıcıklı simgeye ait bir çok söylenti vardır. En çok bilineni, yıllar yıllar önce şehirdeki tarlalarda gezen ayılar ve Madrid şehrinde bolca yetişmekte olan çilekten geldiğinin söylenmesi…

Madrid Sol Meydanı‘nda bulunan elleriyle ağaca tutunmuş ve meyve yiyen bu ayıcık heykeli ile yerli ve yabancı turistler fotoğraf çekilebilmek için birbiri ile yarışıyorlar. Ayrıca şehrin takımlarından Atletico Madrid’in de armasında, Madrid şehrinin bayrağında bu simge bulunuyor.

Madrid gezilecek yerler

1.c Plaza Mayor – Madrid Gezi Rehberi

(Mayor Meydanı) Puarta del Sol’den Calle Mayor’u takip ederek ulaşabileceğiniz bu meydan 1.600 lü yıllrada inşa edilmiş, dört köşesi binalarla çevrili, 9 kapılı bu devasa meydan yıllar içerisinde çeşitli amaçlar için kullanılmış ve değişik isimler almış.

En son Plaza Mayor adı verilmiş. Meydanın ortasında 3.Felipe’nin at üzerinde heykeli bulunuyor. Plaza Mayor’ un en önemli binalarından biri  “La Casa de la Panaderia” (fırın evi) diğeri ise “La Casa de la Carniceria” (kasap evi) dir.

Geçmişinde pazar yeri sonrasında futbol maçları ve boğa güreşi için kullanılmış bu meydan günümüzde kutlamalara, konserlere ve gösterilere ev sahipliği yapıyor. Giriş katlarında cafe-barlar ve restoranlar bulunuyor.

Hem Vizesiz, Hem Çılgın, Hem Ucuz… İşte Yeni Trend BELGRAD!..

1.d Parque del Buen Retiro – Madrid Gezi Rehberi

(Retiro Park) Aslen kraliyet ailesine ait bir bahçe olarak tasarlanan bu park, 300 senedir tüm halkın kullanmına açık bulunuyor. Gran via caddesi üzerindeki  vakti zamanında Madrid şehrinin ana kapılarından biri olan Puerta de Alcala (Alcala Kapısı)’nın hemen sağından başlıyor. Yemyeşil huzuru bulabileceğiniz bu park tam adına yakışır güzellikte.

Madrid gezilecek yerler

Retiro; İspanyolca “inziva” anlamına geliyor ve inzivaya çekilmek için harika bir yer.  Ortasında da harika bir gölet (Estanque del Retiro) bu parkta isterseniz sandal kiralayıp gölet içerisinde keyif de yapıyorsunuz.

Madrid gezilecek yerler

1.e Templo de Debod (Debod Tapınağı) – Madrid Gezi Rehberi

Bu tapınak, Mısır tarafından İspanya’ya bir hediye olarak sunulmuş ve 1.968 yılında Mısır’dan İspanya’ya taşınıp burada yeniden inşa edilmiş.

Parque del Oeste‘nin içinde olan bu tapınağı, yaşam ve bereket sembolü Men‘in betimlediği kabartmalar ile birlikte görebilirsiniz. Tapınağın bulunduğu tepeden güneşi batırmak gerçekten hoş. Ziyaretinizi ona göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Madrid gezilecek yerler

Bunun yanında, İspanya’nın çağdaş sanatından en güzel örnekleri sergileyen ve “sadece Picasso için bile gidilir” dediğimiz, etkileyici bir çağdaş sanat merkezi Reina Sofia‘yı da ziyaretlistenize dahil edebilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler Tüyoları – Amsterdam Gezi Rehberi

Bir diğer önemli meydan Plaza de Cibeles… İspanya Bankası binası, Cibeles Sarayı tarihi çeşme ve heykeller dahil birçok yapıyı içinde barındırıyor.

Madrid’in dünyaca ünlü müze ve sanat galerilerinden biri Prado Müzesi ise 1.819 yılında açılmış ve içinde yaklaşık 8.600 tablo, 5.000 çizim, 2.000 oyma baskı, 1.000 para ve madalya ile değerli birçok heykel sergileniyor.

Futbolu uluslararası arenada başarıyla temsil eden takımları Atletico Madrid ile Real Madrid.

Şehrin çoğunluğu ise Real Madrid taraftarı. Özellikle şampiyon olduklarında ya da önemli bir galibiyet kazanıldığında kutlamalar Cibeles Meydanı’ndan başlıyor. Atletico Madrid ise kutlamalarını Neptün Meydanı’nda yapıyor.

İspanya’ nın yıldız takımı Real Madrid’ in resmi stadyumu olan, 80 bin kişilik Santiago Bernabeu stadını görmeden olmaz diyorsanız, maçlara denk getirip bir karşılaşmayı izleyebilirsiniz.

Maçların olmadığı bir günde giderseniz de, yaklaşık 2 saat süren ve tüm stadı, soyunma odalarını ve şeref tribününü gezebileceğiniz stadyum turunda, takımın kazandığı kupaların sergilendiği salonu da görmeden çıkmayın.

2. Madrid Alışveriş :

Madrid gezilecek yerler den bahsederken alışveriş noktalarını da unutmamak gerek!
Madrid’de alışveriş, genel olarak ünlü cadde Gran Via ve Puerta del Sol meydanı ‘nda yapılıyor. Burası oldukça turistik ancak mağaza çeşitliliği açısından zengindir. Alışveriş için bir çok ünlü mağaza zincirini bu caddelerde bulabilirsiniz.
Madrid kültürünü en iyi yansıtanlar hediyelik eşyaların başında Toro ( Boğa ) figürleri, İspanyol yelpazeleri, Real Madrid futbol takımına ait hediyelik eşyalar ve magnetlerden alabilirsiniz.

El Corte Inglés : Bu AVM zincirine Madrid‘ de sık sık rastlayabilirsiniz. Ünlü markaların ürünlerini toplu olarak bulabileceğiniz bu mağazalarda giyim kıyafetten ayakkabıya, ev tekstilinden kozmetik ürünlerine kadar her şeyi bulmak mümkün. Bizdeki Boyner buna çok benzerdir.

El Rastro Pazarı : 19.yüyıldan kalma bir bit pazarıdır. Bu pazarda ikinci el giysiler, antika eşyaların yanı sıra yeni ürünler de bulmak mümkün. Özellikle hediyelik birşeyler almak için ideal bir çok tezgah bulunmakta. La Latina’ya da yakın olan bu pazara uğradıktan sonra dinlenmeye, birşeyler atıştırıp içmeye La Latina’ ya geçebilirsiniz. 🙂

Calle de la Ribera de Curtidores, 28005 Madrid adresinde bulunuyor . La Latina ya da Embajdores metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz. Pazar ve resmi tatil günleri 10:00 – 14:00 arasında ziyaret edilebilirsiniz.

3. Madrid’de Ulaşım

Madrid ulaşım konusunda oldukça rahatlık sağlayan bir şehir.

Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımın 5 alternatif yolu var. Bunlardan en çok tercih edileni tabii ki metro. Diğerleri ise tren tren, otobüs, taksidir.

Türkiye’den Madrid’e aktarmasız olarak sadece İstanbul’dan uçuş bulabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 4 saat sürüyor.

Uçakla Seyahat Edeceklerin Dikkat Etmesi Gereken 8 Şey

a. Madrid Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Madrid Ulaşım – Metro: Madrid Havaalanı Aeropuerto de Madrid Barajas, Madrid şehir merkezinden 16 km uzaklıkta kalıyor. Madrid Barajas Havaalanı’na indiğinizde en kolay ve ucuz alternatifiniz metrodur.

8 no.lu hatta binip 15-20 dk içinde Nuevos Ministerios durağında indikten sonra, indiğiniz yerden 6 veya 10 no.lu hatta aktarma yapıyorsunuz. Bu aktarma ile yine 15-20 dk arası Madrid şehir merkezinde oluyorsunuz.

Madrid havaalanına geri dönerken ise yine metro kullanırsınız. Yalnız dikkat etmeniz gereken; Madrid’in can bezdiren bu havaalanına giderken, MUTLAKA terminale dikkat etmeniz ve gittiğiniz terminalde inmeniz…

Yoksa uçağınızı bile kaçırabilirsiniz. Zira terminaller arası mesafeler çok uzak. Taksi ile gidiyorsanız da şöföre özellikle terminali söylemelisiniz.

Madrid’de metro 06:00 ile 01:30 arasında çalışıyor. Madrid’de metro fiyatları inilecek durağa göre hesaplanıyor. Havaalanından alınan bilet ücreti 5€ civarıdır.

Madrid Ulaşım- Otobüs: Madrid Havaalanı’ndan merkeze Express otobüsler 24 saat ve yılın her günü hizmet verir. Metro aktarmasıyla uğraşmak istemezseniz, otobüs iyi bir seçim olabilir.

Havaalanı çıkışlarında hemen ulaşabileceğiniz otobüslerin üzerinde Aeropuerto yazıyor. Merkez Atocha tren istasyonuna giden otobüslerle yolculuk ortalama 45 dakika sürer. Bilet ücreti yine 5€ civarıdır ve şoförden satın alınabilir.

Madrid Ulaşım – Tren: Terminal 4 üzerinden Metro Ligero hatlı trene binerseniz Chamartín, Nuevos Ministerios, Atocha veya Príncipe Pío merkez istasyonlarına ulaşırsınız.

Eğer inişiniz farklı bir terminale olduysa, ücretsiz servislerle Terminal 4’e geçiş yapabilirsiniz. Tren bilet ücreti 5€ civarı.

Madrid Ulaşım – Taksi: Madrid şehir merkezine en lüks yolu. Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için taksi ücreti ortalama 25€ civarıdır.

b. Madrid Şehir İçi Ulaşım

Madrid metrosu tam 231 istasyon ve 12 hattan oluşuyor. Yerli halk başta olmak üzere neredeyse herkes ulaşımını metro ile gerçekleştiriyor.

Puerto Del Sol, metro hattının merkezi olarak kabul ediliyor ve birçok hat bu merkezden geçiyor. Londra’dan sonra Avrupa’da en geniş ve yaygın metroya sahip şehir burası.

Madrid metrosu aplikasyonu kullanırsanız bir nebze daha rahat edersiniz. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Madrid metrosu aplikasyonu ile rotayı belirlemek çok daha kolay olur.

Kullanacağınız hat ve iyöne göre renkler değişiyor. Metro hat numaralarının tümü ayrı renklerde. Metronun içinde yapılan anonslar İspanyolca olduğundan, metro içindeki elektronik tabloyu takip etmek çok işinize yarar.

Hem Vizesiz, Hem Ucuz, Hem Çılgın! BELGRAD’a Hoşgeldiniz!

Madrid Metro ve Bilet Fiyatları

Tek yön bilet ücreti: 2€ civarı
Havaalanından alınan bilet ücreti: 5€ civarı

Madrid’de her metro hattının çalışma saati farklıdır ve sürekli güncelleniyor. Buradan güncel metro saatlerine ulaşabilirsiniz.

Madrid Şehir İçi Ulaşım – Otobüs

Madrid’de otobüsler kırmızı renkte ve EMT olarak adlandırılıyor. Şehrin her noktasına sefer düzenleniyor. 06:00 – 23:30 arası hizmet veriyorlar. 23:30 – 05:00 arasında ise sadece belirli yerlere gece otobüsleri çalışmaktadır. Otobüse binmek için tek yön bileti 2€ civarı.

Madrid Şehir İçi Ulaşım – Taksi

Madrid’de taksiler 3 tarife üzerinden hareket ediyor ve gideceğiniz bölgeye göre değişen tarifeleri var. Madrid’de taksiler beyaz renkli ve kenarlarında bir kırmızı şerit bulunuyor. Taksi ücreti hakkında pazarlık yapılmıyor. Taksimetrede yazan bedeli ödüyorsunuz. Grupça gittiyseniz o taksiyi dolmuş yapmak size bağlı…

Madrid Şehir İçi Ulaşım – Tren

Tren, şehir içinde pek kullanılan bir ulaşım aracı değil. Madrid’in merkez istasyonlarından olan Atocha ve Cahamartin ‘den  İspanya’nın diğer şehirlerine seferler düzenleniyor.

2 büyük tren istasyonu olan Madrid’de Atocha; metroyla da bağlantısı bulunan merkezi istasyondur. Chamartin İstasyonu ise Fransa ve Kuzey İspanya’dan gelen trenlerin ve ülke içindeki hızlı trenlerin çalıştığı merkezdir.

Barcelona, Sevilla, Toledo, Cordoba, Malaga, Valencia ve Zaragoza’ya giden trenlerin hepsi Atocha’dan geçiyor.

Madrid Şehir İçi Ulaşım – Araba kiralama

Madrid gezilecek yerler hakkında bilgi verirken, ulaşım en kilit noktalardan biri haline geliyor. Araç kiralama ise Madrid gezinizde konfor sağlasa da bir ayak bağı olabilir. Zira otoparkıydı, benziniydi, trafiğiydi vs başınıza çok iş açabilir.

Meraklısına söyleyelim; günlük yaklaşık 25€’dan başlıyor fiyatlar. Fiyatlar Avrupa geneline göre uygun denebilir. Bu fiyatlara araba kiralamanın püf noktası ise rezervasyonu seyahatiniz öncesi internetten yapmak.

Uçaktan iner inmez internetten havaalanında bulunan araba kiralama firmalarının fiyatlarına baktıktan sonra onlarla temasa geçersiniz. Aracı kiralarken sigorta seçeneklerini de unutmayın. Ortalama günlüğü 100 TL’ye araç alabilirsiniz.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

4. Madrid Konaklama

Madrid’de konaklama ile ilgili her bütçeye uygun otel mevcut.

Şehir merkezinde bulunan otellerden olan Vp Jardin de Recoletos veya NH Madrid Nacional Otel gerek konumu gerekse sunduğu hizmetler açısından memnun kalacağınız otellerden.

Bunun dışında Hotel Abalú Madrid  konum olarak her yere yürüme mesafesinde olmak isteyenler için uygun otellerden biri. Birbirinden farklı oda dizaynı ile bu renkli oteli tavsiye ederiz.

5. Madrid’de Hava Durumu

Madrid gezilecek yerler hakkında bilgi verirken, havayı da es geçmemek gerekiyor. Zira şehrin yüksek konumu ve hava kütlelerinin etkisine açık olması sebebiyle, ani sıcaklık değişiklikleri sık görülür. Yaz ayları boğucu olup sıcaklık bazen 38 °C’ye kadar ulaşıyor. Kış aylarında ise sıcaklık – °C lere kadar iner.

Madrid’de bahar ayları oldukça keyif verici ve güzeldir. Hava ısısı bunaltmaz ve üşütmez ancak bahar aylarında yağışlara hazırlıklı olmak gerekir. Sahip olduğu yüksek irtifa ve kuru iklimden dolayı akşamları ısı bir anda düşebilir.

Madrid’de kış ayları genelde soğuk geçer. Aralıklı ve düzensiz şekilde kar yağışları görülebilir. Yağan kar sadece bir kaç sürer ve sonrasında etkisini yitirir. Madrid’de akşam saatlerinde yaşanan ayazlardan dolayı kış akşamları oldukça zor geçer.

6. Madrid Yeme İçme Rehberi

Buna özel bir yazı yazmak gerekirdi. Biz de öyle yaptık 🙂 Hemen aşağıda…

Madrid Yeme İçme Rehberi

7. Madrid Gece Hayatı

Madrid Gece Hayatı için hemen buradaki özel yazımıza buyrun 🙂

8. Madrid Şehir İpuçları

Bir İspanyol klasiği nedir derseniz cevap tabii ki Siesta! 

İspanyol insanı -hatta buna genel olarak güney Avrupa’lı diyebiliriz- çalışmayı pek sevmez. Saat 13:00 den sonra açık yer bulmak gerçekten çok zor.

Bir çoğu evine gidip veya iş yerinin içerisinde uyuyor. Gayet ağırdan alarak saatlerce yemeklerini yiyip içkilerini içiyorlar. Saat 5-6 gibi tekrar iş başı oluyor.

Ancak devlet kurumlarında veya bankalarda işiniz varsa daha erkenci olmalısınız, çünkü öğlen saati Siesta’ya giren bu kurumlar o gün bir daha iş başı yapmıyor. Kelimenin tam anlamıyla hayatın tadını çıkarıyorlar. Viva la vida!..

Tabii ki işinize yaraması muhtemel basit İspanyolca kelimeler ;

Hola (merhaba) porfavor (lütfen), gracias (teşekkür ederim), perdon (afedersiniz), buenosdias (günaydın), buenasnoches (iyi geceler), si (evet), no (hayır), hasta la vista (görüşmek üzere), te amo (seni seviyorum), adios (hoşça kal) ve tabii ki  cuanto cuesta (ne kadar?)  🙂

Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, yemelere, içmelere, eğlenmelere doyamayacağınız bu şehirde nefis anılar biriktirmeniz dileğiyle…

Son olarak İspanyolların dediği gibi;

¡Hasta luego amigos!’ 😉

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Seyahat edememekten şikayetçiyseniz bu yazımıza mutlaka göz atın!

Umarız ” Madrid Gezilecek Yerler ” konulu yazımız sizlere yardımcı olmuştur.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Madrid Gezi Rehberi

Madrid gezilecek yerler – Madrid gezilecek yerler

12 Yorum

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.