Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Adım Adım Fener Balat Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Home » Asya » Türkiye » Balat » Adım Adım Fener Balat Gezilecek Yerler

A) Balat Gezilecek Yerler – Fener Balat Gezi Rehberi

Balat Gezilecek Yerler

Öncelikle Yol Aşkı’yla Balat gezimize katılarak renk katmış tüm dostlara selam olsun…

Keyifle okuyun…

Fener Balat gezilecek yerler

BALAT GEZİLECEK YERLER / FENER GEZİLECEK YERLER

İstanbul’un kimi semtlerinde, hüznün kokusu tüter buram buram. Sakinleri oradan oraya savrulmuştur, ama hikayelerini bırakmışlardır artlarında. Üstlerine yeni hikayeler yazılmıştır yine hüzün kokan. Balat da bunlardan biri işte!

Balat, ismini Palation’dan (Saray) alıyor.

Osmanlı zamanında buraya İspanyol Yahudileri yerleştirilmiş. Fener’den daha fakir bir semt olduğunu daracık sokaklarda yürürken fark edebilirsiniz. Yahudi mimarisini ele veren evler genelde üç katlı ve cumbalı.

Eskinin kokusunu duyarsınız yürürken. Bir de sobalı evlerden gelen odun-kömür kokusunu…

1) Çıfıt Çarşısı

Balat Fener gezilecek yerler bölümünde karşınıza çıkacak olan Çıfıt Çarşısı, tarihi dükkanları ile gezinize keyif katacak.

Fener Balat gezilecek yerler

Eskiden her türlü şeyin satıldığı çarşılara Çıfıt Çarşısı denirmiş. Bugün de İstanbul’un bir çok yerinde rastlayamayacağınız türden dükkanları burada birarada görüyorsunuz.

Osmanlılar zamanında Çıfıt Çarşısı ‘ndan daha çok Yahudi Esnaf ticaret yaparmış.

Eski Türk filmlerinde rastlayacağınız türden radyo ve eski plakları çalabilen müzik çalarları tamir edenleri burada görebilirsiniz.

Şarkılara konu olmuş Agora Meyhanesi de yine bu noktadadır…

2) Aya Nikola – Noel Baba Kilisesi

Aya Nikola aslında Hristiyanlar tarafından Noel Baba (Santa Claus) olarak biliniyor. Aya Nikola denizcilere ve özellikle Noel zamanlarında fakirlere yardım etmesi ile ünlü bir kişiymiş. Bu kilisenin içinde bir portresi de bulunuyor.

Aya Nikola’nın bizim bildiğimiz popüler Noel Baba imajına dönüşmesinin hikayesi de çok ilginç; 1930’lu yıllarda Amerika’da ve Dünya’da büyük bir ekonomik kiriz yaşanıyor. Satışlarını arttırmak isteyen Coca Cola firması çözümü Aya Nikola’yı sevimli bir ihtiyara dönüştürmekte buluyor.

Noel Baba’nın kıyafetlerinde de bu nedenle, Coca Cola’nın Kırmızı – Beyaz renkleri kullanılıyor.

Fener Balat gezilecek yerler

3) Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Balat Cibali gezisinin olmazsa olmazlarından biri Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi.

Fener`de, Sadrazam Ali Paşa Caddesi ile İncebel Sokağı arasındadır. Rum Ortodoks Patrikhanesi de bu kilisenin avlusunda yer almaktadır. 16. yüzyılda manastır olarak kullanılan Aya Yorgi`ye, Patrikhane 1602 yılında taşınmıştır. O günden bu yana, çeşitli nedenlerle defalarca hasar görmüş ve tamir edilmiştir. En son 1941 yılındaki yangında büyük hasara uğramış ve 1989 yılında başlatılan tamirat çalışmaları 1991 yılında tamamlanmıştır.

Fener Balat gezi rehberi

Kilise, mimari olarak pek değerli ve gösterişli değildir ama içerisinde bazı çok değerli eşyalar vardır. 5. yüzyıldan kaldığı söylenen patrik tahtı, dünyada benzeri çok az sayıda bulunan üç mozaik ikon, Kudüs`te Hz. İsa`nın bağlanarak kırbaçlandığı kabul edilen bir sütun ve üç azizeye ait tabutlar kilisede yer almaktadır.

Fener Rum Patrikhanesi’nin içindeki detaylı ahşap işlemelerin yapılması yaklaşık 40 yıl sürmüş. İşlemelerin ve ikonaların güzelliği göz kamaştırıyor.

4) Fener Rum Lisesi

Fener Balat Cibali gezisinde görebileceğiniz en gösterişli yapı hiç kuşkusuz Fener Rum Lisesi.

Haliç’ten görülen ve çoğunlukla Fener Rum Patrikhanesi olduğu sanılan, kırmızı tuğlalı ilginç mimarili devasa yapı Fener Rum Lisesi olarak kullanılıyor.

Fener Balat gezilecek yerler

Rumların dini eğitim veren okulu Heybeliada’da, diğer normal lise eğitimi veren okulu burada kurulmuş.

Fener Rum Lisesi, 1881 yılında Mimar Pericles Demades tarafından yapılmış.

5) Maria Mouchliotissa – Moğolların Meryemi Kilisesi

Maria Mouchliotissa Kilisesi, Fener Ayia Maria Kilisesi, Moğolların Meryem’i Kilisesi veya Kanlı Kilise olarak da adlandırılmaktadır.

Fener Balat gezilecek yerler

Kanlı Kilise adını, Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453 fethi sırasında buradaki yokuşlarda (Meşhur kırmızı tuğlalı binanın oralar) şiddetli çarpışmalar olması ve Haliç’e (Balat’tan) oluk oluk kan akması nedeniyle almıştır.

Kilise o günden bugüne hiç camiye çevrilmeden yüzyıllardır bir Ortodoks kilisesi olarak faaliyet göstermektedir. Bugün de Fener Rum cemaatinin ayinlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Fener Balat gezilecek yerler

Umarız Balat Gezilecek Yerler yazımız sizlere yol gösterebilmiştir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir.

Hepinize yol aşkıyla dolu nice güzel seyahatler dileriz.

Aşağıdaki “Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Facebook Seyahat Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Yol Aşkı Sayfası İçin Tıklayın

Instagram‘da birlikte gezmek için ise Buradayız

Bol seyahatli günlere…

Yol Aşkı Team

 

 

 

3 Yorum

  • Sevtap şen dedi ki:

    İstanbul harika bir şehir. Bolca vakit ayırıp doyasıya gezmek lazım. Oldukça yol gösterici bir yazı olmuş teşekkürler ??

  • Serhat dedi ki:

    Günün enerjisini yansıtan fotoğraflar ile süslü güzel bir gezi yazısı olmuş. Cibali, Fener ve Balat nefis semtler. Bir dönemin tarihi dokusunu mükemmel biçimde yansıtıyorlar.Tanıtım için teşekkürler.

  • Özlem hökenek dedi ki:

    Yazınız Çok başarılı.. gidilip görülmesi gereken mekanlar

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.