Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Bosna Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Avrupa » Bosna-Hersek » Saraybosna » Bosna Gezilecek Yerler

Bosna Gezi Rehberi – Bosna Gezilecek Yerler

Bosna Gezi Rehberi yazımızda, sizlere Bosna’da yapılacaklar listesi çıkarmaya çalıştık. Keyifle okuyun…

Yaklaşık 2 saat süren yolculuğun ardından, Sarajevo Havalimanı’na iniş yaptık. Küçük ve şirin bir havalimanıydı burası.

Hemen döviz bürosunu buldum ve Euro’yu Bosnia Mark’ına çevirdim. 1 Bosna Yerli Parası (Bosnia-Herzegovina Convertible Mark) yaklaşık 2,5 TL’ye karşılık geliyor. Güncel kurlar için buraya bakabilirsiniz.

Vizesiz Ülkeler İçin TIKLAYIN!..

Ardından taksiye atladım ve kalacağım otele doğru yol almaya başladık. Konaklayacağım otel Sarajevo’nun meşhur Baş Çarşısı’na çok yakındı. Havalimanındaki taksiler 30 KM’ye Başçarşı’ya götürüyorlar.

İlk kez Sarajevo’ya gelecekler için, konakladığım Bistrik Hotel’i şiddetle öneririm. Temiz, konforlu ve çalışanları çok sıcak kanlı.

Otelin cafe’sinde çalışanlarla sohbet ederek keyifli vakit geçirdim. Bosna’daki herkes sıcak kanlı, o yüzden hiç yabancılık çekmiyorsunuz.

Otelde Türkçe az biliyorlar ancak İngilizce biliyorsanız rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Bosna’da genel olarak herkes az çok İngilizce ve Türkçe biliyor. Zaten İlkokuldan itibaren eğitim sistemlerinde İngilizce de var. Bu sayede herkes iki dil bilmiş oluyor.

Bosna Gezi Rehberi 2017
Şirin otelimde güzel bir uyku çektikten sonra akşam yemek yemek için Bašcaršija’ya gittim. Türkiye’den arkadaşlarım “oraya gidersen kesinlikle “Cevapi” ye” demeleri üzerine, gözlerim o an Cevapi aradı. Zaten çoğu yerde vardı.

Ben de Cevapi Restorant’a girdim ve bir porsiyon Cevapi siparişi verdim. Cevapi’yi soğan veya kaymakla yiyorsunuz. Bizim köftemize tadı çok benziyor, ancak daha yoğun.

Yemeğin ardından Başçarşı’da tur atmaya başlamamla yağmurun başlaması bir oldu. Buraya gelirken mutlaka çantanıza bir şemsiye alın. Burada havanın nasıl olacağı belli olmuyor.

Bosna Gezi Rehberi – Bosna Gezilecek Yerler – Faydalı Bilgiler

Hediyelik eşya satan dükkanlar fazlasıyla mevcut Başçarşı’da. 2 ile 5 KM arası bir fiyatla Sarajevo magnetleri, fincanları, kartpostalları, bardakları vb. alabiliyorsunuz. Özellikle bakırcılar çarşısına gitmenizi tavsiye ederim.

Cezveler, kahve fincanları harika burada. 30 KM’ye fincan,cezve takımı alabilirsiniz. Ayrıca Bosna’nın takıları ve kıyafetleri de çok güzel, tıpkı kızları gibi J Özellikle benim gibi etnik giyimi sevenler için burası bulunmaz nimet!

Ertesi gün kahvaltı için Boşnak böreği olan bir mekana girdim. Boşnak böreğini Burekdžinica (börekçi) adı olan yerlerde yiyorsunuz. Zaten Başçarşı’da her yer Cevapi, her yer Bosanski burek 🙂

Aman Allah’ım, bu nasıl lezzet! Türkiye’deki Boşnak böreğiyle alakası yok! Çok daha hafif ve çok daha lezzetli. Ben patatesliyi denedim, üzerine de yoğurt döktürdüm tabii ki. Kesinlikle tavsiye ederim.

Vizesiz Saklı Cennet Ürdün Sizi Bekliyor!

Bosna Gezi Rehberi – Kahvaltının ardından Başçarşı’da gezmeye devam ettim. Meşhur Sebilj’de bir fotoğraf çektirdim. Başçarşı’ya gelmeden yakında bir de Latin Köprüsü var. Orada da fotoğraf çektirmeyi unutmadım 🙂

Bosna Gezi Rehberi 2017

Ve Bosanska kafa içme zamanı. Kahve cezvenin içinde geliyor. Fincanda iki adet şeker var. Tepside de lokum. Kahveyi içmenin adabı şöyle; şekerleri fincandan boşaltıyorsunuz, kahveyi fincana döküyorsunuz.

Önce lokumunuzu yiyip sonra kahvenizi içiyorsunuz. İsteğe göre, şekerler kahvenin içine atılabilir. Kahvenin tadı enfes! Özellikle benim gibi kahve tiryakileri için, bosanska kafa adeta bir aşk 🙂

Sarajevo’ya geldiğinizde fark edeceğiniz ilk şey, insanların giyimleri olacak.

Boşnaklar Avrupalı hoş bir giyim tarzına sahipler. Bence bu özellikleriyle dünyada tekler. Avrupalı Müslümanlık çatısı altında sevecen, nazik, kardeşçe, dostça bir yaklaşım sergiliyorlar size.

Hele de Türk olduğunuzu öğrenince daha da bir yakın hissediyorlar sizi kendilerine. Tabii siz de hemen yakınlık kuruyorsunuz onlarla.

Amsterdam’a Niçin Gitmelisiniz?

Bosna Gezi Rehberi – Bosna Gezilecek Yerler

Baş Çarşı’da Sarajevo’nun ünlü camisi Gazi Husrev Camii var.  Yine Moriça Han da Başçarşı’da yer alan önemli yapılardandır.

Han 1551 yılında yapılmış, 1697 yılında çıkan yangından sonra restore edilmiştir. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunmaktadır.

Sarajevo’ya gelmişken Bursa Bezisten’a uğramadan geçmeyin. 1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Bursa Bezisteni, Bursa İpeği satışı için yapılmış bir kapalı pazar. 1992–1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında büyük hasar alan Bezisten daha sonra restore edilmiş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüş.

Bezistan, günümüzde Saraybosna Müzesi olarak da hizmet vermektedir. Bezisten’ın içerisinde Bosna’ya özgü kıyafetler, çantalar, takılar, hediyelik eşyalar bulunuyor.

Saat Kulesi, Baş çarşı’da yer alan bir diğer önemli yapılardan. Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 17.yy’da yaptırılan kule, ilerleyen yıllarda çıkan yangın sonucu büyük hasar almış, daha sonra 1762 yılında restore edilmiştir.

Hem Vizesiz, Hem Ucuz, Hem Çılgın! BELGRAD’a Hoşgeldiniz!

Sarajevo’da ilgimi çeken bir mekana rastladım, Gönül Kahvesi. Bizim Bağdat Caddesi’nde sıkça gittiğimiz cafe burada da var. Sarajevo’ya gelmişken burda da bir kahve içmemek olmaz 🙂

Çay tiryakilerine iyi haber! Sarajevo’da her yerde Turk çayı var 🙂 Tadı da bizim çaya çok yakın. Boşnaklar da çaya ‘çay’ diyorlar zaten, bir sıkıntı çıkmıyor 🙂

Saraybosna’nın meşhur Başçarşısı’nı iyice bir gezdikten sonra Sarajevo’nun güzel şehri Mostar’a doğru yol almaya başladık. Mostar, Bosna- Hersek’te Hersek bölgesinin en büyük şehri. Aynı zamanda Hersek’in başkenti.

Bosna Gezi Rehberi 2017

Mostar köprüsü, Bosna-Hersek’teki iç savaş sırasında büyük hasar görmüş. Köprü, ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan’ın katkılarıyla Yapı Merkezi tarafından temel, beden duvarları ve zemini güçlendirildi ve ER-BU adlı diğer bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.

2005 tarihinde eski Mostar şehri, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı. Kayseri ile (Mimar Sinan Kayseri doğumlu olduğu için) kardeş şehir ilan edilmiştir.

Mostar, gerçekten çok güzel bir şehir. Mostar köprüsü efsane. Açıkçası efsaneden başka bir tasvir bulamıyorum. Köprünün yanlarında bir sürü cafeler mevcut. Resmen denizin üzerindeymiş gibi kahvaltı yapabiliyorsunuz.

Schengen Vizesi Alırken Dikkat!..

Mostar’a geldiğinizde gideceğiniz ilk yer, Blagaj. Blagaj, Mostar havzasının güneydoğu bölgesinde yer alan bir kasaba. Burası Bišće ovasının kenarında bulunan ve kent yapısı rahatlıkla Bosna-Hersek’in diğer yapılarından kolaylıkla ayırt edilebilen, Bosna-Hersek’in en değerli kentsel ve kırsal alanlarından biri.

Blagay‘ın ılıman bir iklimi olduğu için, bu şehrin ismi büyük olasılıkla Boşnakça’da ılıman anlamına gelen Blaga kelimesinden geliyormuş. Ünlü Blagay Tekkesi de Buna Nehri‘nin kaynağında bulunuyor.

Blagay bir cennet!

Mostar’ın en güzel yeri. Buna Nehri’nin içinde olduğunuzu ama suyun altında olmadığınızı düşünün! Buna Nehri’nin içine bot kiralayıp girebiliyorsunuz.

Nehrin içine girip, içeriden manzaraya baktığınızda “vallahi burada can versem de olur” diyeceksiniz 🙂

Şaka bir yana gerçekten de bu güzelliği gidip görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Buna Nehri’nin yanında ünlü Blagay Tekkesi var. Ben gittiğimde restore ediliyordu. O yüzden içini gezme fırsatım olmadı. Artık bu kısmı size devrediyorum 🙂

Blagay Tekkesi (Sarı Saltuk Tekkesi), 1460’lı yıllarda Osmanlılar tarafından kurulmuş. Tekke’nin efsanevi bir ismi var, Sarı Saltuk.

Sarı Saltuk, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın himayesinde derlenen “Saltukname’’ adıyla da bilinen, halk efsanesi kahramanı. Anadolu’nun ve Rumeli’nin fethi sırasında önemli rol oynayan efsaneleştirilmiş bir bektaşi babası.

Bosna Gezi Rehberi 2017

Sarı Saltuk, Dede Korkut, Nasreddin Hoca gibi çok geniş bir coğrafyanın destan kahramanı. Bu yüzden birçok yerde türbesine rastlamak mümkün. En ünlüleri ise İznik ve Blagay’daki türbeler.

Güçlü, korkusuz ama bir o kadar da bağışlayıcı ve hakkaniyetli bir kahraman olan Sarı Saltuk, bu özellikleriyle birçok coğrafyada halkın sevgilisi olmuş. Hatta sadece Müslümanlar için değil Hristyanlar için de önemli bir kahraman.

Yurtdışında Ev Alana Oturma İzni Veren 12 Gözde Ülke

Bu yüzden Blagay Tekkesi’ni her dinden yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

Blagay’da bir de 600 yıllık Alperenler Tekkesi var. Heybetli tekkenin içine girdiğinizde daha da büyüleniyorsunuz.

Bosna’da Ne Yenir İçilir?

Bosna Gezi Rehberi bölümünün en lezzetli kısmına hoşgeldiniz 😉

O zamanlardan kalma odaları tekrar restore edilmiş, halka açılmış. Tekkenin içinde yemek yiyip, çay kahve içebileceğiniz bir mekan da mevcut. Yine tekkenin içinde hediyelik eşyalar, magnetler, Boşnak kahvesi, Boşnak balı, bardakları var.

Bu arada Bosna’ya geldiğiniz de mutlaka dibek kahvesi alın. Tadı biraz acı ama çok güzel 🙂

Tekkeden çıkınca hemen yan tarafta Buna nehrinin üstüne kurulmuş Riblji Restoranda balık yiyebilirsiniz. Blagay’dan sonra Sarajevo’ya tekrar geri döndüm. Mostar ile Sarajevo arası 2 buçuk saat. Terminalden otobüsler var, bunlarla rahatlıkla geri dönebiliyorsunuz.

Boşnak devlet adamı ve savaş sırasında da Bosna’nın başında bulunan Alija Izetbegović’in ve askerlerinin mezarlığına gittim. Alija’nın mezarının başında hep bir asker nöbet tutuyor, eli göğsünde… Baş çarşı’ya yakın olan mezarlığa gidip bir dua etmelisiniz. Gitmelisiniz ki acının somut halini görün, paylaşın…

Sarajevo, Mostar, Blagaj hepsi cok güzel. Ancak bir o kadar da hepsi acı dolu yerler.  Hem dünyanın en sıcak insanlarıyla tanışıp onları dinleyerek dost olun; hem de tüm Sarajevo güzelliklerine tanık olun.

Seyahat ve sağlıkla dolu nice güzel günlere…

Mistik Ada SİCİLYA Tam Size Göre!

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Seyahat Özgürlüğünüz Bir Adım Ötede! Almak İçin TIKLAYIN!

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

 

 

 

Bosna Gezi Rehberi – Saraybosna Gezilecek Yerler – Bosna gezilecek yerler

 

 

 

 

 C.N. Meleke

 

9 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Buradaki havaalanından Euro ile değiştirip orada Bosna parasına çevirirsiniz.

 • Şeyma dedi ki:

  Merhaba,
  Bu yaz bizde bosnaya gideceğiz. Yaklaşık olarak ne kadar para ayırmamız gerekir? 3 gece kalacağız . Türk lirasını bosna parasına çevirmek mi daha mantıklı yoksa euro yapıp orada çevirmek mi daha mantıklı?

 • Funda dedi ki:

  Buraya bir gün gitmeyi çok istiyorum küçük doğal huzurlu ve her tarafı tarihi anlatan yerler herzaman tercihimdir.çok güzel bir yazı olmuş?

 • Cihan Cesur dedi ki:

  Saraybosna deyince aklıma hemen Cevapi geliyor. Yanında o küp küp soğanları, pidesi ve yoğurdu mmm iştahım kabardı yine 🙂

 • Nagehan Toprak dedi ki:

  Dolu dolu gezmişsiniz Bosna’yı ve de çok keyifli anlatmışsınız.Bir kez gitme şansına ulaşmış biri olarak okurken tekrar o güzellikleri yaşadım.Açıkçası gezdiğim pek çok Avrupa şehri içinde beni en çok cezbeden,etkileyen mekandı Bosna Hersek.Bunda kendi kültürümüzün izlerini görmek kadar yakın tarihte maalesef şahit olduğumuz insanlık dramının hâlâ görüldüğü hüzün dolu izlerin etkisi büyük. Ayrıca doyumsuz tabii güzelliklerine de hayran kalmamak mümkün değil.Naif,nazenin bir genç kız güzelliğinde,görünce hep yeniden görmeyi arzu edeceğiniz bir masal ülkesi…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederiz 🙂 Şimdiden iyi seyahatler. Sevgiler…

 • Aslıhan dedi ki:

  Gitmeyi planladığımız bir yer. Bu rehber çok faydalı olucaktır Eminim. Çok teşekkürler!!

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Haklısınız. Koskoca bir tarih orada yatıyor. Gözlerinize tanıklık edince içiniz titriyor…

 • Tülin dedi ki:

  Saraybosna benim için çok farklıydı… Tüm sokakları içim ve gözlerim dolu gezdiğim tek yer. Her şeyiyle mütevazi ve sade. Mutlaka gidilmeli.

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.