Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

En Pratik ve Ucuz Dubai Ulaşım Rehberi

PAYLAŞ
Home » Asya » En Pratik ve Ucuz Dubai Ulaşım Rehberi

A) Dubai Ulaşım

Dubai ulaşım rehberi ile sizlere şimdi tümd etayları verelim ve en hızlı, ucuz ve pratik Dubai ulaşımı nasıl yapılır, aşağıda paylaşalım.

[toc]

dubai ulaşım haritası

Dubai ulaşım için bir çok alternatifiniz bulunuyor. Dubai’de, en çok tercih edilenlerin başında metro ve otobüs geliyor. Ancak burası bir petrol kenti olduğu için de taksiler de oldukça cazip bir seçenek halinde…

Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki farklı metro hattı var. Belli saatler arasında hizmet veriyor ve bunlar genelde değiştiği için, ziyaret ettiğiniz tarihlerde bir metro haritası eşliğinde ilgili danışma noktalarından bilgi almanızı öneriyoruz.

Bir diğer ulaşım alternatifi ise çok kullanmayacağınız otobüsler…  Dubai’de turistler tarafından yaygın kullanılan deniz otobüslerini de ayrıca kullanabilirsiniz. NOL kart adındaki kartlardan alarak şehirde pratik ve rahatça yolculuk yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi, genelde kullanacağını araçi taksiler olacaktır. Şimdi Dubai ulaşım için satır satır tüm ulaşım bilgilerini verelim…

1) Dubai’ye Ulaşım

Dubai Havaalanı, Garhoud bölgesinde yer alıyor. Taksi, otobüs veya metro hattını kullanarak merkeze veya havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz. Hem taksiler hem de terminal binasının önünden kalkan şehir içi ulaşım araçlarıyla havaalanından merkeze gitmek oldukça rahat.

Dubai Havaalanı, Ortadoğu’nun en büyüğü. Emirates Havayolları ile Fly Dubai‘nin merkezi olan havaalanında 3 tane terminal var.

Terminal 1: 1.terminal, ana terminaldir ve THY dahil büyük havayolu şirketleri burayı kullanır.

Terminal 2: Nispeten daha ucuz uçuş yapan firmalar tarafından kullanılıyor. Örneğin Fly Dubai buraya yanaşıyor.  Sabiha Gökçen’den kalkan Pegasus Havayolları da bu terminali kullanıyor.

Terminal 3: En teknolojik terminal denebilir. Ülkenin kendine has terminali görevini görüyor ve Emirates Havayolları tarafından kullanılıyor. Buradaki Duty Free de haliyle oldukça büyük ve geniş ürün yelpazesiyle dikkat çekiyor.

2) Dubai Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Dubai Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için 4 farklı seçeneğiniz mevcut. Kısaca bahsedelim.

Metro ile: Dubai Havaalanı Terminal 1 ve 2 ‘ye metro seferi var. Birkaç alternatifi bulunan ulaşım kartlarından satın alıp tüm geziniz boyunca metroyu seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Taksi ile: Dubai Havaalanı’ndan otelinize en rahat şekilde ulaşmanın yolu taksi. Şehir içinde 3,30 AED ile açılan taksimetreler Dubai Havaalanı’ndan binildiğinde 25 AED ile açılıyor. Burj Khalifa gibi ticaret merkezlerinin bulunduğu bölgeye gidecekseniz taksi ile yaklaşık 70 AED (70TL) tutabilir.

Eğer oteliniz en çok tercih edilen konaklama bölgesi Jumeirah’ta ise, Dubai Havaalanı’ndan oraya yaklaşık 80 TL tutabilir. Anlaşmak için dil sorun değil. Şöförlerin hepsi genelde İngilizce bilen yabancı göçmenler.

Otobüs: Çok fazla kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz ancak 105 ve 401 numaralı otobüsler şehre ulaşımı sağlıyor.

Otel Servisleri: Konaklama yapacağınız otelin sunduğu imkan doğrultusunda, servislerle direkt otelinize ulaşımı sağlayabiliyorsunuz. Bunun için rezervasyon yapmadan evvel, otel ile temasa geçmeniz faydalı olur.

Bunlar ücretli ve bedelleri yaklaşık 150-200 AED gibi bir fiyat karşılığında otele ulaşım sağlıyorlar. Oldukça yüksek bir bedel olduğu için taksi almanız daha cazip. Ancak fiyatlar değişken. Öncesinde öğrenip ona göre hareket edebilirsiniz.

3) Dubai Şehir İçi Ulaşım

Dubai ulaşımı genelde taksi ile  yapılıyor ancak yukarıda bahsettiğimiz metro veya otobüs, kısıtlı vaktinizi sıcaklarda boğacağı için, zaten makul olacak taksilerle ulaşımı sağlamanızı öneriyoruz.

Umarız Dubai ulaşım rehberi yazımız sizlere kolaylık sağlayacak 🙂

Bu yazılarımıza da ilginizi çekecektir.

Dubai turları için ziyaretiniz öncesinde buradan biletlerinizi temin edebilirsiniz.

Şimdiden keyifli seyahatler.

Yol Aşkı Team

 

 

Dubai Gezilecek Yerler – Dubai Ulaşım – Dubai Gezi Rehberi

 

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.