Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Sakız Adası Gezi Rehberi

PAYLAŞ
Home » Avrupa » Yunanistan » Sakız Adası Gezi Rehberi

A) SAKIZ ADASI GEZİLECEK YERLER – SAKIZ ADASI GEZİ REHBERİ

Sakız Adası Gezilecek Yerler…

Merhaba Yol Aşıkları…

Sakız Adası, Çeşme’den Yunanistan’a gidilebilen nefis adalardan biri…

Üstelik buraya Mostra Karnavalı zamanı giderseniz, bizim gibi Sakız Adası’nın keyfini bir kat daha fazla çıkarabilirsiniz 🙂

Sakız gezilecek yerlere geçmeden evvel aşağıda bilmeniz gereken şeyler var:

1) Sakız Adası Gezilecek Yerler Öncesi Pratik Bilgiler – Sakız Adası Gezisinde Neler Yapılır?

 • Sakız ürününün yetiştiği ağaç olan “Mastik” ağacı bu adada yetişiyor. Bu sebeple bizler “Sakız Adası” diyoruz. Yunan’lılar bu adaya “Hora Adası“; Avrupalı’lar ise “Chios” diyor…
 • Yunanistan’ın en büyük 5.adası Sakız adası…
 • Çeşmeden feribotla ortalama 45 dakika sürüyor.
 • Doğum yeri herkesçe İtalya olarak bilinmesine rağmen, Christophe Colomb (Kristof Kolomb) bu adada doğmuş. Homeros ise İzmir’de doğup Sakız adasında yaşamış. Buyrun, kısa hikayesini Ayhan Sicimoğlu’ndan dinleyin https://www.youtube.com/watch?v=E6o6rX8EoZM
 • Kendine has mimarisi var ve ortaçağ köyleri halen ayakta. Bakir koyları ve taş evleri görülmeye değer…
 • Sakız, eskiden 50’den fazla ilacın etken maddesi olarak kullanılmış.
 • Mastik ağacı (Mastika ağacı da deniyor) adanın iklimi gereği güneyde daha sık görülüyor. Ünlü Mastika Müzesi de bu bölgede… Müze gezisinde, mastik ağacından süzülen sakızın aşağı damladıktan sonra geçirdiği aşamalara hayran kalacaksınız…
 • Sakız üretimi sanıldığı kadar kolay olmuyor. Sadece yaz aylarında, ağacın gövdesine açılan gözyaşı çentikleri ile, zamanla oradan süzülen reçine; ağacın dibine serilmiş olan kalsiyum karbonata düşüyor. Gündüz yumuşayacağı için gece daha serin ortamda toplanıyor. Esas sorun ise temizlenme aşaması. İnce uçlu bıçaklarla içerindeki taş, sağaç kalıntıları vs tek tek temizleniyor ve ürün bu şekilde toplanıyor.
 • Adaya ismini veren sakız (mastika), gıda endüstrisinin yanında, tıp ve kozmetik alanlarla da kullanılıyor. Hatta şekerleme ve içki üretiminde de kendisine çokça yer buluyor. Bizler genelde annelerimize sakızlı muhallebi yapsınlar diye hediye alıyoruz 🙂 Unutmayın! Sadece 1 çay kaşığı ile tüm eve yetecek aromada muhallebi çıkıyor.

2) Mostra Karnavalı Nedir? Mostra Karnavalı ne zaman? Mostra Karnavalı’nda neler yapılıyor?

Sakız Adası gezilecek yerler – Mostra Karnavalı ne zaman derseniz; gittiğimiz tarih 2017 idi ve 26 Şubat Pazar gününe denk gelmişti. 2018’de ise 18 Şubat Pazar günü kutlanacak. Siz tabii 17’si veya 16’sı akşamı orada olun ki full haftasonu Sakız Adası’nın tadını çıkarın 😉

Sakız Adası, günübirlik veya hafta sonu gezisi için dahi çok uygun bir ada. Eğer 1-2 gününüz var ve ne yapsak diye düşünüyorsanız Sakız Adası gezisine çıkabilirsiniz…

Öncelikle buyrun videomuza…

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Buraya ilk ziyaretimizi çok spontane gerçekleştirdik. Birkaç dostla birlikte, hazır vaktimiz de varken adaya gidelim dedik. Gittiğimiz dönemde, Sakız Adası’nda Mostra Karnavalı’na denk gelince keyifler duble olmuştu 🙂

Mostra Karnavalı, her sene Şubat’ta Sakız Adası‘nda yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan ve tarihlerinde, adalarını işgal eden korsanları bozguna uğratmalarının anısına düzenlenen bir ritüeli ifade ediyor.

Hikayesi ortaçağa uzanan bu gelenek, korsanların Sakız adasına saldırarak ada sakinlerinin ekinlerini ve tüm mallarını yağmalamasına dayanıyor.

Bir gün, köyün tümü eğlenirken; gözetleme kulesindeki nöbetçiler, korsanların yaklaştığını görür ve tüm köye haber verir.

Sizin de gezeceğiniz Thimiana Köyü sakinleri, eğlencenin esnasındayken bu haber üzerine sahile inip korsanlara tuzak kurar.

Yaşanan savaşın ardından, korsanlar püskürtülür ve köylüler büyük bir zafer ile korsan esirleri köy meydanına getirip döverler.

Bu zaferin anısına her yıl Sakız Adası’nda Mostra karnavalı gerçekleştirilir.

Bu bolgenin müzikleriyle o gün canlandirilarak savaşan grupların yaptıkları hareketleri anılır ve “Talim” adlı halk oyunları oynanır.

Birçok kişinin bilmediği, capcanlı, sudan ucuz, eğlencesi bol bir karnaval olsa da, bir Amsterdam King’s Day Festivali değil  😉

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Sakız adası gezilecek yerler programımızı kısaca şöyle yaptık: Sabah 09.00 Çeşme Turyol feribotuyla adaya geçip tüm gün Sakız Adası’nı yürüyerek keşfettik.

Sakız Kalesini, Osmanlı Medresesini, Mecidiye Camii’sini ve Sakız çarşısını dolaştık. Her biri nefis…

Full gün istediğimiz yerde yiyip içtik. Ada merkezi zaten çok küçük olduğu için yarım günde keşfediliyor. Zevkinize göre nerede isterseniz oranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Akşam konaklamayı Amalia Roomsta yaptık. Hem çok ucuz, hem de şehir merkezinde. Feribottan inip yürüyerek 5 dakikada otelinize varabilirsiniz. Deniz manzaralı sadece birkaç odası var. O odaları ısrarla isteyin 🙂

3) Sakız Adası Konaklama – Sakız Adası’nda nerede kalınır? Sakız Adası Gezilecek Yerler

Sakız Adası en ucuz konaklama ve konfor için nokta atışı burayı tavsiye ediyoruz. Başka yere bakmanıza gerek yok. Amalia Rooms

2 kişi 1 gece konaklama için 30-40 Euro ödersiniz. Burada yer yoksa yine haritadan bu otelin yerine yakın yerler tercih edin. Burası tam merkezde, temiz ve çok uygun fiyatlı. Yapmanız gereken sadece deniz gören odalardan birini istemek. Akabinde, gelsin Ege manzaralı balkon keyfiniz…

4) Sakız Adası’nda nerede yemek yenir? Sakız Adası yeme içme nerede yapılır?

Sakiz adası gezilecek yerler keyfinden sonra, akşamı nefis deniz kenarı taverna eğlencesi yapabilirsiniz… Tavsiyemiz Delfinia Taverna. Sahibi Ioannis işini gayet iyi biliyor. Çok ilgili, samimi ve gerçek bir esnaf. Gitmeden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Buradaki >> Facebook üzerinden rezervasyon yapıyorlar.

İkinci alternatifiniz ise çarşı içindeki ara sokaklardan birinde olan meşhur Meze Restaurant. Hangisi derseniz, Delfinia’dan başka bir yere gitmeyin deriz…

Sakız Adası Gezilecek Yerler

sakız adası yeme içme

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Mostra Karnaval etkinlik günü, merkezden 7-8 km uzaklıkta bulunan ve karnavalın yapılacağı Thimiana Köyü‘ne ulaşarak Mostra Karnavalı‘na katılacaksınız. Akşama kadar gezdikten sonra saat 17.00 fetibotuyla Çeşme’ye dönebilirsiniz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

5) Sakız Adası Nerededir? Sakız Adası Ulaşım? Sakız Adası’na Feribot Nereden Kalkar? Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası nerede diyenler için hemen yazalım. Çeşme’nin batısında kalıyor. Sakız Adası’nın kuzey kısmı, Karaburun’dan da görülebilir. Sakız adası feribot fiyatlarının orta halli olmasından dolayı, bir çoğumuzun aklını çelen bir rota.

Peki Sakız Adası’na nasıl gidilir? diyen dostlar için ise deneyimlerimizi paylaşalım…

İstanbul’dan yaklaşık 5-6 saatte Çeşme’ye ulaşıyorsunuz. Sabah 09.00 Çeşme Turyol feribotuyla karşı tarafa geçiş yapmanız en mantıklı opsiyon. Feribotla Sakız Adası’na geçiş kaç dakika derseniz, yaklaşık 30 dk sürüyor. Sakız Adası’na geçmek için pasaport gerekli. Bunu unutmayın.

Schengen vizesi olan arkadaşlar tereddüt etmesin; gelsin. Vizesi olmayanlar ise günübirlik giriş için “kapıda vize” uygulamasından faydalanabilir.

sakız adası gezilecek yerler

Kapıda Vize” uygulamasıyla ilgili detay bilgi için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler candır diyorsanız buradaki yazımızın devamını okuyun 🙂

NOT: Bu aktiviteye gitmek için, üstelik sadece ulaşım ve konaklama için çeşitli tur şirketlerine 100-120 Euro para vermeyin sakın!

Biz konaklama ile ulaşımı kişibaşı 45 Euro’ya;

Tavernayı ise sınırsız yeme içme dahil kişi başı 25 Euro’ya ayarladık 😉 Gitmeden ayarlamazsanız kapıda bir kalamar tabağını 10 Euro’ya yersiniz 🙂 Fix menü şeklinde ayarlarsanız sizin için daha uygun olacaktır.

Umarız Sakız Adası Gezi Rehberi yazımız faydalı olabilmiştir.

Yorumlarınızı bekliyoruz 😉

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

info@yolaski.com

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Sakız adası gezilecek yerler

 

 

 

 

28 Yorum

 • Esra dedi ki:

  Baktıkça insanı içine çekiyor resmen, gitmek nasil olur inşallah ?

 • CEren dedi ki:

  Son yıllarda çok kalabalıklaşmış olsa da İZmir’den en çabuk gidebildiğim adalardan Sakız… Adım adım anlatmışsınız yine yeni yeniden gitmiş kadar oldum.

 • Feyza dedi ki:

  Harikaaa bilgilerr paylaşmışsınızz teşekkr ederimmm???

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.