Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Hem Vizesiz, Hem Ucuz, Hem Çılgın! BELGRAD’a Hoşgeldiniz!

PAYLAŞ
Home » Avrupa » Sırbistan » Belgrad » Hem Vizesiz, Hem Ucuz, Hem Çılgın! BELGRAD’a Hoşgeldiniz!

Belgrad Gezi Rehberi – Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezi Rehberi 

Yol Aşkı Takipçilerinin Ücretsiz Kullanabildiği                   Seyahat Asistans Hizmetleri için TIKLAYIN!

1. Belgrad Gezi Rehberi – Belgrad Gezilecek Yerler

Dünyanın sayılı eğlencesi bol, ucuz ve rahat şehirlerinden birine buyrun! 🙂

Belgrad Gezi Rehberi kısmında, Belgrad’ın en popüler mekanlarını, Belgrad Gece Hayatı ve çılgınlıklarını, en ucuz Belgrad yeme-içme noktaları ile Belgrad’da Ulaşım alternatifleri konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Ne Amsterdam, ne Londra, ne Roma ne de başka bir yer dostlar… Eğlencenin tartışmasız tek adresi Belgrad

Ama onlar da aşağı kalır değil 😉 Bu yüzden mutlaka bu yazılarımıza da göz atın. Gece hayatı denince, en çılgın gece hayatına sahip şehirlerden olan Amsterdam , DubaiMadrid Utrecht , Roma ,  Ibiza ve Sicilya gece hayatı yazılarımıza da mutlaka bir göz atın ?

Kısa sürede organize olarak gidebileceğiniz ve vizesiz bir rota olma özelliği taşıyan Belgrad, yakın tarihindeki gelişmelerin bizlerde bıraktığı iz ve baş döndüren gece hayatı ile sadece bir haftasonu için bile yaşamı renklendirmeye aday bir şehir.

Belgrad Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. 1,6 milyondan fazla nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beograd, yani Beyaz Şehir anlamına geliyor.

Belgrad gezi rehberi

Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp  egemenliğine giren şehir, 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girmiş ve devletin Avrupa’daki topraklarına kıyasla tüm Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri olmuş.

Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar görmüş ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg Monarşisi’ne geçmiş. Kentin Sırbistan’ın başkenti unvanını tekrar kazanması Sırp İsyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi’nde kalmış ve 1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar kent 2 parça hâlinde varlığını sürdürmüş.

1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edilmiş ve 2006’da ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürmüş.

2. Belgrad Turu – Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezi Rehberi – Gelelim Belgrad gezi rehberi olacak Belgrad turumuzun detaylarına…

Belgrad’da geçireceğiniz süre zarfında neler yapabileceğinize… Bol bol yürüyeceğiniz için ayağınıza rahat ayakkabı tercih etmenizi öneririm. Ayrıca kışın gidecek dostlar, kalın mont, bere ve atkılarını unutmasınlar. Zira kuru ve soğuk bir havası var.

Yazın gideceklere herhangi bir notum yok. Bolca şehrin ve özellikle nehir kenarındaki mekanların tadını çıkarsınlar… 🙂

Roma Gezi Rehberi ve En Güncel Şehir İpuçları

a. Kalemegdan (Kale Meydan) – Belgrad Kalesi ve Parkı

Türkçe adı ile Kalemeydan Belgrad’da ilk görülmesi gereken yerlerden biri. İçinde Belgrad Kalesi ve muhteşem güzellikte bir parkı barındıran Kale Meydan, sadece gezginlerin değil; Belgrad halkının da uğrak yeri ve her zaman hareketli.

Kalenin giriş kısmındaki manzara noktası fotoğraf çekmek isteyenler için en ideal yerlerden biri. Osmanlı tarihinden izler taşıyan Kale Meydan keyifle yarım gün geçirebileceğiniz bir fırsat sunacak.

Belgrad Gezi Rehberi

b. Aziz Sava Katedrali : (Hram)Belgrad Gezi Rehberi

Balkanlar’ın en büyük Ortodoks Kilisesi olan St.Sava, Belgrad’ın en görkemli ve ziyaret edilmesi gereken kilisesi.

Vračar platosunda, Osmanlı’daki Sinan Paşa tarafından 1595’te Sava’nın gömüldüğü düşünülen yere kurulmuş olan bu yapı, Belgrad şehir merkezinde yar alıyor.

Her ne kadar teknik anlamda katedral olmasa da büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılıyor. Özgün Sırpça isminde tapınak (Hram) olarak anılıyor ve tapınak sözcüğü Ortodoks Kilisesinde “kilise” anlamında kullanılıyor.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017-2018

c. Belgrad Cumhuriyet Meydanı: (Republic Square)

Şehrin ana meydanı burası…

Halkın “At meydanı” olarak tabir ettiği ve Taksim Meydanı’nı andıran bir buluşma noktası. At heykelinin üzerindeki kişi Sırp Prensi III. Mihailo bir eliyle İstanbul’u işaret ediyor.

Zira kendisi Osmanlılar’ın Sırbistan’daki denetimine son veren kişi ve anısına bu heykel yaptırılmış.

Belgrad Gezi Rehberi

Bu noktada elinde şemsiyeli ve bahşiş usulü şehirde “Free walking tour” adıyla yarım gün sizi gezdirecek gençler bulunuyor. Mutlaka onlardan birini alın ve adambaşı 5-10 Euro vererek tüm şehri hızlıca gezin.

Aynı zamanda Tram 2’yi alarak tüm şehri görebileceğiniz bir tur atmayı da ihmal etmeyin.

Belgrad Gezi Rehberi d. Knez Mihailova Caddesi

Alışveriş mekanları, eğlence mekanları, cafe ve görkemli binları ile şehrin ana caddelerinden bir tanesi. Alışveriş yapmak isteyenler ve gezi rotalarına biraz mola vermek isteyenler için keyifli bir fırsat.

e. Skadarlija Caddesi

Belgrad Gezi Rehberi Skadarlija’nın özel bir yer olması, şehrin ilk kurulduğu senelerde, sanatla ilgilenen entelektüel kesiminin buraya gelip yerleşmesi ve bu bölgede çokça vakit geçirmesinden kaynaklanmış.

Arnavut kaldırımları ve meyhaneleriyle yerel ve tarihi bir cadde. Mekanlarda geleneksel Sırp müzik ve eğlenceleri çok çeşitli tatlardaki rakılarla (rakija) sunuluyor. Fiyatlar ülke genelinde çok uygun olduğu için dilediğinizi yiyip için derim.

Kale Meydan’a ve Skadarlija’ya çok yakın olduğundan, gezi rotanızda bu bölgeden de geçmenizi öneririz. İçinde keyfinize göre bir çok cafe ve restaurant bulacaksınız.

f. Strahinjića Bana Sokağı ( Silikon Vadisi )

Tarihte bu bölge, insanların süslenip kendini göstermek istediği bir sokak olduğu için bu isimle çağırılıyor.

Zira söylenene göre, savaş sonrası işsizlik çeken bayanlar, silikonlarla kendilerini takviye edip o dönemde para kazanmanın farklı yollarını bulmuş ve bu bölgede konuşlanmışlar.

Savaş sonrası insanların en şık halleriyle kendini göstermesi sonrası da bu isim ağızlara yerleşmiş. Cafeler, restoranlar, barlar, süslü ve güzel kızlar bu bölgenin müdavimi olmuş ancak günümüzde bu özelliğini yitirmiş.

Uçakla Seyahat Edecekler: Bu 8 Şeye Çok Dikkat Edin!

g. Nicola Tesla Müzesi

Sırp asıllı Nikola Tesla müzesini ziyaret etmeden dönmeyin. 2006 yapımı Prestij’de Tesla’nın icraatlarını gördüyseniz burası daha da ilgi çekici hale gelecektir. İçeride kullandığı cihazlar tanıtılarak size bire bir yaptırılacak deneyler ve deneyimler yaşıyor olacaksınız.

Belgrad’a gidecek dostlar için, Cumartesi müzede yetkililer olmadığını söylemeliyim. Buna göre ziyaret durumunuzu ayarlayabilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberi

Nicola Tesla Müzesi – Tesla kıyafetleri

h. Narodni Muzej (Ulusal Müze)

Ulusal Müze olan Narodni, Belgrad’ın en önemli müzesi olarak biliniyor.

i. Istorijski Muzej Srbije (Sırbistan Tarihi Müzesi):

Tarihsel sıra ile Sırp ayaklanmalarının örnekleri görülebilen, eski bir prensin evinin dönüştürülmesiyle oluşmuş saray.

j. Zemun Bölgesi:

Modern Belgrad’ın merkezi diyebiliriz. Lamartine Anıtı, Üniversite, Kiliseler ve park bölgenin görülmesi gereken yerleri.

k. Ada Ciganlija:

Hareketli ve dinamik bir ada; sosyal aktiviteleri, su ve spor etkinlikleri ve Belgrad geceleri.  İsterseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz.

l. Stari Dvor (Eski Saray):

En görkemli yapılardan biri diyebilirim. Diğer yapılara oranla biraz daha yeni ve modern olduğunu söyleyebilirim.

m. Novi Dvor (Yeni Saray):

Bahçeleri görmek için ve eğer vaktiniz de varsa rotaya dahil edilebilir.

n. Terazije Meydanı

HOTEL MOSKVA, şehrin simgelerinden birisi. Lobisinde kahve içmek için uğrayın. Bu otel bugüne kadar bir çok ünlü ismi de ağırlamış olmakla tarihe geçmiş.

Budapeşte’ye Niçin Gitmelisiniz?

3. Belgrad Yeme İçme

Belgrad Gezi Rehberi Belgrad’ın en güzel cafe ve restaurant’larının bulunduğu en kaliteli ve sevimli bölgesi Skadarlija‘dır. (Skadarliya okunuyor). “Belgrad’da yeme içme”nin kalbinin attığı yer diyebilirim.

Her ne kadar yukarıda yazdığımız Knez Mihailova Caddesi üzerinde bir çok cafe ve restaurant’lar bulunsa da, oralar çok turistik olduğu için pek tavsiye etmiyorum. Zira Belgrad yeme içme kültürü, Skadarlija‘da hayat buluyor.

Hiç şüphesiz favorimiz, cadde üzerinde bulunan “Dva Jelena”.

Dva Jelena, yerel lezzetler sunan ve akşamları canlı müzik eşliğinde nefis Sırp yemekleri menüsüyle hizmet veren nefis bir mekan. Buraya uğramadan Belgrad’dan ayrılmak olmaz.

Yalnız, Dva Jelena (Çift Geyik) Restaurant’ına gitmeden evvel mutlaka rezervasyonunuzu yaptırmalısınız.

Aksi halde buraya girişte sıra ve rezervasyon sebebiyle sıkıntı çekersiniz.

Biz gitmeden evvel www.dvajelena.rs adresinden ve 00381 011 723 4885 numaralı telefonundan rezervasyon yaptırmıştık ve oraya gittiğimizde isabetli bir hareket olduğunu anladık 🙂

Not: Yemek öncesi gelen enfes ekmeklerle karnınızı doyurmayın! 🙂

İşte size Belgrad’ın en pahalı restaurant’ının şaşırtıcı derecede ucuz ve güncel menü fiyatları 🙂

 • 1 TL = 35 Sırp Dinarı (2017)
 • 1 Euro= 125 Sırp Dinarı (2017)

Bunun yanında “gitmeden dönme” restaurant önerilerimizden biri de “Manufaktura“…

Otantik Balkan yemeklerinin en lezizlerini sunan Manufaktura, Kale Meydan‘ın çok yakınında.

İşletmecisi Saşa, nefis bir karakter ve eminim sizinle yakından ilgilenecektir. Gidince kendisiyle tanışın.

Facebook’ta adresi, telefonu ve menüsü dahil her şeyi mevcut. Buyrun buradan ulaşın…

4. Belgrad Gece Hayatı

Belgrad gece hayatı

Belgrad Gezi Rehberi nin son ve en eğlenceli bölümüne geldik…

Pek çok gezgine ve bize göre Avrupa’nın en iyi gece hayatı destinasyonlarından biri. Çoğu mekan haftanın her günü sabah 4 civarına kadar, hafta sonu ise 6’ya kadar açık.

Müzikleri sizi sabaha kadar mekanlarda tutuyor. Amsterdam’a Londra’ya tabiri caizse “10 basan” kulüpleri var.

Aynı zamanda hafta içi veya hafta sonu farketmeksizin her daim kalabalık mevcut. Kapıda bizdeki gibi genel olarak bir sorun çıkmıyor.

Gitmenizi önerdiğim mekanlar, Çorba, Tranzit, Stefan Braun, Plastic, Beton, Tilt, Brankow gibi kulüpler, oranın en ünlüleri… Splavovi, gündüz cafe, akşam ise çılgın partilere ev sahipliği yapıyor. Caz deneyimleri için ise Akademski’de Plato Bar, Santiceva’da Ptica ve Vrtlarska’da Hemingvej ‘i tavsiye ederiz.

5. Belgrad Festivalleri

Belgrad’daki Festivaller ve Partiler gerçekten çok çılgın!

Belgrad gece hayatının sizi ilgilendiren birçok olayı var. İçlerinde en önemlisi, her yıl Ağustos ayı ortasına yerleştirilen Belgrad Bira festivalidir.Ücretsiz giriş, bir sürü bira ve çok çok iyi müzik. Ucuz ve bol eğlence tam size göre!

Woodstock türden biri değilseniz ve kapalı partilere giriyorsanız, Belgrade Köpük Festivalini veya White Sensation Partisini ziyaret edebilirsiniz. Tabii ki, çok daha fazlası var. Eğer caz hayranıysanız, iyi bir caz festivaliniz de var. Belgrad’da ne ararsanız var! Eğer gerçek manada eğlence istiyorsanız düşünmeden Belgrad’a gidin!

Amsterdam Tüyoları İçin Tıklayın

Bu ve diğer tüm kulüplere ait güncel bilgi ve bilet organizasyonu için  http://belgradeatnight.com/ adresine mutlaka göz atın.

Belgrad gece hayatı

6. Belgrad Ulaşım – Belgrad’da Ulaşım Nasıldır?

a. A1 Numaralı Otobüs:

Belgrad Havaalanı ile şehir Merkezi arası gidip gelen otobüslerdir. A1 numaralı otobüsler ile Slavija Meydanı’na kadar gidebilirsiniz. En rahat ve en ucuz ulaşım şekli budur.

Havaalanından çıkar çıkmaz sol tarafa doğru baktığınızda hemen karşınıza gelen otobüs A1 olacak. Her 30 dakikada bir hareket ediyor. Fiyatı ise 300 Dinar. Bileti şoförden temin ediyorsunuz.

 b. Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım

Belgrad havaalanına indikten sonra, şehir merkezine ulaşmak için taksi kullanmak isterseniz, ortalama 1500 ile 1800 Dinar ödersiniz. Eğer birkaç kişi gittiyseniz, otobüse vereceğiniz 300’er Dinar’ı birleştirip daha hızlı ve konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Taksiler 4 kişilik.

Belgrad’da taksiler turistleri görünce farklı tarifeden taksimetreyi açıyorlar. Çok dikkatli olun ve her taksiye binmeyin. Genelde güvenilir olup kazıklamayanlar “Pink Taxi“lerdir. Onları kullanın…

Her ne taksiye binerseniz binin, binmeden evvel gideceğiniz yeri ve fiyatını önceden sorun. Belgrad’da genelde her şey çok ucuz olduğu için taksi de sorun olmayacaktır. Ancak bile bile kazıklanmamak için siz yine de önleminizi alın…

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

7. Belgrad Konaklama – Belgrad’da Nerede Konaklama Yapılır?

Belgrad’da konaklama için bir çok alternatif buluyorsunuz. Önemli olan tek şey, Cumhuriyet Meydanı’na yakın bir yerde kalmanız olacaktır. Bu bölgede booking.com’dan baktığınızda, residence/ev tarzında da birçok yerle karşılaşıyorsunuz.

Belgrad’da konaklama için belli bir marka veya otel tavsiye etmek yerine, merkeze en yakın yeri öneriyorum. Neticede birçok yer zaten ucuz ve temiz. Sadece 2 veya 3 yıldızlı otellerin kalitesi biraz daha düşük olabiliyor. Onun yerine, ev/residence tarzında veya 4-5 yıldızlı yerleri tercih edin.

Belgrad’da konaklama yaparken en ideal ikinci bölge ise “Hram” denilen ve herkesçe bilinen Saint Sava Kilisesi bölgesidir. Ben gittiğimde genelde bu bölgede kalıyorum ve Cumhuriyet Meydanı’na 1 km yürüyerek gidiyorum. Bu bölge aynı zamanda Tesla Müzesi’ne de çok yakın. Karar sizin…

Umarız Belgrad Gezi Rehberi yazımız sizlere keyifli bir seyahat için yol gösterecektir.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Bir sonraki gezimizde tekrar buluşmak üzere dostlar. Bol seyahatli günlere…

Yeni Seyahat Rotaları Belirlemek İçin Buraya Göz Atın!

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Seyahat Özgürlüğünüz Bir TIK Ötede!

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atmayı unutmayın.

Bol seyahatli günlere…

Hakan Dursun

Yol Aşkı Team

 

 

 

BELGRAD GEZİLECEK YERLER – BELGRAD GEZİ REHBERİ

140 Yorum

 • Selin dedi ki:

  Belgrad’a gittiğiniz de gezilecek yerleri görmek için ‘Belgrad Rehberi’ adında Tükçe bir mobil uygulama var onu indirebilirsiniz. Çok yardımcı oldu bana.

 • Burcu HIZ dedi ki:

  Merhabalar,

  Belgrad’a 3 kez gittim; son gidişimde yerel bir rehber ile bir kafede tanışma sansım oldu ve kendisinden Viminacium’u öğrendim. Bence farklı alternatifler arayanlar için kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Burada 1 milyon yaşında ki dünyadaki tek bozulmadan kalan mamut fosilini görebilme şansınız mevcut. Buzulçağından önce ki bir dönemde mamut ailesi otlanmak için bir mağaraya giriyor ve mağaranın balçık olan tabanına saplanıp orada ölüyorlar ve bu şekilde günümüze kadar korunmuş olarak ulaşabiliyorlar. Burası Belgrad’dan 2-3 saatlik bir araba mesafesinde..Yine aynı bölgede, henüz arkeolojik kazıların yapıldığı bir Roma şehrinide görmek mümkün..

 • Burcu Hiz dedi ki:

  Belgrad’a gidilmisken gorulmesi gereken yerlerden bir tanesi de Viminacium’dur. Dunyada bulunmus 1 milyon yasindaki mamut fosillerine ait bir magara. Mamut ailesi otlanmak icin magaraya giriyor, icerisi balcik oldugu icin balciga saplaniyorlar ve ardindan buzul cagi geciyor ve bu sekilde korunup gunumuze ulasiyor fosiller. Yaninda da bizdekiler gibi etkileyici olmasada halen arkeolojik kazilarin yapildigi bir Roma sehri var..

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.