Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

New York Manhattan Pratik Ulaşım Rehberi

PAYLAŞ
Home » Amerika » New York Manhattan Pratik Ulaşım Rehberi

A) New York Gezilecek Yerler Ulaşım Rehberi

1- New York’a Ulaşım Genel Bilgi

New York Gezilecek Yerler Ulaşım Rehberi

New York Gezilecek Yerler yazımızı okuduysanız, şimdi de New York Gezilecek Yerler Ulaşım Rehberi için en pratik bilgileri vermeye çalışalım…
Konuya girmeden önce, Amerika’da yaşamanın hayalini kuranlar için tüm Green Card Tüyolarını verdiğimiz bu yazıyı okumadan geçmeyin!..
New York’a Türkiye’den gelmek için 3 alternatifiniz var.
İlki, ana hava sahası olan JFK (John F.Kennedy) Havalimanı.
İkincisi nispeten daha uygun fiyat alternatifi sağlayan Newark Liberty Havalimanı.
Üçüncüsü ise La Guardia Havalimanı. Ancak burası genelde yurt içi uçuşlar olduğu için, Türkiye’den sefer bulmanız zor.
New York, her yıl 40 milyonu aşkın turisti ağırlıyor. Dolayısıyla inanılmaz bir ulaşım ve hava trafiği var. Amerika ve Kanada’dan otobüs ve trenle ulaşmak da mümkün ancak genelde tabii ki hava ulaşımı tercih ediliyor.
new york gezilecek yerler ulaşım rehberi

a) New York Toplu Taşıma Alternatifleri

Filmlerde gördüğünüz metrolar artık hayal değil 🙂 Zira New York ‘un epeyce gelişmiş bir toplu taşıma sistemi mevcut.

Aslında Manhattan’da görmek isteyebileceğiniz birçok yer birbirine yakın olduğundan, metrodan otobüslere kadar araç beklemesi, indi-bindisi ile yürümek genelde herkesin tercih ettiği ve keyifle yaptığı bir ulaşım alternatifi.

Manhattan’da her yere yürüyerek gitmek, kaybolmak, keşfetmek hem de cost saving için çok ideal! 😉 Zaten New Yorker dediğimiz New York halkı da bu yöntemi oldukça fazla kullanıyor. Bu sebeple ayağınıza çok rahat şeyler giyin.

b) New York Ulaşım Kartı

Kalacağınız süreye bağlı olarak bu kartı değerlendirebilirsiniz. New York’ta ulaşımı sağlayan bu kart, aynı zamanda turistik birçok noktaya ücretsiz veya indirimli giriş de sağlıyor. Ayrıca kuyruk bekletmeden gittiğiniz yere hızlıca girme imkanı veriyor. En güncel detaylar için buradan bilgi ve kart temini yapabilirsiniz.

new york gezilecek yerler ulaşım rehberi

2- New York Havaalanı’ndan New York Şehir Merkezine Ulaşım

a) John F. Kennedy International Havaalanı’ndan New York’a Ulaşım

Buraya uçacak yol aşıkları şunlara dikkat etsin.

JFK, trafik açısından Amerika’nın en yoğun havalimanı. 8 tane birbirine uzak terminali var. Dolayısıyla uçmadan evvel hangi terminale yanaşacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız, size vakit ve güven kazandırır 🙂 Buna göre de New York şehir merkezine ulaşımınızı planlayabilirsiniz. Dolayısıyla da Manhattan’a yapacağınız ulaşım alternatifine göre kendinizi yönlendirirsiniz.

JFK’den en uygun fiyata New York ulaşımı istiyorsanız, yaklaşık 3$ civarındaki tek kullanımlık biletlerle 4 numaralı terminalden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu yol 1 saatten fazla sürebilir. Yalnız aklınızda bulunsun, bu otobüslerde valizlere yer bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz.

Otobüslerin yanısıra, özel servisler ve daha önceden book ettiğiniz özel araçlar veya önermediğimiz taksi gibi birçok seçenekler de ayrıca mevcut. Zira taksi masrafı, yol ücretleri ve bahşişle birlikte, yaklaşık 60$ civarını bulacaktır.

En temiz ve konforlu yol, trenle şehre ulaşmak. 24 saat hizmet veren “Air Train” ile 5$ karşılığında yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İlgili linkte saat ve fiyatları mevcut.

Türkiye’den Vize İstemeyen Bu Ülkelere Seyahat Edebilirsiniz

b) Newark Liberty International Havaalanı’ndan New York’a Ulaşım

New York’un en yoğun ikinci havaalanı. Üç terminali var ve genelde buraya inen uluslararası uçuşların çoğu B terminalini kullanır. Biletinizi kontrol edip ulaşım planınızı buna göre ayarlarsınız.

Newark Havalimanı‘ndan New York’un merkezine ulaşım sağlamak için en uygun alternatiflerden biri yaklaşık 2$’a New Jersey transit otobüsleriyle Newark Penn istasyonuna ulaşıp, oradan yine yaklaşık 2$’a New York’a 1,5 saatlik yolculukla PATH metro trenlerini kullanmak.

JFK Havaalanı’nda olduğu gibi burada da Air Train ‘i kullanabilirsiniz. 24 saat hizmet veren Air Train trenleriyle yaklaşık 6$’a 15 dk.da New Jersey Transit tren istasyonuna giderek, oradan da New York Penn İstasyonu’na yaklaşık 13$’a yarım saat içinde varırsınız.

Taksi almak isterseniz, Newark Havaalanı’ndan Manhattan’a genelde 60-70$ masrafınız olur. Artı yol ücretleri ve bahşişler…

c) La Guardia Havaalanı’ndan New York’a Ulaşım

Burayla işiniz olmayacak ama yine de yazalım. New York’un en küçük havalimanı. Uçuşların büyük bir çoğunluğu yurt içidir. La Guardia Havaalanı’ndan Manhattan’a metrobüs, otobüs, servis, taksi veya özel araçlarla ulaşıyorsunuz.

Amerika vizesi almak isteyen dostlar aşağıdaki videodaki yol gösterici uyarılara dikkat etsin. Amerika vizesi başvuru öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Amerika vizesi için gereken evraklar ve Amerika vizesi başvurusu hakkında tüm detaylar burada…

3- New York Şehir İçi Ulaşım

Peki New York’a geldiniz. New York şehir içinde ulaşımı nasıl sağlarım diyorsanız, en pratik çözümleri aşağıda belirttik. 🙂

a) Metroyla

Metro 24 saat hizmet veriyor. Bu nedenle rahat olun. Yürüyerek ulaşımın yanında şehir içi ulaşımda en çok kullanılan yöntem.

Metrolar tehlikeli mi?

Biz herhangi bir olayla karşılaşmadık. Ancak her yerde olay olabilir. Yaşadığımız ülkeden pay biçersek, bu risk her zaman her yerde olabiliyor. Sıkıntı yapmanıza hiç gerek yok… Gece binecekseniz boş olmayan vagonları tercih edersiniz.

Metroyu kullanmak için yukarıdaki çok fonksiyonel kartı kullanın. İsmi  Metro Card. Tek kullanımlık kart fiyatı 2.50$.

Bunun dışında 29$’a 1 haftalık ve 104$ karşılığında 1 aylık sınırsız Metro Card alabilirsiniz. Metro ağı çok geniş olduğu için, kafanızı karıştırmadan, herhangi bir danışma merkezi, hediyelik eşya dükkanı veya otellerden metro haritası temin edebilirsiniz.

b) New York’ta Otobüsle Ulaşım

New York’ta otobüs de çok yaygın kullanılıyor. Yolculuk esnasında şehir gezintisi de yapıyor olacaksınız. Bunun için de haritaları mevcut. Aynı yerlerden otobüs hatlarına ait haritaları da temin edebilirsiniz. Bu arada Metro Card aldıysanız, bu otobüsler için de geçerli… Ayrıca metro ile otobüs bağlantısı yapıyorsanız her iki vasıta arasında ücretsiz aktarma imkanı da sağlanıyor.

c) New York’ta Trenle Ulaşım

Şehir içinde trene pek ihtiyacınız olmayacak. Zira New York’ta trenler genelde merkez ile şehir dışındaki bölgeler arasındaki ulaşımda kullanılıyor. LIRR sistemiyle Long Island’a, Metro-North Railroad ile şehrin kuzeyindeki bölgelere ulaşabiliyorsunuz. Biz New York merkez tren istasyonundan New Jersey’e gitmiştik ve çok konforlu bir yolculuk geçirmiştik.

d) New York’ta Taksiyle Ulaşım

Manhattan’ın bir çok yerinde meşhur New York taksileri New York şehir içi ulaşımınızı hızlı ve rahat bir şekilde sağlayabiliyor. Ücretleri 3’dan başlıyor ve her 300 metrede yaklaşık 0.50$ yazıyor.

Geceleri ve hafta içi iş çıkış saatlerinde ekstra ücretleri var. Ayrıca toplam tutarın %10’u civarında bahşiş vermeniz bekleniyor. Bu oran hizmetin kalitesine göre değişebilir. İsterseniz vermezsiniz, kime birşey demez ama adet böyle…

Meşhur sarı taksilerin yanında, telefonla çağırabileceğiniz veya rezervasyon yapabileceğiniz, taksimetre kullanmak yerine sabit ücretle çalışan özel araç servisler de mevcut. Bu araçlar siyah renkleri ve plakalarında “TLC” veya “Livery” yazmasından tanınıyor. Yasal olarak yolda durup yolcu alma izinleri olmasa da bazen bu araçları taksi gibi durdurmanız mümkün olabiliyor. Taksi bulamadığınız zamanlarda denersiniz…

e) New York’ta Vapurla Ulaşım

Manhattan’ın güneyindeki Battery Park (Özgürlük Anıtı’na en yakın olan yer) ile Staten Adası arasında ulaşım ücretsiz vapurlarla sağlanıyor. Staten Adası’na gitmeyi planlamasanız bile gidip New York manzarası izlemeye değer bir imkan yaratıyor.

Ayrıca Manhattan’ın çeşitli bölgelerine ulaşım için kullanabileceğiniz  deniz taksi hizmeti de var. Klasik taksi görünümünde oldukları için hemen tanırsınız.

Manhattan New York Gezilecek Yerlerin FULL Listesi İçin TIKLAYIN!

Umarız New York Gezilecek Yerler Ulaşım Rehberi sizlere yol gösterebilmiştir.

Şimdiden keyifli seyahatler…

Yol Aşkı Team

 

 

 

 

New York Gezilecek Yerler Ulaşım Rehberi

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.