Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Adım Adım New York Pratik Gezi Rehberi

PAYLAŞ
Home » Amerika » Adım Adım New York Pratik Gezi Rehberi

NEW YORK GEZİLECEK YERLER REHBERİ

A) New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi

New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi

Yazıyı okumadan evvel, New York’ta yürürken kulaklığınızdaki şu müzikle sokaklarda kaybolduğunuzu düşünün… Dinlerken yazıyı okumaya devam edin 😉

Şehri deşifre etmeden önce Amerika’da yaşamın kapılarını açan Green Card’a sahip olmanın püf noktalarını da okumadan geçmeyin!

B) New York Gezilecek Yerler – Giriş…

Dünyanın resim, sanat, müzik gibi farklı alanlardaki başarısı sayesinde bir kültür başkenti.

Her yıl 40 milyonu aşkın turisti ağırlıyor. Tarihi, canlı eğlence yaşantısı ve şehir görüntüsünün yanında, yeşil alan ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine her imkanı sunuyor.

Manhattan, 2 milyona yaklaşan nüfusu ile yüz ölçümüne göre dünyanın en kalabalık bölgesi durumunda.

Geniş caddeleri, ünlü müzeleri, ihtişamlı gökdelenleri, alışveriş, yeme-içme merkezleri ve kozmopolit kültürüyle herkese hitap eden bu şehir, ziyaretçilerine benzersiz deneyimler sunuyor.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

C) New York Gezisine Kaç Gün Ayırmalıyım?

Doğal bir liman üzerine kurulu olan bu rüya şehre gelerek verimli bir gezi yapmak istiyorsanız, ne kadar zamanınızın olduğu çok önemli. Eğer 1 haftanızı ayırabiliyorsanız bingo! Daha kısıtlı vaktiniz varsa da üzülmeyin. Zira bu rehber ile minimum 3-4 günde içinize sinen bir New York gezisi yapacaksınız. 🙂

D) New York’ta Şehir İçi Ulaşımı Nasıl Sağlarım?

New York’ta ulaşım biraz karmaşık gelse de ikinci günden sonra alışacaksınız. Sizin için hazırladığımız bu pratik rehber de işinizi son derece kolaylaştıracak. Bu yüzden rahat olun 😉

New York Ulaşım Rehberinizi buraya bırakalım.

Ancak şunları da eklemekte fayda var.

New York ulaşım açısından çok rahat gezilebilen bir şehir. Manhattan adasını yukarıdan aşağı kesen 12.Cadde (Avenue) ve Central Park’dan itibaren aşağıya kadar yatay kesen 59.Sokak ile mükemmel bir adresleme sistemine sahip.

Ulaşımın son derece gelişmiş olduğu şehirde, 24 saat ve geniş ağa yayılmış olan metro hizmeti bulunması büyük kolaylık sağlıyor.

Şehir içinde genelde yürüyeceksiniz Bu sebeple ayağınıza son derece rahat birşeyler giymeye özen gösterin. Yürümekten yorulursanız taksi güzel alternatif. Gideceğiniz yere kadar max. 15$ yazar. Bahşiş vermeyi unutmayın.

E) New York’ta Araç Kiralama

Kesinlikle araç kiralamayın. Otoparklar kısıtlı ve ateş pahası. Zaten Manhattan yürüyerek ve toplu taşımayla çok güzel… Uzak yerlere giderseniz de herkes gibi metro, tren veya otobüslerle ulaşımı sağlayın.

F) New York’ta Nasıl Şehir Gezisi Yapılır?

Eğer New York gezinizde fazla zamanınız yoksa ve kısa sürede her şeyi bir arada keşfetmek istiyorsanız mutlaka City Sight ile gezin.

Bu gezi otobüslerinin en popüleri Grey Line’ın işlettikleri. Grey Line’ın pek çok alternatif tur planı var. All Loops Tour denen ana paketin içerisinde, Uptown, Downtown, Brooklyn, Bronx ve Gece turları var. Kısaca her şey içinde 🙂

Tercihinize göre 48 veya 72 saatlik turlardan birini satın alıp, hop on hop off”  yaparak kafanıza göre otobüsten inip arkadan gelene binersiniz. Bunların en iyi yanı tabii ki rehberlik hizmetleri. Eğer orta düzeyde İngilizce’niz varsa, anlayarak ve keyifle kısa sürede tüm şehri gezebilirsiniz. Yoksa da üzülmeyin. Zira şehir gözlerinizi kamaştıracağı için gördükleriniz size yetecektir. 🙂 48 saatlik turun kişi başı maliyeti 54$.

G) New York Helikopter Turu

Aslında maliyet sorun değil diyorsanız; en iyi tavsiyemiz “New York helikopter turu” olur. 200$ gibi yüksek bir maliyeti olsa da inanın değer! Manhattan gezilecek yerleri yukarıdan görüp şehri çok daha yakından tanıma fırsatınız oluyor ve görsel hafızanızın devreye gitmesiyle, gezdiğiniz yerlerin yukarıdaki halini hiç unutmuyorsunuz 🙂 Buradan bilgi ve bilet alıp size en yakın yerden hareket edebilirsiniz.

H) New York’a Ne Zaman Gidilir?

Mevsim olarak tabii ki bahar ve yaz ayları tercihtir. Ancak düşük sezondaki uçak bilet fiyat avantajlarını kaçırmak istemeyenler için şunu söyleyelim. Oradaki kasırga mevsimlerine dikkat edin. Gitmeden evvel araştırın ve bölgeyi etkileyecek sel, hortum, fırtına gibi felaketlere denk gelmeyin.

B) New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi 17 Öneri!

1- Özgürlük Heykeli

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

1886’dan bu yana şehrin simgesi haline gelmiş olan Özgürlük Heykeli, dünyanın en görkemli yapıtlarından. ABD’nin kuruluşunun 100. yılı sebebiyetiyle Fransa tarafından hediye edilmiş olan bu yapıt, (Liberty) Özgürlük  Adası‘nın olduğu bölgede bulunuyor.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Battery Park’tan bu bölgeye feribotla ulaşım yaparak, gerek Ellis Adası, gerekse bu anıta rahatça ulaşabiliyorsunuz. Gitmişken Ellis Adasını da görerek, uzun yıllar Amerika’ya ilk kez gelen göçmenlerin kontrol noktasını ifade eden müzeyi de tüyleriniz ürpererek gezebiliyorsunuz.

2-    Times Meydanı

İlk gideceğiniz yerlerden biri eminiz burası olacak. Tahmin edeceğiniz üzere, şehirde uyumayan ve en meşhur noktalardan biri. Aydınlık panoları ve turistlerin alışveriş, fotoğraf ve yeme içme noktalarının odağındaki bu meydan, hem gündüz hem de gece boyunca capcanlı.

3-    Empire State Binası

Meşhur 5.Caddeki bu ikonik bina, 1931’de yapılmış ve eşsiz mimari detaylarıyla adından söz ettiriyor. Toplam 102 katlı ve 1.576 adet merdiveni bulunuyor. New York gezilecek yerler listesinde turistlerin uğrak yeri. Terasındaki New York manzarası için saatlerce kapısında kuyruk oluyor. Buraya alternative ise Rockefeller Center Binası.

4-    Rockefeller Center

Amerika’nın en zengin iş adamlarından Rockefeller’e ait olan Rocklefeller binası, New York manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için çok ideal! Zira 70 katlı yüksekliğiyle 360 derece şehir manzarası sunuyor. Buranın alt katı alışveriş merkezi, diğer katları iş merkezi. Burası aynı zamanda NBC stüdyolarına ve bahçesinde buz pateni yapmak için büyük bir alana da ev sahipliği yapıyor.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Tabii genelde turistler, New York manzarası izlemek için, önünde uzun kuyrukların oluştuğu ve ilk akla gelen bina olan Empire State’in tepesine çıkmak istiyor. Bu bina tüm turizm trafiğini çekse de bence daha iyi bir alternatif Rockefeller Center’ın tepesi; yani “Top Of The Rock” bize daha kısa kuyruklar ve enfes manzara sunan bir başka yer.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Buradan Skyline’a bakarken Empire State’i de görme şansınızın var. Ayrıca Central Park’ın da çok iyi bir manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Kişi başı 27$’a Top of The Rock’a çıkabilir veya 38$’a Rockefeller Center’ın komple turunu alabilirsiniz.

5-    Central Park

Central Park, özellikle huzur verici ortamlarda vakit geçirmek isteyenlerce tercih ediliyor. Geçmişte bataklık olan bu bölge, şimdilerde şehrin nefes aldığı yer. 843 dönümlük yeşil alanı ile Manhattan’ın yaklaşık %6’sı.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Central Park gezisinde çok sayıda günlük ücretsiz tura denk gelebilirsiniz. Bunlardan birine katılıp bölge hakkında bilgi sahibi olun. Burada ayrıca fayton, bisiklet, buz pisti, göl kıyısı yürüyüşü ve  Belvedere Kalesi‘ni gezmek gibi bir çok aktivite de yapılabiliyor.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberinew york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Yaklaşık 1 saatlik Mid-Park Welcome turunda, Central Park’ın 38 dönümlük ağaçlık bölümünde kendinizi izole ederek patikalar arasında doğayla başbaşa huzur dolu yürüyüş yapabilirsiniz. Southern Welcome turunda ise, ziyaretçiler Grand Army Plaza’dan yola çıkıp Pond ve Gapstow Köprüsü’nü geçerek ilerliyor.

Parktaki ücretsiz turların programını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6-    Metropolitan Sanat Müzesi

Müze severler buraya! Her yıl tam 6 milyon turisti ağırlayan bu müze, 1870 yılından beri kültür merkezi. Central Park yanında bulunan iki katlı müzede ünlü sanatçılara ait eserler sergileniyor. Giriş katı eski Mısır bölümünden oluşuyorken, üst katı ise modern sanat ve müzik enstrümanlarıyla ziyaretçilerine eşşiz bir deneyim yaşatıyor.

7-    Brooklyn Köprüsü

Manhattan ve Brooklyn ilçelerini birbirine bağlayan bu köprü, göz alıcı tasarımıyla şehrin göz bebeği. Buranın üstü arabalar, altı ise yayaların geçişi için kullanılıyor. Şehrin farklı açıdan manzarası için Brooklyn Köprüsü’ne çıkmak şart.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Romantik bir yürüyüş, çocuklara özel ve 1920’lerden bu yana dönen atlı karınca veya yemek için şirin alanlar isterseniz burayı mutlaka görmelisiniz. Böylece kıyı boyundaki yeşil alanlarda dinlenerek Manhattan’ın nehir boyundaki nefes kesen manzaralarının da tadını çıkarırsınız.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

8-    Wall Street

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Brooklyn Köprüsü’ne giderken çok yakın konumda dünyanın en önemli finans merkezi Wall Street’e muhakkak uğrayın. Wall Street’in en önemli ikonu ise sokağındaki “boğa”dır. 3.200 kg ağırlığındaki bronzdan heykel, Amerika’nın agresif finansal yapısını simgeliyor.

9-    Grand Central Terminali

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Manhattan’ın ulaşım merkezi ve kalbine hoşgeldiniz! İçeri girer girmez gördüğünüz telaş, buranın bir tren istasyonu olduğunu size anlatıyor. Aslında bir tren istasyonundan çok, kentin başlıca simgelerinden. Burası ayrıca  68 mağaza ve 35 adet restorana sahip ve bin bir çeşit ürünün bulunduğu, alışveriş ve yeme-içme seçeneğini bulabileceğiniz bir alan.

Grand Central Terminali, Midtown Manhattan semtinde 1913 yılından bu güne tarihsel dokusunu korumayı başarmış. Ayrıca dünyanın en büyük tren istasyonu olma özelliğini taşıyor. Tarihi bir atmosfer içindeki bu terminal, 44 peron ve 67 farklı tren hattıyla günümüzde halen faal.  

10-    Soho

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

Soho, isminin kerametinden midir nedir bilinmez ama bir şehrin en güzel bölgesidir genelde. Tıpkı Londra’daki gibi…

Lokallerin ve New York’un ünlü simalarının uğrak yeri. Yeme-içme, eğlenme ve alışverişin göz bebeği. New York halkı ve gelen turistler tarafınca büyük bir rağbet görüyor. Eskiden dökme binaların bulunduğu bu bölgedeki atölyeler, şimdi modern alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor.

11-    Çin Mahallesi

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

New York gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Adından da anlaşılacağı üzere, burada kendinizi Çin’de hissedeceksiniz. İlgi çekici caddeleri sayesinde öne çıkan Chinatown’da, baharatçılardan açık balık pazarlarına kadar pek çok şeyi bir arada bulabiliyorsunuz.

12-    9/11 Dünya Ticaret Merkezi

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

541 m yüksekliğindeki bu bina, 11 Eylül saldırısından 13 yıl sonra yeniden açıldı. Buraya gitmişken İkiz Kuleler Müzesi de sizi bekliyor olacak. Müzede, saldırı sonrasında kalan önemli parçalar ve acil durum merdivenleri sergileniyor. Giriş ücretsiz.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

13-     5.Cadde

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

New York severlerin olmazsa olmazlarından! Şehrin göz bebeği olarak bilinen nam-ı diğer 5th Avenue, en prestijli mağazaların bulunduğu caddelerden birisi. Turistlerin ilgi odağı olan bu cadde, mimari açıdan dikkat çeken binaları barındırıyor. Bu bölgenin tadını, yeme-içme ve alışveriş yaparak çıkarabilirsiniz.

14-     İtalyan Mahallesi (Little Italy)

New York, etnik ve kültürel çoğulculuğu sayesinde kendi turizmine oldukça katkı sağlıyor. Tıpkı Çin Mahallesi’nde olduğu gibi, bu bölgede ise İtalyan esintilerine rastlayacaksınız. Özellikle yeme-içme ağırlıklı gezi yapan dostlar, samimi ve lezzetli İtalyan kültürünün yansıdığı bu bölgenin keyfini çok daha fazla sürecekerdir.

15-     Bryant Park

Özellikle kış aylarında New York gezisi yapıyorsanız, halkın buz patenine ilgisinin oldukça fazla olduğunu görüyorsunuz. Özellikle Noel ve yılbaşı zamanları New York’taysanız, Bryant Park’a mutlaka uğrayın.

Paten kaymak doğal olarak ücretli ancak endişelenmeye gerek yok. Zira ödeyeceğiniz rakam oldukça düşük… Buz pateni alanı hakkına daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

16-     Aziz Patrick Katedrali

Katolik Kilisesi’ne bağlı ve gotik tarzda inşaa edilmiş Aziz Patrik Katedrali, şehrin kalbindeki 5. caddesi üzerinde. Dini özelliğiyle ziyaretçilerinde büyük bir intiba bırakan bu yapıt, aynı zamanda New York eyaletinin Katolik Baş Piskoposluk idare binası olma özelliğiyle de önem kazanıyor. 

17-      Broadway

…ve show başlasın!..
Işıltılı New York sokaklarının göz bebeği Broadway‘e merhaba diyin. Dünyanın en ünlü sanatçılarının sahne aldığı, dillere destan show’ların beşiği Broadway’de bir gösteri izlemeden şehirden ayrılmak olmaz. Bunun için Broadway caddesi üzerindeki salonlarında büyüleyici tiyatro ve müzikallerden birine mutlaka katılmalısınız. Evita‘dan Phantom of The Opera‘ya kadar birçok klasik, Broadway’de sizi bekliyor olacak.

Etkinliklere katılmak için, önceden ilgili Broadway web sitesini ziyaret ederek biletinizi almanız, size uygun tarihlerde yer bulmanız açısından faydalı olacaktır.

Şimdiden iyi seyirler…

New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi

C) New York Gece Hayatı

New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi yazısıyla sizlere bilgi vermeye çalıştık. Şimdi ise, bazı püf noktaları ile bu güzel şehrin tadını daha da fazla nasıl çıkarabilirsiniz, ona bakalım 😉

New York Downtown ile ilgili en önemli bölge, Club ve Bar’ları ile ünlü Meatpacking District.

Burada kaliteli müziği canlı olarak dinleyebileceğiniz barlardan, temalı club’lara kadar pek çok alternatif var. Zevkinize göre birini tercih edebilirsiniz. Yalnız bazı club’lara giriş üyelik gerektirdiği için, gitmeden önce ilgili web siteleri veya forumlardan araştırmanızda fayda var. Swarm kullanıyorsanız buradan, veya Google Map’ten gideceğiniz yerleri belirleyebilirsiniz.

Gitmeden araştırma yapmanız için Club detaylarını buraya bırakalım.

New York’ta Jazz, apayrı bir keyiftir. Bu sebeple, Jazz severler için Jazz Standart, Blue Note ve Birland önerebiliriz. Jazz dışında daha hareketli müzikler için Cafe Wha , gittiğinize pişman olmayacağınız bir mekan.

new york gezilecek yerler new york gezi rehberi

D) New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi – New York Alışveriş Bölgeleri

New York gezilecek yerler içinde tahmin ediyoruz ki en can alıcı şeylerden biri de alışveriş dünyası. New York’ta nerede alışveriş yaparım? New York’ta alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyim? gibi sorular hepimizin aklından geçiyordur.

Her yerde olduğu gibi, burada da aklınıza gelen tüm markaların mağazalarını bulabilirsiniz. En önemlilerinden Macy’s, H&M, Forever 21 Türk’lerin en fazla rağbet ettikleri… Denk geldiğinizde, Türkiye’den ucuz ürünleri bulabiliyorsunuz. New York genelinde tüm cadde ve sokaklarda M&M şekerleme mağazası dahil her yere girip bakacağınızdan eminiz 🙂

Gelelim genelde bilinmeyen, ultra lüks markaların bulunduğu ve dünyada en ucuz halleriyle satış yapan Outlet’lerinin nerede olduğuna…

New York’a gidip kazıklanmak yerine, bu bölgeye giderek kendiniden geçmeniz mümkün. New York merkez otobüs terminalinden kalkan  ve yaklaşık 1-2 saat otobüs yolculuğundan sonra cennete, yani Woodbury Common Outlet ‘e ulaşabiliyorsunuz. Yalnız size verilen süreye dikkat edin; otobüs saatlerce sizi bekliyor ama bölge o kadar geniş ve siz o kadar kendinizden geçiyorsunuz ki; saatler sonra otobüse koşa koşa dönmeniz kuvvetle muhtemel 😀

E) New York Gezilecek Yerler New York Gezi Rehberi – EKSTRA ÖNERİLER

Ekstra vakti olan gezginler şu noktaları da görmeyi ihmal etmesinler.

Club ve bar’ları ile ünlü Meatpacking District. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Wall Street, Staten Island Ferry, MoMA (Museum of Modern Art), The High Line, Madison Square Garden, Chelsea Market, Flatiron Binası, Union Square Meydanı, Chrysler Binası, Yankee Stadyum, Wollman Rink, Brooklyn Botanic Garden, The Cloisters, Shubert Alley ve South Street Seaport.

F) Amerika Vizesi İçin Başvuru Yapmak İsteyenlerin Dikkatine!

Amerika vizesi almak isteyen dostlar aşağıdaki videodaki yol gösterici uyarılara dikkat etsin. Amerika vizesi başvuru öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Amerika vizesi için gereken evraklar ve Amerika vizesi başvurusu hakkında tüm detaylar burada…

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Umarız New york gezilecek yerler New york gezi rehberi sizlere yol gösterebilmiştir.

Hepinize keyifli seyahatler. 🙂

Aşağıda Milliyet Gazetesi’ndeki New york gezilecek yerler konulu haberimizi okuyabilirsiniz.

New York gezilecek yerlee

New york gezilecek yerler New york gezi rehberi, 

New york gezilecek yerler New york gezi rehberi 

14 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar Erdoğan Bey,

  Evet aynı kart. New York’ta şehir gezisi için bu kart kullanılıyor.

  Şimdiden keyifli seyahatler.

 • Erdogan Aker dedi ki:

  Merhaba admin oncelikle new york gezi rehberiniz cok basarili ve yardimci bunun icin cok tesekkur ederim. Size bir soru sormak istiyordum. City Sight  dediginiz kart. Ben internetten the new york sightseeing pass aldim. Aceba ikiside ayni kart mi. Simdiden tesekkurler..

 • Havva Doğan dedi ki:

  Emeğinize sağlık çok güzel anlatmışınız hem gitmiş gibi hissettirdiniz hemde gitmek için can atar oldum tabi sizin bu tavsiyelerinizle ??

 • Zeynep dedi ki:

  Emeginize saglik super olmus???

 • Zeynep burcu turkan dedi ki:

  Super olmus emegine saglik??

 • Sevda kaytan dedi ki:

  Bayıldimm ?? hep hayalimdir New York.. sizin sayenizde görmüş oldum oraları. ..Tek kelime ile muhteşeeemmm ??? Sevgiler ?

 • Seval dedi ki:

  Amerikada gezi rehberinin dışında vize almak detayına kadar çok ayrıntılı bir şekilde belirtmişsiniz.teşekkürler

 • İlknur balçık dedi ki:

  Buraları gezmeyi çok isterdim. Görülmesi gereken yerler kısmet belki birgün

 • Yeliz bayir dedi ki:

  Sahane olmus yazi…en cok görmek istedigim yerlerden biri…bizi aydinlatmaya devam edin olur mu sevgiler

 • Semra dedi ki:

  Çok güzel bir yer resimler harika gideceğim yerlerin en basında …

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok teşekkürler. İnşallah 🙂

 • Zeynep dedi ki:

  Selam canlar sayenizde ABD yi turlamis oldum nefis kareleriniz ve o guzel anlatiminiz çok hoş siz çok hoşsunuz butunlesmis hepsi basarilariniz daim olsu sevgili hakan ve tugba ?kim bilir belki bende birgun Amerika yolcusu olurum….??

 • Zeynep dedi ki:

  Selam canlar sayenizde ABD yi turlamis oldum nefis kareleriniz ve o guzel anlatiminiz çok hoş siz çok hoşsunuz butunlesmis hepsi basarilariniz daim olsu sevgili hakan ve tugba ?kim bilir belki bende birgun Amerika yolcusu olurum….??

 • U dedi ki:

  Selam canlar sayenizde ABD yi turlamis oldum nefis kareleriniz ve o guzel anlatisiniz çok hoş siz çok hoşsunuz butunlesmis hepsi basarilariniz daim olsu sevgili hakan ve tugba ?kim bilir belki bende birgun Amerika yolcusu olurum….??

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.