Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Vize İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Seyahat Sağlık Sigortası Vize İçin Neden Önemlidir? Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar? Süresi ve Ücreti Ne Kadardır? Nerelerden Yaptırılır?
PAYLAŞ
Home » Seyahat İpuçları » Vize İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?

Gezginler için vazgeçilmezlerden biridir seyahat sağlık sigortaları…

“Uzun süreli vize almanın yolları nedir? araştırırken karşımıza çıkan konulardan biridir.

Gelin görün ki, seyahat sağlık sigortası “vize için bir mecburiyet” konusundan öte, hayatta karşılaşılabilecek riskleri tazmin ve iyileştirme yoluna giden yegane bir ihtiyaçtır.

Yolculuk esnasında başımıza gelecek kaza/hastalıklardan oluşan giderleri tazmin etmekle kalmıyor, ölümle sonuçlanabilecek durumlarda da devreye girerek, geride kalanların mağdur olmaması sağlanıyor.

Aynı zamanda genişletilmiş kapsamıyla, yolculuğa çıktığımız andan itibaren birçok ek fayda ile yolcunun konforunu sağlayarak tüm risklerini üstleniyor.

Nasıl mı? O halde buyrun…

seyahat sağlık sigortası zorunlu mu

Gerek Yurtdışı Eğitim Sağlık Sigortası veya Erasmus Sağlık Sigortasının, gerekse bunun dışındaki bireylerin vize alması için gerekli seyahat sağlık poliçeleri, yolculuğa çıkış anından itibaren bizler için çok büyük önem arzediyor.

Seyahat sağlık sigortası yaptırırken bilinmesi gereken en önemli konu, vize için istenen seyahat sağlık sigortasının bilindik sağlık sigortası olmadığı konusudur.

Zira, seyahat sağlık sigortası, gittiğiniz ülkede sağlık masraflarınızı karşılamaz!..

Yani her nevi sağlık problemi sonucunda doktora gitmenizin masraflarını değil; aşağıdaki kriterler doğrultusundaki riskleri tazmin eder.

Seyahat Sağlık poliçeleri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden kişilerin eğitim amaçlı veya normal statüdeki yurtdışı seyahatleri sırasında karşılaşabilecekleri acil sağlık problemlerini, poliçe ve özel şartlarda yazılı limitlere kadar, Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları ve Seyahat Sağlık Sigortası Özel Şartları dahilinde teminat altına alır.

Teminatlar, seçilen alternatife göre aşağıda belirtilen teminatlar ile sınırlı olmak üzere genişletilebilir.

Örnek Seyahat Sağlık Poliçesi Teminatları

Seyahat Sağlık Poliçeleri Neleri Kapsar?

A. Standart Teminatlar:

 1) Yaralanma Veya Hastalık Nedeniyle Tıbbı Yardım
Sigortalı’nın, bu poliçe kapsamında aniden hastalanması veya yaralanması durumunda, Şirket; hastane, ameliyat ve tedavi masrafları ile, ilgili doktorun yazdığı ilaçların masraflarını poliçede seçilen alternatif doğrultusunda ödeyecektir. Acil diş tedavi giderleri de 60 €’ya kadar karşılanacaktır.
2) Yaralanma Veya Hastalık Nedeniyle Sigortalının Nakli

Sigortalı’nın bu poliçe kapsamında aniden hastalanması veya yaralanması durumunda, Şirket Sigortalı’yı ambulans veya refakatçi doktor ve Şirket’in doktoru tarafından en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla uygun olan en yakın tıbbi merkeze veya bir tıbbi merkezden diğerine nakli için gerekli giderleri karşılayacaktır.

Bir tıbbi merkezden diğer bir tıbbi merkeze nakil, ancak, bulunulan tıbbi merkezde hastaya yapılacak tedavi için gerekli donanım ve tıbbi ekip yoksa sağlanacaktır. Naklin yapılabilmesi için, tedavi eden doktorun düzenleyeceği tıbbi rapor gerekmektedir.

Hava ambulans hizmetine ancak Şirket doktoru karar verebilir. Hava ambulansı hizmetinde Avrupa dışındaki ülkeler tamamen kapsam dışındadır.

İşte Vizesiz Ülkeler Listesi!

3) Refakatçinin Ulaşımı

Seyahatinizin tıbbi olarak tehlikeli olması durumunda, bulunduğunuz yerde asgari 7 gün kalmanız gerekiyorsa ve bu durum tıbbi merciler tarafından belgelenmiş ve Allianz tarafından yönlendirilmiş doktorlarca onaylanmış ise, 1. dereceden bir yakınınızın bulunduğunuz yere, bölge koşullarına bağlı olarak ve mümkün olan en kısa sürede ulaşmasını sağlayacak gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak, uzun yol otobüs, tren bileti organizasyonu sağlanır.

4) Taburcu Olduktan Sonra Daimi İkametgaha Nakil

Sigortalı’nın bu poliçe kapsamındaki ciddi hastalık veya ciddi yaralanma sonucu tıbbi bir merkezde yatarak operasyon gerektiren tedavisinin sona ermesini takiben taburcu olması durumunda, seyahate devam edemeyeceğine ve Daimi İkametgah’a dönüş için Sigortalı’nın asıl seyahat için kullanmış olduğu taşıma aracını kullanamayacağına Şirket doktoru tarafından karar verilirse, Şirket, Sigortalı’yı ambulans veya refakatçi doktor ve Şirket’in doktoru tarafından en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla Daimi İkametgah’a nakli için gerekli giderleri karşılayacaktır. Naklin yapılabilmesi için, tedavi eden doktorun düzenleyeceği tıbbi rapor gerekmektedir.

Hava ambulans hizmetine ancak Şirket doktor raporu ile karar verilebilir. Hava ambulansı hizmetinde Avrupa dışındaki ülkeler tamamen kapsam dışındadır

Seyahat Sağlık Sigortası’ndan Ne Kadar Tazminat Alabilirsiniz?

5) Vefat Eden Sigortalının Nakli

Sigortalının bu poliçe kapsamında aniden hastalanması veya yaralanması sonucu vefatı halinde Şirket; Cenazenin defnedilmesi için Daimi İkamet Ülkesi’ndeki defin yerine naklini organize edecektir. Cenaze töreni ve defin masrafları kapsam dışındadır.
6) Sigortalının Tedavi Nedeniyle Bir Aile Ferdinin Seyahati
Şirket, Sigortalının poliçe kapsamındaki nedenlerden dolayı hastalanması veya yaralanması durumunda 5 günden fazla hastanede kalması gerektiğinde, bir aile üyesi için yurtdışında hastanenin bulunduğu yere seyahat masraflarını sınırsız olarak karşılayacaktır.
7) Sigortalıya Yapılacak Tedavi Nedeniyle Aile Üyelerinden Birinin Konaklaması
Şirket, Sigortalı’nın poliçe kapsamındaki nedenlerden dolayı hastalanması veya yaralanması durumunda 5 günden fazla hastanede kalması gerektiğinde, bir aile üyesi için yurtdışında hastanenin bulunduğu yere en fazla 4 günle sınırlı olmak üzere, günlük azami 150 EURO’ya kadar konaklama masraflarını (standart oda+kahvaltı) karşılayacaktır.
8) Aile Üyelerinden Birinin Ölümü Nedeniyle Yolculuğun Durdurulması Sonucu Geri Dönüş Seyahati

Sigortalı, yakın bir aile mensubunun (eşi, çocukları, ebeveyni, kardeşleri) Daimi İkamet Yeri’nde ölümü nedeniyle seyahatini yarıda kesmek zorunda kaldığında, Şirket, Sigortalı’nın Daimi İkametgah Ülkesi’ne dönüşünü organize edecektir. Vefat ile ilgili yetkili mercilerden alınmış evrakların Şirket’e ibraz edilmesi gereklidir.

Bu menfaat, sadece, Sigortalı’nın asıl seyahat için kullanmış olduğu taşıma araçlarını kullanamadığında mümkündür.

9) Evde Meydana Gelen Hasar Nedeniyle Yolculuğun Durdurulması Sonucu Geri Dönüş Seyahati

Sigortalı’nın evindeki hırsızlık, yangın veya patlama nedeniyle oturulmaz hale gelmesi ya da fazla zararın ortaya çıkması riski sebebiyle, Sigortalı’nın evinde bulunması gerektiği durumlarda, Şirket, sigortalının Daimi İkametgahı’na dönüş masraflarını ödeyecektir. Evde meydana gelen hasarla ilgili yetkili mercilerden alınmış raporların Tur Assist’e ibraz edilmesi gereklidir. (Sigorta şirketi veya polis raporu gibi).

Bu menfaat, sadece, sigortalının asıl seyahat için kullanmış olduğu taşıma araçlarını kullanamadığında mümkündür.

10) Overbooking Nedeniyle Gecikme

Havayolu şirketinin hatası sonucu fazladan rezervasyon yapması durumunda seyahatinizin iptali ya da gecikmesi nedeni ile eğer tarafınızca fazla bir ücret ödenmesi gerekiyorsa, buna istinaden oluşacak fark 50 EUR limit dahilindedir.

11) Uçuşun Kaçırılması

Yurtdışına yapılan seyahatlerde mücbir sebeplerden kaynaklanan uçuşun kaçırılması durumunda havayolu firmasına yapılacak ek cezai tutar azami 50 EUR’ ya kadar sigorta kapsamındadır.

Uçakla Seyahat Edecekler: DİKKAT!

12) Aktarma Uçuşunun Kaçırılması

Gecikme nedeni ile aktarma uçuşunun kaçırılması durumunda havayolu firmasının ödediği tazminat dışında oluşabilecek zaruri masraflar 50 EUR’ya kadar, en fazla 12 saat ve ilk 4 saat yapılacak harcamalar tarafınıza ait olmak üzere teminat kapsamındadır. Tazminatın ödenebilmesi için havayolu firmasından gecikmeyi bildirir yazı ve zaruri harcamalara ait ayrıntı faturalar sigorta şirketine beyan edilmelidir.

13) İlaç gönderilmesi organizasyonu

Şirket ilgili doktor tarafından acil olarak yazılmış ve Sigortalı’nın seyahat ettiği yerde bulunamayan ilaçların Sigortalı’ya gönderilmesi işlemini organize edecektir. İlaç bedelleri Sigortalı tarafından, nakliye masrafları Şirket tarafından karşılanacaktır.

B. Geniş Teminatlı Seyahat Sağlık Poliçe Örneği

Poliçede, yukarıdaki standart teminatlara ek olarak aşağıdaki teminatlar bulunur.

Şirket, raporların hazırlanmasında sigortalıya yardım sağlayacak ve tarifeli havayolu uçuşlarında kaybolan bagajların bulunması için gereken görüşmelerde ona tavsiyelerde bulunacak veya yardımcı olacaktır.

Bagajın bulunması halinde, Şirket söz konusu bagajı daimi ikametgaha veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderecektir.

1) Tarifeli Bagaj Kaybı, Zarar Görmesi, Çalınması

Tarifeli havayolu uçuşlarında bagajın kaybolması, çalınması veya zarar görmesi halinde Havayolu Şirketi’nce belirlenen süre içerisinde (Minimum 21 gün) bulunamaması durumunda havayolunun kayıp, zarar ya da çalınma raporu şartı ile Şirket, Sigortalı’ya 300 € limit dahilinde ödeme yapacaktır.

Şirket tarafından ödenecek tazminat tutarı, sorumlu havayolu şirketinin ödemiş olduğu tazminat tutarı ile gecikmeli bagaj maddesi doğrultusunda Sigortalı’ya bir ödeme yapılmışsa bu tutar toplamının, Sigortalı’nın bildirdiği hasar bedelinden düşülmesi sonucu belirlenecektir. Sigortalı, bagaj içeriğinin listesini, tahmini fiyat ve alış tarihlerini, havayolu şirketinden alınan tazminat ödeme belgesini ibraz etmekle yükümlüdür.

Para, mücevher, kredi kartı ve herhangi bir özel doküman, seyahat çeki, cep telefonu, kamera, elektronik cihazlar, dizüstü bu teminatın kapsamı dışındadır.

2) Gecikmeli Bagaj

Tarifeli havayolu uçuşlarında bagajın kaybolup, varışı müteakip 24 saat içerisinde bulunamaması halinde havayolunun kayıp raporu şartı ile Şirket, Sigortalı’ya acil kişisel ihtiyaçlarını karşılaması için yapmış olduğu masrafların orijinal faturalarını Şirket’e göndermesi koşuluyla 100 € limit dahilinde ödeme yapacaktır.

3) Ceza davalarında kefalet

Şirket, yurtdışındaki mahkemelerde Sigortalı’nın ceza davalarındaki yasal masraf ve giderlerin ödenmesini garanti etmek için Sigorta’lıdan talep edilen mali kefalet ücretini, yetkili mercilere yatıracaktır.

Bu tutar müşteriye verilmeden önce Sigortalı’nın yetkilendirdiği bir kişinin bu tutarı Şirket’e ödemesi veya bir belge ile garanti etmesi gereklidir.

Bu menfaat kapsamındaki azami tutar 5.000.- Euro’dur. (Sigortalı söz konusu tutarı 15 gün içinde iade etmekle yükümlüdür.)

Hem Ucuz, Hem Çılgın, Hem de Vizesiz! İşte BELGRAD!

4) Yurtdışında nakit avans

Cüzdan, kredi kartı, bagaj kaybı veya çalınması, beklenmeyen hastalık ve kaza gibi durumlarda Sigortalı’nın ilk acil ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 1.500 € limit dahilinde borç olarak nakit avans verilecektir. Bu tutar Sigortalı’ya verilmeden önce Sigortalı’nın yetkilendirdiği bir kişinin bu tutarı Şirket’e ödemesi veya bir belge ile garanti etmesi gereklidir. Sigortalı, her durumda yetkili mercilerden acil durumla ilgili onaylı bir rapor sağlamalıdır.

5) Acil Mesajların İletilmesi/ Tıbbı Bilgi ve Danışma

Sigortalı’nın talebi üzerine Şirket yukarıda belirtilen maddeler kapsamındaki konularla ilgili olarak acil veya gerekli mesajların iletilmesini sağlayacaktır.

Şirket medikal ekibi tarafından karşılaşılmaması gereken tüm acil sağlık durumları ile ilgili Sigortalı’ya bilgi verilir. İsimler, adresler ve doktor telefon numaraları, uzman, diş hekimi, hastane, teşhis ofisleri, eczane, gece veya tatil sırasında açık olan eczanelerin isimleri ilan edilir. Karşılaşılacak sağlık sorunlarına ilişkin olarak alınacak önlemler ile ilgili öneriler verilir, bununla birlikte tanıda bulunulmaz ve ilaç tavsiye edilmez. Acil tıbbi müdahale gerekiyorsa, organizasyon Şirket Tıbbi Ekibi tarafından sağlanır.

6) Hukuki Danışma

Yurtdışı seyahatiniz sırasında herhangi bir hukuki konuda bilgi edinebilir ve sorununuz ile ilgili uzman avukat tavsiyesi alabilirsiniz. Avukat, bulunduğunuz duruma ve ülke yasalarına uygun olarak organize edilecektir. Ayrıca gerektiği durumda bulunduğunuz ülkedeki elçilik ve konsolosluklar ile irtibata geçilecek, bunun yanı sıra durumunuz takip edilerek siz ve ilgili kurumlar arasında gerekli düzenlemeler gerçekleştirilecektir. İlgili hizmetler sadece danışmadan ibaret olup, danışma hizmetlerinin dışında oluşan tüm hukuki masraflar tarafınıza aittir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Seyahatiniz 1 günlük bile olsa poliçenizi kestirebilirsiniz. En kısa süre için ortalama 6-7 Euro ödeniyor. Maksimum 1 yıl yapılacak poliçeye ise ortalama 65-70 Euro aralığında ödeme yaparsınız.
Uzun vize almanın yolları

SORULAR-CEVAPLAR

Seyahat Sağlık Sigortamın Süresi Ne Kadardır?

Seyahat sağlık sigortası, yıllık bile yaptırmış olsanız, en fazla 92 gün süren seyahatler için geçerlidir. Türkiye sınırlarına giriş yapmadan 92 günü aşacak seyahatlerde teminatlar geçersiz olur. Süre sonunda tekrar bir poliçe yaptırmalısınız.

Seyahat Sağlık Sigortam Neleri Kapsamaz?

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası, normal bir sağlık sigortası değil. Yani yukarıdaki kapsam dışında herhangi bir şikayetle hastaneye gittiğinizde karşılamaz.

Seyahat Sağlık Sigortamdan Ne Kadar Para Alırım?

Kapsam dahilindeki risklerin gerçekleşmesi durumunda en fazla 30.000 Euro’ya kadar tazminat ödemesi yapılabilir. Riskiniz daha aşağıda bir rakam tuttuysa, o kadar ödeme alabilirsiniz… ve tabii eğerlendirmeniz sigorta şirketi tarafından olumlu sonuçlandıysa…

Seyahat Sağlık Sigortamdan Nasıl Para Alırım?

Hastaneye gelişinizden, çıkışınızdaki faturaya kadar her belgenin aslını alıp sigorta şirketine beyan ediyorsunuz. Bazı şirketler ödemeyi (anlaşmalı hastanesi ise) direkt olarak kendileri yapabileceği gibi, bazıları ise sizin önceden yaptığınız ödeme karşılığında hesabınıza havale çıkartabiliyor.

Teşhis, tanı, yapıldıysa müdahale gibi tüm raporlar titizlikle incelendikten sonra, kapsam dahilinde olan her türlü riskin ödemesi sigortalıya gerçekleştiriliyor.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu ?

Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu ” sorusu, yurtdışına çıkışlarda en çok sorulan sorulardan biridir.

Vize için konsolosluğa sunulması gerektiği için zorunlu sayılan evraklardandır. Yurtdışında karşılaşabileceğiniz riskleri teminat altına aldığından, kapsamı dahilindeki tüm rizikoları karşılar. Bu sebeple mutlaka yaptırın ve huzurlu bir tatil geçirin. Zira sigorta primlerinin bir diğer adı “huzurlu yaşamanın bedelidir…” ve hepimiz huzur için yaşıyoruz 🙂

Pasaportunuzu Kaybederseniz İlk Yapacağınız Şey!

Seyahat Sağlık Sigortasını Nereden Yaptırabilirim?

Seyahate çıkmadan gerekli SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI başvurunuzu BURADAN yapabilirsiniz.

“Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu ?” yazımızın hepinize yardımcı olmasını umuyoruz.

Seyahat sağlık sigortası ihtiyaç anında çok fayda sağlayacağı için yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Hepinize şimdiden sağlıklı ve yol aşkıyla dolu keyifli seyahatler dileriz.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkürler.

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

 

 

Not: Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu yazısı ile ilgili tüm bu teminat ve bilgiler, bir seyahat sağlık poliçesi örneğidir. Piyasa koşullarına ve şirket stratejilerine göre değişkenlik arz edebilir. Bu bilgilerden dolayı Yol Aşkı sorumlu tutulamaz.

seyahat sağlık sigortası zorunlu mu konusu / seyahat sağlık sigortası zorunlu mu / seyahat sağlık sigortası zorunlu mu title

6 Yorum

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.