Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Petra Gezi Rehberi Ürdün Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Asya » Ürdün » Petra Gezi Rehberi Ürdün Gezilecek Yerler

PETRA GEZİ REHBERİ – ÜRDÜN GEZİLECEK YERLER

Petra Gezi Rehberi – Petra Gezilecek Yerler

Petra Gezi Rehberi – Petra Gezilecek Yerler

Yazımıza başlarken, Petra’da çektiğimiz ve Ayhan Sicimoğlu‘nun ağzından “YOL AŞKI nedir?” videosunu izleyin! 🙂

Ürdün‘ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kent olan Petra, Unesco Dünya Mirasları listesinde ve 7 Harikadan biri…  Kayaların pembe, kırmızı, kızıl  ve turuncu karışımından oluşan renkleri sebebiyle “Gül Şehri” ( Rose City ) olarak da biliniyor.

Hemen söyleyelim; Ürdün, Türk vatandaşlarına “vizesiz”! Ama nasıl vize alırım ve uzun süreli alırım yazımız burada, üzülmeyin 😉

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yolu

Sabah ilk saatlerinin serinliğinde, henüz daha güneşin aydınlatmadığı geçitlerde yürürken kendinizi gizemli bir labirente girmiş gibi hissediyorsunuz.

Yer yer aralardan sızan güneş ışıkları ile, kayaların pembe, sarı, turuncu, kızıl, mavi, yeşil ve kahverengi yüzeyleri, dev bir soyut tabloya dönüşüyor. Dev kayaların binlerce yılda oluşmuş renk katmanları, gözlerinizi kamaştırıyor.

Etrafınızda yükselen bu kıvrımlı yüksek kayaların arasında kendinizi ufacık hissediyorsunuz. Tam da doğanın el değmemişliği arasında kaybolduğunuzu düşünürken, karşınıza çıkan heykeller ve nişler, sizi büyülüyor.

Kıvrıla kıvırıla aşağıya doğru akan geçitlerde, binbir gece masallarındaymış  gibi hissediyorsunuz… Bu gizemli sanki yolculukta birilerinin  sanki “açıl susam açıl” dediğini duyar gibi oluyorsunuz.

…ve sonunda bir anda karşınıza tüm ihtişamıyla 45 metre yüksekliğinde bir kayaya dantel gibi oyulmuş bir yapıt çıkıyor. Yani “Hazine!”

petra gezilecek yerler

30 metre genişliğindeki ön cephesindeki kemerler, heykeller ve nişler ile tarihin tüm ustalığını gözler önüne seriyor. Tam 2.000 yıl öncesinin mükemmel ustalığını hayranlıkla izliyorsunuz…

Hazine, vadideki uzun yürüyüşünüzün sonunda, karanlıktan çıkan büyük bir parıltı ve tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor.

Vietnam’ı Hiç Böyle Görmediniz!

Ürdün gezisinde karşınıza çıkacak olan Petra’daki Hazine, (Arapça ismiyle “Al Khazneh”), ülkenin en görkemli sembolü. Yaklaşık 40 metre yüksekliğinde bir kayaya oyulmuş.

Yapılan araştırmalar sonucu El-Hazne’nin altındaki gizli bölümde kral mezarlarının olduğu ortaya çıkmış.

Sabah ilk iş parlak güneş ışığı ile aydınlanır ve günbatımı kaya üzerine yansıyan turuncu-kızıl renklerle sizi uğurlar. Bu bölgede kümelenen insanlar, fotoğraf çekmek için birbirleriyle yarışır.

Bedeviler, develeriyle sizi bu alanda bekler. Burada ayrıca bir dinlenme tesisi de mevcut.

Burası aynı zamanda Indiana Jones serisinin çekildiği yer. Tadını çıkarın…

Ürdün gezilecek yerler

Ürdün gezilecek yerler sıralamasındaki en meşhur noktalardan biridir Petra

Petra gezisinde ilerledikçe, yavaş yavaş kaya mezarlarının sayısı artıyor ve ardından Yunan mimarisinin izlerini taşıyan 8.000 kişilik antik tiyatro kalıntılarına ulaşıyorsunuz.

Antik Yunan ve Roma uygarlıklarıyla özdeşleşmiş Petra, her iki kültürün mimarisinden örneklerin kayalara dokunmuş hali olarak karşınıza çıkıyor.

Yolunuza devam ettikçe önünüzde keşfi bekleyen, sütunlu yollar, Nebati Krallarının kaya mezarları, kalesi, tapınakları ve manastırları ile 100 kilometrekareye yayılmış dev bir antik şehir olacak.

Aşk Şehri “Roma”nın En Güncel Gezi Rehberi İçin Tıklayın!..

Yaklaşık 100 km2’lik alanı bir güne sığdırmak epey zor. Çevreyi gezerken zaman yönetimini kolayca yapabilirsiniz. Eğer biraz manzara istiyosanız, önce Al-Habis tepesindeki kaleye, oradan da Al Deir Manastırı’nın bulunduğu tepeye tırmanmanız gerekir.

Tırmanırken iki aslan heykelinin sizi karşıladığı Aslan Mezarını da ziyaret edebiliyorsunuz. Al Deir Manastırı’na ulaştığınızda, Musa Vadisi’nden Harun Dağı’na kadar  nefes kesici manzaralar sizi karşılıyor olacak.

Eğer Petra ve de civar vadilerin manzalarını kuş bakışı istiyorsanız, ya Madbah Dağı’ndaki Adak Meydanı’na, ya da Umm Al Biyara Tepesi’ne tırmanmak mümkün. Ancak en az 2-3 saat sürüyor bu tırmanışlar. Buna göre kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Ürdün gezilecek yerler

Petra Antik Kenti, Ürdün Ölü Deniz (Lut Gölü) ile Akabe Körfezi arasında yer alıyor. Yunanca’da “Taş” anlamına geliyor. Kum taşı kayalıklarına Nebati İmparatorluğu tarafından MÖ 400 ile MS 106 yıllarında inşa edilmiş ve yeniden keşfedilmesi 1800’lü yıllarda gerçekleşmiş.

Tarihte Altın Üçgen olarak da bilinen Petra, ticaret yollarının kesiştiği en önemli noktada kurulmuş. Özellikle baharat ticareti ile zenginleşen Nebatiler varlık ve servet içinde yaşamışlar.

Vizesiz Cennet Meksika’ya Niçin Gitmelisiniz?

Petra, MS 106 yılında Roma’lıların eline geçtikten sonra epeyce değişikliğe uğramış. Roma döneminde birkaç yüzyıl daha yeni yapılar kazandırılmış ancak şehir eski popülerliğinden giderek uzaklaşmış.

MS 324 yılında Roma İmparatoru Konstantin‘in Hristiyanlığı tercih etmesiyle birlikte Petra, yavaş yavaş Hristiyanlaştırılmış ve Nebatiler’in varlığı son bulmuş.

Petra gezilecek yerler ile ilgili yol haritasını da şuraya koyalım…

Sonraki 300 yıllık dönemde ise Petra, Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiş ve ticaret yollarının değişmesiyle  altın çağlarının daha da gerisinde kalmış.

İslam dininin ortaya çıkmasıyla birlikte, Müslüman’ların kontrolüne girmiş ve 7. ile 8. Yüzyılda meydana gelen depremler sonrasında ise şehir çöküş dönemine geçerek tamamen terk edimiş.

Petra, aynı zamanda “Musa’nın vadisi” anlamına gelen “Wadi Musanın başında yer alıyor. Bu bölge, Hz.Musa’nın  asasını yere vurarak yerden su fışkırdığına inanılan kutsal yerdedir.

Petra uzun yıllar terk edilmiş ancak 1812 tarihinde ise İsviçre’li kaşif Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden keşfedilmiş.

İsviçre’li kaşifin Petra’yı keşfetme hikayesi gerçekten çok enteresan! İnsanın gerçekten isteyince neler yapabileceğinin bir kanıtı… Nasıl mı?

Anlatalım…

Petra gezi rehberi –

Ayhan Sicimoğlu ile keşfettiğimiz Petra gezilecek yerler videomuz hakkındaki görüşlerinizi de aşağıdaki yorum bölümüne bekliyoruz 🙂

Burckhardt için Petra’ya ulaşması hiç de çok kolay olmamış aslında. Petra şehrinin varlığını çöl bedevilerinden duyan ve hiçbir Avrupa’lının görmediği bir yeri keşfetmeyi kafasına koyan Burckhardt, bunun için öncelikle Suriye’ye gidip önce Müslümanlığı; sonra Arapça’yı öğrenmiş.

Çünkü antik kente bir yabancı olarak gitmesi imkansızmış. Yerli halk, Petra çevresinde Musa Peygamber’in kardeşi Harun’un mezarının olduğuna inandığı için geçişe izin vermezmiş .

Bunu bilen kaşif, Musa Peygamber’in kardeşi Harun’un mezarına kurban adayacağını söyleyerek bedevi halkı ikna ederek kurbanla birlikte yola çıkmış.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri?

Bedevilerin yol göstermesiyle uzun süre dar bir vadide ilerleyerek  “Dünyanın Yeni Yedi Harikası” arasında sayılan Petra antik kentini ortaya çıkarmış.

Böylece Petra, aslında yerli halk tarafından bilinmesine rağmen, keşfi ve tarih sahnesine kazandırılması Burckhard tarafından gerçekleşmiş.

İşte böyle… Şimdi Petra gezi rehberi bölümüne devam edelim…

Ürdün Petra Gezi Rehberi – Ürdün Gezilecek Yerler – Siq Geçidi

petra gezilecek yerler

Hazine’ye uzanan yoldaki rota, Siq adı verilen bir geçit boyunca ilerliyor. Al-Siq ismi koridor, vadi, geçit anlamına geliyor. Geçtiğiniz koridor bazen 3 metre genişliğinde ve üzerinizde yükselen kayalar yaklaşık 180 metreye kadar ulaşabiliyor.

Buradaki yürüyüşünüzde, kayaların yüzyıllar boyunca rüzgar ve yağmur suyu ile oval bir hal aldığını göreceksiniz. Aynı zamanda bu kayalara, zamanın müthiş mühendisliği ile yağmur sularını kullanmak için kilometrelerce su kanalları yapılmış.

Gerçekten nefes kesici…

Hem Vizesiz, Hem Çılgın, Hem Ucuz… İşte Belgrad Gezi Rehberiniz!

Yol boyunca heyecan içinde yürüyüş yapıyorsunuz.

Yürümek istemeyenler ise, bilet fiyatına dahil olan atlar ile 2 km sonraki Hazine kısmına kadar gidebilirler.

Dönüşte de aynı yöntemle dönme şansı var. Tabii bahşiş usülü…

Yeri gelmişken söyleyeyim; burada size sıcak kanlı yaklaşıp ürününü karşılıksız verdiğini söyleyenlere aldanmayın ve yolunuza devam edin.

Hazine kısmına yaklaştıkça ve her köşeden döndüğünüzde, o muhteşem manzaranın karşınıza çıkması için heyecanlanıyorsunuz…

…ve işte karşınızda Treasury, yani Hazine (El-Hazne).

petra gezi rehberi

Petra Gezi Rehberi Püf Noktaları: Ürdün Gezilecek Yerler

 • Petra yolu gidiş geliş toplam 4 km. Ayağınıza rahat birşeyler giyin. Ayrıca yol toz, mıcır ve kayalık. Ona göre giyinin…
 • Gitmeden evvel tarihini ve önemli noktalarını okuyun ki kayalıkların her adımında karşılaşacağınız tarihi kaçırmayın. Tek başına giderseniz, Petra girişinde freelance rehberler mevcut. Pazarlığınızı yapıp bahşiş usülü gezin.
 • Petra’ya açılış saatlerinde gidin ki kalabalık ve sıcak olmadan gezebilin. Aksi halde fotoğraf çekmek ve yürümek işkence olabilir.
 • Petra’ya yarım gün yetiyor. Sabah gidip 3 saat sonra çıkabilirsiniz.
 • Petra’daki Hazine bölümünden kısa bir yürüyüş sonrasındaki antik tiyatro ve tapınak bölümünü de görün. Bitiminde ise Bedevi köyü var. Oraya doğru tırmanışla çıkamazsanız da köyü uzaktan görebiliyorsunuz.
 • Yürümek istemeyenler için payton veya at mevcut. Girişte alırsanız 20 Ürdün Dinarı, dönerken alırsanız 30 Dinar isteyebiliyorlar.
 • 1 JD (Jordan Dinar) = 5,1 TL. İngiliz sevdalıları olduklarından, Pound’la da eşdeğer tutmaya çalışıyor olmalılar.
 • Yanınızda su bulundurun. Yol uzun…
 • Petra Hazine bölümünde cafe mevcut. Orada dinlenebilirsiniz. Çayların tümü şekerli gelir. Çoğu da naneli…
 • Hazine’nin içine girmek yasak. Kapısından bakabilirsiniz.
 • Petra girişinde sembolik Nebati askerlerini göreceksiniz. Fotoğraf çektirmek ücretsiz.
 • Bedevilerin gözlerine sürdükleri sürmenin adı “Kohal”. Hediyelik eşya satan yerlerde bulunuyor.

petra gezilecek yerler

(Petra Gecesi) – Petra By Night / Petra Night Excursion – Püf Noktaları

 • Petra’yı gece görmek için ayrıca bilet almanız gerekiyor. Gündüz gezisindeki biletler kullanılmıyor.
 • Pazartesi, Çarşambe ve Perşembe günleri saat 20.30-22.30 arası 2 saat boyunca görülebiliyor.
 • 17 Ürdün Dinarı (TL için yaklaşık 4,7 ile çarpın). 12 yaş altı çocuklardan ücret alınmıyor. Biletler otelinizden veya Petra gişeden alınabiliyor.
 • Evlilik teklifi gibi özel organizasyonlarda burayı kullanabiliyorsunuz. Petra’da evlilik teklifi yapacaklara duyurulur 😉
 • Petra’da gece  detay tüm bilgiler burada
 • Akşam hava serin oluyor. (Hele Wadi Rum gibi çölde iseniz, daha da soğuk olur). “Yazın geldim” demeyin; kalın giyinin.
 • Yere serilen kilimlerde en fazla üç sıra halinde oturuyorsunuz. Yer kapma endişeniz olmasın; herkese görsel şölen var burada…
 • Alan içinde bir tuvalet yok. Tek bulunan tuvalet Hazine yolundaki ana meydanda. Bu yüzden gelmeden önce önleminizi alın.
 • Fotoğrafçılar bilir; gece çekimi zordur. Tripod’unuzu almayı unutmayın

New York Gezisi Size Çok İyi Gelecek! Hemen Planlamak İçin Tıklayın!

Ürdün Petra Konaklama

Wadi Musa bölgesinde, her ziyaretçi profiline göre merkezden tepelere doğru uzanan her türden ve bütçeye uygun otel var. Girişe en yakın Petra Guest House (Petra Konuk Evi) ve Crowne Plaza otellerinin yanı sıra, Movenpick Hotel de genelde tercih edilenlerden…

Ürdün Petra’ya Nasıl Gidilir?

Wadi Musa’da, yani Petra’da kalıyorsanız, Petra’ya zaten kısa bir yürüyüş mesafesindesinizdir.

Başka bir yerde iseniz, bazı oteller buraya ücretsiz servis koyuyor. Kalmadan evvel sorun. En kötü ihtimalle, sudan ucuz olan taksilerle gelirsiniz. Ülkede taksiler sudan ucuz.

Eğer araç kiraladıysanız, Petra Moon Otel’in hemen önündeki otobüs durağının karşısında ücretsiz bir araba parkı var.

Toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, bu duraktan otobüsler ile Amman’a ve Akabe’ye ulaşabiliyorsunuz.

petra gezi rehberi

Ürdün Petra’ya Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Petra Giriş Ücreti / Gün Ürdün Dinarı
1 Gün 50 (J.D)
2 Gün 55 (J.D)
3 Gün 60 (J.D)

Detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

Jordan Pass / Ürdün Geçiş Kartı Nedir? Girişlerde Avantajları Nelerdir?

Petra gezi rehberi – Ürdün Geçiş Kartı, (Jordan Pass)

 • Ürdün gezisine gelen ziyaretçiler için özel olarak hazırlanmış nihai bir gezi paketini öneriyor. Geçiş sahiplerine; zaman kazandırıp, harcamalarını azaltmaları için kolaylık sağlarken, Ürdün gezilecek yerler ile ilgili en iyi turistik yerleri ve cazibe merkezlerini ziyaret etme olanağı sunar.
 • Ürdün gezilecek yerler konusunda  40’tan fazla cazibe merkezi için sorunsuz ve ön ödemeli giriş.
 • Ürdün gezi rehberi adında, tüm turistik mekanlarını kapsayan, akıllı telefonlara ücretsiz indirilebilen dijital broşürler.
 • Ürdün’e gelmeden önce Jordan Pass satın aldıysanız ve en az üç gece (4 gün) kalmak turist giriş vizesi ücretlerinden muaf olursunuz. (TC vatandaşları için Ürdün vizesizdir.)
 • Jordan Pass / Ürdün Geçiş Kart bedelleri, çeşidine göre 70-75 veya 80 Ürdün Dinarı’dır.

Detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

Vizesiz Doğa Harikası Güney Afrika Gezi Rehberi İçin Tıklayın!

Ürdün Gezilecek Yerler

Petra’ya Ne Zaman Gidilir?

Sıcaklıklar çok yüksek olmadığından ve kalabalık henüz başlamadığından, ziyaret etmenin en iyi vakti ilkbahar ve sonbahar aylarında olur. Bize göre yine de sıcaktır. Örneğin Nisan’ın başında da gitseniz, ortalama gündüz 30-33 derece.

Petra’da Ne Giyilir?

Kumlu ve kayalık zemin üzerinde yürüyor olacağınız için, rahat ve kapalı ayakkabılar giyin. En güzeli tabanı ince olmayan, rahat bir spor ayakkabıdır…

Dar kotlar ve üzerinize yapışan tshirt’leri tercih etmeyin. Öyle ya da böyle terleyeceksiniz nasılsa…

Petra’da Ulaşım Nasıldır?

Petra’da genelde yürümek ve yavaş yavaş keşfetmek gerekir. Ancak yürümek istemiyorsanız, at, eşek ve payton gibi ulaşım araçları mevcut. Girip ücreti içinde olan bu hizmetler için bahşiş veriyorsunuz. 5-10 Dinar yeterlidir.

Ürdün gezilecek yerler

Petra’ya Özel Hollywood Filmleri

Bu güzel mekan, yıllar itibariyle Hollywood filmlerine de sahne olmuş. Bunlardan bazıları ise şöyle:

 • Indiana Jones: The Temple of The Doom
 • Lawrence of Arabia
 • The Mummy Returns
 • Body of Lies
 • Hurt Locker
 • Heaven in The Kingdom
 • Sinbad and the Eye of the Tiger
 • Terra X – Expedition
 • Xin A Li Ba Ba
 • Mortal Kombat: Annihilation
 • Son of God
 • Spiritual Warriors
 • Digging for the Truth
 • Lady and Her Slaves

Umarız Ürdün Gezilecek Yerler içindeki Petra gezi rehberi yazımız sizlere yol gösterebilmiştir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Facebook grubumuza katılmak için Tıklayın!

Instagram‘da bizi takip etmek için Tıklayın!

Bol seyahatli günlere…

Hakan DURSUN

Arzu ettiğiniz seyahatleri ertelemeden çıkın. Nasıl mı? Tıklayın!

 

 

 

Ürdün Gezilecek Yerler  – Amman gezilecek yerler – Petra Gezi Rehberi

53 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar,

  Petra’da gece gösterisinden sonra Petra’daki uygun otellerden birinde kalmanızı öneririm. Sabah kahvaltınızı eder etrafı göre göre yola çıkarsınız. Yorgunluk da olmayacaktır gece çıkmazsanız.

  Akabe dalış için gidilen bir yer. Görülecek bir yeri pek yok eper dalış için gitmeyecekseniz, orayı skip edin ve rotanızdan çıkarın. Boş yere 3-4 saat araç kullanmazsınız. Bir de dönüşü var tabii…

  Şimdiden keyifli seyahatler.

 • onur dedi ki:

  Üstadım,
  Ürdün gezi yazınız muhteşemdi. Ellerinize sağlık.
  Ben eşim ve çocuklarım ile (2-6 yaşındalar) 5-12 Mayısta nasipse Ürdün’e seyahat edeceğiz. Acaba Petra’da gece gösterisini izledikten kiralık araç ile saat 22:00 dan sonra yola çıkıp Wadi Dana taraflarında bir otelde kalsak olur mu zaman kazanmak adına?
  Bir de Akabe de dalış yapma gibi bir hedefimiz yok, sizce yarım gün yeterli olur mu Akabe için?
  Saygılar, onur.

 • Rojda dedi ki:

  En kıskandıgım gezi. Bu kadar detayli anlatim icin tesekkurler

 • Metninbabasi dedi ki:

  Harika ✌️

 • Sezenmutlu dedi ki:

  Ayhan Sicimoğlu ❤

 • Ayşe Kartal dedi ki:

  Gerçekten çok güzel görünüyor özellikle Petra gecesi görülmeye değer gibi. Ayrıca emeğinize sağlık nasıl giyinilmesi gerektiğini bile yazmanız çok düşünceli ?

 • Tuğba dedi ki:

  Ne güzel geziyorsunuz kıskandım ??

 • HAZAL TURAN dedi ki:

  Ne giyilire kadar düşünen bir yazı emiginize sağlık 🙂

 • Sinem Güleryüz dedi ki:

  Hiçbir sayfada hiçbir sitede böylesi detaylı gezi rehberi yok tebrik ediyorum harika yazılarınızla bizleri oralara gitmiş kadar yaptığınız için ??

 • Rose dedi ki:

  Gerçekten çok güzel yazılarla tanıtımlarla bize güzel rotalar çiziyorsunuz çok teşekürler??

 • Nermin Ergun dedi ki:

  Git.Gitmiş kadar olduran cinsten yazılar ?? emeklerinize sağlık gerçekten.fotoğraflar da ayrıca güzel..

 • Tuğçe Beytaş dedi ki:

  Zaten görmek istediğim bir yerdi şu an merakım, görme isteğim kat kat arttı inşallah en kısa zamanda gidebilirim ?

 • Güven Köksal dedi ki:

  Çok güzel görüntüler

 • Tuba ucmak dedi ki:

  Görmeyi çok istiyorum

 • Dilan guzenge dedi ki:

  Suana kadar hiç tatile gidemedim dünya gezilecek yer tabi ki sizlerin yerinizde olmayı çok isterdim

 • Gizem EREN dedi ki:

  Hemen oraya doğru seyahate çıkma isteği uyandıran bir yazı olmuş ? teşekkürler ???

 • Petra Antik Kenti, son zamanlarda en çok gitmek istediğim yerlerin başında geliyor. Nefis ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Bu yazıdan mutlaka yararlanacağım. Ellerinize sağlık.

 • Gülay Baykuş dedi ki:

  Gözlemlerinizi çok güzel aktarmışsınız son derece aydınlatıcı oldu.

 • Zynp dedi ki:

  Emeginize sağlık. Hayallerimi süsleyen bu masalsı ulkeye gitme hevesim sayenizde daha da artti. Herseyi ayrintili bir sekilde anlatarak sanki oradaymisim hissini yasattiginiz icin tesekkurler

 • Emrah dedi ki:

  Hersey eklenmis.muhtesem bilgiler emeginize saglik

 • Sude kurtoglu dedi ki:

  Muhtesem bir yazi olmuş. Mutlaka listeme ekleyeceğim bu cografyayida..Oysa aklıma bile gelmezdi buraya gitmek? ışte böyle yol gösterici yazılar insanı hiç aklında olmayan birşeyi bile yapabilir hale getiriyor.Ellerinize emeginize sağlık.?

 • N.Cengiz dedi ki:

  Videodaki Olüdeniz’le ilgili bilgiler dikkatimi çekti. Asfalt denen çamur ilginç. Bu kadar ayrıntılı rehber hazirlamak kolay is değil. Emeginize saglik.

 • Derya dedi ki:

  Emeginize saglik. Temmuz sonu Urdun seyahatim var. Cok faydali oldu. Yollarimiz acik olsun hep.

 • Vuslat dedi ki:

  Cok guzel birnyazi olmus emeginize saglik ; insanin aklina gelmeyen ama yazidan sonra mutlaka gitmek isteyecegi yerler arasina eklendi ??????

 • Fatoş dedi ki:

  Okurken orda gerçekten geziyormuş gibi olmak.. Muhteşem, yazılarınız hep gelsin???

 • Deniz dedi ki:

  Uygun bilet bakma vakti o zaman eylül için ?

 • Ali dedi ki:

  İndiana jones filmlerinden sonra merakla beklediğim bir ziyaret sayenizde ön keşif yapmış oldum ellerinize ayaklarınıza sağlık ??

 • Seda gezer dedi ki:

  Çook güzel bilgilendirici deneyimlere eklenmeli.

 • FerayS dedi ki:

  Muhteşemmm?Emeğinize yüreğinize sağlik?

 • Gizem Türközü dedi ki:

  En çok görülmesi gereken yerler arasında bence ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler

 • korhan dedi ki:

  elinize sağlık

 • sehercakir1 dedi ki:

  Sonbahar-İlkbahar için vizesiz olarak gidilebilecek rahat şehirlerden biri sanırım ? Umarım bu deneyimlerinizi yaşamak bize de nasip olur , teşekkürler ?

 • Ruken Yavuz Kanbur dedi ki:

  Okulda kullandığımız ingilizce kitabımızda vardı Petra çocuklarla konu hakkında konuşurken aklımda kalmış şimdi görünce hayranlığım kat kat arttı.

 • gulsah_eymen dedi ki:

  harika bi yer

 • Sultan uçkan dedi ki:

  Kendimi Hazine Avcısı filminde hissettim muhteşem ?????

 • didem.sinan dedi ki:

  Gitmeyi hic düşünmediğim aklıma bile gelmeyen bir yerken yazı ve fotoğraflar o kadar etkileyici gidesim geldi.umarim en kısa zamanda gidebilirim.

 • Özge dedi ki:

  Harika emeginize saglik? bir arkeolog olarak bayildimmm?

 • Seda dedi ki:

  Dünyanın en gizemli kentlerinden, görülesi.

 • Melike Kurşunoğlu dedi ki:

  Ürdün hiç aklımda yokken aklıma düşürmeyi başardınız. Çok ayrıntılı ve kapsamlı bi yazı olmuş. Çok teşekkürler ?

 • İrem Ergin dedi ki:

  Bu kadar harika bir yer hemen görülmeli.

 • Özgür yağcı dedi ki:

  Petra muhteşemdi gerçekten , fotoğraflar ve verdiğiniz hassas bilgilerle resmen orada hayal ettim kendimi . Gerçekten bir dünya harikası , sizede çok teşekkür ederim bu şekilde hayal kurmamızı sağladığınız için .

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Kışın olmaz. Hava soğuk ve yagmurlarda Petra’yi kapatiyorlar. Siz bahar aylarinda gidin en iyisi.

 • Hilal dedi ki:

  Petra’yı cok duydum ancak sicak havada dolasmayi sevmedigim icin hep vazgectim. Kisin gitmek en uygun zaman olsa gerek. Verdiginiz guzel ve faydali bilgiler icin coook tesekkurler.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Hastasıyız 😉

 • Asuman KABA dedi ki:

  https://yolaski.com/petra-gezi-rehberi/
  Ben bu yazıya bayıldım. Petra?? burası muhteşem bir yer.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Haydi geç kalmayın 😉

 • Begum d. dedi ki:

  Ürdün, gitmeyi pek dusunmeyecegimiz biyerken; yaziniz, fotograflariniz sayesinde gidilecekler listesine eklendi.Cok etkileyici bi yer.vizesiz olmasi da super.

 • Begum dedi ki:

  Ürdün, gitmeyi pek dusunmeyecegimiz biyerken; yaziniz, fotograflariniz sayesinde gidilecekler listesine eklendi.Cok etkileyici bi yer.vizesiz olmasi da super.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Umarim en kısa zamanda görürsünüz. Sevgilwr ??

 • Göknil dedi ki:

  İnstagramdaki fotoğrafları görünce hayran kalmıştım yazınızı okuyunca kat ve kat arttı hayranlığım. Elime fırsat geçtiğinde Hazineyi görmek istiyorum. Ve vizesiz olması müthiş bir şey, elinize sağlık ?????

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Güzel yorumların için teşekkürler. Turizm Bakanlığı’ndan izin almak gerekiyor. Birçok prosedürü var. Orası asker ve polisin denetiminde ve en ufak kamerayi bile sorguluyorlar. Ozel bakanlik iznin yoksa drone veya TV icin kamera vs izin vermiyorlar ne yazik ki… Yoksa nefis bir drone alani…

 • Emir Aşkın dedi ki:

  Petra yazın oldukça tatmin edici.Başka bir gezi rehberine ihtiyaç duymadan rahatlıkla gezebiliriz.Eline sağlık herşeyi tek tek yazmışsın.Benim sormak istediğim birşey var.Petra’da Drone uçurabiliyor muyuz? Sıkıntı oluyor mu veya özel izin falan almak gerekli mi ?

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.