Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Amsterdam Gezilecek Yerler – Amsterdam Gezi Rehberi

PAYLAŞ
Home » Avrupa » Hollanda » Amsterdam » Amsterdam Gezilecek Yerler – Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi – Amsterdam Gezi Rehberi – Keukenhof – Delft – Lahey Gezi Notları

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi  kısmına girmeden; “Amsterdam’da neler yapılır? Amsterdam’da nereler gezilir?” gibi merak ettiğiniz tüm detayları Amsterdam gezi rehberi ve Amsterdam Gezilecek Yerler Ana Yazısı bölümüne koyalım.

Amsterdam ve civar kasabalarını görmek için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak. Yazıya başlamadan evvel, vizede problem yaşamamak ve “uzun süreli vize almak” için aşağıdaki yazımızı okumanız çok faydalı olur.

Uzun Süreli Vize Almak İçin 6 İş Bitirici Yöntem!

Amsterdam’ a kadar gelmişken gezi planlarınıza ekleyebileceğiniz yakın lokasyonlardan bahsedelim ve aşağıdaki bilgilerle Hollanda’yı ve Hollanda’lıları biraz tanıyalım;

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

 • Ülkenin her tarafı kanallarla çevrili olduğundan dolayı Hollanda’da çocukların en geç 8 yaşına kadar yüzmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Öğrenememiş olan çocuklar okulda zorunlu yüzme dersiyle yüzmeyi öğreniyorlar. Öğrenciler burada aşama aşama, önce mayo ile, sonra giysileri ile, daha sonra ise yağmurlukları ile suda kalmayı öğreniyorlar.
 • Hollanda’nın başkenti Amsterdam olsa da devlet Laheyden yönetiliyor (Hollanda‘lılar burayı Den Haag olarak adlandırıyor).
 • Hollanda dünyanın en büyük çiçek üreticisi konumunda. Ülke ile özdeşleşen lale, Osmanlı döneminde Hollanda ve Almanya adına elçilik yapan Ogier Ghislain tarafından gönderilmiş. II. Dünya Savaşı yıllarında yaşanan kıtlık kışında birçok Hollanda’lının Lale yiyerek hayatta kaldığı da söyleniyor.
 • Ülkede eşcinsel evlilik yasaldır.
 • Ünlü çikolata firması Mars, ING Bank, Shell ve Phillips bilindik firmaları Hollanda’ya ait firmalardır.

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi KEUKENHOF Gezi Notları

Keukenhof, dünyadaki en güzel ilkbahar bahçesi. 7 milyondan fazla lale, nergis ve sümbül 32 hektar üzerindeki alanı koku ve renklerle dolduruyor. Ayrıca orkide ile ilgili tasarımlar, Tayland’da bile görmediğim renkte orkideler bir bölümde sergileniyor.

Yılda sadece 15 Mart-15 Mayıs arasında açık olan bu bahçe gerçekten de görülmeyi ve övgüyü hak ediyor.

Çiçeklerin kokusu ve görüntüsü unutulacak gibi değil.

Amsterdam Gece Hayatı Sırları İçin Tıklayın!

Ayrıca Keukenhof’da lüks yerleşim birimleri, hediyelik eşya dükkanları ve Hollanda’nın ilk marketi olan ALBERT HEIJN(1887) bulunmakta ve vitrininde markette satılan ilk ürünler sergilenmekte. Yel değirmenleri sevimli dükkanları ve şık evleri ile De Zaanse Schans sevip, beğendiğim bir yer oldu.

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

Amsterdam gezisi – Amsterdam Gezilecek Yerler – FULL Amsterdam Gezi Rehberi – DELFT Gezi Notları 

İkinci günümüzde yolculuğumuz Delft şehrine oldu. Delft kraliyet soyunu temsil eden şehirmiş. Cumartesi günleri kurulan antika pazarı, eski ve yeni kilise (eski kilise eğri durduğu için yenisi yapılmış), şehir meydanı ve peynir dükkanlarını gezip şehrin meydanında Hollanda’lıların meşhur sabo tahta ayakkabılarının (klompen) yapılışını gösteren bir şov izledik.

Hollanda‘lıların bu ayakkabıyı malum ülkenin her tarafı balçık olduğu için ondan korunmak için icat ettikleri söyleniyor. Ayrıca burada Hollanda’nın ünlü Delft porselenlerini de satan dükkanlar mevcut. Çok kaliteli olan bu mavi beyaz porselenlerin fiyatları bir hayli yüksek. Ben antika pazarından almanızı tavsiye ederim.

Amsterdam Ucuz Konaklama İçin Tüm Tüyolar Burada!

Ayrıca peynir dükkanlarında fesleğenliden domateslisine kadar aklınıza ne gelirse aroma katılmış, sade peynir çeşitlerini tadarak almanız mümkün, çok lezzetli, tavsiye ederim. Hollanda‘lıların ünlü kahverengi acımtırak ekşi, mayhoş şekerlerini de pazarda test ettim, yenilmeyecek bir şey değil belki de alışkanlığımız olmadığı için özleyebileceğim bir tat da değildi.

Tezgahtaki adama “oh so good, thanks” diyerek ayrıldım.  Delft şehri kanallarla süslü; bir o kadar da sevimli, gezmesi kolay bir şehir, ben buraya küçük Amsterdam dedim. Yeni kilisenin tepesinden şehrin görüntüsü muhteşem, tabii 276 basamak çıkmayı göze alırsanız bu eşsiz manzarayı görürsünüz. Yoksa fotoğraflarla idare edersiniz artık.

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi – LAHEY Gezi Rehberi – DEN HAAG Gezilecek Yerler

Lahey’de Hollanda’nın simgesi olan tarihi yerlerin, havalimanı ve limanların, dünyaca bilinen markalarının, Hollanda‘lıların ünlü sabo terliklerinin yapıldığı yere kadar hepsinin 1:25 ölçeğinde sergilendiği, Madurodam’a (minyatür şehir) gittik. Bizdeki Miniatürk’e benzetebiliriz.

Madurodam sadece çocukların değil biz büyüklerin de ilgisini çekecek, zengin bir hediyelik eşya dükkanı, kafesi olan hoş bir yer, çabucacık bütün Hollanda’yı gezmiş oluyorsunuz. Madurodam’ın giriş ücreti 16.50.€ ancak biz dört kişi olduğumuz ve internetten bilet aldığımız için kişi başı 14.50.€  ödedik.

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

Madurodam çıkışı Scheveningen plajına gitmeye karar verdik. Bu plajı ilk gördüğümde hava yağmurlu olduğu için bana bizim Karadeniz’i hatırlatmıştı. Plajdaki kumlar Karayiplerdeki üç adasından mı gelmiş yoksa daha önce sömürgesi olan ve 1975’de bağımsızlığını kazanan Güney Amerika’daki Surinam’dan mı, o kadarını bilemiyorum ama dışarıdan gelmiş. Harika görünüyordu kumlar ve kumsal, denizin rengi de daha iyi idi.

Amsterdam’da Güvenli Emanet Bagaj Olanağı Nerededir?

Başkentin Lahey olduğu dönemde Scheveningen stratejik bir önem taşıyormuş. II.Dünya savaşı sırasında başkentte  tek bir semt varmış, o da sahil şeridinde,  bu lüks bölgede bulunan misafirhanelermiş. Bunun bilincinde olan Hollanda‘lılar dışarıdan gelenlere  nerede kalacaklarını diye sorarlarmış.

Şveningen olarak telaffuz edenlerin Alman oldukları belli oluyormuş. Baharın belli zamanları ve yaz dışında soğuk ve rüzgarlı uzun bir sahil şeridine sahip bölgede ünlü Kurhaus Otel, çeşitli otel, kafe ve restoranlar mevcut. Burayı görünce ülkemizin ne kadar güzel sahillere ve denize sahip olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

Adım Adım En Güncel Roma Gezi Rehberi

Ayrıca Hollanda’nın ünlü ressamlarından Rembrandt’ın “Dr.Nicoleas Tulp’un Anatomi Dersi”, Johannes Vermeer’in “Delft Manzarası”, Paulus Potter’in “Boğa” tabloları ve Rembrandt’ın kendi portresi Mauritshuis’da görülmesi gereken eserlerdi. Mauritshuis’un giriş ücreti 14.00.€ idi.

Amsterdam Gezi Rehberi Püf Noktaları Bu Yazıda! Amsterdam gezi rehberi

Bu arada 5 Aralık’ta kutlanan Hollanda’lılara özgü Sinterklaas Bayramı‘na denk gelirseniz kaçırmayın.

Sinterklaas (Aziz Nokolas – Saint Nicholas) Bayramı Kısaca:

1.400’lü yıllardan bu yana hatırası için bayram düzenlenen Sinterklaas, yani Aziz Nikolas, bugün Demre adındaki Antalya’daki antik Myra kentinde yaşamış. O dönemde çocuklar başta olmak üzere, baca temizleyicilere, gezginlere ve özellikle de denizcilere yardım eden bir kişi olarak bilinirmiş.

Geceleyin bacadan hediye bırakma inancı ise şöyle:

İnanışa göre, önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiş. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda Nikolas bu durumu öğrenmiş ve yardım etmeye karar vermiş. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gidip, onlar uykudayken büyük kızın açık penceresinden çeyizi için bir kese altını içeri atmış.

Daha sonra evin diğer kızlarının da masraflarını karşılamak isteyen Nikolas, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atmış. Böylece de bacadan hediye bırakma öyküsü doğmuş.

1.087 yılında Haçlı Seferleri sırasında Myra Türk’lerin eline geçme noktasındayken Bari’li tüccarlar, kemiklerini Demre’deki kiliseden çalarak İtalya’ya götürmüşler. Bari’de yeniden gömülerek adına bir katedral yapılmış.

Umarız Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi yolculuğunuzda faydalı olmuştur 🙂

Bol seyahatli nice güzel günlere…

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir:

Seyahat Özgürlüğünüz Bir Adım Ötede! Almak İçin TIKLAYIN!

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

F. Anadolu

Amsterdam Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

12 Yorum

 • Sezen Yeşiltaç dedi ki:

  çok yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık 🙂 Geçen sene Amsterdam’a gitmiştim ancak yazınızı okuduğumda görülmeye değer bir çok yeri görmeden geldiğimi farkettim 🙁 Bu yazımızı okuduktan sonra bir kez daha Amsterdam’a gitmeye karar verdim. çok teşekkürler

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Taze eklemeler icin cok teşekkürler 🙂

 • gezginbezginperi dedi ki:

  scheveningen sahilinse crazy piano adli mekan baya eğlencelidir. adi topkapi olan restoran türk degil italyan restoranidir. sahilde bungee jumpingi mutlaka denemelisiniz. persembe gecesi ogrenci gecesidir. en guzel etkinlikler persembeleri yapılır. trenlerde bilet basmadan da yolculuk edebilirsiniz ama cezasi vardir. kontrolör bindiği an trenden inersiniz:)

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Bebeğinizi güzel ve hayırlı gunlerde büyütün inşallah 😉 Keyifli seyahatler…

 • melek s. dedi ki:

  En cok gormek istedigim yerlerden biridir Amsterdam. Bebek olmadan cok gitmek isteyip gidememistik, demekki bebekle beraber gitmek kismetmis. Simdilik sizi takip ederek geziyoruz. Sevgiler..

 • Asena Akpınar dedi ki:

  Gezmeyi çok seviyorum ve sizin yardımlarınızla çok daha güzel geziler yapacağım. Teşekkür ederim 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim

 • Sadık Çakmak dedi ki:

  Çok teşekkürler ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Guzel karar 🙂 şimdiden hayırlı olsun.

 • Sadık Çakmak dedi ki:

  Üniversiteyi bitirdikten sonra Hollanda’ya yerleşmeyi düşünüyorum. Olur da seyahat amaçlı gitme imkanım olursa bu yazınızı göz önünde bulunduracağım. Çok teşekkürler ??

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Umarim en kisa zamanda en guzel seyahatler sizin olur 😉

 • Şevval Korkmaz dedi ki:

  Bir gün Amsterdam’a gidince rehberim hazır! Hazırlamış olduğunuz bu güzel teşvik edici merak uyandırıcı bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler!:) Görsellere bakınca nasıl fotoğraf çekeceğimi bile aklımda kurguladım inşallah gidebilirim bir gün???

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.