Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Milano Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Avrupa » İtalya » Milano-Como » Milano Gezilecek Yerler

Milano Gezilecek Yerler Como Portofino Milano Gezi Rehberi

Milano Gezilecek Yerler ile ilgili her şey bu yazıda! Keyifle okuyun 🙂

1. Milano Gezilecek Yerler – Como Portofino Milano Gezi Rehberi

a. Milano Ulaşım – Milano Gezilecek Yerler:

Milano… Aşk’ın, leziz yemeklerin, güçlü bir tarihin ve enfes manzaraların şehri… Como’suyla, Portofino’suyla, Milano gezinizi taçlandırmak da cabası… Haydi buyrun Milano gezi notlarımıza göz atalım.

Bergamo havaalanından Milano’ ya gitmenin en iyi, en kısa ve en ucuz yolu hemen çıkış kapısının dışında, bizdeki araç kiralama ofisleri gibi küçük ofisleri bulunan Havaş benzeri otobüs şirketlerini kullanmak. Otobüslerde zaten hemen havaalanının çıkışında sağda duraklarında bekliyorlar. Bileti bu ofislerden alabileceğiniz gibi otobüsün içinde de alabiliyorsunuz.

Gidiş-dönüş alırsanız toplamda 2 € indirimli alabiliyorsunuz. Ofislerden kalkış saatlerinin olduğu tarifelerden alabilirsiniz. Bu otobüsler direk Milano Centrale istasyonuna gidiyorlar.

Booking.com’ dan önceden ayırdığım otelim zaten Milano Centrale istasyonuna çok yakın. 10 dk içerisinde hareket ediyoruz. Yaklaşık 40-50 dk süren konforlu bir yolculuk sonrası son durakta inip otelime ulaşmam da 15 dakikamı almıyor. Milano gezisinde hava da güzel olursa değmeyin keyfinize 🙂 Hava durumuna önceden bakıp tatile çıkmanızda fayda var. Yaümur, çamur çekilmiyor…

Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

Kısa Milano günümde daha önceden de görmeye niyetlendiğim ama başarılı olamadığım Leonardo Da Vinci’ nin “Hz. İsa’nın Son Akşam Yemeği – L’ultima Cena” nın sergilendiği Santa Maria Grazie delle Grazie kilisesine gitmek istiyorum.

Bunun için Lima istasyonundan kırmızı hat metroya binip 7 durak sonra Cadorna’ da iniyorum. Kısa bir yürüyüş sonrası kilise tam karşıma çıkıyor.

Da Vinci’ nin bu meşhur resmi atmosferik koşullardan etkilenmemesi için özel koşullarda klimatize bir sistem kontrolünde sergileniyor ve herkesi saati ve dakikası belli olan biletlerle çok kısa süreliğine içeri alıyorlar.

Bu bilet için 60 gün sonrasına kadar rezervasyonu internetten yaptırıp, satın alabiliyorsunuz.

Milano Gezi Rehberi

Cadorna’ dan yine kırmızı hat metroya binip 3 durak geriye geliyorum ve Duomo meydanına çıkıyorum. Her gördüğümde bende çok büyük bir hayranlık uyandıran görkemli Duomo Katedrali’nin değişik açılardan fotoğraflarını çekip içine giriyorum.

İçerisi de hakikaten çok görkemli. Turistler bir hayli fazla. Katedralin hemen yanındaki Galleria Vittorio Emanuele’ de muhteşem mağazalara göz atarak kısa bir gezinti yapıyorum ve tekrar Duomo meydanına dönüyorum.

Burası çok keyif alarak gezebileceğiniz ve hatta biraz yüksek fiyatlı da olsa yemek yiyebileceğiniz çok kaliteli restaurant ve birbirinden şık ve lüks mağazaların bulunduğu cam ve yüksek tavanlı bir yarı açık AVM.

Hava serin de olsa, ısıtıcılar sayesinde dışarıda rahatça oturabiliyorsunuz. Kendime ton balıklı bir pizza ve ½ litre ev yapımı kırmızı şarap söylüyorum. Gittiğiniz her yerde house wine, yani ev yapımı şaraplar hem en ucuzları, hem de en iyileri olur. Bu yüzden house wine’dan vazgeçmeyin.

Yemeğimi ve şarabımı bitirmem 1 saate yakın sürüyor, keyifli bir Milano Cuma akşamında önümden geçip giden Milano’lular bana zamanı unutturuyor… Bir de esspresso ve tiramisu ile kapanışı yapıyorum.

Sonra tekrar Duomo meydanına çıkıp metro ile 3 durak uzaklıktaki Lima istasyonunda inip Buenos Aires Caddesi’nde kısa bir yürüyüş sonrası otelime varıyorum. Yarın sabahki duraklar ise Genova ve Portofino

STOCKHOLM Gezi Rehberi İçin Tıklayın!

Milano gezilecek yerler ile ilgili yazımıza, Genova Portofino ve Santa Margherita gezisi notları ile devam edelim.

Milano gezilecek yerler

b. Genova – Santa Margherita ve  Portofino Gezilecek Yerler

Sabah Milano Centrale’ den kalkan 09:10 Intercity treni ile Genova’ ya hareket ediyorum. Konforlu bir yolculuk sonrası 10:53’ de Genova’ da Piazza Principe istasyonunda iniyorum. İner inmez hemen Santa Margarita’ ya gidiş saatlerine bakıyorum ve 11:37’ deki tren için gidiş dönüş bilet alıyorum.

Yarım saatten biraz fazla vaktim var niyetim Genova Akvaryumu’nu gezmekti ama bu kadar kısa sürede ancak limana kadar kısa bir yürüyüş yapabiliyorum. Treni kaçırmamak için fazla oyalanmadan geri dönüp bölgesel tren ile Santa Margherita’ ya hareket ediyorum.

Yolculuk keyifli bir manzara eşliğinde denize paralel bir şekilde yarım saat kadar sürüyor. Santa Margherita istasyonunda inince hemen istasyonun dışından Portofino’ ya otobüsler olduğunu biliyordum. Ama görünürde hiç otobüs yok, sadece bekleyen üç dört tane taksi var, zaten fazla insan da yok…

Milano Gezilecek yerler

Vakit kaybetmemek için taksilerden birine Portofino’ya ne kadara götürdüğünü soruyorum. 25 € istiyor.  20 €’ya anlaşıyoruz.

Milano gezilecek yerler – Portofino Gezi Rehberi

Portofino’ ya araç girişi belli bir yere kadar, o meydan dan sonra aşağıya sahile ancak yürüyerek inebiliyorsunuz. Küçük küçük dükkanların olduğu bir yokuştan aşağı sahile doğru iniyorum. Sahile inince o meşhur ve muhteşem Portofino manzarası karşımda…

Milano Gezi Rehberi

Bir müddet seyrediyorum ve sonra sahile kadar iniyorum. Her biri değişik renkte olan ve derinlik hissi vermesi için özel olarak boyanmış evleri ve denizi seyrediyorum. Bu evlerin neden değişik renklerde boyandığı hakkında bir hikaye duymuştum.

Eskiden denizciler seferden döndüklerinde genelde sarhoş olduklarından evlerini daha kolay bulabilmeleri için böyle renk renk boyanıyormuş. Manzara enfes!..

Portofino belki Ortaköy meydanı kadar veya biraz daha büyükçe bir yer ama çok güzel… Mevsim kış ise hayli sessiz ve soğuk olur. Yazın ise tadı tabii ki bambaşka… Seçtiğim ufak bir restaurant’ a oturuyorum. Bir küçük şişe kırmızı şarap ile bir focaccia söylüyorum. Ardından bir de Pesto soslu makarna 🙂 Nefis!..

Milano Gezilecek yerler

Portofino manzarası eşliğinde keyifli bir yemek oluyor. Ufak tefek hediyelik eşya alımlarımı da tamamladıktan sonra yukarı meydana çıkıyorum.

Santa Margherita’ ya geldiğimde dönüş treni için biletimi alıyorum. 40 dakikam olduğu için aşağı sahile iniyorum ve bu şirin kasabayı dolaşıyorum.  Yanı başındaki Portofino kadar meşhur olmasa da bence çok güzel bir yer ve görülmesi gerek diye düşünüyorum.

Çok güzel bir sahil kasabası… Trenimin kalkmasına 10 dakika kala istasyona dönüyorum ve önce Genova, sonra Milano’ ya dönüp günün yorgunluğunu çıkarmak üzere otelime varıyorum.

PARİS! Romantizmi, Yemekleri ve Tarihi İle Paris Püf Noktaları!

c. Como Gezilecek Yerler

Otel’ de hızlı bir kahvaltı sonrası Lima istasyonundan metroya binip 4-5 durak sonra Cadorna istasyonunda iniyorum. Milano’ dan Como’ ya en rahat ulaşabileceğiniz istasyon burası…

Bu istasyondan 45 dakikada bir Como’ ya direkt tren hareket ediyor. 09:40 treni için biletimi alıyorum, hareket saatine henüz 25 dakika var. Ayaküstü bir kahve içiyorum istasyonda…

Tertemiz yeni bir tren, hareket saatine yaklaşmış olsak da çok fazla dolmuyor ve o şekilde hareket ediyoruz. İtalya’ da trenle seyahat etmeyi seviyorum. Özellikle manzaranın tadına doyum olmuyor. 35-40 dakikalık keyifli bir yolculuk sonrasında Como’ da oluyorsunuz.

Nord Lago istasyonunda inmek en iyisi. Zira istasyondan iner inmez hemen göl karşınızda kalıyor.

Siz de bu manzaranın keyfini çıkarması… 😉

Milano Gezilecek Yerler

Como gölünü solunuza alıp sağ tarafa doğru yürümeye başlarsanız, hemen sağ tarafınızda meşhur İstanbul Cafe‘yi görürsünüz.

Özellikle yamaçlardaki evlerin sıralanışları, renkleri çok güzeldir… Biraz ileride tuğla/ ahşap karışımı çok şirin bir bina var. Üzerinde de “Funicolare” yani “Füniküler” yazıyor.

Brunate kasabasına çıkan fünikülerin bu kadar yakında olacağını hiç tahmin etmemiştim. Tepeye inip çıkarken dillere destan anlar yaşayacağınızdan eminim…

Keyifli bir yürüyüşün sonunda artık yol bir özel mülk dolayısıyla son buluyor ve ben de füniküler ile Brunate’ ye çıkmak üzere geriye dönüyorum.

Fünikülerin arkası komple cam ve buradan bakınca yükseldikçe güzelleşen bir manzara görüyorsunuz. Bir müddet sonra Como kuşbakışı ayağınızın dibinde kalıyor. Brunate çok keyifli, küçük bir kasaba. İstasyonun çıkışında turistik eşyalar satan ufak dükkanlar ve kafeler var. Manzara olağanüstü. Küçük bir kilisesi var ve muhteşem Como gölü manzaralı dar yollar…

Tekrar Como’ ya dönüp bu kez gölün öbür tarafına şehir kısmına doğru yürüdüğünüzde, sahildeki enfes parktaki Hiroşima anıtı dikkatinizi çekiyor. Hiroşima’da ölen insanların anısına yapılmış.

Artık dönüş zamanı geliyor. İstasyona gidip sefer saatini beklemekte olan Milano trenine binme vakti…

Her İtalya seyahatinde olduğu gibi, bu defa da tadı damağınızda kalıyor…

En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere, hoşçakal İtalya…

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

 

Umarız Milano Gezilecek Yerler yazımız faydalı olacaktır.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Sayfanın sağındaki sosyal medya sembollerini tıklayarak bizi takip edebilirsiniz.

Yol Aşkı Team

 

 

Milano gezi rehberi – Milano gezilecek yerler

59 Yorum

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.