Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Nasıl Green Card Sahibi Olunur

PAYLAŞ
Home » Seyahat İpuçları » Nasıl Green Card Sahibi Olunur

Nasıl Green Card Sahibi Olunur?

Nasıl Green Card Sahibi Olunur?

Dünyadaki politik ve ekonomik krizler, özellikle Amerika’da yasal oturum ve çalışma hakkına sahip olmak için gereken Green Card’a (Yeşil Kart) olan talebi her geçen gün artırıyor.

Green Card kazananlar, ABD’de oturma izni ve ABD’de çalışma izni alıyor ve bununla birlikte pek çok sosyal hakkın da sahibi oluyor.

Green Card almak için toplum arasında en bilindik yollar, genellikle “Green Card Çekilişi” ve “Evlilik ile Green Card” alma şeklindeki durumlardır.

İşte bu bilindik yöntemleri yerle bir eden “Green Card Sahibi Olmanın Yolları” konusundaki diğer 7 yöntem!

Green Card Sahibi Olmanın 7 Yöntemi!

Green Card sahibi olmanın tam 7 ayrı yöntemi var! Gelin hep birlikte bunları inceleyelim… Belki bir tanesi size uygun düşer; kimbilir?

1) “Evlilik Yoluyla” Green Card Alma Yöntemi!

Bir ABD vatandaşıyla evlilik yaptıysanız bu potadasınız demektir. Belirli bir süre sonra green card sahibi olabilirsiniz…

ABD vatandaşının bizzat ABD’de ikamet etmesi temel şartlardan biri… Bir diğer şart da yapılan evliliğin “inandırıcı ve gerçek” olması…

Evlilik yoluyla alınan Green Card, aynı zamanda pek çok sahtekarlık ve anlaşmalı evlilik konusu da olduğundan, göçmenlik dairesi bu konuda çok titiz davranıyor.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Bir gün kapınıza gelip eşinizle ilgili detay soru sorarak evliliğinizin gerçek olup olmadığını anlayabilirler…Tüm bunlara hazır olmak gerekiyor. Siz siz olun, gerçek aşkı bulun… 🙂

2) “Sermaye Aktarımıyla” Green Card Alma Yöntemi!

Buradaki amaç, ABD’ye yeni para girişi sağlamak ve yatırımcı çekmek…

ABD’de iş kurmak ve bu işi garanti edip, belli miktarda sermaye aktarımı karşılığında, istihdam sağlamış ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamış olacağı için, kendisine Green Card veriliyor.

Buna ilişkin vize statüsü “EB” şeklinde tanımlanıyor ve her yıl yaklaşık 10.000 green card bu sebeple veriliyor. Aynı zamanda bir yatırımcının farklı ülkelerden personel getirmekle de (sponsorluk olma), green card imkanı doğabiliyor.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

Hemen belirtelim; her yatırımcıya da “EB” statüsündeki vizeyle green card hakkı verilmiyor. Bunun için de belirli şartların yerine getirilmesi aranıyor.

Yatırımcının en az 10 veya daha fazla personele bir iş imkanı yaratması bekleniyor. Yani yatırımcı statüsünde sermaye aktararak,  ABD’ye para getirerek green card almak isteyenlerin ortalama 1 milyon USD’yi gözden çıkarması gerekir.

3) “Çekiliş Yoluyla” Green Card Alma Yöntemi!

En bilinen ve uygulanan yöntem…

Her yıl ABD Hükümeti tarafından halkların çeşitliliğini artırmak adına düzenlediği Green Card uygulaması, başvuranlara eşit oranda bir çekiliş hakkı tanıyor.

Pasaport İle İlgili Hayat Kurtaran Bilgiler!..

Green Card çekilişi her sene Ekim ayında başlayarak Kasım sonuna kadar bsürdürülüyor. Başvurular ABD Dışişleri Bakanlığı bağlantılı bu adresten online olarak yapılıyor. Dünya çapında her yıl ortalama 50.000 kişiye green card çıkıyor.

Bu link‘ten ABD resmi yayın organının sıkça sorulan sorular dahil tüm detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz…

Bu arada merak edenler için söyleyelim; bugüne kadar ortalama 30.000 Türk vatandaşı çekiliş yoluyla green card sahibi olmuş…

4) “Çalışma Yoluyla” Green Card Alma Yöntemi!

Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, çalışmak amacıyla ABD’ye gelecek kişiler, belli bir profesyonel meziyeti olanlardan seçilmiş olması gerekiyor. Bu potansiyeli taşıyan veya teknik donanımı kuvvetli olan personeller için Green Card sahibi olma imkanı doğuyor.

Uçakla Seyahat Edeceklerin Dikkat Etmesi Gereken 8 Şey

Bunun elde edilmesi için, işverenin de hükümete “ABD’de aradığı işçiye ait özelliklere rastlamadığını” kanıtlaması gerekiyor. Öncelik ABD vatandaşlarının olduğu için, ilk olarak onların istihdam edilmesi isteniyor. Eğer aranan özelliklerde biri bulunamadıysa dışarıdan personel ihtiyacı karşılanıyor ve gelecek kişiye green card tahsis edilebiliyor.

5) “Akrabalık Yoluyla” Green Card Alma Yöntemi!

Birinci derece akrabalarınız ABD’de yaşıyorsa, şanslısınız demektir. Zira Green Card sahibi olup ABD’de yaşayan ve çalışanlar 1.derece akrabalarına green card için başvuru yapabiliyor.

İşte Ayhan Sicimoğlu’yla Gittiğimiz Dünyanın 7 Harikasından Biri “PETRA”

Kriteriniz uygunsa, Amerikan Göçmenlik Dairesi’ne başvuru yapılması ve gerekli formların doldurulması gerekiyor. Akrabalıktan ötürü gelecek olan green card hakkı otomatik sağlanan bir fayda olmuyor. Son karar, eldeki verilere göre değerlendirme yapan Göçmenlik Dairesi’nin…

6) “Mültecilik Yoluyla” Green Card Alma Yöntemi!

Politik sorunlarla boğuşulan son dönemde en çok karşılaşılan konulardan biri diyebiliriz…

Mülteci statiüsündeolan bir kişi, bu konumuyla ilgili  şartlara sahip ise kendisine green card verilerek ülkede oturum ve çalışma izni tanınabiliyor. Konunun hukuksal boyutları nedeniyle bu kategori detayları doğrudan avukatlar ve mahkemeler kanalı ile işletiliyor.

7) “Siyasi Sığınma Yoluyla” Green Card Alma Yöntemi!

ABD’de siyasal sığınma hakkı isteyen bir kişi, bu talebi haklı görülür ve onaylanırsa green card alabiliyor. Siyasal sığınma hakkı ile ilgili koşullar ve nitelikler hem detaylı, hem de ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu statüdeki kişiler, ilgili uzman avukatların yönlendirmesiyle hareket ediyor.

Umarız “Nasıl Green Card Sahibi Olunur” konusuyla ilgili yazımız faydalı olabilmiştir. İçinizde daha önce green card başvurusu yapmış veya yapacak olan varsa nasıl hareket ettiğiniz ve ne sonuçlar elde ettiğinizi de merak ediyoruz…

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Nasıl Green Card Sahibi Olunur

Kimseye ihtiyaç duymadan kendi başınıza yola koyulmak istiyorsanız aradığınız güç burada!

5 Yorum

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.