Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Uyuni Tuz Çölü – Salar De Uyuni

PAYLAŞ
Home » Güney Amerika » Bolivya » Uyuni Tuz Çölü – Salar De Uyuni

Salar De Uyuni – Uyuni Tuz Çölü Gezi Rehberi

Uyuni Tuz Çölü Gezisi – Salar De Uyuni Gezi Rehberi ve tüm bilinmeyenler bu yazımızda…

Keyifle okuyun…

Atakama Çölü’nün Şili ayağını geride bırakıp Bolivya’nın küçük bir barakadan oluşan mütevazi sınır kapısı Avarao’ya geldiğimizde, sınır geçişinin kolay olması içimizi rahatlatmıştı.

Yerlilerin üzerlerindeki kıyafetler ve güneşten esmerleşmiş tenleri, yüksek platolar, karla kaplı dağ zirveleri, uçsuz bucaksız çorak araziler ve 4×4 arazi araçları ile günlerce yapılan nefis bir rota düşünün…

Öyle bir yerdesiniz ki heyecanlanmamak mümkün değil!..

Uyuni Tuz Çölü Gezisi

Güney Amerika‘nın en ilginç coğrafyalarından biri olan Uyuni Tuz Çölü aslında eski bir göl. 12.106 km² alanıyla dünyanın en büyük tuz gölü.

Bu alan, Marmara Denizi’nden bile daha geniş.

Ancak kuraklıktan dolayı buharlaşan suların yerini beyaz bir örtü kaplamış. Bolivya’nın tüm güneybatısını kaplayan tuz gölünün denizden yüksekliği ise 3653 metre ve en geniş yeri 160 km’ye kadar ulaşıyor.

Kuzeyde, 3.810 metre  yüksekliğindeki Titikaka Gölü ile beraber ülkenin en yüksek noktalarını oluşturuyorlar. Gündüz bembeyaz ışık saçan tuz örtüsü akşam olunca havanın soğumasıyla bir buz örtüsünü andırıyor.

Ancak yürüdüğünüzde ayaklarınızın altında gıcırdayan ise tuz kristalleridir.

Uyuni Tuz Çölü Gezisi

Incahuasi (İnka evi) Adası

Salar de Uyuni üzerinde yaklaşık bir saat süren büyüleyici bir yolculuktan sonra, beyazlığın ortasında, yer yer beliren adacıkların en popüleri olan Incahuasi (İnka evi) Adası’nda toprağa ayak basabilirsiniz. Ada birbirinden güzel dev kaktüsleri ile ün yapmış.

Kaktüs tarlasını andıran adada 12 metre boyunda 1.200 yıllık kaktüslere bile rastlamak mümkün.

Kaktüslerin arasından kıvrılan dar bir yolla adanın en yüksek noktasına tırmanıp alabildiğince uzanıp giden bir beyazlığın içerisindeki belli belirsiz tuz çatlaklarını, sonsuz gökyüzünün tuz kristallerinin pırıltıları ile birleştiği noktayı seçebilmeniz için gözünüzün uçsuz bucaksız uzaklığa alışması gerekiyor.

Uyuni Tuz Çölü Gezisi

Salar de Uyuni‘nin tuz kapasitesi yaklaşık 10 milyar ton olarak tahmin edilir.

Bunun yıllık 25.000 tonu çıkarılarak şehirlere naklediliyor. Daha güneydeki lagünlerle beraber, göl Güney Amerika flamingoları için önemli bir yaşam alanı teşkil ediyor

Göl, haziran sonundan yağmur mevsimi başlagıcı olan aralık ayı başına kadar kurudur. Yağmur zamanı boyunca tuz tabakasının üzeri az da olsa su ile örtülür. İstisnai olarak çamurlu kıyı şeridi ve tek tek su gözleri hariç 30 metrelik muazzam tuz kabuğu üstünden otobüs ve kamyonlar gidebilir.

Buzz Aldrin ve Neil Armstrong uzaya çıktıklarında çeyrek milyon km uzaklıkta siyahlık içinde parlayan bu beyaz alanı ilk gördüklerinde buzul zannetmişler ancak daha sonra büyük bir iç denizin kalıntısı olduğunu farketmişler.

Armstrong yeryüzüne indikten sonra burayı çok merak edip bölgeyi ziyaret etmiş.

Uyuni Tuz Çölü Gezisi

Uyuni Tuz Çölü Gezisi

Bu mükemmel düzlük bugün NASA tarafından  buzulların çekilmesini ölçmek ve uyduların yörüngelerini ve yüksekliklerini kalibre etmek için kullanılmaktadır.

Uyuni Şehri :

Uyuni şehri ise ününü tuz gölü Salar de Uyuni‘ye borçludur. 12.000 nüfuslu bu şehir terk edilmiş bir Western kasabasına bürünmüş gibidir. Şehrin tamamı neredeyse yalnızca turizm acentalarından oluşmuş gibi görünüyor.

Acentelerin günlük programı; Salar de Uyuni, Laguna Colorado, Laguna Verde, muhteşem çöl doğasının içindeki etkileyici volkanların ve sıcak su havuzlarının olduğu gayzerler, şehrin güneyindeki terk edilmiş tren mezarlığı  “Cementerio de los Trenes” dir.

Bu tren mezarlığında sayısız buharlı lokomotif ve vagon kaderlerine terk edilmişlerdir.

Tarifi olmayan yerlere yapılan yolculukları anlatmak, yaşanılanları, hissedilenleri kaleme almak bazen zordur.

Uyuni Tuz Çölü’nü fırsatınız ve de cesaretiniz olduğu zaman ziyaret edilmesi gereken yerler listenize mutlaka almanızı tavsiye ediyorum.

Bol seyahatli nice sağlıklı günlere…

ÇILGIN AMSTERDAM GEZİ REHBERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİCİLYA KATANYA SIRLARI BURADA!

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz .

Yol Aşkı El Kitabı

 

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Bolivya Gezi Rehberi – Bolivya Gezilecek Yerler

3 Yorum

  • Mutlu dedi ki:

    merhaba, siz hangi mevsinde gittiniz? ben de yagissiz doneniminde gezmeyi planliyorum.

  • Tugba ozcan dedi ki:

    Bir restaurantta genc,garson bir cocuk soylemisti Tuz çölünü bana ilk.Gidip fotograf cekmek istedigim tek yer demisti..Yazinizi okuyunca aklimda geldi.Umarim hayali gerceklesmistir??

  • Casnu dedi ki:

    Güney Amerika’yı hep merak etmişimdir. Bu yazıyı okuyunca daha da bir ilgimi çekti. Umarım bu mükemmelliği kendi gözlerimle görebilirim? yazı için tesekkurler yol aşkımı pekiştirdi

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.