Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Güney Afrika Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Afrika » Güney Afrika » Güney Afrika Gezilecek Yerler

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Güney Afrika Gezilecek Yerler notlarımızı toparlamak için yazdığımız “Cape Town ile Johannesburg” şehirlerini kapsayan tüm bilinmeyenleri burada bulabilirsiniz. Keyifle okuyun…

Güney Afrika Gezi Rehberi  – Güney Afrika’nın en çarpıcı şehri Cape Town’a, Johannesburg’da birkaç gün konakladıktan sonra ulaştım. Güney Afrika’nın bu iki en önemli kenti, bir ülkenin birbirinden ne kadar farklı dünyaları olduğunu kanıtlıyor gibiydi.

Cape Town – Johannesburg Gezilecek Yerler

Johannesburg, altın madenlerinin üzerinde yatarken, Cape Town Atlas ve Hint okyanusunun birleştiği yerde, doğanın insanoğluna sayısız güzellik bahşettiği bir coğrafyada bulunuyor. Vizesiz gidilebilen bir ülke olması da Türkiye’den gidecek olanlara kolaylık sağlıyor.

Denizcilerin çok iyi bildiği gibi yolunu kaybeden gemiler, deniz fenerlerine muhtaçtır. Şu an Ümit Burnu’ndaki deniz feneri civarına 1488’de Hindistan yolunu ararken yaklaşan Portekizli Bartolomeu Dias, fırtınaya yakalanmış ve dalgalar gemisini kayalara doğru sürüklemeye çalışmış.

Gemiyi batmaktan kurtarmış ve ilk kez geçtiği bu burna, gelecekte dünyanın en ünlü yerlerinden biri olacağını tahmin edemeyeceği ‘Fırtına Burnu‘ adını vermiş. Yıllar sonra ise, denizcilerin moralinin bozulmaması için buranın ismi “Ümit Burnu” olarak değiştirilmiş.

Uzakların En İyilerinden… TOKYO Gezi Rehberi!

Cape Town‘a ‘dünyanın en güzel kentlerinden biri’ demek bile, onu anlatmak için yetersiz kalır. Helikopterle kentin üzerinden Ümit Burnu‘na doğru gitmek için havalanırsanız, kentin şiirsel yüzünü ve doğanın armağan ettiği olağanüstü konumu kuşbakışı görebiliyorsunuz.

Baktığınızda, Victoria & Albert Waterfront Rıhtımı’na yanaşmış gemileri, tam önündeki lüks ama bir o kadar da ucuz restaurantları, Trafalgar Meydanı’ndaki çiçek pazarını, Ümit Burnu Kalesi’nin avlusu Robben Adası’nı, Mouille Deniz Feneri’ni, Masa Dağı ve Aslan Başı adı verilen kayalıkları içinizi çekerek izleyebilirsiniz.

Cape Town Gezilecek Yerler – Giriş

Güney Afrika Gezilecek Yerler – Yazın kentte esen sert rüzgâra, Cape Town‘lılar ‘Cape Doktoru’ diyorlar. Onlara göre bu rüzgâr, havadaki kirliliği, mikropları ve sivrisinekleri alıp götürüyormuş. Bildiğimiz üzere, sanatçı Yüksel Uzel, geçirdiği büyük rahatsızlıktan sonra, aşkının peşinden 2000 yılında bu ülkeye gelmiş ve “15 senedir başım bile ağrımadı” demişti. (Kendisi şimdi Johannesburg’da bir pansiyon ile bir pide salonu sahibi).

Neşe ve dans şehri Cape Town’da, merkezdeki Adderley Caddesi can damarı sayılabilir. Victoria & Albert Rıhtımı’nda gündüz şık alışveriş mağazalarından alışveriş yapılabilir. Akşama doğru ise, loş ışıklarla aydınlatılmış sahil lokantalarından caz notaları yükselmeye başlar.

Denizin kenarında gün batımı öncesi dilediğiniz bir restaurant’ta nefis yemekler yiyip enfes şarapları tadabilirsiniz. 1 TL’nin 2,72 Rand olduğu ülkede (Güncel kur bilgisini almak için tıklayın ) fiyatlara ise inanamayacaksınız! Ülkemizdeki tatil beldelerine oranlarsanız, yarısına yakın bir hesap bile ödemediğinizi farkedeceksiniz. Şimdiden afiyet olsun. 🙂

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Waterfront dinner – Cape Town

Güney Afrika Gezi Rehberi ile ilgili bilinmeyenlere devam edelim 🙂

En Uygun Budapeşte Gezi Tüyoları

Farklı bir mekanda romantik bir akşam geçirmek isteyenler ise, Table Mountain’a (Masa Dağı) olağanüstü bir manzara sunan teleferikle tepeye tırmanarak şarapları eşliğinde bulutların üzerinden güneşi batırabilir. 1087 metre yüksekliğindeki bu dağa güzel havalarda çalışan teleferik ile ulaşılıyor. Maceraperetst bazı arkadaşların, yürüyerek de çıktığını gördük ancak siz bunu denemeyin 🙂

Dünyanın en ünlü doğal yaşam alanlarından biri olan dağ, Cape Yarımadası’nda yetişen 2285 bitki türünün 1400’ünden fazlasını barındırıyor. Doğaya saygının en fazla olduğu şehirlerden biri Cape Town.

Günü batırırken, gökyüzü turuncudan kırmızıya, kırmızıdan mora, mordan laciverte dönerken karşı konulmaz bir aşk duygusu yaratıyor. Yüzünüze vuracak hafif esinti ise tüm bu romantizmi tamamlıyor.

Cape Town‘ın 11 kilometre kuzeyinde, Atlantik Okyanusu’nda ‘Robben Adası’ bulunuyor. Adını 17. yüzyılın ortalarında adada yaşamlarını sürdüren büyük fok kolonisinden almış. Fok Adası 1658’den, son hükümlülerin salındığı 1991 yılına kadar hapishane olarak kullanılıyormuş.

  Uzun Süreli Vize Almanın 6 İş Bitirici Yöntemi!

1963’te buraya getirilen hükümlüler arasında, Güney Afrika’nın bağımsızlığı için ömrünü vermiş saygın isim Nelson Mandela da bulunuyor. Bidiğiniz gibi Mandela, 28 yıl sonra özgürlüğüne kavuştuğunda, O’nu Güney Afrika Devlet Başkanlığı’na ve Nobel Barış Ödülü’ne götüren yol açıldı.

Bugün adaya katamaranlarla günlük geziler düzenleniyor. Bunlardan birine mutlaka katılın derim.

Cape Town Gezilecek Yerler – Yapmadan Dönmeyin!

#CapeTown gezilecek yerler seyahat notlarına geçmeden evvel birkaç madde ile bu enfes şehirle ilgili öne çıkanları özetleyelim:

 • Afrika’nın en yaşanılabilir şehri burasıdır.
 • Atlantik ve Hint Okyanuslarının birleştiği dünya üzerinde ilk 10 yaşanası yerlerden…
 • Şehrin bir kısmında denize ayağınızı bile sokamazken, diğer kısımda rahatça yüzebiliyorsunuz.
 • Muazzam şarap bağları var. Yeme içme oldukça ucuz. Doğaya olağanüstü saygı olduğu için doğa da onlara her şeyin en iyisini sunuyor.
 • Tüketebileceğiniz en iyi et ve şarap burada denebilir. Favori mekan: Mama Africa ve Waterfront ‘taki enfes restaurant’lardan herhangi biri…
 • #Apartheid artık olmamasına rağmen genel olarak toplum birbirine halen mesafeli. Nüfusun çoğu halen Apartheid zamanında belirlenen yerlerde yaşıyor.
 • Şehir merkezindeki ev kiraları çok pahalı. 1+1 evler 650-700 Dolar’dan başlıyor.
 • Şehrin su sıkıntısı her sene gittikçe artıyor. Günlük kişi başı 50 litre su kullanmanızı istiyorlar.
 • Her yerde kredi kartı geçiyor ve çoğunluk nakit taşımıyor. Restaurantlarda normal servise %10 bahşiş bırakabilirsiniz ancak beklenen %20 olması…
 • Güvenlik sebebiyle sokaktan taksi çevrilmez ya da sıradan taksilere binilmez. Bildiğiniz tanıdığınız numaradan arayıp çağırırsınız. İstanbul’da yamyam gibi saldırılan Uber de ayrıca burada hayat kurtarıyor.
 • Red Bus Tour’un en iyi rotalarından biri burada. BluePeninsula Kaçırmayın.
 • Ülkenin en yüksek beyaz nüfus ortalaması ve en yüksek Müslüman nüfusu Cape Town’da.
 • #Johannesburg ‘dan sonra buraya geldiyseniz, bu iki şehrin aynı ülkede olduğuna şaşıracaksınız.

Cape Town’da gezilecek yerler , yapılacak şeyler saymakla bitmez. Öyle ki, Cape Town öncesinde 4 gün geçirdiğim Johannesburg’daki süreye bir parça üzülürsünüz. Nadiren yapabileceğiniz 2 okyanus arasında yüzmenin tadı bambaşka olacak. Lifetime experience!..

Rengâhenk kaplumbağaları, fokları, penguenleri ve balıkları görebilecek, beyaz köpekbalıklarının tehlikeli yaşam alanına dalabileceksiniz. Yiyip içeceğiniz olağanüstü lezzetler ise cabası…

Stockholm’e Niçin Gitmelisiniz?

Şehre ulaştıktan sonra, sahil şeridi uzun ve manzara görülmeye değer olduğu için, öncelikle bir araba kiraladım. Şehir haritası ve gitmeden aldığım bilgilerle Clifton Bay’den başlayıp Hout Bay, Scarborough, Ümit Burnu, Simons kasabası, Fish Hoek, Muizenberg ve Cape Town çemberini gezmeyi planladım.

Bu yol haritası üzerinde sahil cafe ve publarında nefis frozen’lar içip yemek yemeyi de ihmal etmeden yoluma devam ettim. Kıyılar o kadar güzel ki, gönlünüz nereyi isterse orada mola verin derim. Bu şerit üzerinde ayrıca dilediğiniz yerde okyanusa girebilirsiniz.

Karşı kıyısı Antartika olduğu için, dünyanın en soğuk denizlerinden biri diyebilirim. Ayrıca birden derinleşen denizi ve köpekbalığı riski olduğu için kıyıdan fazla ayrılmamanızı öneriyorum. Zira ben, bu tehlikenin farkında olmadan denize girmiş, lokal iki çocuğun uyarısıyla nefes nefese denizden nasıl çıkacağımı şaşırmıştım. 🙂

Pasaport Kontrol Gerginliği ve Kolay Geçiş Yöntemleri

Cape Town Gezilecek Yerler – Detay

 Gününüzü bu şekilde geçirdikten sonra bir başka zaman, Stellenbosch ve Paarl‘da sayısız ödül kazanmış şarapları üreten bağları ve şaraphaneleri ziyaret etmenizi öneririm. Ben Groot Constantia’yı ziyaret etmiş, ve yok pahasına satıldığını düşündüğüm şaraplardan alarak Masa Dağı’na çıkmıştım. 🙂

Güney Afrika‘da 45 milyonu aşkın insanın, yerli dilleriyle birlikte 11 resmi dili konuştuğunu öğrendiğimde epeyce şaşırmıştım. Ne yazık ki sömürge devletleri zamanla buraya yerleştiği için, gitgide diller çoğalarak nesilden nesile aktarılmış.

Ormanları, zengin vahşi yaşamı, ‘Big Five‘ denilen aslan, fil, gergedan, yaban öküzü ve leoparı görebileceğiniz ‘game park’ları ve zengin kültürü ile Güney Afrika, ölmeden görülmesi gereken yegane yerlerden biri.

Şunu da ayrıca söyleyelim;

Ümit Burnu’na ve deniz fenerine çıkarken yolda özgürce dolaşan Baboon’lara ratlarsanız şaşırmayın. Özellikle dikkat etmeniz gereken şey üzerinizde veya aracınızda herhangi bir gıda maddesi taşımamanız. Zira 1 km öteden bile aç bir baboon’un talebiyle karşılaşabilirsiniz ancak korkmayın.

Ben kimseye birşey yaptıklarını görmedim ancak uyarı tabelaları olduğunu biliyorum 🙂 Üzerinizde de herhangi bir gıda maddesi taşımazsanız, sizden birşey talep etmezler ve huzurlu bir şekilde yolunuza devam edersiniz. 🙂

Cape Town’da gezilecek yerlerden bahsediyorken, rotanızın Johannesburg‘dan da geçeceğini tahmin ederek, oradan da kısaca bahsetmek istiyorum. Mimari şaheseri gökdelenler ile tıpkı Cape Town’daki gibi zengin-fakir halkın iç içe  yaşadığı bir şehir.

3 milyona yakın Afrika’lının yaşadığı ‘Soweto‘ gecekondular bölgesini ziyaret ettiğinizde, halinize şükredeceksiniz. Yaşam koşullarındaki uçurum her haliyle gözlerinizin önüne serilecek.

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Soweto

Cape Town‘ın ferah ve güvenli beyaz yüzü, burada daha fazla siyaha renge dönüşüyor. Yaşanmış dram ve haksızlıklar Apartheid (Ayrımcılık) Müzesi‘nde insanın suratına bir şamar gibi iniyor. İçinizi sızlatacak olsa da Constitution Hill’i, Freedom Park’ı da mutlaka gezmelisiniz.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Irkçılığın eski dönemlerde ne denli fazla olduğuna ve hala yer yer devam eden bu insanlık ayıbına şahit olacaksınız. Johannesburg’a gidildiğinde, ilk ziyaretinizi 50 katlı Carlton Merkezi‘ne yapmalısınız. Bu noktadan tüm şehir ayaklarınızın altında olacak panoromik fotoğraflar çekebileceksiniz.

Madrid’de Sabahın İlk Işıklarına Kadar Dans!

Johannesburg‘un çevresindeki seçenekler de oldukça heyecan verici. Kente iki saat uzaklıktaki Sun City ve Lost City, nispeten yapay mekanlar da olsa görülmesi gereken yerlerden. Golf alanlarından sörf yapılan yapay göllere, dev yüzme havuzlarından kumarhanelere, eğlence yerlerinden balon turlarına kadar birbirinden farklı etkinlikler sizi fazlasıyla cezbedecek.

Bir başka aktivite ise, tüm gününüzü ayırabileceğiniz Sun City‘nin hemen yanıbaşındaki Pilanesberg Milli Park durağı… Burada safari yapmadan dönmezsiniz diye düşünüyorum 🙂 Jeep veya Transporter’lar ile seyir halindeyken zürafalarla, aslanlarla, gergedanlarla, zebraların doğal ortamlarını ziyaret edeceksiniz.

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Kruger Park

Tüm Güney Afrika‘nın benim gibi fotoğrafçılar için mutluluk kaynağı olduğunu da söyleyebilirim 🙂 Bunun yanında ülkenin en büyük hayvan barınağı Kruger Park ve Blyde River Kanyonu, başlı başına bir gezi alanı ve her yıl yarım milyondan fazla vahşi doğa meraklısını ağırlıyor.

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Lion Park – Johannesburg

Bir başka gün ise Lesedi Kültür Parkı’na gitmenizi ve yerli halkın doğal ortamda yaşayış hallerini şiddetle görmenizi öneriyorum. Zamanla daha modernize edilmiş bir ticarethaneye dönüşmüş olsa da, lokal rehberlerin eşliğinde tüm kabilelerin yaşam alanlarına giriyorsunuz.

Kapıda yerel danslarla karşılanıyor; akşam yemeğine kadar eğlence ve aktivitelerine katılarak günü bitiriyorsunuz.

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Lesedi

Vizesiz Belgrad Sizi Bekliyor!

Güney Afrika Gezi Rehberi ve Güney Afrika Gezilecek Yerler” konulu yazımız için şimdilik benden bu kadar 🙂

Umarım okurken keyif almışsınızdır… Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için şimdiden teşekkürler.

Güney Afrika gibi vizesiz ülkeler yazımızın devamı için tıklayın… 

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

 Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Cape Town Gezilecek Yerler

Johannesburg Gezilecek Yerler

11 Yorum

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar, Şubat en ideal aydır. Nisan’a kalmayın. Şimdiden (6-7 ay evvel) yerinizi ayırtabilirsiniz. Uçuş milleri kullanıyorsanız öneririm. Uzak uçuşlarda çok işe yarar. Şimdiden keyifli seyahatler…

 • Huseyin dedi ki:

  Selamlar. Bende 2019 subat mart veya nisan turla gitmeyi dusunuyorum. Yazılarınızı okuduktan sonra zaten kesin gitmek gerekiyor. Tarih olarak hangi ayı onerirsiniz; genel hava durumu ve uygunluk acısından

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Çok memnun oldum 😉

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Rica ederim. Eminim büyük keyif alacaksınız. Şimdiden güzel anılarla dolu bir seyahat dilerim. Sevgiler…

 • Öztürk Atalareri dedi ki:

  Hakan bey ben de şubat 2019 da 6 gün cape town, 3 gün johannesburg tatili planladım, tur şirketi ile gideceğim fakat, onlardan bağımsız gezmeyi ve etkinliklere katılmayı düşünüyorum. Bu tatilimin içini doldururken sizin yazılarınızı ve önerilerinizi dikkate alacağım. Teşekkürler.

 • Gezilecek yerler dedi ki:

  Cape town hakkında olumsuz bir algıya sahip olsamda yazınız beni tersi yönde etkiledi. Resimlerle harika anlatmissiniz. Teşekkürler

 • Yol Aşkı dedi ki:

  Selamlar Tayfun Bey,

  Gitmeden evvel o bölgede aşı yaptırmanıza gerek yok. Aşılar için şu yazımıza göz atmanızı öneririm. https://yolaski.com/seyahat-asisi/

  Sevgiler, selamlar.

 • Tayfun Yuksel dedi ki:

  Rehberiniz için teşekkürler öncelikle ben de yakın zamanda güney afrikayı ziyaret etmeyi düşünüyorum ancak aklımda sormak istediğim bir konu var gitmeden önce sağlığınızla ilgili bir önlem aldınız mı acaba aşı v.s ve orada bu tarz bi kötü durum yaşadınız mı teşekkür ederim

 • Göknil dedi ki:

  Allahım bayıldım, ileride Portekize yerleşmek istiyordum ama şimdi ona bir rakip çıktı.. Cape Town’a karşı aşırı bir merak uyandırdınız bende. Ümit Burnu’nun isminin nereden geldiğini bilmiyordum açıkcası sizin sayenizde öğrenmiş oldum. Afrika denilince aklıma sadece safariler gelirdi ama okuduklarımdan sonra yapılacak onlarca şey olduğunu gördüm ve bu da güney afrikayı aklımın bir köşesine yazmama neden oldu. Elinize sağlık güne sayenizde çok güzel başladım ????

 • SIBEL GUREL dedi ki:

  Bu yazıyla birlikte anılarım canlandı.. Cape Town o kadar etkileyici biryer ki.. Masa Dağı, Ümit Burnu, Foklar adası.. Gözünüzün gördüğü heryer sizi etkilemekler kalmıyor, birdenbire cok seviyorsunuz..
  Kendimce aklımda kalanları eklemek isterim ;
  Yemekler inanılmaz.. Porsiyonlar kocaman, viyatlar minicik 🙂
  (Yorumu öğle arasında yaptıgım anlaşılıyor sanırım )
  Ben Cape Town Lions Dagından yamaç paraşütü yapmıştım.. Ayrıca dünya üzerinde sadece 2 yerde yapılan Edge of Space (Uzay sınırı uçuşları da Cape Town’da gerçekleştiriliyor (Diğer merkez Rusya)
  Waterfront’ta yürürken denizde bir balinanın varlıgına ya da iskeleye cıkan bir foka şahit olabilirsiniz..
  O kadar balina turuna katılıp göremeden gelenlerden sonra , bir sabah otel penceresinden balina izlemek muhteşemdi..
  Ayrıca köpekbalıgı turlarına katılabilir, cesaretiniz varsa çelik kafesle yakından görmeyi de deneyebilirsiniz.. Bu turları yapacaklara çook önemli bilgi ; mide bulantısına karşı haplarınızı unutmayın , ayrıca cok dolu mideyle bu tura katılmayın..
  Ayrıcaaa…. Bol deniz mahsulü yiyin… Penguenleri sevin 🙂 Sevgiler 🙂

 • Hatice Şirin dedi ki:

  Hakan bey merhaba,Güney Afrika ,Capetown seyahatiniz ile ilgili yazınızı ilk Gezimanya.com’da okudum,harika????yüreğinize,ifadenize, kaleminize sağlık…Normalde bu gibi yazıları sonuna kadar keyifle pek okuyamam,ancak bu yazınız beni sizinle bağlantıya geçecek kadar çok etkiledi????Geçtiğimiz Aralık ayında ben de Güney Afrika’ ya gittim, küçüklükten bu yana gitmeyi hayal ettiğim yere,çok da planlama yapmadan…tam da beklediğim gibi çok etkileyiciydi.Hatta ben de acaba Capetown’ da yaşamak nasıl olur diye düşünmüştüm sizin gibi????Döndüğüm tarihten bu yana da özellikle bazı noktaları, yaşadıklarımı yazmayı düşünmüş bir türlü kağıda dökememiştim, ancak yazınızı okuyunca artık vazgeçtim bunu yapmaktan, o kadar güzel ifade etmişsiniz ki tüm ayrıntıları, yazınızı gülümseyerek okudum… 5dkk lığına da olsa, tekrar gidip geldim sanki oralara.İşte o an yakaladığım samimiyetle de, size ulaşmak istedim, o da su nedenle, profesyonel iş yasantisinda olup da bu ölçüde seyehat edebiliyor olmanız beni hem çok şaşırttı,meraklandırdı hem de heyecanlandırdı. Yapılabilir birşey yani bu, mümkün…Çok samimi söylüyorum, bu kadar kısa sürede bu kadar çok seyahat edebiliyor olmanız bana cesaret de verdi. Evet ” para ” ve ” zaman” hayatimizi yönlendiren iki farkli parametre… Ancak anlaşılan o ki burada da ” sınır yok”, ” sınırlar kafamızın içinde!”????. Bana bu anlamda güzel bir örnek olduğunuz için teşekkür ederim. Gezilecek, görülecek, tadılacak,deneyimlenecek sayısız güzellikler olduğunun farkındayım, sizdeki frekansın aynısına sahip olup, hikayemin bundan sonraki kısmında bende gezgin yanımı aktive etmeye niyet ediyorum.Yazınızı okurken bir taraftan da hayata, yaşama dair gizil mesajlarınıza da kesinlikle katılıyorum,özgürlük tanımı ,izafiyet teorisi vs. ????
  Bir Güney Afrika klasiği olan, bu fotoğrafımı da sizinle paylaşmak istedim????Varlığınız için teşekkür ederim.     Sonsuzdan gelen sevgiyle… Hoşkalın… 

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.