Yol Aşkı Seyahat ve Gezi Rehberi'ne Hoşgeldiniz

,

Alışveriş Cenneti Dubai’de Ne, Ne Kadara Nereden Alınır?

PAYLAŞ
Home » Asya » Alışveriş Cenneti Dubai’de Ne, Ne Kadara Nereden Alınır?

A) Dubai Alışveriş – Dubai’den ne alınır?

Dubai alışveriş alanında dünya talebinin başını çeken bölgelerden. Özellikle

Dubai’de elektronik eşya alışverişi denilince akıllara ilk olarak Apple ve Samsung markalı akıllı telefonlar ile tabletler geliyor.

Ülkede verginin olmayışı en çok elektronik eşya alışverişlerinde işinize yarayabilir. Telefon ve tablet başta olmak üzere; laptoplar, kamera ve fotoğraf makineleri ile ilgili tüm ihtiyacınızı Dubai’den temin edebilirsiniz.

Fiyat avantajı ortalama 20% olabilir. Elektronik eşyaları Deira’daki dükkanlarda veya AVM’lerden alabilirsiniz. Yalnız her yerde olduğu gibi, imitasyon, garantisiz veya kandırmaca ürünlere de denk gelebilirsiniz. Bunu önlemek için, bilinen ve marka olan yerlerden alışveriş yapmanız gerekiyor.

1) Altın, Değerli Taş, Mücevher

Bunun için Deira‘daki Altıncılar Çarşısı’na gidiyorsunuz. Burada binbir çeşit mücevher, mevcut. Takı malzemeleri, yüzükler, bilezikler, kolyeler, küpeler ve gram altın alabiliyorsunuz.

2) Baharat

dubai alışveriş yapılacak yerler

Türkiye’ye gelen yabancılar nasıl Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı’ya gidiyorlarsa, burada da aynılar. Bizim pek ilgimizi çekmeyecektir ancak siz yine de gidip ortamı bir görün.

Baharat almak isterseniz, meşhur Za’atar’ı öneririz. Türkçe karşılığı tam olarak yok. Genellikle bu kekikotu, tuz ve, susam gibi kuru baharatlardan oluşan bir karışım olduğu söyleniyor. Orada da göreceksiniz; yoğurt/cacık üzerine dökülüyor veya ekmek arasına sürülerek yeniyor. Bunun dışında, Kakule adlı baharatı tavsiye ederiz.  Yine çok meşhur olanlardan… Son olarak bizde de meşhur Safran tabii… Yalnız gramla satılıyor ve çok pahalı. Güzel ülkemizden internet sipariş vermenizi öneririz. 🙂

3) Hurma

Dubai’de alışveriş listenizin en gözde ürünü olacaktır. Hediyelik için de çok makul. Her çeşidi var. En rağbet görenlerinden biri ise çikolatalısı… Her yerde karşınıza çıkacağı için, bütçenize göre en uygun yerden alabilirsiniz. Bu ürün, çekirdeksiz hurmanın çikolata ile kaplanması yoluyla yapılmasıyla diğerlerinden ayrılıyor…

4) Hediyelik Eşyalar

dubai alışveriş

Her yerden karşınıza çıkacaktır. Özellikle Deira bölgesindeki dükkanlarda veya büyük AVM’lerde bulabilirsiniz. Eğer Medinat Jumeirah çarşısına uğrarsanız nispeten çok daha ucuza alırsınız.

5) Kilim & Halı

Bizden gidenlerin alacağını düşünmesek de, orada oldukça popüler ve pahalı bir ürün. Yabancı turistler için cazip gözüküyor.

Bunun yanında özellikle Duty Free’lerdeki parfüm ve içecekler diğer havalimanlarından biraz daha uygun gözükse de, kurlardan ötürü bizim için ne yazık ki cazibesini yitiriyor…

Son olarak meşhur Dubai Alışveriş Festivali‘nden bahsedelim. Bu festival, her yılın Ocak aylarında yapılıyor. Bu sebeple dünyanın her yerinden (özellikle elektronik tüccarları) buraya akın ediyor.

Fiyatlar yarı yarıya daha uygun seviyeye gelebiliyor. %70-80‘e kadar ucuzladığı belirtiliyor.

Dubai gezilecek yerler rehberimiz umarız faydalı olmuştur.

Bu yazılarımıza da ilginizi çekecektir.

Bu arada, Dubai turlarına katılmak istiyorsanız gitmeden önce buradan biletlerinizi alabilirsiniz.

Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

Yol Aşkı Team

 

Yorumunu Paylaş

Your email address will not be published.