Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Adım Adım Sicilya Gezi Rehberi

PAYLAŞ
Home » Avrupa » İtalya » Sicilya » Katanya-Palermo » Adım Adım Sicilya Gezi Rehberi

A) Sicilya Gezilecek Yerler – Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya Gezi Rehberi Sicilya Gezilecek Yerler  ile ilgili şimdi sizlere çok pratik ve nefis detaylar vereceğiz 🙂 Şimdiden keyifli yolculuklar…

Sicilya konaklama önerilerimize geçmeden evvel Sicilya gezilecek yerlerle ilgili aşağıdaki konuları da mutlaka bilmeniz gerekiyor.

Sicilya’da ne yenir içilir? Sicilya yeme içme rehberi

Sicilya’da gece hayatı nasıldır? Sicilya gece hayatı nerede yaşanır?

Sicilya’da ulaşım nasıldır? Sicilya ulaşımı hakkında bilmeniz gerekenler

Sicilya gezilecek yerler – Palermo – Monreale – Cefalu hakkında

1 – Neden Sicilya’ya Gitmelisiniz?

Alman edebiyatçı Goethe’nin, “Sicilya’yı görmeden İtalya’yı anlamak mümkün değildir” sözünü baş köşeye koyarak yazımıza başlayalım.

Alternatif 4-5 günlük tatil arayan seyahat tutkunlarına şiddetle önerebileceğim bir destinasyon…

Sicilya gezisinden ayrılırken, hayatınızın sonuna kadar unutamayacağınız anılarınız olacağını garanti ederim.  O coğrafyadan ayrılırken bir kez daha oraya ayak basacağınızdan emin olduğunuzu hissedeceksiniz.

Öncelikle adada aradığınız her şeyi bulabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Lezzetli yemeklerden, en iyi şaraplara; deniz ve güneşten, manzarasına doyamacağınız doğa harikalarına, tarihten sanata kadar her şey bu adada kompakt olarak bizlere sunulmuş.

Sicilya Gezi Rehberi

Çok eski olduğu için her yanı tarih kokuyor. Binalar ve sokaklar sizlere 1940’lara ışınlanmışsınız hissini veriyor. Yürürken kayboluşlarınızı fotoğraflara yansıttığınızda, Sicilya’ya giderek ne kadar da değerli bir iş çıkardığınızı daha net görebileceksiniz.

Yurtdışında Telefon Hattınızı Nasıl Güvenle Kullanabilirsiniz?

Kaynaklara göre ilk mafya, Katanya Sicilya ’da Corleone kasabasında kurulmuş ve ve ailenin kökleri hala ada’da yaşıyor. Bu mistik havada yapacağınız geziniz, tüm yorgunluğunuza değecek 🙂

Gideceğiniz yeri tercih etmek sizin inisiyatifinizde olsa da, THY’nin Katanya ve Palermo uçuşlarından birini tercih ederek seyahatinize başlıyor olacaksınız.

2 – Sicilya Gezilecek Yerler – Giriş

Ben kesinlikle Katanya ağırlıklı bir gezi yapmanızı öneriyorum. Zira Sicilya’nın özü bana sorarsanız Katania. Adaya bu şehirden giriş yapmak çok daha mantıklı; çünkü az sonra bahsedeceğim heybetli Etna yanardağı, büyüleyici manzarasıyla Taormina ve tertemiz deniziyle Aci Trezza bu bölgede…

Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya Gezi Rehberi – Sicilya Gezilecek Yerler  kapsamında, günübirlik bir tur yaparak 2 saatlik bir yolculuk ile başkent Palermo’yu da ayrıca görebilirsiniz. Ancak vaktiniz fazla yok ise sadece Katanya ile de adaya fazlasıyla doyacağınızı söyleyebilirim. Bu sebeple sakın her yeri dolaşacağım diye dert etmeyin.

3-4 gününüz varsa sadece Katanya aktivitelerini ancak bitirerek büyük çoğunlukla tatmin olarak evinize döneceksiniz. Ekstra olarak Palermo’yu da dolaşmak isteyenler için bu turun da 1-2 gün alacağını söylersek, seyahatiniz her iki lokasyon için toplamda 1 haftanızı alabilir. Buna göre tatilinizi planlayabilirsiniz.

3 – Sicilya Gezi Rehberi – Sicilya Gezilecek Yerler Detayları

Sicilya Gece Hayatı çılgınlıkları …

Sicilya’da Ulaşım detayları …

Sicilya’da Konaklama Bilgileri …

Sicilya’da Yeme İçme Rehberi …

Sicilya Katanya gezisinde göreceksiniz ki, Sicilya halkı kendini İtalya’dan bağımsız olarak görüyor. Yarı özerk bir yapıya sahipler. Tarım ve balıkçılık odaklı çalışıyorlar. Tabii ki turizm de onlar için önemli bir yerde…

Sayılı binaları olduğu ve yeni yerleşim alanları inşaa etmedikleri için, sınırlı alternatifleri var. Bu sebeple gitmeden evvel kalacağınız yeri erkenden ayarlamalısınız. Yüksek sezon olup olmadığını göz önüne alarak çok daha önceden rezervasyonunuzu yaptırmanızda fayda var.

Sicilya Gezi Rehberi

B) Sicilya Gezilecek Yerler

1) Sicilya Gezi Rehberi – Katanya Gezi Rehberi

Katanya gezilecek yerler için Sicilya adasına ilk adım attığınızda önce sokaklardaki “eski” kokusunu alacaksınız. Adanın ikinci büyük şehri ve nüfusu yaklaşık 400.000 civarında. Etna Dağı ile deniz arasında kurulduğu için şehrin kaderi depremler ve Etna patlamaları ile şekillenmiş. 9 kez büyük doğal felaketle karşı karşıya kalmış.

Etkilerini çıplak gözle görmek insanın içini ürpetiyor. Şehirdeki bütün tarihi binalar deprem ve Etna patlamalarından etkilenmiş, tarihi eserlerin bir bölümü tümüyle yıkılmış, bir bölümü defalarca onarılarak ve yenilenerek günümüze gelebilmiş.

Yurtdışında Ev Alana Oturma İzni Veren 12 Gözde Ülke

Şehrin önemli tarihi yerleri birbirine yakın olduğu için her yeri yürüyerek rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Yürümek istemeyenler için Duomo Meydanı’ndan (Piazza del Duomo) kalkan turist araçları şehri panoramik olarak gezdiriyor.

Uzun olanını değil ancak 5 Euro’luk kısa turu mutlaka alın derim. Zira uzun tur gününüzü öldürür ve gereksiz vakit kaybettiyor.

Bu kısa turu ziyaretinizin ilk günü alırsanız, şehrin kabataslak hikayesine hakim olabilirsiniz ve kafanızda birçok mekan yerine oturabilir. Kalacağınız diğer günler ise daha rahat edersiniz. 🙂

Sicilya Gezi Rehberi

Amsterdam King’s Day Festivali Nedir? Çılgın Kutlamalar Nasıl Geçer?

2) Katanya Gezilecek Yerler

a) Duomo Meydanı

Duomo Meydanı, herkesin buluşma noktası. Katanya zaten çok küçük olduğundan, kendinizi bu merkez alanda bulacaksınız. Konaklamayı bu bölgeye yakın yerlerden seçmeniz işinizi daha da kolaylaştıracak.

Bu meydana çıktığınızda, her gün farklı yönde ilerleyin 🙂 Zira dönüp dolaşacağınız yer yine orası olacağı için, geniş cadde ve sokaklarında korkmadan kendinizi kaybedeceksiniz.

b) Etna Caddesi

Kuzeye, Etna Dağı’na doğru uzanan uzun caddedir (Via Etna). Bu bölgede birçok mağaza ve cafe bulunuyor. İstiklal caddesi gibi uzun uzadıya keşfinizi bekliyor.

Sicilya Gezi Rehberi

Mekanlar turistik olduğu için her önünüze gelen yerde gerçek tatları bulamayabilirsiniz 🙂 Keşfettikçe, ara sokaklara dalacaksınız.

c) Bellini Meydanı

Katanya’nın en sosyal ve en can alıcı meydanı diyebiliriz. Özellikle akşamları herkes toplanıp bu bölgede yer içer ve eğlenir. Bu bölgeyi gezdikçe, kafanıza ve zevkinize göre birçok cafe ve restaurant bulabileceksiniz.

d) Vittorio Emanuelle II Caddesi

Meydandan geçen ve karadan denize doğru uzanan cadde ise Via Vittorio Emanuelle II caddesidir. Meydandan başlayarak bu caddeye paralel olarak uzanan diğer cadde ise G.Garibaldi’dir (Via G. Garibaldi). Her iki cadde de alışveriş ve yeme içme imkanı sunuyor.

Vittorio Emanuelle Caddesi‘ni kara tarafından takip ettiğinizde San Francesco D’assisi Meydanı’ndan (Piazza San Francesco D’assisi) başlayan ve Etna Caddesi’ne paralel uzanan ara sokaklarla Etna Caddesi’ne bağlanan bir cadde görürsünüz.

Bu cadde de Crociferi Caddesi’dir (Via Crociferi). Yürüyüş güzergahınız bu caddeler ve civarı olsun.

Şehre geldiğiniz ilk gün Duomo Meydanı’ndan kalkan Hop On Hop Off otobüsleri 5-10 Euro karşılığında şehir gezisi yaptırıyor ve keşfinize kolaylık sağlıyor. Hava da güzelse üstü açık bu otobüslerin tadını çıkararak, ne neredeymiş önden bir görün.

Çekeceğiniz fotoğrafları Instagrama yüklerseniz, mutlaka #yolaskiofficial ‘i hashtag’leyin lütfen ki takip edebilelim 🙂

Meydanda yer alan 1.867 yılında yapılmış çeşme Fontana dell’ Amenano, yer altından gelen Amenano Nehri’nin suları ile beslenir. Çeşmenin üzerinde yer alan heykeldeki genç, nehri simgeliyor.

Çeşmenin arkasında ve ara sokaklarda her sabah Palermo’daki Vucciria Pazarı gibi renkli ve canlı bir pazar olan balık pazarı Perscheria kuruluyor.

Meydanın ortasında şehrin sembolü olan, 1.736 yılında yapılmış, Fontana dell Elefante bulunur. Bu ilginç eser pagan ve Hristiyan unsurları bir araya getirmiş. Bazalttan yapılmış bir fil, onun üzerinde 361 metre yüksekliğinde granitten yapılmış mısır obelisk, onun üzerinde de dallar arasında dünya ve haç bulunuyor.

Sicilya Gezi Rehberi

Bu arada, geziniz esnasında bir çok aktivite ve kutlamaya da şahit oluyorsunuz. Piazza Duomo kilisesindeki nikah törenine denk gelmek çok nefis bir deneyim oldu 🙂

Sicilya Gezi Rehberi – Katanya merkezde liman kısmında da denize girilebiliyor ancak bu bölgedeki gemiler ve nispeten daha kirli olması sebebiyle lokal insanlar pek burayı tercih etmiyorlar.

Gidip görmenizde fayda var ancak günübirlik olarak rahatça gidip gelebileceğiniz Aci Trezza sahilini görmenizi öneririm. Hem temiz, hem de şehirden uzak bir sahil kasabası olduğu için fark yaratacak atmosferiyle sizi karşılıyor.

e) Aci Trezza

Sicilya Gezi Rehberi – Etna yanardağı’nın püskürmeleri sonucu oluşan volkanik taşlar kıyı boyunca bir şerit oluşturmuş ve her yerde rastlayamacağımız eşsiz bir manzara. Katanya merkezden şehir otobüsleriyle 1 Euro karşılığında manzaranın tadını çıkararak yaklaşık 30-40 dk sonra Aci Trezza sahiline rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Sahile ulaştığınızda, volkanik kayalıkları görünce Etna’nın ne denli güçlü olduğunu anlayabiliyorsunuz. Zira kilometrelerce ötedeki yanardağdan sahillere kadar ulaşan büyük patlamalar, doğal ortama kendisini taşıyarak kayacıklar haline dönüşmüş.

Sicilya Gezi Rehberi

Bu sebeple, alışkın olduğunuz kumdan sahiller beklememelisiniz. Havlunuzu bir kayanın üzerindeki minik alanlara serip denize girebilirsiniz. Zemin ve denizde kaya/çakıl olduğu için, deniz pabuçlarınızı yanınıza alırsanız, rahat edersiniz.

Deniz kenarında bulunan mini cafe ve büfelerde tüm ihtiyaçlarınızı giderebilir, akşam günü batırdıktan sonra ise yine geldiğiniz otobüsle geri dönebilirsiniz.

Bu bölgeye taksi de alabilirsiniz ancak maliyeti 30 Euro’yu bulabileceği için tavsiye etmiyorum. Trafik derdiniz olmadığı için zamanlama olarak da bir fark yaratmayacaktır.

Bu güzel doğa harikasının keyfini çıkartacağınızı umuyor; adanın içinizi ısıtacak diğer noktalarıyla devam ediyorum. 🙂

Şehir gezinizi tamamladıktan sonra, sıra Sicilya ile özdeşleşmiş büyük merkezleri görmeye gelecek… Duraklarınızdan bir tanesi olacak olan Etna gezilecek yerler ile notlarımızı paylaşmaya başlayalım.

C) Etna Yanardağı Turu – Sicilya Gezilecek Yerler

1) Etna Yanardağı

Şu aşağıdaki fotoğrafa bakınca bile heyecanlanıyorsanız, Etna gezilecek yerleri gördükçe ne yapacaksınız bilmiyorum. Dünyadaki sayılı aktif yanardağlardan olması sebebiyle, heybetli görüntüsünün yanında sizşere mistik ve çok heyecanlı anlar sunacak eminim.

Katanya gezisinde, Etna yanardağı çok yakın ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Hala aktif olduğu için dağa tırmandığınızda hafif sarsıntılarla karşılaşmanız olası… Bu da ayrı bir heyecan veriyor. 🙂

Sicilya Gezi Rehberi

Etna gezilecek yerlere ait turlar, şehrin içindeki acenteler vasıtasıyla satılıyor. Kaldığınız otelde de ayrıca her türlü detayları bulabilirsiniz. Ortalama tur fiyatları gezinin içeriğine göre 50-75 ve 100 Euro arasında değişiyor.

Alacağınız kısa veya uzun turlara veya yemekli yemeksiz ayrımına göre fiyatlandırılıyor. Bana sorarsanız ucuza kaçmadan bu hayat tecrübesinden maksimum düzeyde faydalanın derim. 🙂

Sicilya Gezi Rehberi

Bu tur için sabah 9 gibi hareket ederek akşam 4-5 gibi şehre geri dönüyor olacaksınız. Buna göre zaman planlamanızı yapabilirsiniz. Ayağınıza nazik ve kıyamadığınız şeyler giymeyin. Zira volkanik yerlerde dolaşacağınız için toz toprak her şey mevcut. 🙂

Amsterdam Tüyoları İçin Tıklayın

Ayrıca rakım yüksek olduğu için, sırt çantanızda mutlaka ekstra giyebileceğiniz yedekleri koyun. Bu minik tavsiyelerden sonra Etna’nın keşfine başlayacağınız için şimdiden sizin yerinize heyecanlanıyorum. 🙂

Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya gezilecek yerlerin en başında gelen Etna‘ya 1800 m’ye kadar otobüslerle çıkabiliyorsunuz. Daha yukarı çıkmak isterseniz işler biraz zorlaşıyor, zira belirli bir yükseklikten sonra oksijen yetersizliğinden dolayı bazıları sıkıntı çekebiliyorlar. 2500 m’ye kadar teleferikle çıkabiliyorsunuz.

2) Alcantara Gölü

Programlar genelde bellidir. (Otelinizden ve şehirdeki tur satış noktalarından da destek alabilirsiniz. İlk önce Etna’nın kuzey yamacında bulunan Alcantara Gölü ve Vadisi’nin içerisinde bulunduğu Milli Park’a uğrarsınız.

3) Zafferana Etnea Kasabası

Oradan Etna yolu üzerinde bulunan Zafferana Etnea kasabasına gidersiniz. Burası yanardağ püskürmelerinden nasibini alarak yeniden yapılanan bir bölgedir. En büyük geçim kaynakları, çeşitli aromalarla ürettikleri bal, zeytinyağı, şarap gibi ürünlerdir.

Bu noktadan sonra Etna Dağı’na ve Silvestri Krateri‘ne ulaşacaksınız.

Sicilya Gezi Rehberi

4) Alcantara Vadisi

Sicilya’da gezilecek yerler adresinden biri de Alcantara Vadisi… 50 metre derinliğinde, Etna’dan püsküren lavlarla dolu. Bu sıcak lavla, vadi yatağından akarken buz gibi Alcantara suyuyla karışında enfes bir manzaraya sahne olan dikey/dalgalı bazalt kayalıklarını yaratmış.

Sığ olan noktasına belli bir ücret karşılığı inebiliyorsunuz. Bu tur, buraya uğrayan ve bilete tabi paketleri kapsayabiliyor. Sorarak satın alırsınız. Full gün ve yarım gün olmak üzere 60-70 Euro ile 90-110 Euro arasında değişebilir.

Özellikle yazın bu nehire girmek ve kanyon boyunca yürümek serbest. Yüzmek istemeyen olursa aşağıya asansörle inebilir ve fotoğraf çekip nefis görüntüler edinebilir.

Sicilya Gezi Rehberi

O yükseklikten sonra ise profesyonel rehberler eşliğinde zirvedeki kraterlere kadar ulaşabilirsiniz. Ancak şunu iyi bilin ki, mevsim yaz da olsa, Etna’nın içi kavrulurken tepesi karlarla kaplı ve hava kelimenin tam anlamıyla dondurucudur.

Etna’da günü bitirdikten sonra ertesi gün için dünya jet sosyetesinin ve Hollywood yıldızlarının  gözde mekanlarından biri Taormina’yı ziyaret edebilirsiniz.

Sicilya Gezi Rehberi

D) Taormina Gezilecek Yerler

Sicilya gezilecek yerler listesinin en güzide noktalarından biri… Buraya uğramamak, adanın gerçek atmosferini soluyamamak demek olacağı için, görülmeden dönmemenizi öneririm.

Taormina gezisinde göreceksiniz ki burası bir akropolis; yani yüksek şehir. Manzarası ve gün batımı ile dolunay zamanları mucizevi bir doğaya tanıklık ediyorsunuz. Merkeze araç girişi olmadığı için çok rahat bir şekilde gezinizi yapabiliyorsunuz.

Dar sokakları, inişli çıkışlı caddeleri ile çok şirin bir kasaba. Denize tepeden bakması ise ayrı bir güzellik katıyor… Bu bölgeden enfes fotoğraflar çekebilirsiniz.

1) Taormina’da Ulaşım

Bu bölgede genellikle merdivenlerle yükselen ara sokaklara girip, eski yüzyıllardan fırlamış gibi görünen şirin yapıları görme şansını bulacaksınız. Ulaşımı, Katanya‘dan kalkan otobüslerle veya satın alacağınız turlar vasıtasıyla yapabiliyorsunuz.

Araçla yaklaşık 1 saat içinde, ve yine aynı zaman diliminde Katanya‘dan kişibaşı 4 Euro’ya trenle Taormina’ya ulaşabilirsiniz.

Araçla gitmeniz, şehirde dilediğiniz noktalarda mola verme imkanı sağlayacağından, kiralama yöntemine gidebilirsiniz. Bütçenize göre tren de güzel bir alternatif olacaktır. Tercih sizin…

Sicilya Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi ve En güncel Şehir İpuçları

Taormina’daki Porta Messina ve Porta Catania kapılarını birbirine bağlayan Corso Umberto caddesinde yürürken ara sokakların keyfini çıkarabilir ya da birbirinden güzel şeyler satan hediyelik eşya mağazalarına uğrayabilirsiniz.

Ayrıca bu cadde üzerinde dünyaca ünlü markaların da birer şubesi mevcut. Ancak gezilerinizde alışveriş için vakit harcamak yerine sokakların tadını çıkarın derim. 🙂

2) Taormina – Sicilya Gezilecek Yerler

Oldukça zengin bir tarihe sahip olan ve bir çok farklı kültür ve ırktan insana ev sahipliği yapmış olan adada Ortygie, Syracusa, Monreal ve şirin balıkçı kasabası Cefalu’da görülmeye değer yerlerden… Özellikle Cefalu gezilecek yerleri görmeden dönmeyin.

Küçük, şirin ve diğer yerlere göre nispeten daha sakin olan bu şehirleri gezerken karşınıza çıkan otantik restoranlarda İtalyan mutfağının keyfini çıkarıp, hemen hepsinde bulabileceğiniz ev yapımı şarapların da tadına bakabilirsiniz.

Bu arada Syracusa’da bulunan Meryem Ana Kilisesi de önemli noktalardan Vaktiniz olursa mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyen dostlara ise önerim, Katanya’ya en yakın ve temiz deniziyle meşhur Aci Trezza

Sicilya Gezi Rehberi

Aci Trezza

 

Umarız Sicilya Gezi Rehberi – Sicilya Gezilecek Yerler yazımız yol gösterebilmiştir.

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team – Sicilya Gezi Rehberi – Sicilya Gezilecek Yerler

 

 

Sicilya Gezi Rehberi – Sicilya Gezilecek Yerler – Sicilya Gezi Rehberi

75 Yorum

 • Figeneren dedi ki:

  Okudukça ‘ölmeden yapmam gerekenler’ listesindeki burayıda görmelisin Figen dediğim şehir/ ülke sayısını arttırıyorsunuz ?♥️ Yorumunuza sağlık.

 • Nurseda dedi ki:

  Sizin yazınızı okuyunca insanın oralara gidesi geliyor insllh bizede gitmek nasip olur…Elinize emegnze saglık cok aydınltcı ve başarılı bir yazı olmuş .

 • Yasemin dedi ki:

  Ne güzel anlatmışsınız?

 • Aysel üstün dedi ki:

  Çok güzel inşallah gitmek nasip olur ???

 • Ozlem dedi ki:

  Kafamdaki sorulara cevap bulabildigim detayli bir yazi olmus..elinize saglik..

 • Beyza dedi ki:

  Bu kadar güzel anlatilabilirdi okudukça hadi gidelim o zaman diyesi geliyor insanın

 • Şifa Kuş Gürses dedi ki:

  Öncelikle yazınızın akışkan dilini çok beğendim büyük bir zevkle okudum okudukçada gitmek görmek ve gezmek için daha çok can attım özelliklede o meydana gidip pizza yemek istiyorum…?

 • Yeşim dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş.kaleminize sağlık?

 • Zehranur tohumoglu dedi ki:

  Cok guzel yerler insAllah banada nasip olur buralar gitmek ? bu arada katildim umarim sans yüzüme guler?

 • Yesim dedi ki:

  İnşallah bizlerede kısmet olur gidip görmek.sayenizde gidip görmüş kadar oluyoruz.yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.sevgiler.

 • Arife Sanli dedi ki:

  İtalya en çok gitmek istediğim ülkelerden birisi, fakat Sicilya bölgesi hiç aklımda yoktu. O kadar etkileyici anlatmışsınız ki adeta sizinle beraber gezdim gördüm. İnşallah gerçekleşir.

 • Nihan Taşkoparan dedi ki:

  İnsan yazılarınızla gitmiş gibi oluyor resmen. Bir edebiyat öğretmeni olarak Goethe nin bu sehir hakkındaki yorumundan sonra gitme istedigim daha da büyüdü?

 • Ayşe dedi ki:

  Sicilya merak ettiğim yerlerden biriydi,yazıyı okuduktan sonra merakım daha arttı,umarım gidip görebilirim

 • Emel dedi ki:

  Bu yaz gitmeyi düşündüğüm bir bölgeydi, güzel bir özet olmuş teşekkürler ☺️

 • Buket dedi ki:

  Harika bir yer keşke bende gitsem?

 • Nazlı dedi ki:

  İtalya görmek istediğim ülkelerden biri zaten,şimdi gidersek Sicilyaya da ugrayacagiz mecbur. Tarihi dokusunu bozmaması özellikle beni çok cezbetti. Tarihi dokusta bayılırım. Elinize ve kaleminize sağlık

 • Dora dedi ki:

  Harila görünüyor

 • Derya dedi ki:

  Çok güzel yazmıssınız 🙂

 • Meltem dedi ki:

  Çok güzel bi yer bayildim

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler 🙂

 • Ruvelya dedi ki:

  Tüm detaylarıyla çok güzel anlatmışsınız, gitmek istedim. 🙂 Yeni yazılarınızı merakla bekliyor olacağım.

 • Özlem ayyıldız dedi ki:

  Harika ve tanıtıcı bir yazı olmuş tesekkürler?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Neşeli ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler 🙂 Umarım en güzel seyahatler sizin olur. Sevgiler.

 • Neslihan C. dedi ki:

  Gitmek aklimizda yokken aklimiza yapisti. Emeginize sağlık, ilmek ilmek islediginiz bir yazi olmuş.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 🙂 Cok teşekkürler

 • Fatoş dedi ki:

  Ne kadar uğraşmışsınız ince ince yazmışsınız teşekkürler efendim ?

 • Esma dedi ki:

  Öyle güzel yazmışsınız ki gitmiş kadar oldum ?

 • Buşra Gündüz dedi ki:

  İnsan yazıyı okuyunca kendini oradaymış gibi hissediyor. Çok güzel bir çalışma olmuş emeginize sağlık.

 • İhsan Ersan dedi ki:

  Gezi öncesi çok yararlı ve öz bilgiler edindim.Emeğiniz için çok teşekkürler

 • @seher_tuncy dedi ki:

  muhteşem bir yazı olmuş insan kendini orda hissediyor resmen. bilgilerinizi böyle güzel paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 • Demet dedi ki:

  Hiç aklımda yokken Sicilya’yı da yazdım listeme 🙂 ?☺️

 • Ebru dedi ki:

  Merak uyandırıcı ve sanki tarihi hala yaşasn yerler, yarışma sayesinde geldim ama iyi ki gelmişim süpersiniz ??

 • Hülya dedi ki:

  Okudukça oralara gitmek istedim 🙂 Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık:)

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Bu çok havalı oldu 😉 super

 • Selma Eruzun dedi ki:

  Selam,
  Haziran ayında motosiklet ile gerçekleştireceğimiz Sicilya gezisi için müthiş bir kılavuz oldu. Emeklerinize sağlık.
  Teşekkürler…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler 🙂 Keyifli seyahatler

 • Yasemin dedi ki:

  Gitmiş kadar oldum gerçekten tüm yazılar güzel

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim, sevgiler 🙂

 • Dilek kürklü dedi ki:

  Sayfanızı görene kadar Seyehat hakkında hiçbir şey bilmediği anladım. Bize bu konuda yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim ?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 😉

 • Sinem dedi ki:

  Gitme,gezme isteğim uyandı teşekkürler bu güzel yazı için?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok teşekkür ederim 🙂 Keyifle nice güzel seyahatleriniz olsun. Sevgiler…

 • Sinem Güleryüz dedi ki:

  Harika bir yazı? Bütün yazılarınızı keyifle okuyorum gitmiş kadar olmak,gittiğimizde fikir sahibi olmak ? Emeğinize sağlık ??

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Teşekkürler 🙂 Şimdiden keyifli seyahatleriniz olsun… Sevgiler…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Umarım en kısa zamanda 😉 Takipte kalın.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim 🙂 Tüm yol aşıklarının bir gün bir yerde buluşmaları ümidiyle…

 • DEMET dedi ki:

  en ama en cok gitmek istedıgım yerlerden biri yolaskı bize yoldas oldugunuz için tesekkür ederiz yenı yerler kesfetmek ruhunu oksar ınsanın sevgiler Yol AŞKI…..

 • Ayşegül Engin dedi ki:

  Yazı diliniz çok akıcı…ben uzakdoğu meraklısıyım…umarım bu lezzette bir japonya yazısıda okuruz….

 • busra ece dedi ki:

  Merhaba instagramdaki sayfaniz sayesinde tanistim sizinle ve yarismaya katildim ? sitenizede bu vasitayla ulastim.resimlerinize bakip yazilarinizi okuyunca alip basimi gidesim geldi? bundan sonra gezilerimiz icin oncelikle sizin onerilerinizi dikkate alacagim.iyi gezmeler.hoscakalin?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok sevindim 🙂 Umarım faydası dokunmuştur. Eşinizle gezmek de oldukça keyifli olsa gerek. Yeni yerler keşfetmek, özgürleşmek demek 🙂 Yolunuz açık olsun… 🙂 Sevgiler, selamlar…

 • Tuğçe Kılıçkaya Ötügen dedi ki:

  Selam, instagramda gezinirken rastladım size çokta iyi oldu 🙂 eşimle beraber seyahat edip yeni yerler görmeyi,farklı lezzetler tatmayı çok seviyoruz. Öncelikle türkiyeden başladık ve siteniz bizim için gerçekten çok iyi bir rehber olucak:)) teşekkürler yolaskı :))

 • Yol Aşkı dedi ki:

  İnşallah en kısa zamanda gidersiniz 😉

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim 🙂 O halde biletler alınsın 😉 Sevgiler, bol seyahatler…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  O halde hemen biletleri alın 😉

 • cagla dedi ki:

  Kesinlikle en çok gitmek istediğim yerlerden biri ???

 • Burcu dedi ki:

  Gezmek daha cok gezmek arzusu sardi icimi. Bu kdr detayli ve yuzeysellikten uzak derin hi anlatim gercekten cok muazzam. Gitmis kadar oluyor insan. Ya da bi sekilde gitmek mecburiyeti hissediyor. Tesekkurler guzel yaziniz icin.

 • Buket Gülsün dedi ki:

  Çok merak ettim.Gitmek isterim belki birgün nasip olur.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler 🙂 Bol ve keyifli seyahatler dilerim. Sevgilerle…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Nefistir 🙂 Cenneti görmenize az kaldı diyebiliriz demek ki… Sevgiler.

 • Yol Aşkı dedi ki:

  İnşallah 😉

 • Ayşe nur kaya dedi ki:

  En kısa zamanda ❤️

 • Nihal dedi ki:

  Italyanin guneyini gezebilme dusuncesi beni heyacanlandiriyor

 • melis dedi ki:

  Daha önce hiç bunkadar açıklayıcı ve rehber olan bir yazıyla karşılaşmamıştım harikasınız teşekkürler ? yaptıgı işin hakkını vermek deyiminin karşılığısınız tebrik ederim ?????

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Oyledir oyledir 🙂

 • Hülya dedi ki:

  Cok guzel bir yere benziyor?

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Bugüne dek birçok yer gördüm ancak Sicilya kadar mistik ve o bahsettiğin etkiyi veren çok az yer biliyorum…

 • Burak dedi ki:

  Sicilyayi baba filmini izledigimden beri cok merak ediyorum. Muhtelif sokaklarinda esip yuzume carpmasini istedigim ruzgarinin o efsane muzigi kulaklarimda cagristirmasi uzun zamandir hayallerimin basinda yer aliyor…

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Sizin de bol bol gezeceğiniz zamanlar gelecek umarım 🙂

 • Zeliş dedi ki:

  Keske sizin yerinizde olsaydım 🙂

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Ne iyi ediyorsunuz. Gezmek özgürleşmektir 🙂 Bolca gezip şu kısa ömürde kendinizi şimartın! Sevgiler, selamlar

 • Ayşegül Bozkurt dedi ki:

  “Gezmek insanı alçakgönüllü yapar. Dünyada aslında ne kadar da küçük bir yer kapladığımızı görmüş oluruz.”

  Eşimle birlikte bizde kendimizi ödüllendirmek amaçlı, yaş geçmeden dünya gözüyle keşifler yapmak için anlar kovalamaya başladık?

  Sizede bize fikir verdiğiniz için çok teşekkür ederiz,sevgiler…

 • Hakan Dursun dedi ki:

  Hi Adrian, 🙂

  It was very nice to stay at your apartment, so naturally I advice your place to all of my friends on my blog 🙂
  I may come again in this summer and let you know 🙂

  Take care,

  Hakan.

 • Adrian dedi ki:

  Hello Hakan,

  It was a big pleasure to host you and a great surprise once I saw your really nice words about my apartments 🙂 I’m very happy that you’ve followed my suggestions and they didn’t disappointed you. Thank you and hope to see you next time!
  Greetings
  Adrian

 • Hakan Dursun dedi ki:

  Selamlar, Etna’ya çıkış için 1-2 firma var ve farklı paketleri mevcut. Hangisi uygunsa o şekilde ilerleyebilirsiniz. Ortalama 75-100€ civarı. Taormina tepede olduğu için Acitrezza tarafını öneririm. Sicilya yazın güzel. Zira Etna’da donabilirsiniz. Yazın bile çok soğuk 🙂 Şimdiden iyi seyahatler…

 • Beliz'in Valizi dedi ki:

  Selamlar. Etna’ya çıkarken önerebileceğin bir tur firması var mı? Teleferikle çıkmayı tavsiye eder misin? Bir de Taormina’nın plajları hakkında bilgin var mı? Biz soğuk memleketten Sicilya’ya gideceğiz ve plaj-deniz önemli 🙂 yazın için de teşekkürler, çok güzel olmuş.

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.