Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Cancun Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Güney Amerika » Cancun Gezilecek Yerler

A) CANCUN GEZİLECEK YERLER – CANCUN GEZİ REHBERİ

Cancun gezilecek yerler yazımızda, “Cancun’da nerelere gidilir, ne zaman neler yapılır, neden Cancun’a gitmelisiniz? gibi birçok detay yer vereceğiz.

1) CANCUN GEZİLECEK YERLER – Meksika Gezilecek Yerler 

Cancun, Meksika Yucatan yarımadası Maya Riviera’sındaki Karayip Denizi‘nin kıyısında en ünlü turizm merkezi.

Tarihi, beyaz kumlu plajları, palmiye ağaçları, mercan kayaları ve su altı heykel müzesiyle daha da çekici hale geliyor.

Tarihi, milattan önce 2.000’lere dayanan Maya ’ların yaşam alanı olan bu bölge, daha ilk dakikalarda cazibesiyle size etkisi altına alıyor.  O tarihlerde, balıkçılık ve tarımla geçimlerini sağlayan ve bıraktıkları eserlerle astroloji, fizik ve matematik zekalarıyla ön plana çıkmış olan Maya’lar, yıllardır ülkenin en önemli turizm geliri kaynağını oluşturuyor.

2 – Cancun’a ne kadar vakit ayırmalıyım? 

Cancun’da toplam 5 gün geçirdik ve araç kiraladık. Toplam 1.500 km yol yaptık. Bu sürede dalış dahil tüm aşağıdaki aktiviteleri yaptık ve gezilecek en önemli noktaları gördük. Şimdi satır satır Cancun gezilecek yerleri anlatalım.

3 – Cancun’da nereleri görmeliyim?

Cancun’da aradığınız her şeyi buluyorsunuz. Deniz, dalış, eğlence, dans, doğa, macera aktivitesi, tarih, huzur ve tabii ki Meksika yemekleri.

Meksika havasını solumanız için, oteller bölgesi olan Cancun şehir merkezinin dışında vakit geçirmenizi gerekiyor. Aşağıda bu bölgeleri yazacağız.

4 – Cancun’da Ne Kadar Para Harcarım?

Cancun gezisinde ihtiyacınız olan para birimi ya ABD Doları ya da Meksika Pesosu.

1 TL yaklaşık 3 Peso.

1 USD yaklaşık 19 Peso.

Güncel kur için burayı tıklayarak hesaplama yapabilirsiniz.

Bölge ne çok ucuz, ne de pahalı. Kalacağınız yere ve yapacağınız aktivitelere göre değişiyor; ancak tedbirli olun. Kendiniz araç kiralayıp aşağıdaki önemli noktalara giderseniz, pahalı turları almadan ekonomik bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Genelde birçok yerde kredi kartı da geçiyor.

5- Cancun Güvenli mi?

Her metropol kadar güvenli denebilir. Önlemlerinizi alıp dikkat ettikten sonra sorun yaşamazsınız.

6- Cancun’da Nerede Kalınır? Cancun Konaklama

Google Map’te göreceğiniz Cancun oteller bölgesi kuzeyden güneye sıralanmış bir dizinde karşınıza çıkıyor.

Biz ince eleyip sık dokuduk ve hem kuzeye hem de güneye yakın olup gayet ekonomik ve deniz kenarı olan Ojo Del Agua Beach Hotel‘de kaldık.

Hala çalışıyor mu bilemiyoruz ancak yöneticisi Salvador’un Whatsapp’tan iletişime geçip özel fiyat alabileceğiniz telefonunu da şuraya bırakalım 😉

+52 1 984 137 1355.

Türkiye’den seyahat blogu olan bir çift gelmişti derseniz hatırlar 😉

B) CANCUN GEZİLECEK YERLER – MEKSİKA GEZİ REHBERİ

Cancun gezilecek yerler durakları oldukça keyifli olacak. Her gittiğiniz yer size ayrı heyecan katacak! Şimdi buralar nerelermiş ve Cancun’da neler yapılır? bir bakalım…

1) Playa del Carmen :

playa del carmen meksika gezilecek yerler rehberi

Playa del Carmen, Cancun’un en meşhur sahili. Konaklama tesisleri, yeme içme merkezleri, su sporları ve eğlencesiyle, her türlü ihtiyacınıza cevap veriyor. Bunlardan dolayı en kalabalık sahili. Gündüz denize girmek için birçok kişi buraya geliyor. Akşamları ise ünlü 5.caddesi Quinto Avenida’yı yürüyerek keşfetmek ayrı bir keyif. Bu cadde, bölgenin en iyi alışveriş ve yeme içme noktalarıyla dolu sadece yayalara açık bir alan.

2) Cancun Kulesi (Cancun Tower)

Cancun‘un en kuzeyi olan “Cancun Oteller Bölgesi” ve manzara imkanı sunan kulesinden bir görünüm. Bu bölgeden adalara geçiş imkanı bulunuyor. Manzarayı izlemek için ise kişibaşı 15 Dolar‘ı gözden çıkarıyorsunuz.

3) Isla Mujeres

Cancun gezilecek yerler arasında ada sevenler için en ideal yer. Bu küçük Karayip adası, Cancun’a sadece 20 dakikalık feribot yolculuğu uzaklığında… Varışta, adayı gezmek için gün boyunca bir golf arabası kiralayabiliyorsunuz. Sonra, ister kaplumbağaları izlemek için kaplumbağa çiftliğini ziyaret edin; isterseniz de bembeyaz kumlara sahip en meşhur sahili olan Playa Norte’de içeceğinizi yudumlayarak denizen tadını çıkarın.

4) Las Coloradas

Meksika’da geçim kaynağı genel olarak balıkçık olmuş ancak Las Coloradas bölgesinde çıkan “tuz“, zamanla en büyük iş kollarından biri haline gelmiş.

Bu bölgenin, Cancun Gezilecek Yerler kısmı için önemi, aynı zamanda fotoğrafçıların en fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri olması… Kendine has renkleri ve doğasıylabelki de ömürde bir kez yakalanabilecek karelere olanak sağlıyor.

Antik Maya döneminde, bu alan çok değerli olan tuzu üretmek için kullanılmış. Zira tuz, hem gıda ihtiyaçları hem de gıda muhafazası için kullanılırmış. Bu renk, tuzlu ortamda gelişen kırmızı renkli yosun, plankton ve tuz karidesinden kaynaklanıyormuş. Su buharlaştıkça, bu organizmalar güneş ışığında daha da çok parıldıyor.

Buradaki pembe su, tıpkı Ürdün’deki Ölü Deniz (Dead Sea) gibi, inanılmaz derecede tuzlu. Bu içine girmek güvenli olsa da kesik veya yaralarınız varsa dikkat etmelisiniz. Göller yalnızca bir adım derinliğinde!

Las Coloradas, Flamingo başta olmak üzere, deniz kaplumbağaları ve her çeşit deniz kuşu cinsi hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Öğrendiğimiz kadarıyla, Flamingo’ların pembe olmasının nedeni, buradaki pembe organizmaları yemeleriymiş!.. 🙂  Normalde tüyleri beyaz; ancak bu organizmaları yedikten sonra renkleri değişiyormuş.

5) Chichen Itza

Cancun Gezilecek Yerler Rehberi nin en önemli noktalarından Chichen Itza, dünyanın yeni 7 harikasından biri. Cancun merkezden arabayla 2 sürüyor. Dolayısıyla, sabahın erken saatlerinde gitmek verimli olacaktır. Buradaki en etkileyici yapı, Kukulkan Tapınağı veya Castillo (Kale.)

Şöyle ki; Maya’lar 4 cepheli piramidin her birinde 91 basamak yapmış. Dolayısıyla 91 x 4 = 364 ve en tepedeki düzlükle toplam 365 olan 1 yıldaki gün sayısını ortaya koymuşlar.

Hatta piramit öyle yönlendirmişler ki; ekinoksların gerçekleştiği anda gelen güneş ışıkları, piramidin çıkıntıları sayesinde, merdiven başlarında bulunan yılan başı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşturmasını sağlamış.

Bu yılan,Maya tarihinde kutsal ve Kukulkan adıyla bilinen ilahi tüylü yılan. Burada aynı zamanda takım ile oynanan ve belli kurallar çerçevesinde topla oynanan oyun için yaptıkları büyük bir arena da bulunuyor.

6) Valladolid:

Cenote İk Kil ve Chichen Itza‘ya gitmişken Valladolid‘e de uğramadan geçmeyin. Bu tipik Meksika kasabası sizde çok güzel anılar bırakacak. Özellikle Cancun’a dönüş için uzun yol yapmadan evvel yemek molası ve hediyelik eşya alışverişi için ideal.

CANCUN GEZİLECEK YERLER

7) Cenote Ik Kil:

meksika gezilecek yerler

Chichen Itza ve Valladolid rotanız üzerinde bulunan Cenote IK Kil, Cancun gezilecek yerlerin en başında gelenlerden…

Cenote, zeminden yaklaşık 25 metre aşağıda olan doğa harikası bir doğal havuz. Çapı yaklaşık 60 metre ve 40 metre derinliğinde… Grupça gelip eğlenen bir çok insanla dolu. Tesiste yeme içme imkanı da var. Giriş ücreti yaklaşık 7-8 Dolar civarında.

Toprak seviyesinden başlayıp aşağı suya kadar uzanan küçük şelalelerle dolu sarmaşıklar buraya ayrı bir hava katıyor. Mayalar, bu Cenote’yi rahatlama ve ritüel ayinler için kullanmışlar. Bu sebeple bu bölge kutsal sayılıyor.

8) Cancun Sualtı Heykel Müzesi:

“Musa” kısaltmasıyla bilinen ve dünyanın ilk sualtı heykel müzesi olan bu yerin original adı Museo Subacuatico de Arte. 2009’da 100 heykel ile açılmış. Şimdiyse 400’den fazla heykel bulunuyor. Buradaki heykeller denizen farklı noktalarında. Yılda 1 milyona yakın turist ağırlayan şehir yönetimi, denizde belli noktalara turistlerin akın etmemesi için bu yolu izlemiş.    Heykel malzemeleri doğal hayata uyumlu tasarlanmış. Bu sayede yapay resif görevi üstlenerekdeniz canlılarına yuva niteliğine bürünüyor.

9) Tulum:

Karayip Denizi’ne bakan bir uçurumun üzerine tutunmuş nefes kesici taş tapınaklardan oluşan bir Maya şehri. Tulum, bugüne kadar en güzel yere kurulmuş tarihi kentlerden biri. Ulaşım için Cancun genelinde araç kiralamak şart. Başka türlü bir alternatif kısıtlı sürenizde size zorluk çıkaracaktır. Buraya giderken de mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. Zira yüzme ve rahatlamak için uçurumun dibinde çok güzel bir kumsal size bekliyor olacak.

10) Akumal:

Bu küçük sahil kasabası, deniz kaplumbağaları ile şnorkel yapmak için mükemmel. En leziz Meksika restaurant’larında okaliptüslü kalamar ve ev yapımı kruvasanlar eşliğinde okyanus manzaralı öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

11) Cancun Gece Hayatı – Cancun Gece Club ve Bar’lar:

Cancun, her türlü beklentinize cevap verebilen en ideal şehirlerden biri.

Cancun gece ve eğlence hayatıyla da ön plana çıkan merkezlerden biri. Mekanlar genelde “parti merkezi” olarak bilinen “oteller bölgesi” çevresinde yoğunlaşıyor. Her zevke hitap eden ve dünyaca ünlü DJ’lerin de sahne aldığı bar ve club’lar, müşterilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.

Cancun gece kulüpleri için tavsiyelerimizden bazıları ise Coco Bongo, Dady’O Kongo La Vaquita.

meksika gezilecek yerler

Umarız Cancun Gezilecek Yerler yazımız sizlere yol gösterebilmiştir.

En kısa zamanda Cancun ve Meksika’nın tüm doğal güzelliklerini tatmanız dileğiyle…

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir:

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir? Vizesiz Ülkeler Rehberi

Vize için gerekli evraklar nelerdir? Vize başvurusu evrak rehberi

Pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Pasaport almak için başvuru yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Uzun süreli vize almanın yolları nelerdir? Vizeyi daha uzun süre almak için neler yapılmalı?

Pasaport kontrolünden rahat geçmek için ne yapmalısınız? Pasaport kontrol noktası tüyoları!

Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu? Seyahat sağlık sigortanız hangi risklerinizi üstleniyor?

Ücretsiz kullanım hakkı verenSeyahat Asistanınız” için Tıklayın!

Cancun gezinizden önce güncel tur bilgisi ve biletlerinizi satın almak için buradan işlem yapabilirsiniz.

Şimdiden keyifli seyahatler.

Cancun Gezilecek Yerler , Yol Aşkı Cancun Gezilecek Yerler Rehberi

Yol Aşkı Team

Meksika Gezilecek Yerler Cancun Gezi Rehberi Yol Aşkı – Yol Aşkı Cancun Gezilecek Yerler Meksika Gezi Rehberi

4 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  merhaba,

  dil bilmeden seyahat eden binlerce insan tanıyorum 🙂 bunu dert etmeyin. işinizi görecek kadar ingilizce bilmek veya translate kullanmak gerekebilir. onlara da yola çıkmadan hazırlıklı olursunuz. kendinizi ifade etmek ve karşınızdakini anlamak size sadece biraz vakit kaybettirir o kadar.
  meksika’da ingilizce bilen çok az insan var. ispanyolca konuşuluyor. içinizden biri bir parça da ingilizce öğrenirse her şey sizin için daha konforlu hale gelir. bunu ihmal etmeyin 😉 çok sevgiler, şimdiden iyi seyahatler…

 • nazım hıkmet ARIS dedi ki:

  selamlar çok ayrıntılı ve güzel bir yazı olmuş.size bir şey sormak isterim.
  biz eşimle birlikte 12 mayıs-22 mayıs 2021 için can cun uçak biletimizi aldık ve yaklaşık 2 aydır da sizin gibi gezginlerin yazılarını okuyarak can cun ve civarı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz.fakat sorun şu ki hiç bir yabancı dili konuşamıyoruz:)tek dayanagımız translate.şimdi size sormak istediğim hiç yabancı dil bilmeden ,bu seyehate çıkmak çılgınlık mı? evet zorluk yaşayabileceğimi tahmin ediyorum ama kabusa dönüşür mü? yada bu işin üstesinden gelebilir mi? yiz ne dersiniz.
  teşekkür ederim.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Ojo Del Agua’da kaldık. Hem çok uygun, hem de deniz kenarı. Her tarafa da çok yakın. Hala orada çalışıyorsa “Salvador” isimli bir yöneticisi var. Telefonu +52 1 984 137 1355. Selamımızı iletin hatırlar 😉

 • pınar dedi ki:

  merhaba cancunda nerede kaldınız acaba?

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.